Całkowite zaćmienie księżyca 27-28.09.2015

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
wilow7
Posty: 202
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:27
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Całkowite zaćmienie księżyca 27-28.09.2015

Post autor: wilow7 »

Informacyjnie:
O której oglądać zaćmienie Księżyca 28.09.2015?
00:10
Początek zaćmienia półcieniowego
01:07
Początek zaćmienia częściowego
2:11
Początek całkowitego zaćmienia
02:47
Maksimum całkowitego zaćmienia
03:24
Koniec całkowitego zaćmienia
04:28
Koniec zaćmienia częściowego
05:24
Koniec zaćmienia półcieniowego

Według prognoz meteo.pl (a to bardzo dobra prognoza krótkoterminowa) w Krakowie będzie bezchmurne niebo. Dla całej Polski zachmurzenie tez wygląda na małe.
W zasadzie wszystkie duże miasta, które sprawdziłem, mają mieć prawie bezchmurne niebo pomiędzy 00:00 a 03:00.
Lornetki, teleobiektywy, teleskopy w dłoń!
Inżynier
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Dla mnie bomba :D nocka w robocie i przerwa od 2:20 do 2:40 :mrgreen:
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
wilow7
Posty: 202
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:27
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: wilow7 »

Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Posprawdzałem i jednak godziny zajawiska są odrobinę inne.
O ile w nocy z niedzieli na poniedziałek 27/28 września dopisze pogoda,
będziemy mogli obserwować przebieg prawie całego zaćmienia, bez końcowej fazy półcieniowej.
Zjawisko rozpocznie się po północy w poniedziałek o godzinie 2:12, na tle gwiazdozbioru Ryb,
niezbyt wyraźnym zaćmieniem półcieniowym. W tym momencie Księżyc w całej Polsce będzie znajdować się już ponad 30° nad horyzontem.
Zagłębiając się coraz bardziej w półcień Ziemi, o 03:07 Księżyc dotrze do ziemskiego cienia, rozpoczynając zaćmienie częściowe.
Od tej chwili coraz wyraźniej widać będzie jak księżycowa tarcza pogrąża się w cieniu.
Zaćmienie całkowite, które rozpocznie się o 4:11 potrwa 1 godzinę i 12 minut, osiągając o godzinie 4:47 maksymalną fazę: 1,28.
O godzinie 5:23, tarcza Księżyca znajdzie się ponownie na krawędzi cienia Ziemi, kończąc tym zaćmienie całkowite.

Do godziny 6:27 trwać będzie znów zaćmienie częściowe, podczas którego Księżyc stopniowo będzie wychodził z cienia.
Gdy go opuści, będzie już tylko zaćmienie półcieniowe, którego nie będziemy mogli już oglądać, ponieważ o 6:45 Księżyc zajdzie,
a po przeciwległej stronie wzejdzie Słońce, rozpoczynając poniedziałkowy dzień. Zaćmienie półcieniowe zakończy się o godz. 7:22.
Inżynier
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

Zaćmienie Księżyca wg steppenwolfa.

28 września 2015.
O godz. 3.15 Księżyc znajduje się na południowym zachodzie (południowy zach. – zachód) w odległości 353 985 km od Ziemi; potem się oddala. Od góry z lewej zaczyna się nasuwać cień.
Godz. 3.48 - następuje przesłonięcie tarczy do połowy.
Godz. 4.36 - całkowite zaćmienie.
Godz. 5.16 – rozpoczyna się wychodzenie z cienia ( od góry z lewej ).
Godz. 5.49 – Księżyc wchodzi w linię widnokręgu jeszcze częściowo ‘zaćmiony’.
Godz. 5.54 - Księżyc częściowo ‘zaćmiony’, rozświetlany promieniami Słońca ginie całkowicie za widnokręgiem.

Obserwację umilić można pokazem spadających meteorów (życzę wszystkim kilku bolidów). Roje są przez cały czas akurat nad Księżycem. Są to:
- Andromedids;
- Taurids (S);
- Taurids (N);
- Autumn Arietids;
- Aurugids.
W tym samym czasie na wschodzie obserwować można Wenus oraz nieco ‘mniejszego’ (przy uzbrojonym oku będzie lepiej) Marsa i Jowisza.
By nanieść swoje poprawki zachęcam do ściągnięcia i zainstalowania darmowego programu Stellarium, a po wprowadzeniu własnej lokalizacji, do przeniesienia się do dowolnego miejsca w czasoprzestrzeni.
Po kliknięciu na tarczę Księżyca dostępnych będzie wiele danych astronomicznych.

Korzystałem z programu Stellarium, więc wybacz wilow7, że odbiegłem od Twoich danych. Obserwowałem wirtualnie, stąd są przesunięcia. Moje dane nie są dokładne.

