Biwak sprzed epoki "polarów"

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Mazazel
Posty: 84
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 9008350
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mazazel »

Co do żarełka to jest świetna i 'poprawna historycznie' :D książeczka:
http://www.bialykruk.com.pl/sklep/index ... a-gumowska

Miałam i zniknęła :( ale może u kogoś na stryszku leży? Rokiem wyd. bym się nie przejmowała bo autorka jest rocznik 1912 i nadmiaru 'nowoczesności' tam nie było, za to multum praktycznych porad, 'turystycznych przepisów' i wiedzy o roślinach (napisała też 'Deptane przy drodze' o ziołach, chwastach itd).
zlotykon.pl
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

włóczykij nieśmiało przypomnę, że początek lat 70. to "Bogaty Gierek" w sklepach prawie wszystko było. Dopiero od połowy dekady było biednie. A my będziemy bawić się sprzętem z okresu "Siermiężnego Gomułki". Ale ja nie o tym.
Najważniejsze, że się spotkamy i będzie to czas spędzony w koleżeńskiej atmosferze.
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Dobrze że piwo znali Sumerowie na długo przed powstaniem piramid :lol:

Sikor pisze: A my będziemy bawić się sprzętem z okresu "Siermiężnego Gomułki".
Znaczyć cytryny zabronione - do herbaty wyciskamy kapustę.
Kto pamięta o co chodzi ten dinozaur. :-P
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Mazazel, obawiam się, że pierwsze wydanie tej książki pochodzi z okolic 1981 roku. Kolejne z 1986 lub 1988. Czyli nieco się to kłóci z zasadami. A sama książka leży w mnogości egzemplarzy i cenach od 1zł w "kup teraz" na allegro. Skany w PDFie też leża na hostingach wszelakich.
Awatar użytkownika
Mazazel
Posty: 84
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:36
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 9008350
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mazazel »

Tak, z tego roku jest WYDANIE KSIĄŻKI natomiast uważam, ze zawarta w niej wiedza autorki jest koszerna w kontekście wyprawy; do tego jak sam widzisz, książeczka łatwo dostępna :) Just my opinion, i tak mnie tam raczej nie będzie, z różnych względów.
zlotykon.pl
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Jasne, nie neguję istnienia tej wiedzy przed wydaniem wspomnianej książki, ale... diody led produkowano już od 1962 roku (choć były one wówczas stosunkowo małej mocy i trochę niewygodnego widma, nie do porównania z dzisiejszymi wyrobami Cree czy Luxeonami Phillipsa). Wspominam tak tylko, ale się więcej nie wtrącam, bo szanse na obecność na tym wypadzie mam nie większe niż 30%. ;-)
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

a co za różnica kiedy wydana? przepis na rosól pewnie znalazł sie w każdej książce o kuchni polskiej w zeszłym roku a moja praprapraprababcia pewnie też go gotowała.
weźcie się kur....cze nie spinajcie zasadami, przepisami, regulamine i innym G! bo stwierdzę że recon składa się z urzędników państwowych. (a nie chcę Was obrażać)
Chcemy się bawić to się bawimy a nie marudzimy.
Piotr2104
Posty: 41
Rejestracja: 27 sty 2015, 12:42
Lokalizacja: Sieraków
Kontakt:

Post autor: Piotr2104 »

Ja się na to pisze, tylko jak na miejscówce by było z dostępem do wody pitnej?? bo skoro ja prawie zawsze chodzę w sprzęcie retro to jak wszyscy w takim pójdą chcę wziąć jeszcze starszy zestawik, tylko tam nie będę miał możliwości transportu większych ilości wody.
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

wodę chciałbym otrzymywać na miejscu przez filtrację i gotowanie. Jeśli będzie wola w narodzie oczywiściie ;)
włóczykij
Posty: 41
Rejestracja: 09 gru 2011, 22:38
Lokalizacja: Jägersburg
Tytuł użytkownika: Bez śpiwaka
Płeć:

Post autor: włóczykij »

Sikor pisze:włóczykij nieśmiało przypomnę, że początek lat 70. to "Bogaty Gierek" w sklepach prawie wszystko było. Dopiero od połowy dekady było biednie. A my będziemy bawić się sprzętem z okresu "Siermiężnego Gomułki". Ale ja nie o tym.
Najważniejsze, że się spotkamy i będzie to czas spędzony w koleżeńskiej atmosferze.
Roger!
Awatar użytkownika
włóczęga
Posty: 59
Rejestracja: 30 wrz 2014, 15:51
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: włóczęga »

Super pomysł, chętnie bym dołączyła skoro już mi się kończą zajęte soboty (o ile wypad będzie weekendowy) ... w końcu będę mogła się gdzieś ruszyć :D
Jednak co do terminu, to chciałabym zauważyć, że termin zaproponowany przez Dźwiedzia (17-19.04.2015) pokrywa się z proponowaną w ankiecie datą zlotu, więc trzeba przemyśleć datę :)
"Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj."
M. Twain
www.poteganatury.blogspot.com
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

to może tydzien przed zlotem jako biforek?
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1112
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

w sumie fajny plan, tylko tak myślę, że nie będę miał w czym spać :D No chyba, że koc wp na grzbiet zarzucę - wełna w końcu wynaleziona dawno temu :D Chociaż w sumie to nie chodzi o datę produkcji tylko wynalezienia.

