Jaka saperka?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
marynarz89
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2007, 16:50
Lokalizacja: Łaziska Górne
Gadu Gadu: 3979171
Płeć:

Jaka saperka?

Post autor: marynarz89 »

Witam,
Mam zamiar kupić saperke składana taką jak w linku poniżej

http://www.csc.aplus.pl/sklepzeglarskie ... perkas.GIF

Na allegro widziałem różne aukcje różnych firm. którą firme byście polecili?
Chciałem kupić używaną US army, ale kto ich tam wie czy mi się nie rozpadnie po wykopaniu wilczych dołów, przewineła mi się firma helikon, ma ktoś?.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1050
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Ja polecam nieskładaną saperkę wp taką jak tu: http://allegro.pl/item556043041_saperka ... _nowa.html
Najmocniejsza jaką do tej pory widziałem.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Saperka to zona sapera, a to jest lopatka saperska :D
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Ja mam składaną BW (ten wzór hamerykański) i przesadnie pancerna to nie jest, więc helikonowe kopie pewnie też.

Do ciężkiej roboty to zdecydowanie ta prosta, polska z linku Dęba. Naprawdę ciężko ją uszkodzić, no i jest dużo lżejsza.

Morg pisze:Saperka to zona sapera, a to jest lopatka saperska :D
Łopatka piechoty, saperska chyba jest dłuższa :-P :mrgreen:
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie.
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Chodzi ci pewnie o ŁS110 ;] ale krotsze wersje i czesciowo skladane tez sie nazywaja tak samo, rozni sie tylko dlugosc.
Marchewa
Posty: 24
Rejestracja: 04 lut 2009, 15:17
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć:

Post autor: Marchewa »

Ja sobie sam zrobiłem saperke w warunkach domowych.Wystarczy skoczyć się na złom i kawałek blachy kupić 0,3 cm grubości.Może być nawet zardzewniała.Trzeba tylko zrobić model tej saperki na kartonie żeby wiedzieć jaki jest nam kawalek blachy potrzebny.Koszt takiej saperki to mniej więcej 2 zeta max
Awatar użytkownika
Maverick
Posty: 79
Rejestracja: 22 lut 2009, 00:24
Lokalizacja: Ostrowiec
Gadu Gadu: 12417161
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Maverick »

Ja mam inna i jestem zadowolony bo byłem sprawdzic jak sie sprwuje na chwile ale spradziłem:)
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

@Maverick
inną, czyli jaką?
Awatar użytkownika
Maverick
Posty: 79
Rejestracja: 22 lut 2009, 00:24
Lokalizacja: Ostrowiec
Gadu Gadu: 12417161
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Maverick »

Awatar użytkownika
marynarz89
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2007, 16:50
Lokalizacja: Łaziska Górne
Gadu Gadu: 3979171
Płeć:

Post autor: marynarz89 »

Ja mam inna i jestem zadowolony bo byłem sprawdzic jak sie sprwuje na chwile ale spradziłem:)
Która ci przyszła dopiero dzisiaj wiec hmm ;).

Mi właśnie zależy na takiej składanej "hamerykańskiej" bo to jest jedna z rzeczy której mi brakuje do oporządzenia ALICE <serducho>. mógłbym kupić z demobilu za 80 zł ale chciałbym trochę mniej wydać.
XAVIER7

Post autor: XAVIER7 »

Maverick pisze:Ja mam inna i jestem zadowolony bo byłem sprawdzic jak sie sprwuje na chwile ale spradziłem:)
Taaaaak... masz rację "na chwilę" to się sprawdzi ta Twoja "saperka".
Kolego zdradź nam słodką tajemnicę... ile Ty masz lat? Co?
Czytam te Twoje posty w rożnych tematach i wychodzi mi , że masz mniej niż 10. Zgadłem?

marynarz89
Dąb dobrze radzi. Polska saperska łopatka jest nie do zajechania.... a i obronić się ..."w razie Niemca" jest czym. ;-)
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

:lol:

No to jeszcze Mega-rambo-kosa-oszalałem do kompletu :mrgreen:
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie.
Awatar użytkownika
Maverick
Posty: 79
Rejestracja: 22 lut 2009, 00:24
Lokalizacja: Ostrowiec
Gadu Gadu: 12417161
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Maverick »

Mam gdzies wasze opinie


Sam na nie zapracowujesz, głównie tym co i jak piszesz, więc nie dziw się że ludzie odbierają cię jako smarkacza. Za to co napisałeś powyżej powinieneś dostać kolejne ostrzeżenie, ale upiekło ci się bo koledzy nie popisali się uderzając w 'szyderę' zamiast napisać jakie możesz mieć z tą saperką problemy.

ps. ...ale następnym razem nie będę tak wyrozumiały. Radzę zapoznać się z viewtopic.php?p=8904#8904
Tanto
Ostatnio zmieniony 24 lut 2009, 21:27 przez Maverick, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

<zerwal bok ze smiechu> :]
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

@Mav
nie fosz się, tylko zanim coś napiszesz to przemyśl, czy naprawde warto, np. nie mozna wydawac opinii o sprzecie po 5 minutach "testowania"
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Mam polską, całą metalową, trójsegmentową, też jest niezła. Gdy ją jednak zbyt mocno skręcisz, a do gwintu nalezie ziemi, to rozkręcisz ją dopiero... w imadle w domu.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
marynarz89
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2007, 16:50
Lokalizacja: Łaziska Górne
Gadu Gadu: 3979171
Płeć:

Post autor: marynarz89 »

