Zimowa wyprawa do Yukonu

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Zimowa wyprawa do Yukonu

Post autor: Red Nose »

Wiem ze to nie do konca Wasz klimat ale wlasnie zrobilismy sobie mala wyprawke traperska w Puszczy Knyszynskiej. W nocy bylo -25 a w tipi -15. Fajnie bylo chociaz oczy wciaz mam zapuchniete od dymu :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Red Nose, świetny wypad całkowicie w moim klimacie:) Drewniane rakiety wyglądają jak cukierki:) Sprowadzane?
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Rakiety mniejsze to recznie robione kolegi Wed-a a moje to te wieksze kanadyjskie.Sprawdzane w zeszlym roku w wiekszym sniegu.Teraz bylo za plytko wiec w zasadzie polazilem tylko troche dookola komina.Mam nadzieje ze jeszcze dosypie w ten sezon. Te kanadyjskie maja oplot zrobiony z rawhide-a powlekanego zywica wiec wygladaja wciaz jak nowki.
Za to zwracam uwage na zimowe paputy (mokasyny) w ktorych smigalem trzy dni. Ciekawy wynalazek ktory sprawdzil sie wysmienicie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Red Nose pisze:Za to zwracam uwage na zimowe paputy (mokasyny) w ktorych smigalem trzy dni. Ciekawy wynalazek ktory sprawdzil sie wysmienicie.
Właśnie! Miałem o to zapytać, gdyż już od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem nabycia lub zrobienia takowych. Po przeprowadzce nareszcie mam warunki do ręcznych robótek więc chodzą mi po głowie strasznie. Moim głównym problemem przy dużych mrozach w zwykłych butach jest to, że nie mogę swobodnie ruszać stopą i palcami. Szczególnie jest to dokuczliwe przy pracach obozowych przez co marzną mi palce u stóp. Wiem, że takie paputki są pozbawione takiego problemu. Stosują je zarówno na Alasce jak i na Syberii, więc nie ma mowy by były pomyłką. Powiedz mi z jakiego rodzaju skóry je masz i czy sam je robiłeś?

Czy mógłbyś również mi powiedzieć ile kosztuje taka przyjemność jak te kanadyjskie rakiety? Sam szukam również informacji o technologi ich wykonywania czyli odpowiedniego drewna i gięcia go na gorąco, ale obawiam się, że może to być zbyt trudne.
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Świetny wypad i klimat. Zwłaszcza że niemal wszystko co widać na zdjęciach ma wygląd jak z epoki. Brawo. Podziwiam :)
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Rojek pisze:Właśnie! Miałem o to zapytać, gdyż już od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem nabycia lub zrobienia takowych...
Czy mógłbyś również mi powiedzieć ile kosztuje taka przyjemność jak te kanadyjskie rakiety?.
Na temat paputow rozpisalem sie TUTAJ
Niestety podstawowy ich problem to ze musi byc ujemna temperatura poniewa w okolicach zera na sniegu przemakaja. Rok temu dwoch z naszych kolegow zrobilo sobie futrzane ale aura niedopisala i w nocy bylo ponizej zera ale w dzien przyszla odwilz i paputy zaczely przesiakac.
Rakiety kupilem na kanadyjskim ebay-u. Kosztuja ok 60 $ i transport ok 50 $. Sa uzywane sa tez nowe. Rozmiarowka do wyboru.Moje nie sa w 100 % zgodnie historycznie ze wzgledu na zywice na oplocie i mocowania ale po wymianie paskow na rzemienie bedzie OK.
Rewelacyjnie spisuja sie w glebokim sniegu chociaz na poczatku czlowiek przydeptuje je sobie i wywraca sie. Trzeba w nich czlapac na boki jak w kapciach w muzeum. W plytkim sniegu nie polecam poniewaz mozna polamac na nierownosciach terenu pod sniegiem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Red Nose pisze:Na temat paputow rozpisalem sie TUTAJ
Super dzięki za link na pewno przestudiuje!
Red Nose pisze:Niestety podstawowy ich problem to ze musi byc ujemna temperatura poniewa w okolicach zera na sniegu przemakaja.
I właśnie przy takich temperaturach będę chciał z nich korzystać. Na odwilż mam Gore-texy lub jeszcze lepsze gumofilce!

