Glock 78

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Czasem siedzi człowiek na ogromnej piaszczystej wyspie, gdzie jedynym palnym materiałem jest wyrzucony przez wodę pień drzewa.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

hm, ale właśnie, ogólna użytkowość Glocka poszła w kierunku jednak noża bojowego.

Jako 15-20 latek biegałem dużo w terenie właśnie z takimi nożami tybu Bambo - ogólnie bojowymi. I przecież szło tym otwierac pancerne puszki, podważać zawiasy, łamać zamki - tyle że ......... robiłem to z nudów a nie konieczności.

Wielu tutaj, z wiekiem, zamienia wielkie, cieżkie bojowe noże na lżejsze, bardziej finezyjne, trzymające ostrość w pracach.

Tak wiem, prawdziwi twardziele nie jedzą miodu, prawdziwi twardziele żują pszczoły.

Jeśli chcę by mój ekwipunek przypominał bojowy, to taki nóż będzie na miejscu. Ale nie jest to też nóż do użycia na codzień.
W takim układzie nie dałbym się namówić na Glocka jako jedyny nóż. On po prostu potrzebuje wsparcia, ostrym nożykiem. .
Ostatnio zmieniony 02 sty 2012, 14:10 przez Zirkau, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

A na tę wyspę człowiek dostał się wpław? Bo jak się pływa kajakiem, czy inną łodzią, to problem wagi ekwipunku nie jest kluczowy, i nie ma problemu wrzucić na pokład toporek lub piłę, albo oba te narzędzia.

Natomiast jak chodzi pieszo i na wyspę dopłynął wpław, to z pieńkiem sobie poradzi również Morą, i to nie wiem, czy nie łatwiej, niż Glockiem. Jak dla mnie, to jest dyskusja akademicka. Bagnety i noże szturmowe nie są idealne w lesie, i pokrywają mniejszy zakres zapotrzebowania, niż noże typu Mora.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Zirkau pisze: I przecież szło tym otwierac pancerne puszki
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Życzę mu powodzenia w ataku łyżką na puszkę skumbrii w tomacie z połowy ub wieku :) Nie bez kozery nazywaną "pancernikiem" :P
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

MlKl pisze:Życzę mu powodzenia w ataku łyżką na puszkę skumbrii w tomacie z połowy ub wieku :) Nie bez kozery nazywaną "pancernikiem" :P
Sukces w tym wypadku zalezy od tego jaka to lyzka i jak bardzo chce sie jesc :mrgreen:

A zeby nie ciagnac Offtopu...
Glock to noz bojowy, wiec lepiej go uzywac w boju. Mora to bardziej nozyk lesny, wiec lepsza to lasu. O czym tu dyskutowac? :-|
Czy sie da uzywac Glocka w lesie? Da sie, jezeli nic lepszego pod reka niema.
Kupowac Glocka po to zeby go do lasu nosic? Bez sensu, skoro sa lepsze i tansze noze od tego.
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Zirkau napisał:- "hm, ale właśnie, ogólna użytkowość Glocka poszła w kierunku jednak noża bojowego."
Nikt nie ukrywał prawdziwego rodowodu Glocka. Ten nóż ma się sprawdzić nie tylko przy struganiu patyczka do kiełbaski, czy smarowaniu smalcem pajdy chleba. Zresztą te czynności wykona niemal tak samo dobrze jak biwakowe noże. Lecz może on, w odróżnieniu od nich, wykonać zadań wiele więcej, na których tamte polegną. I nie ma sensu pisać, że ten czy tamten będzie do tego, czy tamtego wygodniejszy. To oczywiste, zawsze jeśli możemy staramy się dobrać odpowiedni do zadania nóż. Sam używam różnych noży, największy wielkości TrailMastera ma głownię dł. 24 cm, wys. 40 mm, 7 mm grubości, najmniejszy zaś 15mm długości, 7 mm wys. 0,7 mm grubości. Tak więc mam porównanie także do innych, skrajnie różniących się wymiarami noży.
Co ciekawe wraz z wiekiem (i doświadczeniem) zacząłem uzupełniać wyposażenie. Kiedyś wystarczał mi scyzoryk i osadzona w trzonku od młotka finka z odzysku (mam i używam nadal). Czterdzieści lat temu drzwi stodoły dziubałbym scyzorykiem lub wspomnianą finką, dziś zaś użył innego narzędzia (lub innego noża). Dziś także wiem, że wspomniane drzwi można pokonać Glockiem, a przedpole zarośniętego schronu oczyścić z krzaków o wiele szybciej TrailMasterem niż ...Victorinoxem :p . I kto by pomyślał, że taki ogromny nóż stanie się podstawowym wyposażeniem fotografa tropiącego pozostałości historii?
MIKI napisał: "A na tę wyspę człowiek dostał się wpław? Bo jak się pływa kajakiem, czy inną łodzią, to problem wagi ekwipunku nie jest kluczowy, i nie ma problemu wrzucić na pokład toporek lub piłę, albo oba te narzędzia."
To była odpowiedź na wszystko mogącego Victorinoxa.
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

