Nasiona

mniam, mniam...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Sdlcity
Posty: 33
Rejestracja: 22 maja 2010, 08:08
Lokalizacja: Siedlce
Płeć:

Nasiona

Post autor: Sdlcity »

Wie ktoś w jakich miesiącach zbierać nasiona wyki ptasiej i karagany syberyjskiej? Nasiona teraz już są czarne obu gatunków wcześniej były zielone i które są odpowiednie do gotowania?
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Nasiona wyki ptasiej zbiera się przeważnie w lipcu i sierpniu, jednak zależy to od roku. Jeśli wiosna jest wcześniej, zbiór wszystkich roślin jest wcześniej, jeśli wiosna nadejdzie później, wszystko jest później. Nie ma określonego terminu i reguły. Zależy to od warunków pogodowych. Jeśli teraz są czarne to znaczy, że wcześniej były zielone i były dobre, więc u Ciebie w miejscu gdzie patrzyłeś był to lipiec. W innym miejscu czas na zbiór może dopiero nastąpić.
Co do akacji syberyjskiej to nie wiem, gdyż gatunek ten nie rośnie w Polsce dziko i nie interesuje mnie więc nie pomogę.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Karagana syberyjska zaczyna strzelać zawartością strąków w sierpniu więc czas na zbiór już nadszedł. Czasem niektóre osobniki "zapominają" o zegarze biologicznym i można zebrać nasiona nawet w lutym następnego roku ale raczej uznałbym to za wyjątek niż regułę.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Sdlcity
Posty: 33
Rejestracja: 22 maja 2010, 08:08
Lokalizacja: Siedlce
Płeć:

Post autor: Sdlcity »

Karagana i wyka ma ciemne nasiona w tej chwili takie sie zbiera? Wyka gdy jest zbierana zielona jak poleży pare dni czernieje tzn że zbiór wyki jest taki krótki?
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Wykę i karaganę można zbierać z "ciemnych" strąków. Nasiona wtedy też są ciemne. W przypadku wyki, zielone strąki można spożywać jak fasolkę szparagową.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Sdlcity
Posty: 33
Rejestracja: 22 maja 2010, 08:08
Lokalizacja: Siedlce
Płeć:

Post autor: Sdlcity »

O taką odp mi chodziło wielkie dzięki, a ile takie nasiona mogą poleżeć? Można je przechowywać tak jak fasole itp? Na jakimś filmiku widziałem jak karagane koleś jadł z zielonych strąków prażone na kamieniach na ognisku wie ktoś jak to smakuje? czy lepsze są gotowane dojrzałe już nasiona?
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Wysuszone nasiona bobowatych można przechowywać długo. Sam mam jeszcze na stanie zeszłoroczne nasiona wyki i karagany. Warunek jest jeden - nie można dopuścić do ich zawilgocenia, gdyż szybko łapią pleśń.
Strąki bobowatych można traktować jak fasolkę szparagową. Nasiona jednakowoż warto namoczyć przed gotowaniem, a wodę odlać. Jak to z grochem czy fasolą się robi. Pozbywamy się przy tym glikozydów saponinowych, które w niewielkiej ale upierdliwej ilości występują w ziarnach nasiennych.
Zielone strąki/nasiona gotuje się od razu. Można mrozić choć jest to nieopłacalne. Dłuższe niż do (kolejnego sezonu) przechowywanie nasion również się nie opłaca, bo przecież zbiera się je wolno a w następnym roku jest przecież świeży wysyp.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Sdlcity
Posty: 33
Rejestracja: 22 maja 2010, 08:08
Lokalizacja: Siedlce
Płeć:

Post autor: Sdlcity »

Ktoś jadł już gotowane dojrzałe nasiona wyki lub karagany? I czy ktoś próbował dodawać zmieloną wykę do mąki do wypieków?
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Jadłem i pierwsze i drugie. Do wypieków nie dodawałem bo IMO łatwiej zdobyć kg mąki niż uzbierać kg nasion wyki i jeszcze bawić się w jej mielenie :-) A "oszukiwać" mąkę można na wiele sposobów: Żołędzie, orzechy, kotki orzechów, podkorze, kłącza perzu, kwiaty koniczyny, kłącza orlicy, wspomniane ziarna bobowatych i wiele wiele innych. Metodą na typowego zwierza - leniwca jest wykorzystanie namoczonych, gotowanych ziaren jako zasypki do wywaru lub potłuczonych jako kaszę. Bez mąki można się przecież spokojnie obejść o ile ktoś nie ma alergii na zupy. :-)
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
darnok
Posty: 8
Rejestracja: 30 sie 2011, 18:42
Lokalizacja: łódzkie
Płeć:

Post autor: darnok »

Jak duże nasiona ma karagana i jak smakują?
Annael9
Posty: 91
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:25
Lokalizacja: spod lasu
Płeć:

Post autor: Annael9 »

Obrazek


http://commons.wikimedia.org/wiki/Categ ... rborescens

Obrazek

To tak mniej więcej z wikipedii
ale raczej porozglądam się za ptasią wyką, chyba dopiero kwitnie
ODPOWIEDZ