Co do rakiet marzą mi się takie i pewnie będę na nie polował. Mają niesamowity klimat i nowoczesne pod tym względem się do nich nie umywają. Czy korzystałeś z nich na większych nierównościach? Słyszałem, że oryginalne rakiety zrobione z alaskańskiej brzozy są bardzo wytrzymałe. Mój teren jest jednak dość pagórkowaty i ciężko tu o proste odcinki. Potrzebuje więc wytrzymałej konstrukcji z drewna. Chce duże rakiety na głęboki śnieg. Małe rakiety na płytszy śnieg nie wymagające "podwinięcia" wykonam sam.
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Rojek pisze:Czy korzystałeś z nich na większych nierównościach? Słyszałem, że oryginalne rakiety zrobione z alaskańskiej brzozy są bardzo wytrzymałe. Mój teren jest jednak dość pagórkowaty i ciężko tu o proste odcinki.
Chodzi Ci o to czy chodzilem po gorach ?
Obrazek

Czy o to czy da sie podejsc pod nierownosc ?
Obrazek

Da sie chodzic po gorach , oczywiscie do pewnych granic. Trzymaja sie sniegu nie zapadaja sie choc na pewno wymaga to wysilku i mocnych wiazan.Z pewnoscia jest o wiele lepsze niz grzezniecie po kolana w sniegu. Co do malych pagorkow to spoko,dadza rade.
Jedyne ryzyko to zaorane pole,lub konary w lesie z mala warstwa sniegu bo wtedy trzeszcza jak sie stanie po calej rozpietosci i moga peknac. No ale wtedy nie sa potrzebne. Bez sniegu do polowy lydki nie powinno sie uzywac.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Chodzi mi oczywiście o podejścia(i zejścia) pod nierówności i pagórki w terenie dość pofałdowanym. O zdobywaniu szczytów nie myślę :P.
Red Nose pisze:Jedyne ryzyko to zaorane pole,lub konary w lesie z mala warstwa sniegu bo wtedy trzeszcza jak sie stanie po calej rozpietosci i moga peknac.
I dlatego kocham drewno bo informuje, że coś złego się dzieje :). Może uda mi się zdobyć rakiety i zrobić papucie na następną zimę(byle czas pozwolił).

Dzięki za informacje! Będę też zaglądał na forum, które podałeś. Masa ciekawych rozwiązań i wiedzy, którą wykorzystam.
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1030
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Nie nasz klimat? Recon gromadzi tyle dusz z różnych klimatów, że i wasz się zmieści.

Red Nose, przyjmujecie czasem wolnych słuchaczy? Tzn. kogoś kto wygląda inaczej, siedzi i słucha ale za to drewna narąbie graty podźwiga.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Konrad Busza
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2014, 13:27
Lokalizacja: poznań
Tytuł użytkownika: Buszmen
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Konrad Busza »

