Nawigacja samochodowa

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Nawigacja samochodowa

Post autor: Morg »

Witam.

Potrzebuję zakupić jakąś nawigację do swojej bordowej strzały. Z racji, że nie znam się specjalnie na markach to zwracam się do Was o pomoc. Cena do 200pln, możliwość samodzielnego bezpłatnego update'u map ( jeżeli wiecie o co mi biega :D ), dogrywanie sieci fotoradarów ect.
BUK! HONOR! DZICZYZNA!
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Morg, z tego co się orientuję to tanie nawigacje (Goclever, Vordon) to w zasadzie ten sam sprzęt produkowany pewnie w tej samej nawet fabryce.
Nie spotkałem nigdy nawigacji, która działałaby źle. Do tej pory widziałem tylko kiepskie (lub nieaktualne) oprogramowanie.

GPS to już stara i w pełni obcykana technologia, chipsety we wszystkich obecnie produkowanych odbiornikach mają naprawdę dobre parametry.

Weź cokolwiek na czym pójdzie AutoMapa.
Będzie działać!
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Może to głupie pytanie, ale skąd mam wiedzieć na czym śmiga AutoMapa a na czym nie? :D
BUK! HONOR! DZICZYZNA!
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Morg pisze:Może to głupie pytanie, ale skąd mam wiedzieć na czym śmiga AutoMapa a na czym nie? :D
http://www.automapa.pl/?PEI=10241&lng=PL

No i AutoMapę warto kupić. Odbiornik + AutoMapa PL będzie Cię kosztował ok. 300 zł.
Trochę więcej ale nie jeździsz na piracie i masz aktualne mapy!
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
taki robaczek
Posty: 212
Rejestracja: 12 wrz 2011, 19:49
Lokalizacja: Zagłębie
Płeć:

Post autor: taki robaczek »

Aktualne legalnie przez rok od zakupu programu. Potem zostaje płatne przedłużanie subskrypcji na kolejne 12 miesięcy lub ..... "gryzoń" ;)

Ja ostatnio kupiłem w promocji Goclever Navio 400 (za ok. 160zł w Realu) i działa bez problemu. Posiada wbudowany (fabryczny) program do nawigacji ale bez żadnych przeróbek można na nim korzystać z innych aplikacji (np. Automapa).
Będę miał ze sobą na Zlocie więc jak coś to będziesz mógł "pomacać" i ocenić czy coś w tym stylu by Ci spasowało.
Kocham zwierzęta.
Są takie pyszne ......
kermitttt
Posty: 338
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:44
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Post autor: kermitttt »

Nie polecam gocleverów. Ok, są tanie i rozblokowane, do tego nieźle czytają filmy, ale są mocno awaryjne niestety. Oby Twój robaczku, był wyjątkiem:)
Awatar użytkownika
egzor
Posty: 38
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:54
Lokalizacja: Olsztyn Jurajski
Tytuł użytkownika: naszlaku.eu
Płeć:
Kontakt:

Post autor: egzor »

Ja ostatnio chwalę sobie NokiaMaps. Są legalne, często aktualizowane a w nowej wersji nie trzeba już ciągle pobierać danych przez sieć. Całą mapę ładuje się przez kompa.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

A ja (z racji zawodu) mam już drugą, choć stara nadal jest, tak awaryjnie.
Nie ma nawki która coś nie popieprzy. Obie pracują na automapie.
Różnica jest taka, że tańsze systemy mogą słabiej "czytać sygnał" zdarzyć się może, że szybciej gubią "kontakt" i tyle. Ewentualnie jak moja pierwsza, po prostu się zje***a, szczeście, że na gwarancji jeszcze...
Od wgranej mapy zależy jak śmigasz i czy wpuści cię w maliny. A takiej nawet auto mapa NIE MA.
Morg pisze:sieci fotoradarów

