Woda

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
maxter
Posty: 145
Rejestracja: 11 maja 2009, 10:26
Lokalizacja: Ostróda
Płeć:

Post autor: maxter »

Aha. Czyli chodzi o ograniczenie dostępu światła, jak np. wrzucenie butelki do plecaka, a nie zakrycie Słońca przez chmury?
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

Ciek pisze:W kwestiach medycznych jest ze mnie noga ale pamiętam z młodości, że w trakcie tzw. kwitnienia wody były spore problemy z ludźmi mającymi biegunkę lub wymioty, którzy nawet tej wody nie pili, przynajmniej nie umyślnie i bezpośrednio, tylko podczas pływania coś tam przyjmowali.
http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,glony-w-wodzie,10697
http://www.uczen.staszic.edu.pl/2001/2e ... dowych.htm

pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

A może filtry ceramiczne? Ostatnio całkiem przypadkiem znalazłem coś takiego.

SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Co do metody SODIS, to dane które są przedstawione w necie dotyczą terenów równikowych. W miarę możliwości postaram się (dzięki uprzejmości mojej kobiety) załatwić posiewy z wody zdezynfekowanej w ten sposób w naszych warunkach. Jeśli wychodzi nieźle, to byłby to sensowny sposób na dezynfekcję w przypadku obozów w jednym miejscu.

Pozdrawiam.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Może ktoś się orientuje jak silne promieniowanie UV jest potrzebne by odkazić wodę i czy np. dioda UV (bądź kilka diod) by wystarczyło?
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Zależy od mocy tych diod, czasu ekspozycji, rodzaju pojemnika w którym będzie znajdować się woda, tworzywa z którego został wykonany etc. Prędzej lampą o dużej mocy coś zdziałasz, niż diodą. Tak czy siak im mniejsza głębokość i większa powierzchnia oświetlana tym lepiej. Na pewno sens miałoby to tylko gdyby trwało to parę godzin, a sam proces odbył się na zasadzie SODISa (z tlenem, podgrzewaniem i bajerami =P). Spróbuj wepchnąć prześwitujący pojemniczek z wodą na 15 minut do solarium, potem i wcześniej porób wymazy i zobaczysz, czy w ogóle to coś daje. Jak chcesz to znajdę Ci strony, na których można znaleźć podłoża mikrobiologiczne. Ew. przejść się z obiema próbkami na jakąś uczelnie do zakładu mikrobiologii i błagać żeby Ci te posiewy zrobili. Jak dla mnie, tego typu dezynfekcja może sprawdzić się w domu, przy odpowiednio przygotowanym sprzęcie i działającej sieci energetycznej (ew. jakiś agregat co najmniej) i sporych nakładach czasu. Tyle że w domu, posiadając prąd, znam ciekawsze sposoby na dezynfekcje wody. Jeśli chcesz zrobić coś na kształt latarki, to nie uda Ci się ta sztuka moim zdaniem. Efekty metody SODIS jak już pisałem, postaram się do końca roku akademickiego dorzucić.
Tu masz adres, gdybyś chciał spróbować: www.btl.com.pl
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

W zasadzie chodziło mi o wykonanie urządzenia typu SteriPEN które ma zasilanie bateryjne i promieniami UV-C odkaża wodę (wg producenta w 99.9%). Urządzenia tego typu kosztują ok. 500zł. Zastanawiałem się czy nie dało by się zrobić czegoś podobnego mniejszym kosztem.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Diodami sobie tego nie wyobrażam zbytnio. Po pierwsze to ciężko w Polsce dostać diody UV-C, po drugie nie udałoby Ci się zamontować ich w sposób sensownie oświetlający wodę. Poszukaj jakichś świetlówek może niskonapięciowych i z tym próbuj. Jak dla mnie - trochę szkoda zachodu, a biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie takie hiper wynalazki mają 99,99% skuteczności, to wypadałoby podejść do nich z rozwagą. =P
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Teraz będę miał niezłą zagwozdkę do przemyśleń.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2010, 20:37 przez SmileOn, łącznie zmieniany 1 raz.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
lesnylazega
Posty: 4
Rejestracja: 09 kwie 2010, 16:22
Lokalizacja: Chełm
Płeć:

