Siema

Nowy użytkownik? Przywitaj się i napisz coś o sobie. OK, wyżeracze też mogą się tu pochwalić dokonaniami ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

abyss
Posty: 113
Rejestracja: 08 lut 2008, 23:47
Lokalizacja: całkiem duża wieś
Płeć:

Siema

Post autor: abyss »

Na "starym forum" jakoś nie zdążyłem się przywitać. Stary ze mnie dziad (relatywnie), dla tego czasem trochę marudzę :) Lubie tematy techniczno-survivalowe, a szczególnie w aspekcie w mairę skutecznego przetrwania potencjalnie długich i poważnych konfliktów międzynarodowych. Zazwyczaj przetrwanie tygodnia czy dwóch w lesie survivalowcowi sprawia raczej frajdę niż problem. Mnie interesuje bardziej "zorganizowanie się" w wypadku np. 2 letniego braku dostaw prądu, paliwa, żarcia, technologii etc. Dlatego tematy jakie chętnie łykam to:
- domy, bazy, schrony
- alternatywne źródła energii
- alternatywna produkcja paliw
- bezpieczne (długotrwałe) rejestrowanie i przechowywanie informacji
- systemy o wysokiej redundancji informacji

Oczywiście, lubię fajne zabawki jak nożyki, plecaki, namioty no i oczywiście auta 4x4. Z tymi ostatnimi mam ostatnio styczność na codzień :) - ale niestety nie w terenie. Może jak kiedyś będę bogaty to sobie zafunduje jakieś używane do wypadów w teren - bo to wyjątkowo kocham (na czym cierpiały mocno moje osobówki zawsze, niestety). Chyba tyle...
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Witam witam, po raz drugi bo pamiętam że kolega się chyba jednak witał się i na starym reconie ;-)
To Twój był temat o bezpiecznym domu, nie?
abyss
Posty: 113
Rejestracja: 08 lut 2008, 23:47
Lokalizacja: całkiem duża wieś
Płeć:

Post autor: abyss »

Owszem, to był mój temat.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

abyss pisze:Oczywiście, lubię fajne zabawki jak nożyki, plecaki, namioty no i oczywiście auta 4x4. Z tymi ostatnimi mam ostatnio styczność na codzień :) - ale niestety nie w terenie. Może jak kiedyś będę bogaty to sobie zafunduje jakieś używane do wypadów w teren - bo to wyjątkowo kocham (na czym cierpiały mocno moje osobówki zawsze, niestety). Chyba tyle...
Tu akurat się zebrało więcej takich :) A nad 4x4 też sie zastanawiam
Awatar użytkownika
TD
Posty: 120
Rejestracja: 07 lut 2008, 14:57
Lokalizacja: śląsk
Tytuł użytkownika: Bless
Płeć:

Post autor: TD »

Z samochodów 4x4 lubie Honkery 8-)
abyss
Posty: 113
Rejestracja: 08 lut 2008, 23:47
Lokalizacja: całkiem duża wieś
Płeć:

Post autor: abyss »

Honkery fakt były - to takie "lepsze" Tarpany zdaje się? :)

IMO teraz w wielu firmach robi się raczej zabawki dla bogatych mieszczuchów, niż faktyczne 4x4 dla użytku off-road. Co z tego, że auto ładne, jak kosztuje np. 64 tysiące euro? Tym żal sie wpieprzyć gdzieś - bo każda naprawa to kupa kasy. Poza tym coraz więcej aut ze względu na poziom komplikacji musi mieć zapewniony dosyć skomplikowany serwis - a w warunkach "specjalnych" coraz trudniej o to. No ale na razie inne wydatki - może w 2009/10 coś pomyśłę w tyk kierunku - marzy mi się wycieczka przez Rosję (naczytałem się kolegów z forum ) ew. przez inne fajne miejsca, może nieco krótsza, bo urlopu na całą Rosję zbraknie...

