Namierzanie / szukanie pogubionych osób

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Kagieras
Posty: 19
Rejestracja: 20 gru 2012, 23:43
Lokalizacja: Pszczyna

Namierzanie / szukanie pogubionych osób

Post autor: Kagieras »

Szukałem, ale nie znalazłem. Jeśli ten temat jest jakiś od czapy, to admini już dobrze wiedzą jak sobie z tym poradzić. Śmiało można wywalać, nie obrażę się:) Sprawa następująca nie daje mi sposobu.

Istnieją jakieś dostępne, proste urządzenia pozwalające zlokalizować osobę, z którą się z takich czy innych powodów rozstaliśmy / pogubiliśmy w terenie (lub w mieście, co za różnica)? Może coś na zasadzie lokalizatorów sprzedawanych w parach, które potrafią wskazywać kierunek do bratniego urządzenia? Lokalizatory, a nie całe nawigacje GPS z mapą itd.

Użycie telefonu komórkowego jest niby banalnie proste, ale nie zawsze możliwe. Wiele osób np. na wakacjach komunikuje się dzięki walkie-talkie, ale by się odszukać potrzebna jest komunikacja werbalna i namierzenie punktów odniesienia i punktu zbornego. Dla służb ratowniczych są oczywiście wszyte w ubrania "namierzacze" ułatwiające znalezienie kogoś pod lawiną, ale zupełnie nie o to mi chodzi. No i oczywiście nie chodzi o noszenie ze sobą laptopa z programem do śledzenia modułu GPS -instaluje się takie w samochodach. Musi to działać w dwie strony. Ja widzę w którą stronę iść do ciebie, ty widzisz w którą stronę iść do mnie i prędzej czy później trafiamy na siebie. Zastosowań i uzasadnień istnienia takiego "czegoś" mogę wymyślać setki, ale po co:)
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Mi przychodzi na myśl tylko telefon komórkowy , i usługa ''namierzania osób'' przez operatora , było to w jakiejś sieci skierowane do rodziców i ich dzieci . No ale to kosztuje i trzeba mieć coś na karcie :mrgreen:
Darmowym i lepszym sposobem jest program Trek Buddy w którym jest opcja sms ''tu jestem'' lub spotkanie , oczywiście trzeba posiadać telefon z nawigacją i po odebraniu takiego sms z pozycją możemy nawigować.Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

http://ws.sklep.pl/05-profesjonalny-lok ... p-445.html

Proszę. :) Działa tak samo jak trekbuddy właściwie, ino automatycznie i możliwe że ma lepszy odbiornik niż telefon.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Abscessus Perianalis pisze: tak samo jak trekbuddy

Nie do końca :mrgreen: ten lokalizator działa na innej zasadzie , musisz wpisać współrzędne z sms w przeglądarkę z google maps i wtedy pokaże Ci gdzie jest druga osoba , a w Trek Buddy jak dostaniesz sms z pozycją to wybierasz opcję ''nawiguj'' i pokazuje Ci na mapie gdzie jesteś , odległość , kierunek ,prędkość itd. i nic nie pobiera z sieci .Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

boshmen, musisz wpisać dane gdziekolwiek, np. do swojego normalnego gpsa - nie każdy używa trekbuddy, google maps nie jest tutaj w żadnym wypadku obligatoryjne.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Abscessus Perianalis pisze:musisz wpisać dane gdziekolwiek
Czyli wychodzi z tego że musimy targać dwa sprzęty ;-) GPSa i komórkę aby podać słownie czy też sms drugiej osobie gdzie się znajdujemy.Ta druga osoba musi też posiadać dwa sprzęty ,aby na jednym(komórka) dostać od nas wiadomość , i drugi aby ''zobaczyć'' nasze położenie .
Wiem że nie każdy posiada w terenie telefon z nawigacją ,wielu ludzi wybiera super wypasione smart fony z masą nie potrzebnych rzeczy :-P które na domiar złego pożerają baterię , i gubi się Ci taki w górach czy lesie i potem wzywając pomoc mówi że stoi koło jakiegoś drzewa w lesie ;-) Program Trek Buddy jest w tym przypadku bardzo przydatny - w sms wysyła współrzędne po którym zawsze ktoś nas odnajdzie . Właśnie Trek Buddy używam z braćmi jak jeździmy na Śniardwy na ryby z lodu , po co mam dzwonić , smsować gdzie jestem jak nie raz na łowisko idę kilometr lub więcej , jak mogę wysłać moje współrzędne ''tu jestem'' i łatwiej tak trafić bo strzałka na ekranie telefonu pokazuje gzie iść , azymut ,odległość :idea:
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Kagieras, najprostsze rozwiązanie, jakie przychodzi mi na myśl, to SOLID 2710.
Telefon o przyzwoitej bateri, i z wbudowanym GPS.
Ale tutaj osoba, która ma być na "namierzona" musi podać swoją pozycję GPS. Tak jak napisał AP, musi podać pozycję SMSem, bądź słownie :-)

Na wspomnianych przez Ciebie smartfonach, można korzystać z usługi Google Latitude (wymagane konto Google). Problem w tym, źe o ile w obszarze miejskim dokładność jest naprawdę dobra (szczególnie kiedy wspierana wbudowanym GPS), i to mogę potwierdzić, to nie wiem, jak to się sprawdza w terenie.
Najprostszy smartfon na Androidzie, z wbudowanym GPS będzie działać.

Są oczywiście Garminy Rino, no nie są dopuszczone do użycia w EU, i jest to dość drogie urządzenie.

Daj znać, jak już rozwiążesz ten rebus. Powodzenia.
F..k it, I'll Do It Myself!
ODPOWIEDZ