To była odpowiedź na wszystko mogącego Victorinoxa.
to nie jest wszystkomogący nóż nigdzie tego nie napisałem. Ale jest to nóż który 99% przypadków bytowania w lesie wystarczy
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

RBT pisze:Sam używam różnych noży, największy wielkości TrailMastera ma głownię dł. 24 cm, wys. 40 mm, 7 mm grubości,
jeśli napiszesz, że to jest nóż, który jest wygodny do ogólnych prac obozowych - to przyznam że jesteś masochistą :D
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Zirkau pisze:
RBT pisze:Sam używam różnych noży, największy wielkości TrailMastera ma głownię dł. 24 cm, wys. 40 mm, 7 mm grubości,
jeśli napiszesz, że to jest nóż, który jest wygodny do ogólnych prac obozowych - to przyznam że jesteś masochistą :D
Noo nie, tego nie napiszę :-) . Ten stwór ma specyficzne zastosowania. Doskonale wypełnił lukę między maczetą a siekierą. Tylko na Boga, nie piszcie z kolei że maczeta jest u nas nieprzydatna!
Te cztery obrazy pokazują jak za sprawą TrailMastera historia wyłania się z cienia (krzaków). Chyba nie muszę dodawać, że wykonanie takiej roboty Vickiem, czy Morą było by co najmniej niewygodne.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

hmmm ale po co miałbym wykonywać taką robotę na łazędze po lesie ? Bo chyba o takim zastosowaniu tu rozmawiamy ? Czyli łazęgowo-biwakowym. A jeśli nastawił bym się na taką robotę to w stronę noża nawet bym nie patrzył
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

RBT pisze:Chyba nie muszę dodawać, że wykonanie takiej roboty Vickiem
A używał Szanowny kiedykolwiek piłki do drewna w Vicku?
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

RBT pisze:Te cztery obrazy pokazują jak za sprawą TrailMastera historia wyłania się z cienia (krzaków).
Wielki Duchu Puszczy, chroń nasze lasy przed takimi surviwalistami :-(
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Prowler pisze:A jeśli nastawił bym się na taką robotę to w stronę noża nawet bym nie patrzył
Nie zawsze można się "nastawić" czasem trudno przewidzieć zastane warunki. Mam maczetę, piłę, siekierę (do niedawna dwie). Ale w takich sytuacjach, gdzie przeważają gałęzie do średnicy 3-4 cm najlepszy jest ciężki nóż bo "bierze" je za pierwszym razem. Staram się ciąć jak najmniej, wystarczy z reguły przecinka cieńszych gałęzi. W takim gąszczu siekiera się kompletnie nie sprawdza, dla piły gałęzie są zbyt wiotkie, dla maczety za grube. Lepszy może byłby karczownik lub spalinowa piła, lecz z takim sprzętem na zdjęcia już chodzić niewygodnie. Nóż, nawet duży i ciężki jest bardzo wygodny do troczenia i przenoszenia. Oczywiście warto go uzupełnić czymś mniejszym, lecz warto pamiętać, że o ile dużym nożem wykonamy większość drobnych czynności, to w drugą stronę może się już nie udać.
thrackan pisze:A używał Szanowny kiedykolwiek piłki do drewna w Vicku?
Tak miałem okazję, lecz nie przypadła mi do gustu z uwagi na swoją wielkość. Owszem kilka gałązek można urżnąć, lecz mimo wszystko to tylko narzędzie awaryjne. Ale piły bardzo sobie cenię. Czasem przydają się bardziej od siekierki.
Wybór narzędzia to sprawa bardzo indywidualna, każdy z nas inaczej spędza czas, bytujemy w różnych środowiskach, mamy różne przyzwyczajenia i potrzeby. Bywa, że w teren wyruszam tylko z nożem składanym (tnącym jak skalpel) i nie potrzebuję innego.
Zirkau pisze:Wielki Duchu Puszczy, chroń nasze lasy przed takimi surviwalistami :-(
Nie jestem survivalistą. W lasach nic nie wycinam i nie łamię. Takie samosiejki bardzo destrukcyjnie wpływają na opuszczone zabytki, rozsadzają nie tylko ceglane mury a ocieniając przyspieszają korozję.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

RBT, parafrazując do Twoich wypowiedzi:

nikt nie pisze, że Glockiem się nie da, ale są lepsze.

Jakikolwiek przykład noża zostanie podany, negujesz to, argumentując że Glockiem tez się da.
Ustawiasz nas w sytuacji patowej, wymyślając absurdalne przykłady sytuacjii, gdzie tylko wg Ciebie może się sprawdzić wyłącznie taki duży i twardy nóż.