EDIT: ten pomysł z Ukrainą brzmi interesująco :)
erwinw
Posty: 90
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:58

Post autor: erwinw »

ja po sprzedaży ostatniej w moim życiu osobówki (chyba że jakis fajny weteranik sie trafi) przymierzam się do terenówki , po przejażdzkach kilkoma modelami cel mam już jasno określony: Land Rover Discovery, jeśli wszystko pójdzie po mojej mysli to na jesieni zamieszka w moim garażu (i nowa skarbonka bez dna się pojawi, bo to nowe ogumienie by sie zdało, zderzaki, progi, bagażniki, halogeny, snorkel, wyciagarka,........itp.,itd.,.... i tak bez końca, ale co tam, raz się żyje!)
abyss
Posty: 113
Rejestracja: 08 lut 2008, 23:47
Lokalizacja: całkiem duża wieś
Płeć:

Post autor: abyss »

Disco fanie :) Szczególnie te nowe po 2005 roku mi się podobają - ale takim to trochę żal w teren jechać. Chyba mniejsze opory bym miał przed ruszeniem się czymś starszym.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1075
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Widzę że 4x4 zaczyna być popularne na forum, choć lepiej pewnie będzie stwierdzić że zaczęło sie o nim głośno mówić ;-)
Też od dłuższego czasu rozglądam się za 'skarbonką', w grę wchodzą niviasta lub długi samurai.
Jeśli chodzi o Honkera to dzielnie sobie radzi w terenie, pod warunkiem że nie na silniku Poloneza i na przyzwoitych oponach.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
erwinw
Posty: 90
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:58

Post autor: erwinw »

abyss pisze: Chyba mniejsze opory bym miał przed ruszeniem się czymś starszym.


ja właśnie chcę kupić disco z pierwszej serii, po zmianach w bodajże 94 roku (silnik 300d, nowa-okrąglejsza deska rozdzielcza)seria druga także mi się podoba, (mam małe ambicje wystartować w jakichś amatorskich rajdach przeprawowo-turystyczno-przygodowych, oczywiście w klasie turstycznej, i dla zabawy, nie pucharów)

Gdy chodziłem do szkoły średniej autami terenowymi zainteresował mnie człowiek, który pracował w zakładzie gdzie odbywałem praktyki, miał UAZa z silnikiem od Fergusona i razem z nim chasałem po okolicznch lasach i żwirowniach, na praktykach jako mechanik samochodowy naprawiałem wojskowe STARy 266, które po naprawie musiały odbyć jazdy próbne, także w terenie, w którch oczywiście czasami brałem udział (nawet jako kierowca, pewnie dlatego zostałem kierowcą ciężarówki w dorosłym już życiu), w mojej okolicy były organizowane rajdy terenowe- rykowisko- na których gdy tylko mogłem, byłem w charakterze (niestety tylko) kibica

Co do wyboru terenówki, to gdy byłem młodszy uznawałem tylko i włącznie "prawdziwe" samochody: maksymalna prostota, zero elektroniki, spartańskie wyposażenie, czyli auta które w rajdach startują w klasie extrem (zainteresowani wiedzą o co chodzi) Jak to jednak w życiu bywa, człowiek z wiekiem troszkę dojrzewa i inaczej patrzy na świat, zaczyna mu przeszkadzać huk opon MT na asfalcie, wypadanie plomb na wybojach, nierównościach drogi (GAZ 69 jest w tym niezastąpiony), fotele kubełkowe nie są tak wygodne jak ładnie wygladają. A poza tym ile w terenie jeździmy? 10%-20% całkowitego wykorzystania auta? A więc SUV!!! Ładne, zaokrąglone, (oby nie ociekające chromem bulwarowce) dobrze się prowadzą, pierwsza przejażdzka w teren i.....ZONK....wtopa.... i to w takim miejscu gdzie Trabantem przejeżdzałem, napęd na 4 koła nic nie daje gdy brak blokad, agresywniejszch opon, każda większa koleina (na leśnej przecince, nie na asfalcie :evil: ) grozi urwaniem plastikowego zderzaczka który kosztuje kilka tyś zł, koszmar

