Podzielenie skanu mapy

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Podzielenie skanu mapy

Post autor: kamykus »

Od jakiegoś czasu próbuję ale coś mi nie idzie.

Mam skan mapy 8400 x 5900px
Problem polega na tym że chcę go zapisać jako PDF lub DOC. Zachowując oryginalne proporcje obrazu.

Czyli otrzymać PDF z kilkunastoma/kilkudziesięcioma stronami.

Jest jakiś łatwy sposób na podzielenie tego skanu na równe kawałki formatu A4?

Podobnie mam gdy chcę wydrukować skan, drukarka nie dzieli go na kawałki tylko skaluje i zostaję z jedną kartką która nie bardzo przypomina mapę :/
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Mhm.. Po co właściwie chcesz to do PDFa? Drukowanie większych obrazków jest możliwe jeśli masz to w sterownikach drukarki - drukuj > preferencje albo ustawienia drukarki i tam szukaj. Możesz to zrobić ręcznie zawsze (podzielić). Ja to kiedyś robiłem chyba w corelu i nie było problemu, teraz u siebie nie widzę takiej możliwości.

Spróbuj programu 'PosteRazor'.
http://posterazor.sourceforge.net/index ... ng=english

Edzia: zapisuje Ci wynik właśnie w wielokartkowym PDFie jak chciałeś.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2014, 16:19 przez Abscessus Perianalis, łącznie zmieniany 1 raz.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Pytanie jakimi programami dysponujesz? Z tych popularnych chyba najprościej zrobić to w corelu. Ustawiasz wielkość strony taką jak ma mapa w skali 1:1, ale chodzi o skalę arkusza papieru a nie skalę mapy ;-) Wklejasz potem ten skan, klikasz opcję 'drukuj' i w preferencjach jest możliwość żeby duży wydruk dzielił na mniejsze formatki. Można tam ustawić jakie mają być zakładki wydrukowanych arkuszy itp. Jak to wszystko jest poustawiane to wybieramy jako drukarkę np. PDF Cretora (jak mamy zainstalowanego) lub inną wirtualną drukarkę pdfów. To tak ogólnie temat ujmując, szczegóły jesli będą potrzebne, to dopiero jak będę miał corela pod ręką.
Oczywiście jest jeszcze klika sposobów z użyciem Photoshopa, Gimpa lub podobnego programu do obróbki rastrów. Można też użyć Indesigna. Od biedy Illustratora. I pewnie jeszcze czegoś czego nigdy nie używałem do tego celu ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Powyższy program robi to w pięć kliknięć, więc chyba nie ma sensu się rozwodzić jak to zrobić w innych programach. :P Sam się zdziwiłem, że jest taki przyjemny. :)
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Panowie, dysponuję jedynie Gimpem, na forum znalazłem jakąś tam instrukcję ale ostatecznie wyszło że nie o to mi chodziło.

Ten PosteRazor ma dokładnie to czego szukam! Nie trafiłem na to wcześniej mimo że szukałem tego typu programów.

Można wrzucić dowolny obraz, wybrać format A4, i skalę wydruku. I mam 33 kartki do wydrukowania. Bardzo dziękuję :) Szkoda że nie numeruje ale pobawię się w składanie puzzli :p :D
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

No to może i mi ten program się przyda ;-) chociaż ja do tej pory używałem PhotoScape .Ale w teren wolę drukować mapy z poziomu programu OziExplorer w którym wybieram sobie skalę mapy jaką chcę , i mogę dodać siatkę współrzędnych WSG albo UTM i jak chodziłem w terenie z Trek Buddy to wystarczyło że zobaczyłem jakie są współrzędne ''miejsca stania'' i wtedy szukałem pozycji na mapie wydrukowanej w A4 , miałem lepszy pogląd jak na ekranie wielkości znaczka pocztowego :mrgreen:
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

że zobaczyłem jakie są współrzędne ''miejsca stania'' i wtedy szukałem pozycji na mapie wydrukowanej w A4 , miałem lepszy pogląd jak na ekranie wielkości znaczka pocztowego
Ja dokładnie tak samo robię, jak tylko mam możliwość to biorę mapę bo po prostu łatwiej jest zaplanować trasę będąc już w terenie. Lub ew. zmienić bieżący plan. Mapa w GPS to fajna sprawa ale nadal zostaję przy tradycyjnych i częściej z nich korzystam.

Poczekaj, dobrze zrozumiałem że w Ozim nakładasz siatę i da się podzielić w nim mapy na format np. A4?
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

@kamykus Tak! :mrgreen: A więc po kolei ;-) : ja w zasadzie bazuję na mapach z Geoportalu które pobieram za pomocą MapoTerro w którym jak wiesz można bezpośrednio pobrać mapy już w pliku TB lub Ozzi. A więc tak robię mam tą samą mapę w telefonie jak i pobraną z rozszerzeniem Ozziego i następnie jak idę w jakąś okolicę , i chcę mieć szerszą perspektywę niż ta z ekraniku Solida ;-) to drukuję również na A4 interesujące wycinki z poziomu Ozziego .
A więc tak : Odpalasz Ozzi trial , klikasz file - load map file - wczytujesz jakiś tam kafelek pobranej mapy , następnie na belce w Ozzim klikasz Map , wybierasz Grin Line Setap : http://zapodaj.net/f6c6cf68ad92d.png.html ustawiasz jak na fotce , lub jak sobie chcesz ;-) masz siatkę i współrzędne ( jako przykład skan mapy 1 000 000) na której jest siatka i współrzędne. Potem na dolnej belce w Ozzim klikasz na taką ikonkę Print image , otwiera Ci się zakładka w której możesz ustawić skalę , ja zaznaczyłem 1:25 http://zapodaj.net/680fb15eb7e3b.png.html w ustawieniach możesz poustawiać opcje drukarki . Aby sprawdzić jak to będzie podzielone klikasz na Previev i masz podzielone to na 90kafli (w przypadku tej mapy) no i tam sobie wybierasz które ma Ci wydrukować (usuwasz ptaszki) no i masz mapki na A4 które chcesz , w ustawieniach Print Map w sekcji Caption możesz też ustawić że będziesz miał nazwę mapy datę i numer , tak więc nie musisz bawić się w puzle ;-) A więc pobaw się trochę Ozzim i zobaczysz że w terenie bardzo to się przydaje .Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Tylko jak rozwiązać problem z wczytywaniem jednej kafelki.
Mam mapę ale podzieloną na kafelki po 500px, mogę to skleić w MapoTero ale wtedy już format KMZ oziemu nie będzie pasił :/
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
ODPOWIEDZ