Poza tym w sumie myślę, że każdy powinien zgodnie z własnym sumieniem odnaleźć w szafie/piwnicy najprostszy i najbardziej siermiężny szpej. Swetry, kurtki, portki - wełna, bawełna, nylon? Toć sztuczne materiały też były. M65 chociażby zaprojektowano w 1963 z Nyco.
Obrazek
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

ja mam jeszcze śpiwór z watoliny z lat 60tych :P i masz rację - liczy się data wynalezienia, nie produkcji. Dlatego ja planuje spać na baranich skórach pod kocem wełnianym i pałatką :P
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

Bubel dzięki za pomysł, baranie skóry to dobry pomysł. Będzie komfort.
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1112
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

w sumie będzie już ciepło to raczej koc i pałatka powinny dać radę. Btw, ciekawe kiedy karimatę wynaleziono :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

Głowy nie dam, ale wydaje mi się, że karimaty został wyprodukowane w Wielkiej Brytanii w roku 1965 przez firmę Karrimor, pod nazwą karrimat.
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1112
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Wg historii firmy był to rok 1965 albo 1966. Chyba sami nie wiedzą. Inaczej podają w katalogu a inaczej podaje wiki. W każdym razie karimata na legalu :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

sami kurna jesteście na legau :/ nie chodzi tu o to by używać na siłę współczesnego szpeju! jak trzeba to udowodnię że śpiwór syntetyczny/puchowy wystepował w literaturze i użytku przed IIwś, latarki czołowe to lata 40te, a nylon został wynaleziony w latach 30tych XXw.
Jak ktoś na siłę chce iść z tym szpejem co zawsze to chyba nie wie po co to wyjście jest.
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Widzę że się rozkręcacie. :-D

Też zastanawiam się nad jakimś kocem WP bo wszelakie stare śpiwory już dawno zutylizowane.
Hmm - barania skóra to już luksus - niestety nie posiadam :-( , a z ekwipunkiem też trzeba ostrożnie bo przecież planujemy biforek wędrowny.

Co do terminu to już wspominałem - że dostosujemy do terminu zlotu, tak by się nie pokrywały - w końcu zlot najważniejszy :mrgreen:
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

ja już sobie zaplanowałem - stelaż od szwedki z IIwś na plecach, do tego przytroczone wszysto w koc zawinięte ;] nikt mi nie powie że w kocyk nie zawijano szpeju :D zawijano nawet dzieci w Sosnowcu!
Dźwiedź - znając Ciebie to byś mógł po prostu skołować sobie kawałek brezentu do położenia na leże za gałęzi i byłoby wporzo ;)

Taki wolny wniosek: zakaz karimat i współcześnie wykonanych śpiworów? a jak ktoś z takimi przylezie to obowiązkowo zbiera opał x3.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1112
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Konradku to nie tak,

Co jeśli ktoś nie ma alternatywy dla karimaty?

Tak jak pisałem zgodnie z własnym sumieniem jak najmniej udogodnień, bez ledów, sredów i jak najbardziej spartańsko. Ja tak bym określił idee tego biwaku. Klasyfikowanie dopuszczalnego sprzętu na wynaleziony przed i po 69 będzie generowało takie rozważania.

Najchętniej poszedłbym "na wikinga" z posłaniem z baraniej skóry i drugą do przykrycia, ale nie wykołuje nagle kilku skór na jedno wyjście. Natomiast wiem, że mogę odpuścić sobie bivy i syntetyczny ciepły śpiwór na korzyść koca wp, ewentualnie wacianego śpiworka w kwiatki. do tego chętnie zamiast czołówki wezmę lampę naftową, chętnie wrócę do czasów ZHP i prześpię się w namiocie z pałatki. Nie ma co wprowadzać super rygorów bo atmosfery szkoda. No!
Obrazek
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

karimata "be" :evil: za bardzo "plastikowa"
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

Kurcze ja tylko odpowiedziałem na pytanie. Też nie ma zamiaru brać karimaty i innych tego typu. Siermiężny Gomułka. A dźwigać trzeba, bo kiedyś się dźwigało.
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1112
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

A ja wezmę, jeśli nie znajdę nic innego. I wcale nie będę się z tym źle czuł :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”