Jeśli ktoś chce się wyróżnić, moze wziąć kuchenny tasak, da się nim zrobic naprawde dużo rzeczy, nawet może posłużyć za łopatkę. Ale szczytem wygodny w najzwyklejszych pracach nie będzie, niezależnie jak nie będziesz go bronił RBT.


Jeśli miałbym wybierać tylko jeden nóż między Vickiem a Glockiem to:
- rozważyłbym do czego miałby mi służyć
- czas pokoju, klasyczne wypady do lasu, obozy itp. to brałbym jednak Vicka. Bo nawet oskrobac rybę to łatwiej mi to zrobić Vickiem - bo scyzoryk Victorinoxa jest jak mooltitool tylko bez kombinerek bo ma dodatkowe narzedzia jak korkociag, śrubokręt, wykałaczke, pensetę itp. co przydają się w codziennym użyciu,
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Ależ to nie tak! Nigdzie nie pisałem, że Glock jest najlepszy, a małe noże są do niczego. To moi oponenci pisali, że do niczego się nie nadaje. Ja cały czas próbowałem tylko wykazać, że jest całkiem dobrym nożem wielozadaniowym! Nie używam go często, ale pracując nim nie odczuwam żadnego dyskomfortu w pracy: Żarło tnie bez problemów, cebulę bez łupania, wędliny na cienko, drewno struga aż furczy (nawet zamieściłem fotkę), gałęzie łupie samym sztychem. Można nim podważać i dłubać. A po dniówce bez problemu zastruga wykałaczkę. Więc nie jest tak źle, prawda? Czego chcieć więcej?
Nie podawałem przykładów absurdalnych, wszystkie są z życia wzięte. W terenie częściej używam większego i mocnego noża. Vicka tez mam (prezent), ale przyznaję, że otwieram go tylko kilka razy w roku. Po prostu jest dla mnie mało przydatny. Ot czasem utnę jakąś nitkę, czy otworzę paczkę, a i to nie zawsze...
Nie chcę się niczym wyróżniać, tasaka nie mam. I nie twierdzę, że Glock jest najwygodniejszy "w najzwyklejszych" pracach. Ale w sprawnych rękach te prace wykona bez żadnych problemów. Prócz tego wykona te nie najzwyklejsze.
Wątek dotyczy Glocka, zabierałem głos bo nie mogłem zgodzić się z niektórymi opiniami, że jest nożem do niczego. Tak, są noże lepsze, ale do czego i dla kogo? Dopóki nie znajdziemy odpowiedzi na to pytanie, dyskusja może być długotrwała.
Zirkau pisze: Jeśli miałbym wybierać tylko jeden nóż między Vickiem a Glockiem to:
- rozważyłbym do czego miałby mi służyć
- czas pokoju, klasyczne wypady do lasu, obozy itp. to brałbym jednak Vicka. Bo nawet oskrobac rybę to łatwiej mi to zrobić Vickiem ...
Ooo. Wreszcie zaczyna się robić rozsądnie. O to mi chodziło...
Jadąc na ryby nie zabieram Glocka, choć z rybami tez daje sobie radę. Wystarcza stary scyzoryk lub jeszcze starsza finka. Kiedyś brałem fileciaka, ale scyzorem czy finką też daję radę więc nie było sensu go wozić.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Glock jest nozem średnim. Do wszystkich wyżej wymienionych zadań istnieje całe mnóstwo nozy którymi można zrobic to wygodniej.

Twoje stanowisko hm, można okreslić takim dowcipem:
Producent Rolls-Royce stwierdził - że można u nich zamówić samochód w dowolnym kolorze, pod jednym tylko warunkiem - musi to byc czarny kolor.
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Glock jest nożem. Do jednych zadań jest świetny, do innych średni. Do niektórych kiepski. Teraz chyba będzie dobrze.
A ten czarny kolor to chyba Ford? Swoją drogą, dobrze że nie mam czarnego Glocka. Bo każdy z nich jest ładny, pod warunkiem, że jest koloru oliwkowego!
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

Zirkau pisze:Producent Rolls-Royce stwierdził - że można u nich zamówić samochód w dowolnym kolorze, pod jednym tylko warunkiem - musi to byc czarny kolor.
to był H. Ford, wypowiedź dotyczyła modelu T

pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Panowie!
Prowokujecie do zamknięcia tego tematu.

