Dorobienie pochwy na nóż.

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Dorobienie pochwy na nóż.

Post autor: Kapitan Apteka »

Ello

Chciałbym dorobić pochwę do starego noża, który darzę sporym sentymentem. Proszę się nie śmiać, ale to kompletnie nieporęczne nożysko z napisem Last fighter - prezent, a lata temu stały element ekwipunku. Nożysko jest długie, z wierzchu zębate, co przyspieszyło rozpad pierwotnej pochwy. Chciałbym dorobić coś solidnego i niedrogiego przy tym.
Proszę o opinie, jaki materiał wg was nadaje się do tego najlepiej? Jaki mógłby być orientacyjny koszt takiego zlecenia?

z pozdrowieniami

KA
„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Dobre pytanie. W rozsądnej cenie też bym taką pochewkę przytulił... Mam taką starą harcerską finkę, która sporo ze mną przeszła. Telnetu natomiast do pochworóbstwa skórnego brak. :-/
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Oj przydałby sie jakiś wyrobnik.
Ja swój tasaczek fiskarsa noszę w przeszytym kawałku pokrowca po stelażu z wojskowego namiotu.
Chętnie bym przytulił ładną pochwę z dobrego materiału ( ze skóry byłaby chyba za ciężka ).
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

najszybszym i najprostszym sposobem będzie wymodelowanie kydexu - jest łatwo dostępny, choć nie taki tani.

potrzeba piekarnika, szmatek, dwóch blatów/szerokich desek, stara karimatę, a później obróbka szlifierką lub pilnikiem, skręcenie nitami.

bardzo łatwo znaleźć na youtube tutoriale, na knives.pl też kilka poradników wisi.

pochwa kydexowa robiona na zamówienie przez pochworoba to około 150-200 zł


drugi sposób to użycie rury PCV, rozgrzanie, wymodelowanie. to taki bieda-kydex.

poradnika należy szukać na yt pod hasłem "PCV knife sheath"


trzeci sposób dotyczący pochwy skórzanej to zamówienie u pochworoba. po raz kolejny kłania się forum nożowe lub ewentualnie polskie forum leather works.

ja zamawiałem pochwę na tlimowego Dropka według własnego projektu (nieskomplikowana, ale kilka paseczków dodatkowych było), z tłoczeniem we wzory zalipiańskie (bo prezent dla Ukochanej), zapłaciłem 150 zł. niestety nie jestem pewien, czy Siper był zadowolony z tej kwoty. nie mnie jednak widziałem oferty prostych pochew skórzanych typu Ray Mears Bushcraft za 80-100 zł, ręcznie robione na zamówienie, także generalnie problemu nie powinno być z dostępnością.

wszystko zależy ile macie czasu, umiejętności i pieniędzy.
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

Samemu za ciężko zrobić? To nic trudnego.
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Skórzane pochewki szyłem w cenie ok. 100zł. Oczywiście wahała się ona w zależności od udziwnień i wielkości noża.

Inna opcja to Kydex, ale w tym przypadku sam materiał jest drogi, co nie zawsze jest potrzebne (domyślnie kajdeksy stosuje się do broni, która jednak jest cięższa i bardziej odstająca od ciała)

Jest jeszcze Kydex dla ubogich - ABS. Można kupić albo gotowe arkusze albo pokusić się o odzysk np. ze starej klapy z drukarki czy innej elektroniki biurowej.

Nie zmienia to faktu, że w przypadku kiedy nie planujesz później także się bawić szycie/formowanie to bardziej opłaca się zlecić - żeby nauczyć się robić pochewki na zadowalającym poziomie naprawdę musiałem trochę tego przepracować.

Oczywiście jest także możliwość, że Cię to wciągnie i skończysz tak jak ja - z zebranym warsztatem za kilka stówek i totalnym brakiem czasu na zrobienie czegokolwiek :-P
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Hirek
Posty: 26
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:48
Lokalizacja: Gryfino
Gadu Gadu: 9156194
Płeć:

Post autor: Hirek »

Podepnę się do tematu. Postanowiłem samodzielnie wykonać pochwiszcze z kydexu na mojego tlimowskiego "Obozowca".
Teraz pytanie: Czy któs wie jak długo stygnie kydex po nagrzaniu w prasie?
A drugie pytanie : Czy można kydex "uplastycznić" opalarka zamiast pieca?

Wszelakie sugestie na ten temat mile widziane :-D
KamilW79
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2014, 16:46
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć:

Post autor: KamilW79 »

Hirek Kydeks stygnie pare minut a podrzac mozesz spokojnie opalarka lub w piekarniku (150C czekasz pare minut i szybko do prasy).
Hirek
Posty: 26
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:48
Lokalizacja: Gryfino
Gadu Gadu: 9156194
Płeć:

Post autor: Hirek »

KamilW79, dzięki za odpowiedż. Grzania w piekarniku chciałbym uniknąć ,bo mi już małżonka to wypersfadowała cytuje: "Chyba już zupełnieee cie pipipi..., jakieś plastiki w piekarniku grzać, nowa kuchenka ...."

Pozostała mi piwnica i opalarka :mrgreen:
KamilW79
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2014, 16:46
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć:

Post autor: KamilW79 »

Zapach jakis jest przy podgrzewaniu ale pozniej juz nicz nieczuc, sladow tez zadnych niezostawia, przynajmniej jak nieprzypalisz:)
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

User Michal N robi eleganckie pochwy i za male pieniedze
ODPOWIEDZ