Czy to dobry nóż?

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Hmmm, ban dla ochłonięcia na tydzień?
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1060
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

w0jna pisze:Hmmm, ban dla ochłonięcia na tydzień?
Tak jak ty dostałeś na tacticalu :-P
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

patela pisze:http://www.allegro.pl/item682733895_kom ... vival.html czy dobre te noze kto mi moze powiedziec ktore do czego sluza
Po pierwsze: widzę, że nie przeczytałeś regulaminu (należy do linku dodać fotkę lub chociaż nazwę interesującego przedmiotu).

Po drugie: widzę, że nie czytałeś tego wątku od początku i podobnych wątków traktujących o nożach, w szczególności o nożach "super-hiper-rambo-survival.

Po trzecie: spodziewasz się, że za 45zł ktoś zadbał o twoje bezpieczeństwo?

Po czwarte: stal ma jedną zaletę - nierdzewieje...i tyle :)

Po piąte: myślę, że nawet pomysłodawca nie wie do czego te noże służą.

Po szóste: uruchom mózg, bo następnym razem będzie ban na ochłonięcie

W0jna: nie bądź taki prędki :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Stalker
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2009, 22:05
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Samotnik
Płeć:

Post autor: Stalker »

W opisie podano, że te bajerancko wyglądające ostrza to stal nierdzewna 420. Akurat jest to jedna z najtańszych stali niskowęglowych, której jedyną zaletą jest wysoka nierdzewność. Akurat ta konkretna jest bardzo miękka, dobra na klasyczne noże kuchenne do krojenia chleba. A cena wszystko tłumaczy - tyle ostrzy za 45 zł ? Jaką marżę narzucił sprzedawca ? Ile kosztowałago w zakupie jedna sztuka ? Kilka złotych ?

Zwykła zabawka lub rekwizyt do filmu - nic więcej.
- Modlisz się? - pytam - Módl się - mówię - módl! Im dalej w Strefę, tym bliżej do nieba...
- Co? - pyta, bo nie dosłyszał...
Awatar użytkownika
Żbik
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2010, 15:59
Lokalizacja: Z macicy
Płeć:

Post autor: Żbik »

Witam wszystkich :D to moj jeden z pierwszych postów.
Niechciałem zakładać nowgo tematu bo z doświadczenia wiem że nikt nie lubi pięćdziesięciu identycznych dlatego mam takie pytanie: Czy ten nóż (nie firmowy) będzie się nadawał do ścinania małych drzewek (niechce karczować lasów ^^) . Wiem że nikt z was go nie widzi ani nie dotyka dlatego trdno to określić ale po samym wyglądzie i cenie (60zł) - prosze oceńcie
http://militaryworld.pl/zdjecia/allegro/nozczar_2.jpg
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Żbik pisze:Czy ten nóż (nie firmowy) będzie się nadawał do ścinania małych drzewek (niechce karczować lasów ^^) .
Powiem Ci,że ta "fajnie wyglądająca piłka" przed ostrzem,będzie Cię strasznie irytowała,szczególnie podczas strugania lub zaostrzania drewienek."Czepia" się wcześniej drewna i ciężko jest wykonać płynne cięcie.W tym miejscu właśnie(gdzie jest ta piłka),przekazujesz w czasie cięcia największą siłę...
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Żbik, to zależy, czy chcesz ten nóż dla szpanu, czy dla prawdziwej funkcjonalności. Rozumiem, że to ten http://militaryworld.pl/product_info.ph ... cts_id=267 . Do szpanu pewnie niezły, ale praktyce tymi ząbkami wiele nie zdziałasz przeciw drzewu, a zajmują one część noża służącą najlepiej do silnego strugania (jak np. przy zaostrzaniu patyka). Praktyczniej i taniej wyjdzie zakup Mory za ok. 30zł i brzeszczotu dwustronnego za 1,20zł oraz dorobienie składanego uchwytu wedle http://puszczanstwo.blogspot.com/2008/1 ... amowa.html . Nie na darmo powstała specjalizacja narzędzi, serio.
Awatar użytkownika
Żbik
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2010, 15:59
Lokalizacja: Z macicy
Płeć:

Post autor: Żbik »

