BOB - dokumenty

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

BOB - dokumenty

Post autor: GawroN »

Dziś w Katowicach wyleciała w powietrze kamienica i tak sobie zacząłem w głowie robić listę dokumentów jakie powinienem mieć skserowane lub powielone żeby zabezpieczyć się na taką okoliczność.
Zakładam, że nic się nie stało mi i moim bliskim ale mieliśmy sekundy na opuszczenie mieszkania/domu.
Jakie dokumenty należy powielić i trzymać poza domem :
- ksero/skan dowodu osobistego
- ksera/skan polis ubezpieczeniowych osób i mienia
- ksera/skan dowodów rejestracyjnych pojazdów
- ksero/skan aktu urodzenia

jak powstanie taka lista to odpowiednie dokumenty zeskanuję i umieszczę w chmurze, potem będę je aktualizował co jakiś czas.
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Jakie dokumenty należy powielić i trzymać poza domem :
- ksero/skan dowodu osobistego
- ksera/skan polis ubezpieczeniowych osób i mienia
- ksera/skan dowodów rejestracyjnych pojazdów
- ksero/skan aktu urodzenia
- ksero/skan wszelakie akty małżeństwa, rozdzielności majątkowej itp
- ksero/skan dokumenty dziecka
- by uniknąć walki z rzeczoznacami, z ubezpieczalni - faktury/paragony wszelakich nowości domowych ( TV, mikrofala, fotele .. )
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

- dokumenty dotyczące nieruchomości i

to tak przy okazji warto by zalaminować w plastik
[center]
| Zielona Strona |[/center]
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

-umowy niewymagające aktu notarialnego (umowa o pracę, wynajem mieszkania,
sprzedaż samochodu),

- dokumenty bankowe,

-zeznania podatkowe i potwierdzenia zapłaty podatku dochodowego, od spadku, od czynności cywilno-prawnych

-potwierdzenia zapłaty składek ZUS, KRUS, itd.,
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

wydaje mi się że dobrym nawykiem byłoby nie tyle trzymanie tego materialnie "gdzieś" co po prostu wyrobienie sobie nawyku skanowania ważnych papierów i wrzucania tego w chmurę on-line. Dość dobre zabezpieczenie i pewność że się znajdzie w razie potrzeby (wszak nick i hasło łatwiej zapamiętać niż znaleźć miejsce w 100% bezpieczne na pendrive'a którego trzeba ciągle uzupełniać lub kilka segregatorów dokumentów - przy czym warto nadmienić że musimy pamiętać by w okresie "leżakowania biernego" nikt niepowołany nie mógł mieć wglądu w te dokumenty co chmura gwarantuje.)
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Bubel, Ja Cie proszę z tym bezpieczeństwem chmury, każdy bardziej kumaty informatyk wydobędzie takie dane. Trzymanie dokumentów u rodziny/ przyjaciół, kwestia zaufania i doboru. Ja wiem, że mogę spokojnie takie coś zrobić i spać spokojnie, a jak zadzwonię do przyjaciela o 2 w nocy i powiem że siedzę w areszcie u Holandii to mi odpowie, że wszystko spoko i rano będzie na miejscu.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

to rozumiem że będziesz odiwedzał za każdym razem tę rodzinę/znajomych by podrzucić im jakiś świstek?
poza tym jeżeli ktoś byłby na tyle zdeterminowany by dobrać się do moich danych by hackować chmurę to... sorry, ale na włamanie do kogoś też się skusi. Poza tym nie słyszałem o ŻADNYM przypadku włamania na chmurę Dotcoma
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Wystarczy, że 2-3 razy w tygodniu się z nimi widzę. Ile razy w ciągu miesiąca wytwarzasz dokument warty przechowania ? No właśnie.

Prosty przykład: Gubisz klucze do mieszkania, żaden szanujący się ślusarz bez podkładu nie zacznie wykonywać swojej pracy.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Młody pisze:...-potwierdzenia zapłaty składek ZUS...
Parę lat temu ZUS stwierdził że nie mam zapłaconych składek za 3-4 miesiące z okresu około 5 lat wcześniej.
Nie miałem potwierdzeń przelewu ( w międzyczasie zmieniłem konto ).
Ale miałem zaświadczenia o nie zaleganiu ze składkami ( potrzebne były do kredytu ) niestety to dla nich żaden dowód, pomimo że wydany przez ZUS.

