Woda

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Pratschman
Posty: 214
Rejestracja: 01 gru 2009, 13:31
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Płeć:

Post autor: Pratschman »

Znam blog Dęba i Zdybiego, Zieloną Kuchnię, ba!- nawet blog Walkera czasem czytuję ;-) W teorii to jestem dobry- ale interesuje mnie co Wy na temat tych metod sądzicie?

BTW Młody - coś chyba Ci się pomyliło ;-)
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Nic mi się nie pomyliło, napisałem odnośnie gotowania wody w butelce.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Młody pisze:Nic mi się nie pomyliło, napisałem odnośnie gotowania wody w butelce.
Pratschman, pisal o destylarce slonecznej.

Ja sprobuje takowa niedlugo zbudowac na poligonie. Do czegos sie przydadza te leje :D
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

MDamianowicz, wcześniej pisał o gotowaniu w butelce 8-)
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Pratschman
Posty: 214
Rejestracja: 01 gru 2009, 13:31
Lokalizacja: Jarocin/Poznań
Płeć:

Post autor: Pratschman »

Aha, ok :mrgreen:

Widzę, że po sesji sam muszę zająć się sprawą, bo jednak nikt na poważnie destylarki nie próbował ;-)
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Pratschman, zapewniam Cię, że wiele osób z tego forum zajmowało się w praktyce wszystkimi (lub prawie wszystkimi) metodami pozyskiwania wody, jakie można spotkać w podręcznikach.
Tylko niestety, te osoby mają zbyt mało czasu, żeby o wszystkim pisać, tym bardziej, że zostało to już wielokrotnie opisane w literaturze.
Jeżeli chcesz poznać wszystkie tajniki jakiejś metody, to zapisz się na któryś z kursów, warsztatów itp. Wówczas będziesz mógł zobaczyć to na żywo.

Ja osobiście gotowałem wodę w butelce PET (jak wcześniej napisano daje chemiczny posmak), kartce papieru (takiej do drukarek), korze drzew.
Jeżeli masz jakieś konkretne pytanie dotyczące detali (na szczegółowe opisywanie metod nie mam czasu) to pytaj. Postaram się odpowiedzieć.
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »



Może komuś się przyda bo pomysł wydaje się być dobry i relatywnie tani.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

Jest jakiś sposób żeby oczyścić wodę zdobytą w okolicy pól (z chemii)?
Zadziałałoby np. odparowanie jej podobnie jak w przypadku uzdatniania wody morskiej?
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Obawiam się że na wodę z pól nic nie pomoże (nawozy, pestycydy). Można oczywiście odparować i skroplić, ale to raczej metoda doraźna ze względu na to że wody destylowanej pić nie należy. Może się to skończyć wypłukaniem soli mineralnych z organizmu i w konsekwencji poważnymi problemami zdrowotnymi.
Teoretycznie można by mineralizować wodę destylowaną węglanami wapnia i magnezu ale osobiście nigdy tego nie próbowałem.
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

Tzn., że odparowanie oczyści wodę z wszelkiego gówna?
A zmineralizować można by np. tymi musującymi tabletkami np. z magnezem typu plusszz czy coś takiego?
Awatar użytkownika
Kosa
Posty: 236
Rejestracja: 09 gru 2010, 00:38
Lokalizacja: Osiek k. Oświęcimia
Gadu Gadu: 5676422
Tytuł użytkownika: Gadget Man
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Kosa »

Ogólnie, wodę z okolicy pól itp. najlepiej jest DESTYLOWAĆ. ( wodę morską się głównie odsala za pomocą odwróconej osmozy itp, Destylacja jest nieekonomiczna gdyż pochłania zbyt dużo energii )

A nie pierniczenie "odparować i skroplić" jeszcze jakiś dzieciak pomyśli ze jak część wody z pojemnika odparuje to jest ok...

W razie W można troszkę wody destylowanej wypić, ale wystarczy wsypać choć troszkę soli kuchennej ( Chlorek Sodu ) ugotować coś na niej, zrobić z niej herbatę itp...

MYŚLCIE KUR** Bo jak to wszystko **uj strzeli to nikt nie będzie myślał za was.
| 4HEAT | Sadowski Knives |
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

Kurna Kosa pomyślałem przecież i wpadłem na pomysł, więc czego chcesz?
Chyba, że ja tu czegoś nie rozumiem - destylacja czyli podgrzewam wodę do temp. wrzenia i zbieram parę wodną i to jest moja czysta woda? Jeśli tak to przecież o to cały czas mi chodziło więc o co ci chodzi?!
Awatar użytkownika
Kosa
Posty: 236
Rejestracja: 09 gru 2010, 00:38
Lokalizacja: Osiek k. Oświęcimia
Gadu Gadu: 5676422
Tytuł użytkownika: Gadget Man
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Kosa »

Chłopcze nie bulwersuj się :P
| 4HEAT | Sadowski Knives |
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

Skądże...
Czyli rozumuję poprawnie?
Czyli do kogo było skierowane to ,,MYŚLCIE KUR**"?
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Kosa pisze:Ogólnie, wodę z okolicy pól itp. najlepiej jest DESTYLOWAĆ.

kiedyś tak robiło się księżycówkę. Bo jak wiadomo, alkohol etylowy ma zbliżoną temperaturę parowania do wody. tak więc destylat to nie panaceum na wszystko.