Są jednak prawdziwe terenówki, które potrafią być uniwersalne (wiem, wiem, jak coś do wszystkiego, to do niczego) w miare cywilizowane wnętrze, akceptowalny komfort na asfalcie, a do tego solidna rama i klasyczny napęd pozwalający na całkiem sprawne poruszanie się w terenie, np. LR Discovery, Toyoty Land Cruser, Hi-Lux, 4-Runner, Nissany Patrol, Pick-up, Terrano, Pathfinger, Mitshubishi Pajero, Jeep Cherokee i Grand Cherokee (wszystkie wymienione stanowią niezłą bazę na zbudowanie prawdziwych pożeraczy bezdroży i są do tego chętnie wykorzystywane, ale wystarczy je obuć w oponki AT, założyć stalowe zderzaki i progi które wytrzymają tortury hi-liftem, i mamy w pełni funkcjonalne auto, które na asfalcie nie będzie prowadziło się jak osobówka, ale pozwoli na wjeżdzanie i wyjeżdzanie!!! z mniej lub bardziej ostrego terenu, w tym terenie nie przejedzie wszędzie tam gdzie hard-corowe wszędołazy, ale na asfalcie nas w miarę wygodnie do domu po weekendowm wypadzie terenowym dowiozą do domu, i na codzień bezstresowo dowiozą do pracy nie obawiajac się dziur i wysokich krawężników w mieście, a i pozwalajace z nad dachów osobówek z daleka obserwować sytuację na drodze)

Nie jestem żadnym znawcą off-roadu i wszstko co powyżej napisałem jest moja subiektywną oceną na podstawie własnych doświadczeń, więc nikt nie musi się z nią zgadzać. Nigdy nie posiadałem własnego samochodu terenowego, lecz środowisko off-roadowców nie jest hermetyczną sekta i nader chętnie dzieli sie swym doświadczeniem z zainteresowanymi tematem, jak też nie robi przeszkód, a wręcz zachęca do spróbowania tego sportu, zabierając ze soba na mniejsze czy większe wypady niezmotoryzowanych w charakterze pasażera (rzadko kierowcy), z czego skwapliwie korzystałem gdy tylko nadarzyła sie taka okazja.


Ps. trochę się rozpisałem, ale aby nie był to off top to podpinam się pod temat Abyssa, i ja też mówię :SIEMA wszstkim starym i nowym forumowiczom

....zacina mi się przycisk "Y" na klawiaturze, więc nie denerwujcie się gdy gdzieś tej literki zabraknie w jakimś słowie, staram się na bierząco braki wychwytywać, ale zawsze coś tam się przeoczy
Awatar użytkownika
AD
Posty: 14
Rejestracja: 02 mar 2008, 15:26
Lokalizacja: Bytom
Tytuł użytkownika: AD
Płeć:

Post autor: AD »

elo jestem nowy, ta strone polecił mi "TD", mam nadzieje ze dowiem sie tu duzo nowych rzeczy i sam bede mogl wam pomoc ;-)
Snajper - samotny wilk pola walki
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

AD, witam, poczujesz się jak w domu :)
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Cze wszystkim nowym i starym!
Widzę że będę mógł też się doradzić jaką terenówkę zakupić w niedalekiej przyszłości... Fajnie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Uaz badz Gaz,nie zniszczalne terenowki :) bujalem sie owymi i wiem co one potrafia :) zadne hopy nie sa im straszne ! oczywiscie w nich nie ma co sie urwac,tylko zuzycie paliwa jest koszmarne w Gazie 2.5 litra zuzycie wahy bylo kolo 30 litrow a w Uazie nie przekraczalo 20,jednak smiem twierdzic ze Gaz ma lepsze osiagi jak na swoj wiek :),na codzien smigam astra gsi z silnikiem 150 konnym z podtlenkiem LPG :)
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Witam ponownie moćum Panie i Panowie! :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jestem nowy i witam się”