Zauważ Kolego taką rzecz. Śmignij w jedną stronę gdzie na 100% wiesz, że jest fotoradar. Czekasz na ostrzeżenie. Jeśli lektor ci powie, RADAR, to zawróć około 1km dalej (ale nie wcześniej, bo nawka reaguje na radary z minimalnej odległości 400m) i śmignij w drugim kierunku, powinieneś dostać ów komunikat również.
Zdarza się tak, że w drugim kierunku otrzymasz inny komunikat;
MOŻLIWY RADAR - 400m. Choć ten komunikat oznacza miejsca gdzie lubią chłopaki stać i suszyć. Mało tego, misie i krokodylki również o tym wiedzą i zasiadki robią w miejscach gdzie nawki ich nie widzą...
Aktualizacje dotyczące fotoradarów (odpłatne) to totalna bzdura. Teraz w Szczecinie mamy dwa autka (nowe nieoznakowane) gdzie fotoradar pracuje przez szybę. Stoi sobie takie autko na poboczu bez kierowcy i pasażera i maluje kierowców którzy lubią "butować".
Możliwe, że uprzedzę pytanie;
pierwsza moja nawka to Smard GPS do tego wgrałem auto mapę na kartę 4G z mapą europy włącznie.
Teraz użytkuję Larka (również karta 4G z Europą oczywiście)
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Ja w końcu zakupiłem Garmin Nuvi 40. Nie ma tony opcji, wgrałem radary i inne POI bez problemu. Na koniec poprawiłem Vaderem jako lektorem i jest cacy ;]
BUK! HONOR! DZICZYZNA!
Awatar użytkownika
taki robaczek
Posty: 212
Rejestracja: 12 wrz 2011, 19:49
Lokalizacja: Zagłębie
Płeć:

Post autor: taki robaczek »

Morg pisze:Na koniec poprawiłem Vaderem jako lektorem i jest cacy ;]
A może zaproponowałbyś swój głos tym kolesiom od Automapy ???? :mrgreen:
Kocham zwierzęta.
Są takie pyszne ......
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Bardzo zabawne, ludzie by zawału dostali ;]
BUK! HONOR! DZICZYZNA!
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

A ja jednak "zanabyłem" GoClever z kamerką cofania za niecałe 300. Montaż kamerki - bezprzewodowej na niebieski ząb banalny dla laika - zrobione w 15 minut. Automapa chodzi lepiej niż w Clarionie. - poszedł do auta Agaty. Testuję pół roku - zastrzeżenia - brak miarki/podziałki przy wyświetlaniu obrazu z kamerki, częste obracanie obrazu (do góry nogami, z lewa na prawo, lub odwrotnie - ale korekcja jednym ruchem palca po ekranie). Automapę mam od zawsze (czyli ponad 5 lat), płatną i wrzucam w koszty. Widziałem w sieci sporo złamanych wersji nawet najnowszych, chodzą równie dobrze...
ślepy herbu ślepowron
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Jeżeli ktoś ma smartphona to gorąco polecam aplikację AutoMapa - jest to bardzo zaawansowany GPS samochodowy z mapą Polski (i to bardzo dokładną), pokazuje nawet numery klatek przy poszczególnych blokach (które zresztą mogą być wyświetlane w 2D lub 3D jako przezroczyste bryły budynków).
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Blizbor pisze: jest to bardzo zaawansowany GPS samochodowy z mapą Polski
Robercie, nie pogniewaj się, ale chyba jesteś nieco "z tyłu" AtoMapa i prowadzenie do "klamki" to standard nawet z Europą. Wyobraź sobie, że nawet takie wsie jak nasz np. Wełtyń prowadzą do "klamki". Oczywiście najlepiej pobierać co jakiś czas nową wersję/ poprawioną wówczas masz zawsze coś nowego. Moja poprzednia mapa, nie widziała węzła Nowogard, wgrałem nową i już jest OK. Są również proste sposoby dotarcia pod "klamkę" kiedy na adresie nawka nie widzi owej (jak mówisz klatki). Wbijasz parzystą inną jak jest i jesteś gdzieś obok. Nieparzysta do nieparzystej...
dotyczy klatek nie tylko z numerem ale poszczególnymi literami np. 8A 8B itd. na starym mieście widzi nie tylko klatki ale i oficyny które to oznaczone są symbolem OFF...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

