Ustalanie pozycji - nawigacja

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Wróbel
Posty: 32
Rejestracja: 08 sty 2011, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Ustalanie pozycji - nawigacja

Post autor: Wróbel »

Jak określić dokładnie swoje położenie w terenie np. dla ratowników? Na mapach są oczywiście współrzędne ale czy współrzędne załóżmy z mapy A będą takie same jak z mapy B? Jak ustalić dokładna pozycję i przekazać ją powiedzmy ratownikom aby oni odczytali na swojej mapie to samo miejsce. (pomijamy gps, chodzi mi o zastosowanie kompasu/busoli).

Wiem, że może pytanie jest banalne ale bawiąc się różnymi mapami nie mogę dojść do tego, Jestem w stanie ustalić i odczytać położenie na jednej mapie, bo ma te sama skalę i takie same podziałki.

Tak, szukałem w googlach.
Mr.Bogus
Posty: 189
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:49
Lokalizacja: inąd
Płeć:

Re: Ustalanie pozycji - nawigacja

Post autor: Mr.Bogus »

Wróbel pisze: Tak, szukałem w googlach.
http://www.google.pl/search?sourceid=na ... ograficzne

To już nawet tego w szkole nie uczą :566:
Wróbel
Posty: 32
Rejestracja: 08 sty 2011, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Wróbel »

Źle mnie zrozumiałeś. Bo i mi trudno powiedzieć ocb.

Na tej mapie

http://www.grzesik.waw.pl/relacje/Trans ... 100220.jpg

Żelazowa wola ma współrzędne: 5790, 453

Zgodnie z mapą google: 52.257178,20.323234

I załóżmy, że ja mam pierwszą mapę, Ty drugą to jak mamy się dogadać "gdzie jest Żelazowa Wola"?
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

porównywałeś w jakim układzie dane mapa podaje współrzędne, to chyba UTM? A co to za mapa na tym grzesik?

Mając taką mapę, szybciej podasz kole czego stoisz :D

Sam mam z tym problem, choć wiem że gdzies dzwonią, to nie mogę sobie przypomniec w którym kościele.
Szukałbym map, ze współrzędnymi np. GPS (coraz łatwiej o takowe).
Wróbel
Posty: 32
Rejestracja: 08 sty 2011, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Wróbel »

Na tym "grzsik" to ta mapa

http://kampinoski-pn.gov.pl/images/mapa_kpn.jpg

firmy compass, też mam taką

Zirkau z linku jaki mi podałeś wynika, że współrzędne googli: 52.257041581580694, 20.32341957092285

po przeliczeniu na GPS dają: N: 52° 15' 25" E: 20° 19' 24"

To teraz daje mi trzy różne wyniki. Inny z mapy (5790, 453 ), inny z googli (52.257041581580694, 20.32341957092285) i inny z tego przelicznika (N: 52° 15' 25" E: 20° 19' 24").

To jak mieli byśmy się dogadać gdybym ja podawał namiary z mapy compass a Ty miałbyś mapę firmy XXX?

Może to banalne ale nie mogę tego ogarnąć moim mózgiem :P

Postaram się być na zlocie to może mi ktoś to wyjaśni w zamian za browca.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

To bym się tobie zapytał jakim typem układu współrzędnego operujesz. Ale tego sam nie ogarniam :D

Akurat w googlach masz często dziesiętny 52,25 czyli 0,25 w układzie 100 to to samo co 15'w układzie 60 bo 25/100=15/60

Czyli podajesz 52,25 lub 52o 15' (ten akurat jest prosty :D ) Czyli w googlach i GPS przynajmniej jest to samo.

Stąd tez, powiedziałbym abyś się przestał wygłupiać i powiedział gdzie jesteś :D, nazwa miejscowości, odległość od danego punktu i podał ewentualnie azymut od pkt. charakterystycznego.

Postaram się znaleźć gdzieś krótki, łopatologiczny kurs namiarów i rodzajów współrzędnych. Oczywiście nie obrażę się, gdy ktoś mądrzejszy wyłuszczy co i jak trochę wcześniej.
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Wróbel, Twój problem polega na tym, że nie znasz podstaw. Nie musisz umieć tego przeliczać, musisz wiedzieć w którym kościele dzwoni, wtedy na pewno posiadając mapę z siatką UTM będziesz potrafił podać swoje położenie.

Z tego co wiem, to w większości odbiorników GPS możesz wklepać GPS w formie dziesiętnej i jako stopnie, oraz w końcu dane z siatki UTM, więc podanie danych z Twojej mapy powinno wystarczyć i nie trzeba nic przeliczać. Błąd jaki Ty popełniasz, to nie podanie sektora w którym się znajdujesz (34U), który jest bardzo ważny dla UTM.