Post autor: lesnylazega »

W tym filmiku zrobiłem filtr co o nim myślicie?

http://www.youtube.com/user/survivalpictures
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Filtr jak filtr - zwykła rzecz. Fajne filmiki. W tych nowszych jest ciut mniej lania wody ;-)
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

trzy słowa - piasek psuje wszystko. i tyle, reszte doczytaj :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

"Ten filtr jest prowizorycznym filtrem. Nigdy nie daje pewności."
A po zagotowaniu wody Fredi?
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

pytasz czy po zagotowaniu będziemy mieli pewność?
sensu stricto - nie, taką pewność może dać tylko seria badań :)
Ostatnio zmieniony 27 maja 2010, 19:53 przez Fredi, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
lesnylazega
Posty: 4
Rejestracja: 09 kwie 2010, 16:22
Lokalizacja: Chełm
Płeć:

Post autor: lesnylazega »

Właśnie tak mi się wydawało, że ziarenka piasku mają gładką powierzchnie, dlatego nie mają one właściwości filtrujących. Aczkolwiek wierzchnia warstwa by uzyskać efekt lejka wydaje mi się dobrym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Fredi pisze:sensu stricto - nie, taką pewność może dać tylko seria badań
Kluczysz :-D
Właśnie tak mi się wydawało, że ziarenka piasku mają gładką powierzchnie, dlatego nie mają one właściwości filtrujących. Aczkolwiek wierzchnia warstwa by uzyskać efekt lejka wydaje mi się dobrym rozwiązaniem.
Piasek filtruje mechanicznie a nie biologicznie lub chemicznie. O to chodzi Frediemu.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2010, 19:54 przez wolfshadow, łącznie zmieniany 1 raz.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

A ten efekt lejka to też nie do końca zrozumiały. Wystarczy lać tyle wody, żeby nie podeszła do linii otworów. Przy założeniu, że mamy gazę/szmatkę i po filtrowaniu będziemy wodę gotować to należy największą uwagę zwrócić na węgiel i dać go najwięcej jak się da.
Pozostałe składniki nie mają takiego znaczenia. Lepiej również dawać mniejsze kawałki węgla- im większa powierzchnia tym lepiej.
lesnylazega
Posty: 4
Rejestracja: 09 kwie 2010, 16:22
Lokalizacja: Chełm
Płeć:

Post autor: lesnylazega »

Co do ów lejka pozostawiam to każdemu indywidualnej ocenie. Moim zdaniem ważne jest by woda przepływała przez środek naszego filtra, a nie po ściankach butelki i takie on ma właśnie zadanie.
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Żaden prowizoryczny filtr, baaa, nawet taki hiper-super ze sklepu, nie zatrzyma wszystkich zanieczyszczeń biologicznych (wirusy, bakterie, itp). Chemiczne uzdatniacze wody, też nie zawsze działają na wszystko. Jedynie gotowanie niszczy prawie wszystko co żyje w wodzie, a nawet rozkłada niektóre trucizny. Tak więc wodę wystarczy przefiltrować w celu usunięcia z niej zawiesiny (najczęściej pochodzącej z gleby po dużych opadach deszczu) a następnie, w zależności od wysokości n.p.m., odpowiednio długo gotować.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

lesnylazega pisze:Właśnie tak mi się wydawało, że ziarenka piasku mają gładką powierzchnie, dlatego nie mają one właściwości filtrujących.
powierzchnia nie ma znaczenia. Znaczenie ma wielkość poroów pomiędzy ziarnami piasku. Im drobiejszy piasek, tym lepiej.

Piasek filtruje mechanicznie, a więc usuwa zawiesinę mineralną i organiczną, w tym zoo i fitoplankton ( do 100% ) a nawet drobnoustroje (tu dużej doskonałości nie ma).

Aby węgiel drzewny dobrze zadziałał - musi być rozdrobniony, najlepszy pył ( ale nie popiół) -zrobiony z czystego węgla drzewnego. (usuwa zanieczyszczenia chemiczne w oparciu o procesy fizyczne)

Kolejna sprawa- woda musi wolno przeplywać, nawet wolniej niż na filmie - jesli węgiel ma zadzialać.