yaktra pisze:Oczywiście najlepiej pobierać co jakiś czas nową wersję/ poprawioną wówczas masz zawsze coś nowego.
Najnowsza, albo prawie najnowsza, w Połczynie krzyczała na mnie że jadę pod prąd i kazała zawracać - nie dotarło jeszcze do nich że po wybudowaniu ronda zmieniono organizację ruchu. Rondo widać na zdjęciach w geoportalu, a obwodnicy Nowogardu ni chu-chu ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Powiem tak, śmigam z nawką na co dzień i nie tylko ja ale moi kolesie od "kółka" też, często śmiejemy się, że, a to szmata ale mnie czy innego wyprowadziła. Nie ma map idealnych a samo urządzenie nic do tego nie ma.
Poprzednia moja mapa (dla przykładu) od początku prowadziła z prawobrzeża (ul. Struga) do centrum nową (choć już nie za bardzo) trasą, czyli Mostem Pionierów. Nowa mapa pierwszy wbity kurs w tym samym kierunku wybrała starą trasą czyli ul. Księżnej Anny. Oczywiście, zlekceważyłem i poleciałem Mostem Pionierów. Następny kurs do centrum "zapamiętała" i prowadzi już Mostem Pionierów. Kiedy skasuję TRASY znów prowadzi starym "szlakiem" i tak w kółko "macieju". Chcę tu powiedzieć, że urządzenie mające pamięć po prostu zapamiętuje różne manewry. I tak, przez przypadek ominąłem zakręt w jaki mnie kierowała. Urządzenie koryguje trasę, nakazuje zawrócić, kiedy i to zlekceważysz złapie inny kierunek i za jakiś czas zaprowadzi cię do celu. Następnym razem kiedy pojedziesz dokładnie w to samo miejsce, niestety, zapamięta ów korygujący wówczas kierunek choć ty wiesz już o tym doskonale. Nagromadzenie się tras w "pamięci" urządzenia jest raczej kłopotliwe i warto od czasu do czasu kasować trasy.
To o czym mówisz Tanto, hmmm trudno mi ocenić...
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Jeśli komuś uda się kupić używanego Garmina w dobrej cenie, to ma mapę Polski Aktualizowaną Za Darmo ;-)
http://ump.waw.pl/
Co da Ci UMP-pcPL?

Da Ci dobrą mapę Polski z mnóstwem nie spotykanych w innych mapach szczegółów (przeczytaj ulotkę), szybko reagującą na zmiany w siatce drogowej, i bardzo czułą na potrzeby swoich użytkowników, a przy tym jawną i darmową. Jednym słowem: otwartą.
EDYTA: "cofam wypowiedziane słowo". Sprawdziłem na Allegro, i przeraziłem się. Nie miałem pojęcia, że używane Visty Hcx, czy 60csx tak trzymają cenę :shock: :shock:
Tak więc, nie jest to dobra alternatywa do tanich nawigacji z AutoMapą. :-/
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Lupus84
Posty: 53
Rejestracja: 19 paź 2011, 16:54
Lokalizacja: 20°31'E 51°59'N
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Lupus84 »

przepraszam, że się wtrącę i mały offtop zrobię.

Posiadam nawigację LARK FreeBird 43.1 - stary już typ, ale jakoś się sprawuje i nie narzekam.

Chciałem zapytać, czy istnieje możliwość wgrania jakiegoś softu, mapy, programu, dzięki któremu będę mógł korzystać z tej nawigacji jako nawigacji pieszej? Nowsze nawigacje mają tę opcję, ja jednak (jeżeli jest możliwość) chciałbym swoją lekko stuningować.
Gdzieś na dnie wielkiej szafy leży ostry nóż,
Stare dżinsy wystrzępione impregnuje kurz,
W kompasie igła zardzewiała, lecz kierunek znam,
Biorę wór na plecy i przed siebie gnam...


http://lupussurvival.blogspot.com/
kermitttt
Posty: 338
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:44
Lokalizacja: lubuskie
Płeć:

Post autor: kermitttt »

Kiepski pomysł. Nawet w nowej takiej nawigacji akumulator nie trzyma dłużej niż 1.5 godziny. Jesli masz ją troszkę czasu, to pewnie trzyma krócej. Za dużo z nią nie pospacerujesz.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

kermitttt pisze:Nawet w nowej takiej nawigacji akumulator nie trzyma dłużej niż 1.5 godziny.
Zgadza się.
A wiecie co, próbowałem nawke ładować przez kompa bo tak jakoś padła mi wtedy zapaliczka w aucie. Zamiast naładować to jeszcze gorzej, rozładowała się całkowicie...
Ostatnio zmieniony 05 lut 2013, 20:29 przez yaktra, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lupus84
Posty: 53
Rejestracja: 19 paź 2011, 16:54
Lokalizacja: 20°31'E 51°59'N
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Lupus84 »

kermitttt pisze:Kiepski pomysł. Nawet w nowej takiej nawigacji akumulator nie trzyma dłużej niż 1.5 godziny. Jesli masz ją troszkę czasu, to pewnie trzyma krócej. Za dużo z nią nie pospacerujesz.
Akurat tu z baterią nie ma problemu. posiadam ładowarkę ręczną z końcówką pasującą. Bateria po naładowaniu trzyma 2,5h.
Chodzi mi o samo oprogramowanie.