Tutaj masz konwerter.
http://home.hiwaay.net/~taylorc/toolbox ... eoutm.html


Przykładowo: Czerwińsk nad Wisłą

453000 (easting) [dane do konwertera trzeba podawać w metrach, więc dodajesz trzy zera]
5806000 (northing)
34 U (sektor)
Półkula północna.

Efekt: 52.40221724472035 20.309160353893304
Koordynaty GPS w systemie dziesiętnym, które możesz wklepać w google maps i zobaczyć gdzie jesteś.

Układ UTM jest bardziej przyjazny na mapie, stąd częste jego używanie - na siatce 'oczko w górę', to jest kilometr, a nie cyferki które nie mówią nic człowiekowi jeśli nie potrafi ich przeliczyć.

http://www.gs-7.pl/artykuly-milsim/nawi ... milsim-utm << tu masz w miarę łopatologicznie o UTM, ale poczytaj sobie o tym na necie, to zaczniesz to ogarniać.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Wróbel, przeczytaj uważnie to pod poniższym linkiem, a jeżeli nie będziesz jeszcze czegoś wiedział, to pytaj.

http://mybushcraft.blogspot.com/2012/04 ... styce.html
Wróbel
Posty: 32
Rejestracja: 08 sty 2011, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Wróbel »

Bardzo Wam dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Re: Ustalanie pozycji - nawigacja

Post autor: Tanto »

Wróbel pisze:(pomijamy gps, chodzi mi o zastosowanie kompasu/busoli).
Kompas nie służy do określania położenia w terenie - owszem wspomaga 'odnalezienie się' w przestrzeni ale nic poza tym. To najczęstszy błąd początkujących - 'kupiłem sobie kompas i będę wiedział gdzie jestem'. Ale to nic, sprzęt za grube miliony gubi się na poligonie, to i początkujący turysta też ma prawo się zgubić :-)
Jeśli masz ze sobą mapę i potrafisz jej używać, to podasz swoją lokalizację z dość dużą dokładnością nawet bez przeliczania współrzędnych geograficznych. Wystarczy że opiszesz charakterystyczne elementy oznaczone na mapie, a osoba po drugiej stronie mając mapę nie będzie miała problemów z odnalezieniem tego miejsca.
W terenie leśnym chyba najlepszym sposobem 'odnajdowania się' są słupki oddziałowe. Jeśli podasz że jesteś przy słupku z numerami "1.2.3.4" to leśniczy namierzy cię dużo szybciej niż za pomocą gps czy mapy topograficznej. Dlatego szwędając się po lesie warto wiedzieć jakie to leśnictwo i zwracać uwagę na to w jaki oddział aktualnie się wchodzi.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Tanto, jeżeli jesteś w gęstym lesie, nie idziesz na azymut i nie widzisz nic w dal, to zgodzę się z Tobą, że busola nie służy do określenia położenia w terenie.
Ale jeżeli widzisz gdzieś na horyzoncie przynajmniej dwa punkty, które możesz zlokalizować na mapie, to wówczas za pomocą dobrej busoli możesz zlokalizować się w terenie. Ja wielokrotnie tak robiłem.
W szczególnym przypadku można się zlokalizować nawet na podstawie jednego znanego punktu w terenie.
Awatar użytkownika
rob30
Posty: 247
Rejestracja: 02 sty 2010, 23:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Spojené kr
Płeć:

Post autor: rob30 »

Wróbel, musisz pamiętać, że mapa jest dwuwymiarową próbą opisania czegoś, co nie jest dwuwymiarowe (kula ziemska).
Prościej... weź sobie globus i spróbuj zrobić z niego mapę. Płaską i dwuwymiarową. Kumasz?
Wróbel
Posty: 32
Rejestracja: 08 sty 2011, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Wróbel »

Kumam, ocb z globusem. Rozumiem też, że mogę się odnaleźć po słupkach, po wskazaniu punktów charakterystycznych ale nie o to mi chodzi. Chodzi mi konkretnie o ustalenie położenia przy użyciu współrzędnych. Odpowiedzi Abscessus Perianalis i StaszeK bardzo mi pomogły, także dziękuję Wam. Teraz muszę poćwiczyć w terenie i się okaże czy dobrze zrozumiałem.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1074
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

