Forumowa botanika.

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Forumowa botanika.

Post autor: Gryf »

https://picasaweb.google.com/1051244731 ... 012Rosliny

Czy na forumie jest jakiś ekspert w botanicznej dyscyplinie? Interesują mnie nazwy roślin na fotkach zamieszczonych w linku.
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

To drzewko z czerwonymi owocami wygląda jak Dereń kousa, reszty nie jestem pewien - w dodatku te zdjęcia są zrobione słabo jeśli chodzi o rozpoznawanie.. (przynajmniej dla mnie) Np. to co leży na plecaku na pewno widziałem, ale nie jestem w stanie stwierdzić gdzie dzwoni, jeśli nie widzę całości rośliny.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Gryf, następnym razem nie gnieć rośliny przed zrobieniem zdjęcia, bo to jak rozpoznawanie gazety po stronie zwiniętej w kulkę. Ten farfocel na plecaku może być bylicą piołun, ale równie dobrze czym innym po wyprostowaniu...
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

To co na plecaku to podejrzewam również bylicę piołun jak wyżej napisał thrackan.
Zdjęcie nr 7 po lewej stronie myślę, że to sałata kompasowa, która po wyschnięciu nie ma liści, ma przekwitnięte małe kwiatostany. Natomiast ta roślina po prawej wygląda podobnie do tej na zdjęciu, której nadal jeszcze nie rozpoznałem (zdj. mojego autorstwa). Tylko u Ciebie jest ona wyschnięta.

Obrazek



Drzewo - nie mam pojęcia, nie znam się na takich roślinach co dziko nie rosną w Polsce.
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

soohy, źle to ująłeś, bo sprowadzane rośliny też już żyją dziko w Polsce - ba, niektóre nawet wypierają rodzime.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Tak, ale nie wszystkie. W życiu żadnego derenia nie widziałem, a co dopiero jakiś z Chin czy skądś...
A co do sałaty kompasowej to Gryfie, również mam zamiar ją zebrać i zastosować do świdra, czekam tylko aż zdrewnieją całkowicie, naturalnie.
Ostatnio zmieniony 11 paź 2012, 14:19 przez soohy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
earthtraveler
Posty: 79
Rejestracja: 04 cze 2010, 09:35
Lokalizacja: Kozłowo
Gadu Gadu: 6793090
Tytuł użytkownika: Lubię sobie połazić
Płeć:

Post autor: earthtraveler »

Ta po prawej to zdaje się wiesiołek.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

earthtraveler pisze:Ta po prawej to zdaje się wiesiołek.
Masz rację :) To wiesiołek dwuletni. Dzięki.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

soohy, bezpieczniej powiedzieć wiesiołek. Na podstawie zasuszonego owocostanu nie określisz pod co go podpiąć bez robienia badania DNA :-D

Drzewo to dokładnie dereń kousa.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

wolfshadow pisze:Drzewo to dokładnie dereń kousa.
Te owoce są słodkie, lekko mdłe ale w smaku całkiem, całkiem niezłe.

[ Dodano: Czw 11 Paź, 12 17:34 ]
Gryf pisze:Gryf, następnym razem nie gnieć rośliny przed zrobieniem zdjęcia, bo to jak rozpoznawanie gazety po stronie zwiniętej w kulkę.
Zerwałem z łodygi w takiej postaci jak widnieje na fotce.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

wolfshadow, ok, dzięki za info

PS. Gryf, pisz :P
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Czy ktoś potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pałka wodna szerokolistna (Typha latifolia L.) nadaje się na ręczny świder ogniowy a pałka wodna wąskolistna (Typha angustifolia L.) już nie? Próbowałem znaleźć nieco w morfologii tych dwóch gatunków ale niczego nie odkryłem.
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Post autor: Mr.Bogus »

Gryf pisze:Czy ktoś potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pałka wodna szerokolistna (Typha latifolia L.) nadaje się na ręczny świder ogniowy a pałka wodna wąskolistna (Typha angustifolia L.) już nie? Próbowałem znaleźć nieco w morfologii tych dwóch gatunków ale niczego nie odkryłem.
Popatrz na siedliska tych roślin.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ka_szerokolistna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ka ... 5skolistna

Szerokolistna preferuje stanowiska żyzne, a wąskolistna - ubogie w składniki odżywcze.

W suchej masie szerokolistna będzie miała więcej cukrów i tłuszczy, to pewnie one obniżają temperaturę zapłonu.
A dla samej celulozy do jakieś 230*C.

Tak sobie misiam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Prawda jest inna. Bagien w okolicy u mnie dużo, skoro ten gatunek nadaje się na świder to i ze znalezieniem nie powinno być problemu. Chodziłem, szukałem i nie znalazłem, czego ?
Łodygi pałki wąskolistnej o takim wymiarze, która by się nadawała do świdra ręczego. Łodyga pałki wąskolistnej jest bardzo cienka, max. to jakieś 5 mm, na całej długości, miękka, krucha, nie idzie z tego nic zrobić, sam sprawdzałem.
Podejrzewam, że Gryfie albo nigdy sam nie widziałeś pałki wąskolistnej albo mylisz z innym gatunkiem ?
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lnicznik_siewny - inaczej Rydz. Wspaniała roślina o znikomych wymaganiach. Roślina oleista bogata w tłuszcze i w składniki mineralne. Zapomniana i niedoceniana, bardziej wydajna od słonecznika, rzepaku, lnu, ryżu.
ODPOWIEDZ