Musiałem jeszcze raz zapłacić i to z odsetkami.

Tak że rada Młodego to nie tylko na wypadek kataklizmu.
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Dokumenty będę przetrzymywał w chmurze (napisałem to w pierwszym poście) - więc nie ma się co kłócić o kwestie bezpieczeństwa.
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

O ile skany umów prywatnych czy z jakimiś ubezpieczalniami, pity, dokumenty których odzyskanie może być niemożliwe czy trudne można sobie powielić to nie mam pojęcia po co wam skany takich dokumentów jak dowód osobisty czy dowód rejestracyjny, akty urodzenia czy ślubu itp. Po pierwsze odzyskać je łatwo, po drugie i chyba ważniejsze ksero tych dokumentów nie będzie miało żadnych "mocy prawnych".
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Prowler, - acha - ciekawe jak byś wyjaśnił "pańciom" z urzędu ( bez dokumentów ) fakt że pomyliły dowody i pomyłkowo zaślubiły mnie ze szwagierką, która była świadkiem?

Tak wiem że to brzmi jak skecz z Monty Pythona - ale ja to przeżyłem :->
Nawet mam zachowany stary dowód gdzie wpisano mi szwagierkę jako żonę.
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Jeśli myślisz, że na podstawie ksera ktoś by ten błąd naprawił to nie ma o czym mówić a raczej pisać dalej ;-).

Ps. Swoją drogą ciekawe albo pechowe życie musisz mieć bo do każdej poruszanej kwestii masz jakąś historię z życia wziętą . Naprawdę ciekawe ;-)
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Temat mocno wydumany.
Ksero żadnego z tych dokumentów nie ma żadnej mocy prawnej a w zasadzie każdy z tych dokumentów można odzyskać mniej lub bardziej bezproblemowo.
Już lepiej sobie poskanować zdjęcia rodzinne.
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Doczu, w założeniu skany dokumentów mają ułatwić ich odtworzenie/zamówienie nowych.
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Ale GawroN, dowodu osobistego, p. jazdy, d. rejestracyjnego nie odtworzysz tylko dostaniesz nowy o całkiem innych numerach i
nie potrzeba do tego skanu. No chyba, że chodzi ci o to że obawiasz się, że zapomnisz o odtworzeniu jakiegoś dokumentu ale w tej grupie nadal nie widze miejsca dla w/w papierów bo wyrobienia d. osobistego czy p. jazdy nie da się chyba zapomnieć. Choć tu może paść jakaś historyjka
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Prowler to podaj mi proszę numer karty pojazdu twojego motocykla, podaj mi numer polisy AC za motocykl,
A teraz idziesz do np. UM - podaj numer starego dowodu, pesel zakładam że znam.
Urząd Skarbowy - podaj swój nip - itd.
Takie przykłady można mnożyć. A większość tych danych przyśpieszy załatwianie dokumentów.
Awatar użytkownika
maciosek
Posty: 55
Rejestracja: 08 sie 2013, 15:34
Lokalizacja: wawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: maciosek »

Dla bezpieczeństwa dokumentów trzymanych w chmurze, można je najpierw zaszyfrować np. programem TrueCrypt. Wtedy nawet jeśli ktoś by się włamał na nasze konto, to uzyska nieprzydatny zaszyfrowany plik.
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

maciosek, tak robię od lat z plikiem z ważnymi danymi. Pakuję go i szyfruję programem 7. zip - jest b. dobrze szyfrowany i nie ma łamaczy za 100 zł jak do Worda czy Excela.
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Miałem ostatnio inne sprawy na głowie i troszkę porzuciłem temat - teraz jest chwila i do niego wracam.

skanuję i umieszczam w chmurze :
-akty notarialne nieruchomości (mając ich numer, nr. ksiąg wieczystych łatwiej je odtworzę)
-umowy kredytowe dot. nieruchomości
-testamenty (mając ich numer łatwiej je odtworzę - przy okazji odkryłem, że muszę zrobić zmiany)
-umowy ubezpieczeniowe
-umowę majątkową małżeńską
-akty urodzeń