Widziałem taki nóż w szkole przetrwania i widać że gość sobie z nim nieźle radził. tak czy siak już i tak ta kosa do mnie jedzie bo sobie ją zamówiłem ale najwyżej tak zaostrze ten nóż że niebędzie już ząbków :D
Ale dzieki wam - nawet nie pomyślałem o tym że mogą mi przeszkadzac :D
Ostatnio zmieniony 13 sty 2010, 13:02 przez Żbik, łącznie zmieniany 2 razy.
cymrus
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Ostrowiec
Płeć:

Post autor: cymrus »

To jak dla mnie popełniłeś błąd (chociarz to może wynikać z obejrzenia filmu ,,zakulisowego" ze szkoły przetrwania)
Awatar użytkownika
Hakas
Posty: 209
Rejestracja: 03 lip 2008, 00:08
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie
Tytuł użytkownika: KAPKANCZYK
Płeć:

Post autor: Hakas »

Żbik pisze:Widziałem taki nóż w szkole przetrwania i widać że gość sobie z nim nieźle radził. tak czy siak już i tak ta kosa do mnie jedzie bo sobie ją zamuwiłem ale najwyżej tak zaostrze ten nóż że niebędzie już ząbków :D
Ale dzieki wam - nawet nie pomyślałem o tym że mogą mi przeszkadzac :D
Chyba naostrzysz? Bo zaostrzyć to się chyba go nie da ;-)

Po piąte: myślę, że nawet pomysłodawca nie wie do czego te noże służą. - Fredi lepiej bym tego nie ujął :lol: :lol:

Żbik do rąbania jest siekiera. A jeżeli się upierasz na nóż to musi to być model dość duży i ciężki. Jeżeli szukasz noża do karczowania poszukaj jakiegoś modelu wzorującego się na tradycyjnym nepalskim kukri.
Hakas
Wędruję poprzez świat polując, walcząc
i uzdrawiając

Przeklęty, kto miecz swój trzyma z dala od krwi - Bellicosa anima
Damnatus, qui gladio suo ab sanguem reservat - Bellicosa anima
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Kabar Large Bowie wygląda mi na całkiem porządną siekiere. Ja nosze akurat mniejszą wersje - Kabara 1217 USMC i sprawdza sie idealnie przy każdego typu pracach obozowych. Do prac precyzyjnych mam jeszcze more.Nic wiecej mi w terenie nie trzeba.
NEVER GIVE UP
Awatar użytkownika
Żbik
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2010, 15:59
Lokalizacja: Z macicy
Płeć:

Post autor: Żbik »

Ale nie jeździjcie tak po mnie jak po zdechłym kocie - survivalem to ja sie może od 2 tygodni zajmuje :D A siekierke osobną mam domowej roboty (taką malutką)

Hakas - Taki mały błąd :D
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Nie wiem czemu wydaje Ci sie że po Tobie jeżdże. Nie miałem bynajmniej takiego zamiaru i żaden z przedmówców na pewno też nie.
NEVER GIVE UP
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Fredi pisze:W0jna: nie bądź taki prędki :)
Za wcinanie się w kompetencje moderatorów też można bana wyłapać icon_twisted
Żbik pisze:Ale nie jeździjcie tak po mnie jak po zdechłym kocie - survivalem to ja sie może od 2 tygodni zajmuje :D ...
Napisz kilka nieprzemyślanych postów, to dopiero przekonasz się co to survival na forum ;-) teraz jedynie zwrócono ci uwagę na kilka ważnych rzeczy, jak zaczną jechać to aż sam współczuję delikwentowi ;-)

Wracając do noża - nie przejmuj się 60 zł to nie majątek, po jakimś czasie przekonasz się że są lepsze narzędzia i nie koniecznie droższe, tylko postaraj się nie uszkodzić tego cacka, to może komuś go odsprzedasz.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Żbik
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2010, 15:59
Lokalizacja: Z macicy
Płeć:

Post autor: Żbik »

Oki, nóż przyszedł. Ta piła wcale nie przeszkadza, ostrze goli włosy :D. Rączka bardzo dobrze układa się w dłoni. Sama kosa dosyć masywna. Dziś ide w teren, sprawdze podpałkę z brzozy i knife'a :D
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Żbik pisze:Dziś ide w teren, sprawdze podpałkę z brzozy i knife'a :D
Zabierz ze sobą jakąś podręczną apteczkę.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Żbik
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2010, 15:59
Lokalizacja: Z macicy
Płeć:

Post autor: Żbik »

Oki, brzoza pali się aż miło :D Znalazłem jeszcze dwa sople żywicy zaschniętej na sośnie i to też się paliło. Nóż troche ciężki ale myśle, że to nie jest największa wada.

