Czym i jak ostrzycie noże ceramiczne?

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Czym i jak ostrzycie noże ceramiczne?

Post autor: jm48 »

Nie wrzucę tego do noży, ze względu na całkowitą nieprzydatność tych sprzętów w terenie.
Ich długotrwałe trzymanie ostrości to mit, a wyrzucić szkoda. Ja ostrzę diamentami z Lidla, z niezłym ale nie rewelacyjnym skutkiem. Czy ma ktoś jakieś pomysły/doświadczenia w temacie?
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

dam ci radę i w tej sprawie - w Lansky Crock Stick jest dodatkowy komplet kamieni diamentowych, i te kamienie ci naostrzą "do prawie fabrycznej" ostrości ceramiczne noże.
(prawie fabryczna to w tym przypadku 85 - 90 % tego co miałeś na nowym nożu, ponieważ kiedy diament w fabryce ostrzy ceramika, to skrawa go prosto w dół ostrza. Crock stick natomiast wymusza na użytkowniku pociągnięcie do siebie całego noża podczas ostrzenia, co owocuje skośnym układem bruzd/rowków na samym ostrzu - ehh... to jak w układzie piły moja-twoja a jednoręcznej:
moja-twoja - \/\/\/\/\/\/\/\/\/
zwykła - \|\|\|\|\|\|\|\|
niby nie ma to znaczenia na większą skalę ale w teście pomidora jest wyczuwalne, fabryczne ostrze jest bardziej agresywne i szybciej "wgryza" się w pomidor)
Wiem to stąd że znajomemu ostrzę ceramika na Lanskym, kiedyś kupił nowego, bo nie wiedział że mam diamenty i kiedy do niego przyszedłem, pokazał mi nowy nóż (fizycznie taki sam jak poprzedni) więc nim trochę pociachałem pomidora, a stary wziąłem do domu na ostrzenie - na drugi dzień porównałem u niego dwa noże, fabryczny i ten po Lanskym - nie było to jakoś strasznie wyczuwalne, ale fabryczny jednym ruchem odkrawał plaster, ten po lanskym potrzebował dodatkowy pół-ruch do przodu by dociąć skórkę przy końcu plastra.
Wniosek
- ceramika nigdy nie zaostrzysz dokładnie jak to robi fabryka, NO F**EN WAY!
- Lansky przyzwoicie sobie radzi
- płaski kamień może był by lepszy, ale utrzymaj kąt przy selektywnym szlifowaniu na brzuchu ostrza - oj do tego trza mieć umiejętności - ja wymiękłem a próbowałem na płaskim Eze-Lap diament 800 grit - odpadam.

Ceramiki strasznie mi się podobają :!: ale ta kruchość :-/
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

dzięki :564:
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Ostrzę ceramiki na popularnych płytkach diamentowych z lidla czy taidei. Bez zbędnych ceregieli, dokładne tak samo jak robić z całą resztą noży: odrobina wody, 20* na stronę i jazda. Zajmuje to trochę dłużej niż przy stali, ale efekt jest bardzo zadowalający, łącznie z tym, że 5 mm i większe szczerby udało się w ten sposób zebrać.

Uzupełniając jeszcze: noże ceramiczne naprawdę długo trzymają ostrość, bo tępienie w ich przypadku polega na wykruszaniu się krawędzi tnącej, Dlatego aby długo się cieszyć ostrym nożem wystarczy unikać cięcia po szkle, metalu czy kościach. U mnie się sprawdza ;-)
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

hejtyniety pisze:noże ceramiczne naprawdę długo trzymają ostrość, bo tępienie w ich przypadku polega na wykruszaniu się krawędzi tnącej, Dlatego aby długo się cieszyć ostrym nożem wystarczy unikać cięcia po szkle, metalu czy kościach. U mnie się sprawdza ;-)
U mnie nie - (noże z alledrogo) - kruche jak czort - wystarczy niezdarnie stuknąć i czubka ni ma, a stępiły się w kilka miesięcy przy krojeniu chleba i wędliny - widać nóż - a nóż - to różnica...
A deski mam "drzewniane :mrgreen: "...
ślepy herbu ślepowron
ODPOWIEDZ