Świetny wypad. W 100% w moim klimacie :)
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Red Nose, bardzo mi ten klimat przypadł był do gustu, ale na razie za mało mam cierpliwości, finansów, czasu i wiedzy aby taki ekwipunek wykonać lub nabyć, oraz się nim prawidłowo posłużyć. Dlatego ograniczam się do oglądania takich fotoreportaży, jak Twoje i nimi raduję oko. Jak widzisz po powyższym odzewie, masz tu obserwatorów. Nie krępuj się więc w dodawaniu kolejnych fotorelacji. ;-)
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Mnie się ten klimat bardzo, ale to bardzo podoba. W końcu i tak zawsze miałem zamiłowanie do indian, kowboi i canoe.
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Red Nose, jedne z ciekawszych zdjęć z ostatniego czasu jakie widziałem to po pierwsze.
Po drugie jak będę u teściów niecałe 18 km od Suwałk to się pofatyguje , znajdę Cie i wówczas oberwiesz za to ,że nie dałeś znać ,że do mojej Puszczy jedziesz - no takich fajnych ciuszków nie mam ale przynajmniej bym se na Was popatrzył :mrgreen: . Dam też cynk Duchowi Puszczy (a mam z nim/nią układy) i jak następnym razem zawitasz do knyszyńskiej to lekko mieć nie będziesz icon_twisted
pop trzecie gdzie dokładnie biwakowaliście jeśli można wiedzieć ?
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Nie macie pojęcia jak wam zazdroszczę :)
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Dzieki za wyrazy uznania - nie przypuszczalem ze Wam sie spodoba.
Do tej pory mialem wrazenie ze te forum to raczej sprzet hi-tec,nalgenki i mora.
No a nasza ekipa wyglada tak jak wyobrazenie pracownika MOPS na temat bezdomnych alkoholikow.
Nie jestesmy nastawieni na ekstremum a raczej na zabawe .Nasze haslo to "komfort ponad wszystko" ale za pomoca historycznego sprzetu. Pomimo ze czasem wyglada dziwacznie lub surowo to tylko oderwanie od codziennosci a nie testowanie siebie czy granic.Nie okreslamy tego jako survival.Nie lubimy marznac,byc glodnymi czy zmeczonymi. To taka bardziej "turystyka z myszka".
No ale ciesze sie ze mam tutaj zielone swiatlo. Wiosna bedziemy troche plywac w kanu to podziele sie wrazeniami.
Pozdrawiam


P.S. Bylismy w okolicach Zasad
Obrazek
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1030
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Red Nose pisze:Nie jestesmy nastawieni na ekstremum a raczej na zabawe
I jak to możliwe, że na zlot nie przyjechałeś.
Red Nose pisze:Do tej pory mialem wrazenie ze te forum to raczej sprzet hi-tec,nalgenki i mora.
Tak a potem stać już nas tylko na Leor: https://imagizer.imageshack.us/v2/375x2 ... 4/60uo.jpg
Red Nose pisze:No ale ciesze sie ze mam tutaj zielone swiatlo. Wiosna bedziemy troche plywac w kanu to podziele sie wrazeniami.
Pozdrawiam
Dziel się dziel. Czekamy. Powodzenia.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Kopek pisze:Tak a potem stać już nas tylko na Leor: https://imagizer.imageshack.us/v2/375x2 ... 4/60uo.jpg
A widzialem,widzialem :)
Zafascynowal mnie , bede musial podpytac Hejtynietego o alchemie. Ja na nasze imprezy dostarczam wodke na igliwiu (z racji zimna pedzimy z tego co jest w lesie ).Takze zapraszam.
Swoja droga doktor ojtam,ojtam mial fajne wdzianko,pasowalby do nas :)
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

pędzicie z tego co jest w lesie? w sensie że na miejscu?

A co do klimatu - chyba większość Reconowców entuzjastycznie by podeszła do takiego wypadu ;)
swoją drogą - czy ktoś z Twojej grupy może ma wykroje albo chociaż może wyjaśnić "know how" do zrobienia takiej futrzanej czapy jak ma babka ze zdjęcia nr 7 i gość ze zdjęcia nr 11? już jedną baranią skórę zmarnowałem, do drugiej podchodzę z większą rezerwą...
Awatar użytkownika
Red Nose
Posty: 85
Rejestracja: 17 kwie 2012, 14:49
Lokalizacja: Suwałki
Płeć:

Post autor: Red Nose »

Bubel pisze: takiej futrzanej czapy jak ma babka ze zdjęcia nr 7 i gość ze zdjęcia nr 11?.
Ja ci k...a dam "babka" !! To ja ! :)
A czapka niestety to oryginalna mongolska.Nie szylem jej a przywiozlem.Ale moge obfocic w wolnej chwili.Generalnie ma konstrukcje XV w. helmu :)
Co wiemy to opisujemy na naszym forum
Ale wiele rzeczy sami sie uczymy i kombinujemy metoda szperania w starych opisach ,rysunkach,zdjeciach czy po prostu prob i bledow.
A scinek skor i futer po nieudanych projektach mam juz kilka reklamowek :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

[...] klimat! konkret trip
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”