To już 7 strona wątku na temat "Czy Glock 78 jest dobrym nożem czy nie", i prawdę mówiąc jak spojrzeć 3-4 strony wstecz, argumenty tam padające są takie same jak te na stronie obecnej.
Nie wspominając o ty, że podobne argumenty pojawiały się w tej dyskusji w 2009. Czyż nie piękny WYKOP? "Dziękujemy Ci" RBT.
:-/
Kolejny temat tasiemiec, który żyje dzięki wąskiemu gronu, i wyłącznie dla tego grona... interlokutorów.
Daję Wam szansę do maks. 8 strony na zakończenie dyskusji. Później zamykam na miesiąc.
F..k it, I'll Do It Myself!
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Och! Niepotrzebnie się unosisz. Już wczorajszego wieczoru w zasadzie doszliśmy do podsumowania tematu. Każdy z nas będzie dalej kroczył przez życie ze swymi ulubionymi nożami. Ja zaś nie będę ukrywał, że Glock będzie zawsze wśród nich.
Awatar użytkownika
aniol
Posty: 85
Rejestracja: 12 lut 2009, 01:12
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: aniol »

Hm... kupiłeś glocka a teraz na siłę dorabiasz do niego jakąś legendę utylitarności... Na knives.pl w temacie "Benchmade CSK II vs. Cold Steel SRK" też ni z gruszki ni z pietruszki wyskoczyłeś z peanami na temat glocka... WTF? Piszesz o wygodzie - przy takim jelcu? Chyba wygodzie w kłuciu i przebijanie a nie cięciu w lesie... Albo porównujesz Glocka do CS Pocket Bushman który jest folderem... again WTF? :roll:

Jakbyś napisał, że lubisz Glocka i nosisz nawet jeśli niezbyt utylitarny bo lubisz i już, to nikt by się nie czepiał :) Gust jest gust, każdy z nas ma swój odjazd :) Ale takie usilne udowadnianie wyższości świąt bożego narodzenia nad wielkanocą...

Rzeczywiście temat do zamknięcia...
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Miałem już się nie odzywać, ale...
aniol pisze:... kupiłeś glocka a teraz na siłę dorabiasz do niego jakąś legendę utylitarności...
Nie dorabiam, częściej używam Glocka niż Vicka i Moro-podobne noże. Te ostatnie są dla mnie mniej przydatne.
aniol pisze:Na knives.pl w temacie "Benchmade CSK II vs. Cold Steel SRK" też ni z gruszki ni z pietruszki wyskoczyłeś z peanami na temat glocka...
brony twierdził, że znajdzie zdjęcie dowolnego złamanego noża, więc poprosiłem o SRK z aus 8 i Glocka. Poza testem Nossa nie znaleziono! Pierwszy raz zobaczyłem dopiero na zdjęciu soohy Później już dyskusja potoczyła się zwykłym torem. A przypomnę, że wkroczyliśmy na temat wytrzymałości.
aniol pisze:Piszesz o wygodzie - przy takim jelcu? Chyba wygodzie w kłuciu i przebijanie a nie cięciu w lesie...
Tak, dokładnie. Jelec przeszkadza w sprawianiu rybki, czy siekaniu warzyw, ale pomaga w skręcaniu noża (np. łupanie szczapek) i chroni dłoń przy pchnięciach i uderzeniach. Przy chwycie skróconym, bliskim (duże ricasso) nie przeszkadza w ogóle. Może jako posiadacz Mory lub Vicka nigdy w lesie nie przebijałeś niczego nożem, bo Twoje narzędzia się do tego nie nadawały. Lecz je często z tych możliwości korzystam. I bynajmniej nie dlatego by komukolwiek coś udowadniać.
aniol pisze:Albo porównujesz Glocka do CS Pocket Bushman który jest folderem...
To, że CS Pocket Bushman jest folderem akurat nie ma w tym wypadku znaczenia. Podałem ten przykład gdyż uchodzi on za bardzo dobre narzędzie tnące.
aniol pisze:Jakbyś napisał, że lubisz Glocka i nosisz nawet jeśli niezbyt utylitarny bo lubisz i już, to nikt by się nie czepiał
Tak, lubię go i czasem używam. A lubię go właśnie za prostotę, niezawodność i szeroki zakres zastosowań, którym nie może sprostać wiele innych noży.
Nie jestem fanatykiem Glocka, jak pisałem używam wiele noży, większych i mniejszych, mocnych jak siekiera i delikatniejszych od skalpela.
Spotkaliśmy się w miejscu służącym wymianie poglądów, spostrzeżeń i doświadczeń.
A i tak okazuje się, że Piłsudski miał rację - "Racja jest jak d..., każdy ma swoją".
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

RBT pisze:Nie jestem fanatykiem Glocka,

buuhahaahahaaaa :D
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

RBT pisze:nigdy w lesie nie przebijałeś niczego nożem, bo Twoje narzędzia się do tego nie nadawały. Lecz je często z tych możliwości korzystam.
a co w lesie można przebijać ? Szczerze bo ja nie wiem
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Zablokowany