Muszę powołać do życia dokument w którym będą spisane :
-numery związane z autami i ich ubezpieczeniami (numer polisy, nr. vin, nr karty pojazdu etc.)
-numery z innych ważnych dokumentów które nie będą pasowały do skanów a powinny być

Do przemyślenia:
- dokumenty potwierdzające opłacanie składek emerytalnych (za 40 lat pewnie trzeba będzie udokumentować co nieco i będzie jak znalazł)

Dyskutantom dziękuję i powiększyłem Wasze konta "pomógł" :)
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Koledzy @maciosek i @GawroN - muszę Was zmartwić... Plik zaszyfrowany WinRar'em złamałem po 2 godzinach (7.zip używa tego samego algorytmu). Fakt, że hasło nie zawierało znaków specjalnych, tylko cyfry, małe i duże litery. Po prostu to kwestia mocy obliczeniowej komputera, czasu i determinacji. Nie podam czego użyłem do deszyfracji z wiadomych względów...
W przypadku TrueCrypt sprawa też "pozamiatana" - został odkryty backdoor (podobno) umożliwiający wgląd w zaszyfrowane pliki. Nie odpowiem czy to fakt, nie próbowałem szukać.
TrueCrypt na pewno jest bezpieczniejszy (umożliwia ukrywanie partycji w obszarze szyfrowanym) ale życia bym mu nie powierzył. Wiadomo, że danym zwykłego zjadacza chleba nie opłaca się poświęcać zbyt dużej uwagi ale na zimne lepiej dmuchać.
Ja swoje dane również skanuję, szyfruję z tym że nie przechowuję w chmurze.
Jako ciekawostkę dodam, że dane można również przechowywać w plikach .bmp i .wav - prostym przykładem jest program Tajnopis 1.01 - można umieścić bodajże 16 tys. znaków :). Maskowanie to też dobry sposób :mrgreen: .
Awatar użytkownika
kubush
Posty: 285
Rejestracja: 16 lut 2012, 21:11
Lokalizacja: Silesia
Gadu Gadu: 25553
Płeć:

Post autor: kubush »

W temacie TrueCrypta:
http://niebezpiecznik.pl/post/koniec-tr ... -migracji/

Twórcy truecrypta nakłaniają do migracji do Bitlockera, w którym już jakiś czas temu odkryto backdoora :-)
tre33
Posty: 274
Rejestracja: 10 cze 2013, 10:18
Lokalizacja: południe
Tytuł użytkownika: pseudonim Loretta
Płeć:

Post autor: tre33 »

Nie ma rozwiązań idealnych. Trzeba kierować się opłacalnością i rozsądkiem. Po co szyfrować coś, czego raczej nie zgubimy? Przynajmniej ja nie nosiłbym go ze sobą na co dzień, tylko schował na czarną godzinę.
I żeby szyfrowanie nie uderzało w nas za bardzo- w wypadku małej awarii już tak łatwo danych z zaszyfrowanego dysku nie odzyskamy.
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

A może te najważniejsze dla Ciebie dokumenty zdeponuj w banku albo u notariusza. Mogą być oryginały lub kopie.
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
maciosek
Posty: 55
Rejestracja: 08 sie 2013, 15:34
Lokalizacja: wawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: maciosek »

mar_kow pisze:Koledzy @maciosek i @GawroN - muszę Was zmartwić... Plik zaszyfrowany WinRar'em złamałem po 2 godzinach (7.zip używa tego samego algorytmu). Fakt, że hasło nie zawierało znaków specjalnych, tylko cyfry, małe i duże litery. Po prostu to kwestia mocy obliczeniowej komputera, czasu i determinacji. Nie podam czego użyłem do deszyfracji z wiadomych względów...
W przypadku TrueCrypt sprawa też "pozamiatana" - został odkryty backdoor (podobno) umożliwiający wgląd w zaszyfrowane pliki.
mar_kow dlatego równie ważne co szyfrowanie jest ustawienie silnego hasła. Jeśli będzie długie, zawierało znaki specjalne i cyfry oraz najlepiej pozbawione słownikowych wyrazów to odszyfrowanie może potrwać kilkanascie lub kilkadziesiąt lat :)
Co do TrueCrypta to kubush podał link do ciekawego artykułu z niebezpiecznika, gdzie opisany jest problem "grubymi nićmi szyty" ;)
ODPOWIEDZ