XAVIER7, Ja sie w Gustlika bawić nie moge :( bo potem będą mnie po sądach ciągać dlaczego wbiłem mu w noge saperke :P, tak jak pisałem wcześniej, potrzebuje "hamerykańską" składana :) założyłem temat bo miałem nadzieje że ktoś ma taką i będzie mógł sie wypowiedzieć. Jak coś to kupie Helikona albo używke BW, zryje sobie nią grządki na ogródku do testu i zobaczymy :P, zresztą... aż takie miliardy to nie kosztuje, a jak sie zepsuje to płakać nie będe (chyba że na manewrach przy kopaniu okopu:P )
XAVIER7

Post autor: XAVIER7 »

marynarz89 pisze:Jak coś to kupie Helikona albo używke BW
To w takim razie brał bym BW lub inną wojskową. Co "sort wojskowy", to wojskowy, a Helikona to sobie daruj...
Z cywilnych... jeśli kasa "nie gra roli" rozważył bym Fiskars'a.
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Jak chcesz tylko ryć w ziemi bez szaleństw, to składana od ALICE prod. dla BW da radę spokojnie, ja swojej używam parę lat i się nie rozlatuje. Kilofa to z niej nie będzie, ale zazwyczaj nawet twardego podłoża, kamienie itd. nie trzeba się obawiać.
Choć jakby Ci nie zależało na klamocie pasującym do ALICE, to bym Ci jednak polecił starą polską, mocniejsza i dużo lżejsza (w marszu potem bardzo czuć).
Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie.
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Broń Cie Panie od Helikonów milteców itd.

Mam zajechaną amerykanke i miałem też przyjemność korzystania z BW przez jakieś 2 lata.Są dobre(tylko nie wal drągiem w chwyt żeby przepołowić drzewo xD).
Jak wspomniał przedmówca.Bierz wojskowe.Warto.Rozumiem fascynacje amerykańskimi ale pod survival proponuje polską/rosyjską saperke.Nie ma to jak kawał dobrej blachy:D
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

marynarz89 Ja też bym Ci radził jakąś nieskładaną ;-) sam mam nieskładaną i używam jej jakieś 2 lata i jest to maszyna nie do zdarcia :!: kurcze tylko jak ona sie nazywa to ja nie wiem :-/ ale jak się dorwę do aparatu to pokaże :-P a najbliższa okazja to chyba będzie jak znowu gdzieś pójdziemy i weźmiesz aparat :mrgreen:

a co do sznownego wać pana Maverick...chłopie zastanów się co piszesz "Mam gdzies wasze opinie " to po co zakładasz tematy z pytaniami (nie mam na myśli tego tematu) jak przecież Ty wiesz lepiej a nasze zdanie jest za przeproszeniem "gówno warte"
ahhh kurcze aż się zbulwersowałem :-x
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Nieskładane mają jedną zaletę: nie trzeba ich rozkładać ;-)
Czasami może być problem ze złożeniem np. gdy do gwintu dostanie się piachu, lub gdy masz za bardzo zmarznięte ręce. Sam używam " hamerykańskiej" i oprócz tego co napisałem to chwalę ją sobie. Jest może trochę ciężka więc zabieram ją tylko wtedy gdy wiem, że będzie więcej kopania.
Do drobnych prac np. pod przygotowanie ogniska polecam: http://www.narzedziak.pl/go/_info/?id=1130
A tak wygląda w pokrowcu przy pasku: LINK
Awatar użytkownika
Maverick
Posty: 79
Rejestracja: 22 lut 2009, 00:24
Lokalizacja: Ostrowiec
Gadu Gadu: 12417161
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Maverick »

Młody, nie o to chodziło. Dobra luz jest spoko wrescie sam mysle a nie czekam tylko na gotowe odpowiedzi;)
Awatar użytkownika
Rysiek92
Posty: 20
Rejestracja: 05 mar 2009, 17:28
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Rysiek92 »

Co nie zmienia faktu, że po pięciu minutach testowania raczej nie można czegoś o sprzęcie powiedzieć. W momencie kiedy juz przetestujesz te saperkę w terenie tak z grubszej rury(powiedzmy pare wypadów dluzszych niz dwie godziny), wtedy wydaj opinie pokazującą dwie strony produktu.

Co do mnie ja używam niznanego mi modelu radzieckiej saperki. Dał mi ją dziadek, który kupił ją jeszcze przed 89 od jakiegos ruska, co był w Afganistanie. Łopatka składa się z trzonka oraz dwóch wymiennych głowic: piło siekierki i łopatki. Mocowane to jest na taki pin(nie wiem jak to innaczej określić, taki bolec, że się wciska i się sciąga głowicę). Używana sporo, ale się trzyma dobrze(dziadek używał jej do wszystkiego, od pielegnacji ogródka, przez ścinanie gałęzi piła, po rąbanie drewna), a ja głownie jako siekierki.

Plusy
-siekiera i łopata w jednym, mniej ilościowo do noszenia
-odpowiednia masa siekierki, sprawia, że tnie drewno jak masło,
-w całości metalowa konstrukcja zapewnia trwalość

Minusy
-duża masa(chociaz czasami do plus)
-cięzko sie wyjmuje piło siekierę z trzonka(z łopatka tak nie jest :shock: , jak ktoś wie, jak poradzić na to, byłbym wdzięczny za pomoc)
-rdza się jej ima(oksyda zeszła, lata swoje ma)
Kommt die Kunde, daß ich bin gefallen,
Daß ich schlafe in der Meeresflut
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

mogę coś doradzić http://www.allegro.pl/item567200273_sap ... wa_wp.html tą to się nawet obronić można :-o
ODPOWIEDZ