Oderstellung- Pozycja Środkowej Odry

Szukasz informacji o jakimś miejscu? Byłeś w miejscu które chciałbyś polecić innym? Napisz o tym w tym miejscu.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Snick
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2008, 15:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Gadu Gadu: 1805770
Płeć:

Oderstellung- Pozycja Środkowej Odry

Post autor: Snick »

We wtorek wybieram się na Oderstellung, linię umocnień poniemieckich wyznaczoną brzegiem Odry (Tresor zapewne wie o co kaman ;-) ), na odcinku Cigacice- Bytom Odrzański. Część Cigacice- Leśna Góra trochę już obłaziłem, teraz mam zamiar skierować się na odcinek Bukowa Góra - Nowa Sól -Bytom Odrzański. Ogólnie rzecz biorąc linia umocnień jest dość gęsto upchana bunkrami (ok 3 na 1km), przeważnie rozmieszczonymi w dwóch liniach (bunkry bojowe w pierwszej, bierne w drugiej). Bunkry/schrony są jednopoziomowe, zwykle 2/3 pomieszczeniowe. Jeśli chodzi o ich stan to w większości zostały wysadzone, pozbawione płyt pancernych, drzwi, dzwonów i kopuł, część jest zasypana lub zalana. Mimo to trafiają się perełki, jak np. Pzw 721, który posiada zarówno kopułę, dzwon, płyty, nie jest zalany, wewnątrz na ścianach jest orginalna farba i niemieckie napisy... i jedyny jego mankament to, że podczas podwyższania wału p. powodziowego parę lat temu, ktoś wpadł na świetny pomysł żeby ów wał poprowadzić nad bunkrem. I tym sposobem, jedyny idealnie zachowany bunkier linii Oderstellung pzw721, znalazł się metr pod ziemią... Tak czy inaczej, odkrywanie tych zapomnianych przez świat (i projektantów wałów p. powodziowych) reliktów krwawej przeszłości Ziemi Lubuskiej, sprawia nielada frajdę. Szczególnie, że większość obiektów figuruje wyłącznie na odręcznie rysowanych mapach, a odnalezienie go wśród krzaków, rowów i zagajników wcale nie jest łatwe. Dlatego żeby zachęcić forumowiczów (i nie tylko) do odwiedzenia tych magicznych miejsc, w każdym bunkrze, który uda mi się odnaleźć, zostawię zakręconą butelkę z kartką, na której odkrywca się podpisze. Butelki ponownie pozbieram po wakacjach ;-)

PS. Jak mnie najdzie fantazja to butelki pochowam, zostawiając parę wskazówek :-P Do wtorku nie uda mi się zmontować aż tylu klimatowych butelek z korkiem, dlatego proszę aby odkrywca w miarę możliwości miał ze sobą fajną butlę z korasem i wymienił za moją plastikową :-)

W środę postaram się napisać krótką relację z opisem mojej wyprawy... a może i parę zdjęć wrzucę. Jakby ktoś się zainteresował historią Oderstellung i przebiegiem walk na tym odcinku to polecam publikacje Krzysztofa Motyla.
Born to be wild
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Stary ile tam fantow zostalo wyciagnietych to glowa boli,min kompletne MG42 :) i STG 44
obiekty ciekawe choc wiekszosc wiesz jak wyglada.....
Awatar użytkownika
Snick
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2008, 15:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Gadu Gadu: 1805770
Płeć:

Post autor: Snick »

Czytałem trochę o przebiegu walk nad Odrą, mordownia niesamowita... Kolega grzebie w ziemi z wykrywaczem i k. Leśnej Góry na zaoranym polu wyciągnął pocisk artyleryjski z zapalnikiem...był 20cm pod ziemią. Także warto uważać sadząc pietruszkę ;-) Fakt, z większości schronów została prawie niewidoczna kupa gruzów, ale jest też parę takich w niezłym stanie. Tyle że są zakopane lub zalane. Będę walczył z gminą o jeden taki schron, miałbym nawet dojście do straży żeby go osuszyć... ale nie będę zapeszał.
Born to be wild
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

chcesz ten obiekt co Motyl go dzierzawil?
ODPOWIEDZ