StaszeK pisze:Ale jeżeli widzisz gdzieś na horyzoncie przynajmniej dwa punkty, które możesz zlokalizować na mapie, to wówczas za pomocą dobrej busoli możesz zlokalizować się w terenie. Ja wielokrotnie tak robiłem.
Ale miałeś ze sobą mapę, prawda? Gdybyś poszedł w teren z samą busolą to co byś zrobił?
Chodziło mi o to że wielu młodych ludzi traktuje kompas jako odpowiednik 'gpsa', a potem są rozczarowania.
W moim przypadku potrzebuje kompasu właśnie w lesie gdzie nie widzę punktów charakterystycznych, na otwartym terenie wystarczy mi sama mapa, o ile jest dokładna, analizując co mam przed sobą, za sobą i porównując to z mapą określam gdzie jestem. Nigdy nie byłem orłem w zabawach z busolą, określaniem azymutów itp., to zacząłem ogarniać temat na 'chłopski rozum'.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

Musisz mieć mapę, bo inaczej nie określisz współrzędnych.
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Najwygodniej będzie posługiwać się mapą w układzie UTM. Współrzędne prostokątne (siatka kilometrowa) można bardzo szybko odczytać z mapy za pomocą odpowiedniego do skali współrzędnika. Takich map używa wojsko i najprawdopodobniej służby ratownicze. Współrzędne geograficzne lepiej zostawmy marynarce. Chociaż i tam robią przymiarki do map UTM.
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

W miarę dokładne są mapy z Geoportalu które drukuję sobie z poziomu programu OzziExplorer dodając siatkę i współrzędne Obrazek
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Do drukowania map, z naniesioną siatką współrzędnych oraz ponumerowane strony które pozwalają nna bezproblemowe sklejenie mapy w całość np. Taśmą. Polecam darmowy program:
Mobile Atlas Creator. Do wyboru wiele map, min; Google, OpenStreet, OSMapa PL.

Próbka, na przykładzie Bukowna; https://docs.google.com/open?id=0B8uL5i ... VFDVVFkcTg
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Tylko że nie które tereny (min.moje) w OSM czy Google to ciągle ''biała plama'' wolę te z Geoportalu , tu przynajmniej mam zaznaczone drogi,przesieki czy oddziały leśne , ale warto zapisywać swoje ślady i dodawać do OpenStreetMap dla potomności ;-)
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Jeśli chodzi o sprawdzalność, to polecam jedynie Geoportal i skany znalezione we necie, reszta serwisów zwyczajnie nie sprawdza się w terenie nie zurbanizowanym. Jeśli chodzi o drukowanie etc, to jest kilka poradników co do wrzucania map z w/w nawet do gpsa i jest to względnie prosta robota, więc narzucenie siatki dowolnej, również nie będzie problemem.

Przypominam, że kolega zadał pytanie dot. zupełnie innej kwestii, jednak nie przeszkadza mi powielanie tego tematu - jest zawsze aktualny i warto go odświeżać.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Green_tek
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2012, 19:04
Lokalizacja: Luboń
Kontakt:

Post autor: Green_tek »

Ja polecam mapy UMP. Niezawodna i przystosowana do urządzeń przenośnych.
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

UMP to chyba do miasta , bo w terenie to do niczego się nie nadaje :roll:
Przykładowa mapka z telefonu program TrekBuddy :Obrazek no i najważniejsze jest to że telefon zawsze mamy z sobą TrekBuddy nic nie pobiera z internetu ,widzimy więc swoją pozycję nawet w najgęstszym lesie ;-) możemy podać komuś swoją pozycję nawet wysyłając sms - oczywiście telefon musi mieć GPS no i trzeba pamiętać o naładowaniu baterii przed wyjściem w teren , bądź też wyłączać telefon oszczędzając baterię ! Warto też stawiać waiponty w celu łatwiejszej nawigacji .Jednym słowem warto mieć w telefonie jakiś program do nawigacji , bądź też jeśli telefon ma przeglądarkę plików ,wrzucić taki obrazek mapy , gdyż telefon mamy zawsze ze sobą (EDC) nikt przecież na co dzień nie nosi do pracy/szkoły Garmina ,mapy, czy też kompasu.Z drugiej strony również nikt do pracy/szkoły nie lata samolotem :D
swoją drogę zna i inne awaryjne też więc można obyć się bez mapy 8-) Pozdrawiam.
Green_tek
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2012, 19:04
Lokalizacja: Luboń
Kontakt:

Post autor: Green_tek »

Zależy czego potrzebujesz, jak najbliższych dróg i szlaków turystycznych to się sprawdza.
Map z UMP używam na trekbuddy i jest ok.
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Ja wolę skany nawet jeśli jadę samochodem to wolę mapę np.w skali 1:100 000 którą mam również na papierze :mrgreen:
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

boshmen pisze:Ja wolę skany nawet jeśli jadę samochodem to wolę mapę np.w skali 1:100 000 którą mam również na papierze
A jakich wektorów używałeś do tej pory, że wolisz rastry i o jakie tereny Ci chodzi ?
ODPOWIEDZ