EDIT
yaktra pisze:A wiecie co, próbowałem nawke ładować przez kompa bo tak jakoś padła mi wtedy zapaliczka w aucie. Zamiast naładować to jeszcze gorzej, rozładowała się całkowicie...
Też tak miałem. Wyczytałem w necie, że jeżeli bateria padnie całkowicie, to może być problem z naładowaniem jej przez USB. Moc USB może być za niska do naładowania baterii. Ja mam w komplecie jeszcze ładowarkę sieciową więc większego problemu nie było . Ludzie zalecają podłączać pod USB, gdy bateria nie jest jeszcze całkowicie padnięta.
Gdzieś na dnie wielkiej szafy leży ostry nóż,
Stare dżinsy wystrzępione impregnuje kurz,
W kompasie igła zardzewiała, lecz kierunek znam,
Biorę wór na plecy i przed siebie gnam...


http://lupussurvival.blogspot.com/
partyzant
Posty: 35
Rejestracja: 02 wrz 2012, 15:24
Lokalizacja: Lubelskie
Płeć:

Post autor: partyzant »

Lupus84 pisze:Posiadam nawigację LARK FreeBird 43.1 - stary już typ, ale jakoś się sprawuje i nie narzekam.
Też mam nawigację tej firmy ale nowszy model. Całkiem dobra sprzęt. Zdarza mi się używać jej jako nawigacji pieszej ale do poruszania się po mieście. Zabrycznie zainstalowana jest mapa MapaMap w darmowej wersji, która nie ma dokładnych planów mniejszych wiosek czy miasteczek. Zaktualizowałem mapę do wersji PRO (coś koło 60zł) i teraz dobrze prowadzi po najmniejszych wioskach.
Awatar użytkownika
Lupus84
Posty: 53
Rejestracja: 19 paź 2011, 16:54
Lokalizacja: 20°31'E 51°59'N
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Lupus84 »

w związku z moim pytaniem odnośnie nawigacji pieszej znalazłem takie coś:
http://www.kamap.pl/index.php?option=co ... &Itemid=74
Obczaję to i najwyżej zdam jakąś reckę
Gdzieś na dnie wielkiej szafy leży ostry nóż,
Stare dżinsy wystrzępione impregnuje kurz,
W kompasie igła zardzewiała, lecz kierunek znam,
Biorę wór na plecy i przed siebie gnam...


http://lupussurvival.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Karuda
Posty: 70
Rejestracja: 04 kwie 2014, 09:13
Lokalizacja: Wrocław/Poznań
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Karuda »

Trochę odkopię temat. Chciałabym kupić w miarę sensowną nawigację samochodową, ale kompletnie się na tym nie znam. Nie zależy mi na naszpikowanej gadżetami maszynce, która śpiewa, tańczy, recytuje.. tylko prostym urządzeniu, które nie robi zbyt dużo błędów po drodze/nie zawiesza się, a do którego łatwo wgrać mapki i punkty poi. Mam nadzieję przeznaczyć na nie ok 350-400zł. Ktoś ma jakieś sugestie? :roll:


Co do nawigacji pieszej to od kilku lat używamy TrekBuddy i jest git. To prosta aplikacja na telefon. Nie mówi krok po kroku co robić tylko wyświetla aktualną pozycję na mapie i kierunek, w którym się poruszamy. Ew. punkty docelowe, bo pozycje gps też można wpisać (mega przydatna opcja), a mapy można robić samemu.

http://www.trekbuddy.net/forum/index.php
Na litość boską, królowo, czyż ośmieliłbym się nalać damie wódki? ...to czysty spirytus!
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Do jazdy samochodem po Polsce wystarczy nawigacja z Google Maps albo Yanosik w smartfonie. Ten ostatni ostrzega w czasie realnym o radarach, lotnych patrolach i innych przeszkodach na drodze.
Spieszcie kochać moderatorów - tak szybko odchodzą...
ODPOWIEDZ