Budując filtr wody - uwzględnić musimy charakter wody: woda górska, czyste strumienie, powyżej ludzkich miejscowości - wystarczy tylko filtracja mechaniczna + gotowanie.

Jeśli gotujemy wodę, nie musimy martwić się o drobnoustroje. Ale węgiel drzewny ma wtedy większe znaczenie: usuwa kwasy humusowe czy rózne rozpuszczone zw. organicznych czy chemicznych - stąd dabym go więcej.

Jak sie tak bawię: gdy zbieram wodę do manierki, mchom pomimo wszystkiego nie ufam, w związku z powyższym noszę fiolkę z nadmanganianem potasu. Dodaję go do wody, i po pewnym czasie filtruję przez węgiel- dzięki temu mam usunięcie drobnoustrojów ( nadmanganian) i usunięcie nadmanganianu ( węgiel). i nie tracę energi na gotowanie.

Wystawianie wody na światło słoneczne - że niby UV. W naszym klimacie szybciej namnożymy tylko ilość fitoplanktonu niż wysterylizujemy butelkę. Dziura ozonowa nie jest tak duża, bo inaczej bakterie w tych wodach powierzchniowych musiałyby dawno wyginąć, bo słońce świeci codziennie więcej niż 2h.

Niezależnie od wszystkiego - jestem leniwy z natury, i zamiast budowac filtry, wolę czasem poszukać odpowiedniego źródła wody.
Wody spragniony byłem raz - na kilku dniowym spływie dużą rzeką. Bo nie chciałem tracić czasu na szukanie jakiś czystych dopływów, a duża rzeka niesie tyle różnych zanieczyszczeń, ze tylko porządny filtr ciśnieniowy da radę usunąć na tyle, że odważyłbym się z tego pić. NIe każdą wodę, da się uzdatnić tak prymitywnymi metodami.

A poza tym, witam na forum.
Awatar użytkownika
-STYX-
Posty: 5
Rejestracja: 27 maja 2010, 10:24
Lokalizacja: Lublin

Post autor: -STYX- »

Mam pytanie nie wiem czy było ale zawsze można zapytać. Co sądzicie o użyciu filtrów z expresu do kawy do przefiltrowania wody w celu usunięcia mułu i innych zanieczyszczeń. W sumie są one lekkie i nie zajmują wiele miejsca w plecaku.
"Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku" (Lao-Tzu)
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

to doskonałe filtry mechanicze. Jeden taki filtr zastapi 1 kg piasku. Jest w stanie zatrzymać nawet ameby, ale nie bakterie czy zw. chem. wydają się że mogą być podstawowym filtrem, do wód czystych.
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Dobry pomysł, ale trzeba wziąć oprócz tego ten 'stały' filtr z siateczki, bo w przeciwnym razie papierowy Ci rozmięknie i szybko skończy swój żywot. Przyda się, jeśli używasz filtrów do wody typu 'brita', bo dzięki temu Ci się nie zapcha. =) Inaczej na niewiele się zda takie filtrowanie. =)
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
meick2334
Posty: 2
Rejestracja: 10 paź 2010, 15:12
Lokalizacja: Skwierzyna
Płeć:

Post autor: meick2334 »

Stalker, podam stronę na kturej morzan kupić srebro a potem przetopić na srebrne druty czystość wynosi 99,99% i koszty są chyba zaskakujące niecałe 4 zł za 1g :-> http://www.strzaly.pl/index.php?d=szuka ... kaj_opis=1
Ostatnio zmieniony 23 paź 2010, 18:29 przez meick2334, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak by to było, jak by mnie nie było.
Awatar użytkownika
yoger
Posty: 202
Rejestracja: 06 sie 2010, 06:43
Lokalizacja: Drammen
Płeć:

Post autor: yoger »

@UP Przeczytaj 2 razy to co wysyłasz na forum, bo zaraz zostaniesz zmieszany z błotem, albo i gorzej :P
ODPOWIEDZ