Latarka LED UltraFire - Da się naprawić?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Latarka LED UltraFire - Da się naprawić?

Post autor: Wedrowycz89 »

Kiedyś kupiłem latarkę podobną do tej
http://www.dealextreme.com/p/ultrafire- ... 123a-16241
różniła się chyba mocą i trybami.
Działała w miarę dobrze przez pół roku, a później spadła mi na beton. Od tamtej pory czyli jakichś 2 lat sobie leży i nie świeci. Żadnych ubytków nie stwierdziłem, także to pewnie elektronika.
Na takich latarkach się nie znam i mam pytanie czy ten moduł z diodą jest uszkodzony, czy mogło paść coś innego?
Da się to napraić? Dokupić sam moduł/żarnik itp?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2011, 12:15 przez Wedrowycz89, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Osobiście to Ci nie pomogę, ale może spytaj tutaj - http://www.torch.pl/www/
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Re: Da się naprawić?

Post autor: Tanto »

Wedrowycz89 pisze:Da się to napraić?
Wszystko się da :-)
Po pierwsze - trzeba rozebrać i sprawdzić czy działa dioda w tym celu wystarczy podać napięcie z baterii na moduł z diodą - do większej sprężynki podłączyć (-), a do mniejszej (+), jak nie będzie działać to spróbuj odwrotnie, bo nie wiadomo co producent wymyślił. Jak nie zadziała (oczywiście przy sprawnej baterii) to na 90% LED do wymiany, jeśli zaświeci, to trzeba zająć się włącznikiem i sprawdzić czy działa tzn. czy przepływa przez niego prąd.
To jedyne elementy które mogły ulec uszkodzeniu, cała reszta to mechanika - a jak mówi mądrość ludowa - jeśli czegoś nie da się naprawić młotkiem, to jest to usterka elektryczna ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
MaciekK84
Posty: 119
Rejestracja: 07 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: MaciekK84 »

Mam nadzieję, że administracja nie będzie miała za złe, jeśli podam adres forum wyspecjalizowanego w latarkach: www.swiatelka.pl - tam jest sporo pasjonatów, co przerabiają i kolekcjonują latarki na diodach mocy, pewnie pomogą.
Tanto: obecnie takie latarki mają sterowniki, mogło tam się coś od upadku posypać.
Pozdrawiam!
Maciek

Obrazek
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Dzięki za odpowiedzi ;)
Torch.pl znam, i bałem się że mnie tam odeślecie :)

po podłączeniu baterii dioda nie świeciła, co już kiedyś sprawdziłem, ale dzisiaj podłączyłem zasilanie bezpośrednio do diody i zauważyłem że trochę pobłyskuje.
Rozkręciłem więc cały moduł, i zdziwiłem się że do latarki można włożyć dwa układy scalone i kilka innych dupereli ;) jeden z tych dupereli miał oderwaną nóżkę.
Cudem udało mi się ją przylutować kabekiem to płytki wielkości jednogroszówki.
I jako tako działa, chociaż został chyba jeden tryb świecenia, a było chyba 4, z tego jeden psuł się niedługo po zakupie latarki.
Słabo też świeci, ale muszę sprawdzić czy to nie wina baterii które od 2 lat leżą nieużywane.
Awatar użytkownika
MaciekK84
Posty: 119
Rejestracja: 07 lut 2008, 15:26
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:

Post autor: MaciekK84 »

No mają scalaki, mają. I potem różne bajery dzięki temu. Akurat kilka trybów (poziomów jasności-10%, 50% i 100%) to się przydaje, ale już mój Tank007 pamięta, jakiej mocy ostatnio używałem i umie sam wymrugać SOS :D A takie cuda za kilka stów, to mają np. płynną regulację, programowalne wg uznania tryby itd.
Pozdrawiam!
Maciek

Obrazek
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Wedrowycz89, jak obczaisz temat, daj znać. Sam ma Ultrafire w szufladzie, które doznało dokładnie takiego samego upadku.
Przypuszczam, że należy wymienić cały moduł elektroniki (ta okrągła płytka do której przylutowane są LEDy).
F..k it, I'll Do It Myself!
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Tak jak pisałem laarkę udało mi się naprawić ;)

Jako że moja lutownica do takich zegarmistrzowskich prac słabo się nadaje, to postanowiłem luty podkleić super glue, i otwierając moduł wyrwałem jeszcze jedną nóżkę, ale udało mi się i w to miejsce podkleić kabelek. Zalałem super glue i działa, wrzucił bym fotkę jak to wygląda ale boję się jeszcze raz otwierać moduł ;)
ODPOWIEDZ