Osobiście szybciej zaufałbym wodzie z takiego filtra niż destylatowi w warunkach terenowych.

Filtry z serii Katadyn to bardzo dobre filtry. Filtr ceramiczny, stały filtr mechaniczny + węgiel aktywowany i git wiele więcej nie potrzeba, prócz myśli. W takiej Wiśle żyją ryby? żyją to jakie zagrożenie może być?
- biologiczne - wysokoprawdopodobne, łatwe do eleminacji
- mechaniczne wysokoprawdopodobne, łatwe do eleminacji
- chemiczne -b.małoprawdopodobne - prawdopodobne, trudne do eleminacji. dużą część tych zanieczyszczeń likwiduje węgiel aktywny.

Prawdopodobieństwo określiłem nie układzie binarnym - jest/niema, czyli faktu występowania, ale w zakresie stężeń mogących nam zaszkodzić.

Stąd też, trochę rozumu w poszukiwaniu źródeł wody a filtry dadzą nam szybki dostęp do wody pitnej. W razie W można posiłkować się dodatkowo chemicznym sterylizacją: tabletki z chlorem
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Kosa pisze:A nie pierniczenie "odparować i skroplić" jeszcze jakiś dzieciak pomyśli ze jak część wody z pojemnika odparuje to jest ok...

W razie W można troszkę wody destylowanej wypić, ale wystarczy wsypać choć troszkę soli kuchennej ( Chlorek Sodu ) ugotować coś na niej, zrobić z niej herbatę itp...

MYŚLCIE KUR** Bo jak to wszystko **uj strzeli to nikt nie będzie myślał za was.
Kosa To może łaskawie wyjaśnij o co chodzi z mineralizacją wody bo widzę że wiedzę z biochemii masz w małym palcu.? Prosił bym o skupienie się na chlorku sodu.?
Od 5 lat uczę toksykologii i jeszcze nie słyszałem by solenie wody miało coś wspólnego z mineralizacją (oczywiście mam na myśli wodę zdatną do picia). Wielu myli sól kuchenną (chlorek sodu) z solami mineralnymi zawartymi w wodzie (głównie sole wapnia i magnezu). Wystarczy zapytać czy słoną wodę można pić i odpowiedź nasuwa się sama (wielu marynarzy przeżyło by zatopienie statku gdyby roztwór NaCl nadawał się do picia) Nie pomniejszam oczywiście roli chlorku sodu w organizmach zwierząt. Sód to bardzo ważny minerał, jednak zdrowa zbilansowana dieta zapewnia nam dostateczną jego ilość. Kiedyś nikt nie używał soli kamiennej i wszyscy jakimś cudem świetnie sobie radzili...

Odparowywanie i skraplanie to właśnie w uproszczeniu destylowanie...
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

No wiedziałem a Kosa tu miesza...
Ale nikt nie odpowiedział mi na pytanie - czy zmineralizować wodę mogę tymi musującymi tabletkami typu plusszz itp.?
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Możesz :)
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Próbował już ktoś tego patentu? - "filtr do wody z gałązki drzewa":
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,39764
Obrazek
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

W tym filmiku : gościu chyba oczyszcza w pewnym stopniu wodę ,gałązkami świerkowymi , fajny kanał , dużo ciekawych porad , po obejrzeniu tego materiału postanowiłem poćwiczyć rozpalanie krzesiwem za pomocą jednej ręki :idea:
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

Michal N pisze:Próbował już ktoś tego patentu? - "filtr do wody z gałązki drzewa":
http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,39764
Michal N, ciekawy link! Czyli jak zetnę sosnę grubości 6 cm i zainstaluje ją żywicą do dna wiadra z wodą, to mam filtr idealny o.O... Great! :564:
Po co komu Katadyn :600:
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Wrzuciłem jako ciekawostkę, ale co nam się z równać z ludźmi z Emajti ;)
I tak sprawdzę, czy w ogóle cieknie

Poprawiono ort
Ostatnio zmieniony 17 mar 2014, 08:22 przez Michal N, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
ODPOWIEDZ