Apteczke to może nie ale jakieś plastry, gaziki, H2O2 czy jodyne to mam w plecaku :D
A tak przy okazji to w Końskich teraz wikary z mojej parafii jest :D przenieśli go - może znasz - Mirosław Jakubiak?
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Nie znam. Niestety od jakiegoś czasu tylko odwiedzam Końskie.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
szychol
Posty: 21
Rejestracja: 16 sty 2010, 21:27
Lokalizacja: Budzyń
Gadu Gadu: 8435455
Tytuł użytkownika: zapalony teoretyk
Płeć:

Post autor: szychol »

Czytam, czytam, oglądam, porównuję, obliczam. Obejrzałem już multum noży i z każdym następnym jestem coraz mniej zorientowany. Na nożach się nie znam, ale zdążyłem zauważyć że Mora to jakby granica między "gówno" a "ideał". Gdyby survival był grą ja byłbym noobem z 1 lvl, więc może ktoś ogarnie ogólnie które firmy są godne uwago a na które nie zwracać uwago. Noża na pewno nie kupię przez internet, tylko w sklepie, żebym mógł go dokładnie obejrzeć i wyczuć. Czekam na jakieś ogólne podsumowanie, jeśli można.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Szychol, może kup Morę. Wyczujesz czego Ci trzeba i kupisz drugi, już idealny nóż. A mora (przynajmniej węglowa) jest bardzo dobra do prac w drewnie. Chyba, że masz dużo kasy i jakoś przebolejesz stratę. Na razie pewnie nie wiesz, jaki szlif Ci odpowiada, jaka grubość głowni, jaki kształt, rozmiar ostrza, ciężar całości, oprawa... To wszystko wychodzi w praniu.
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Z tym nożem idealnym to bym nie był tak optymistycznie nastawiony ;) Niektórzy szukają już od dobrych kilku lat :P
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

przeszczep pisze:Z tym nożem idealnym to bym nie był tak optymistycznie nastawiony ;) Niektórzy szukają już od dobrych kilku lat :P
Oj, idealny nóż to byłoby chyba tylko skrzyżowanie sztaby S30V i okładzin z mebelka, co go wołali "stoliczku, nakryj się". ;-)
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

thrackan pisze:Szychol, może kup Morę. Wyczujesz czego Ci trzeba i kupisz drugi, już idealny nóż. A mora (przynajmniej węglowa) jest bardzo dobra do prac w drewnie. Chyba, że masz dużo kasy i jakoś przebolejesz stratę. Na razie pewnie nie wiesz, jaki szlif Ci odpowiada, jaka grubość głowni, jaki kształt, rozmiar ostrza, ciężar całości, oprawa... To wszystko wychodzi w praniu.
Chłop dobrze prawi :mrgreen:
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
szychol
Posty: 21
Rejestracja: 16 sty 2010, 21:27
Lokalizacja: Budzyń
Gadu Gadu: 8435455
Tytuł użytkownika: zapalony teoretyk
Płeć:

Post autor: szychol »

Może i zdecyduję się na tę Morę. Chciał bym jeszcze poznać Waszą opinię co do tych noży:

Gerlach Trener
http://www.specshop.pl/product_info.php ... cts_id=367

Cold Steel - Finn Bear - 20PC
http://www.specshop.pl/product_info.php ... ts_id=4076

Jak nie jeden z nich, to wezmę Morę.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Ten Finn Bear jest, moim zdaniem, mądrzejszym wyjściem. Ale jednak wolałbym Morę na początek. Widze, że narazie oglądasz noże bez zdecydowania, czego tak naprawdę potrzebujesz, więc potrenuj tanim kosztem
ODPOWIEDZ