PS.: Dokładniejsze dane są tu: ORION
Awatar użytkownika
wilow7
Posty: 202
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:27
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: wilow7 »

Dla tych, co jeszcze chrapią:
https://goo.gl/photos/n2RUXP21ru7i4zq29
Inżynier
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Toś mnie urządził. Jak wstałem około 3 to myślałem że to już się kończy. Jak wstałem przed piątą i przeglądałem co dziś mam w robocie wyciąć to najciekawsze przesiedziałem przy kompie. Nie zaglądałem wczoraj na forum bo również wycinaliśmy lasy. Och. Do następnego razu.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
kermitttt
Posty: 338
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:44
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Post autor: kermitttt »

Nie żałuę, że wstałem nad ranem. Księżyc bajka, ale jak wyszedłem na taras to pierwsze co pomyślałem to:
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Byłem, zmarzłem, coś tam popstrykałem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

W pracy był akurat lajcik, więc była okazja do częstego podglądania zjawiska, mega fajnie to wyglądało ;-)
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Precel
Posty: 205
Rejestracja: 04 kwie 2014, 16:29
Lokalizacja: Oleśnica
Płeć:

Post autor: Precel »

Nie ma to jak sobie w trakcie pracy zobaczyć takie zjawisko. Zalety nocek.
Co nas nie zabije... to wzmocni nasze drinki.
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Zaćmienie księżyca odrobiłem sobie dzisiejszym porankiem. Gęsta mgła zaczęła powoli oddawać pola wstającemu słońcu. I w pewnym momencie nisko na niebie pojawiła się "tęcza na mgle" (nie wiem jak inaczej to nazwać). Piękne zjawisko.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Kamilx
Posty: 42
Rejestracja: 10 paź 2009, 20:23
Lokalizacja: Przemyśl/Kraków
Płeć:

Post autor: Kamilx »

Kopek pisze: I w pewnym momencie nisko na niebie pojawiła się "tęcza na mgle" (nie wiem jak inaczej to nazwać). Piękne zjawisko.
Efekt halo https://pl.wikipedia.org/wiki/Halo_(zjawisko_optyczne)

Kiedyś też się nieźle poryłem widząc ,,tęczę" wokoł księżyca :D
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Być może to halo. Tylko słońce jak każdego poranka na wschodzie a "tęcza" na zachodzie.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Może obejrzymy se na zlocie :)


"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Kopek pisze:Toś mnie urządził. Jak wstałem około 3 to myślałem że to już się kończy. Jak wstałem przed piątą i przeglądałem co dziś mam w robocie wyciąć to najciekawsze przesiedziałem przy kompie. Nie zaglądałem wczoraj na forum bo również wycinaliśmy lasy. Och. Do następnego razu.
Ja to samo :D budzik nastawiony na 3:10. Wstawianie i bieganie do okien, czy w ogóle coś widać.. Nie dość, że księżyc za drzewami (po raz pierwszy pożałowałam, że mieszkam przy lesie :P ) to jeszcze bezwstydnie pełny i nie-czerwony :(
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
miśka
Posty: 190
Rejestracja: 02 mar 2011, 20:00
Lokalizacja: 3miasto
Gadu Gadu: 13946836
Płeć:
Kontakt:

Post autor: miśka »

Na jednym z pierwszych zlotów nowego forum był taki księżyc, ale pewnie nikt nie pamięta ;p
może znajdę fotki ;)
cudak
Posty: 44
Rejestracja: 05 wrz 2013, 16:56
Lokalizacja: Obrzycko/Poznań
Gadu Gadu: 45635297
Płeć:

Post autor: cudak »

Około 3 się przebudziłem i przypomniało mi się ,że matka mi mówiła coś o zaćmieniu. Spojrzałem przez okno i akurat się zaczęło.Pobudziłem rodzinkę i wspólnie z godzinkę obserwowaliśmy to zjawisko.

A tak w ogóle, to mi się jeszcze przypomniało, że latem, chyba 1993 roku ojciec zabrał mnie i braci, na nockę na ryby i spaliśmy pod gołym niebem .Nad ranem byliśmy świadkami jak chyba ze 3 albo 4 potężne meteory czy asteroidy (nie pamiętam co to było) przeleciały niedaleko ziem z ogromną prędkością we wschodnim kierunku. Pamiętam że nawet w telewzji o tym mówili. W środowiskach astronomów wzbudziło to olbrzymie poruszenie bo nikt tego nie przewidział. I TO JEST PIĘKNE ŻE będąc na łonie natury doświadczasz tego co intryguje,zadziwia i zdumiewa.
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

we wschodnim kierunku powiadasz :mrgreen: cyt.: "na wschód tam musi być jakaś cywilizacja" :mrgreen:
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

A tak w ogóle, to mi się jeszcze przypomniało, że latem, chyba 1993 roku ojciec zabrał mnie i braci, na nockę na ryby i spaliśmy pod gołym niebem .Nad ranem byliśmy świadkami jak chyba ze 3 albo 4 potężne meteory czy asteroidy (nie pamiętam co to było) przeleciały niedaleko ziem z ogromną prędkością we wschodnim kierunku.
W powyższym poscie napisałem o bolidach. Zapewne z tym zjawiskiem miałeś do czynienia.
W archiwalnym numerze "Uranii" pisali o bolidzie z 1993 roku. Zerknij na spis treści:
bolid nad Częstochową

A propos zaćmień - trafiłem na taką stronkę pokazującą online strefę nocy i dnia:
http://www.fourmilab.ch/cgi-bin/Earth/action?opt=-p
cudak
Posty: 44
Rejestracja: 05 wrz 2013, 16:56
Lokalizacja: Obrzycko/Poznań
Gadu Gadu: 45635297
Płeć:

Post autor: cudak »

Nie,to chyba nie były bolidy ,bo mówili że te obiekty uderzyły w marsa czy wenus. Jak będę miał troszkę czasu, to poszperam w necie ,może znajdę jakieś informacje.
ODPOWIEDZ