Patenty antypoślizgowe

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Patenty antypoślizgowe

Post autor: Tanto »

Sztuka przetrwania (nie zrobienia sobie kuku) to nie tylko lasy i pustynie ale również cywilizacyjna codzienność. Dziś dzięki pięknej 'szklance' na chodnikach i ulicach zacząłem zastanawiać się nad tym co zrobić żeby moje buty tak łatwo nie wpadały w poślizg. Jakieś mgliste wizje już mam, ale może nie warto wyważać już otwartych drzwi? Może ktoś już to opatentował i wypróbował?

Jedna rzecz jaką widzialem to drobny łańcuszek zakładany na podeszwę buta
Obrazek
Prosty patent ale nie załatwia sprawy bo bardzo często w poślizg wchodzi się z pięty. No to szukamy dalej... :-)

ps. raki z oczywistych względów odpadają, to ma być do chodzenia po mieście
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Ojciec_Roman
Posty: 1
Rejestracja: 12 sty 2009, 08:07
Lokalizacja: Pałuki

Post autor: Ojciec_Roman »

Patent podpatrzony w latach 80-tych na Ukrainie
Ponieważ nikt tam sobie nie zawracał gowy odśnieżaniel chodników i posypywaniem ich solą lub piaskiem, ludzie obwiązywali podeszwy butów szmatami (znaczy jakimś tekstyliem) i całkiem sprawnie sie dzięki temu poruszali...

Tylko nie wiem czy owa sprawnosc nie wynikała również z techniki chodzenia (raszej przesuwanie nóg niż ich podnoszenie), bo choć próbowałem tak jak oni to daleko mi do owej "ukraińskiej biegłości"

No i jeszcze jeden minus...
To mało estetyczne jeśli chodzi o chodzenie "po cywilizacji"
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

Ja ostatnio znalazlem cos takiego:
Obrazek
http://allegro.pl/item498183109_nakladk ... roz_m.html

mysle ze zawsze wbijajacy sie kolec w snieg bedzie lepszy od lancucha, ktory w poprzek dziala ok, ale na dlugosc moze sie slizgac (tak mi sie wydaje)
Ale wykonane jest to z gumy, ktora ma niewiadomo jaka wytrzymalosc, szczegolnie na duzym mrozie.

Od 'ładmina':
prośba - jak wstawiacie odnośniki do aukcji itp. to wrzucajcie również zdjęcie umieszczone np. na ImageShack. Za kilka miesięcy nie będzie wiadomo co zawierała ta aukcja.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2009, 13:24 przez Pablo666, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

hmm spróbuje ten patent z łańcuszkiem na moich desantach...a jak każdy wie podeszfa w desantach ma bardzo bardzo małą przyczepność...
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

W przypadku 'szklanki' buty BW też nie popisują się przyczepnością :-(

Zastanawiałem się nad czyms podobnym do tych raków ale z użyciem innych materiałów - skóra lub taśmy i popnity w roli kolców. Ważne jest żeby kolce były w miarę niskie i było ich dużo, tak żeby przypominało to tarkę. To plastikowe ustrojstwo nadal nie rozwiązuje problemu pięty :-(
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

w sprzedaży można znaleźć sporo takich rzeczy najczęściej pod nazwą "raczki".
właśnie ustrojstwa zapinane na butach, ładnie wyglądające (nie jak szmaty)-w końcu jesteśmy w mieście :), skóra albo wlastyczne tworzywo nabite ćwiekami itp.

myślełem o zrobieniu czegoś podobnego kilka lat temu, ale jakoś ta zima tak krótko trwa i do tego się ciągle ociepla, że ochota zanim wykiełkowała to zima minęła :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Najpraktyczniejsze będą takie podeszwy antyposlizgowe jak wyżej wrzucił Pablo. Czasami dostępne są również raczki zakładane na śródstopie (w mieście wg mnie są bezużyteczne) lub zaczepiane na pięte (krótsze zęby - lepiej; gorzej ze stawianie stopy, wszyscy praktycznie stajemy najpierw na palcach, a nie na pięcie...).

Ja po prostu wolniej idę trudniejszym odcinkiem ;)
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1048
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Ja przy szklance poruszam się ślizgiem bardziej, tak jakbym jechał na łyżwach i gleb nie zaliczam.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Ja dzisiaj w biegu na PKS'a zaliczyłem dwie gleby ;-)

http://rapidshare.com/files/20515953/Be ... _6r75s.pdf

4 strona pdf'a
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

jest sprawdzona metoda, dobry stary plaister z "metra" przylkeic na podeszwe buta, dziala... mozno skarpetke zalozyc na but, ale wygladamy wtedy dziwacznie nieco... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

i plaster się nie odkleja pod wpływem wody albo mokrego śniegu?

a jak się trzyma podeszwy z protektorem? bo na gładkiej to zrozumiałe...
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

jak dobry to sie trzyma az do starcia sie , a z protektorem to juz jest problem, trza wtedy cos innego kombinowac
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

Nabylem te raczki co je zamieszczalem, sa nawet ok.
Nie zepsulem, spadly tylko 2 razy podczas 1,5h biegu po lesie przy roztopach (pelno lodu, mokrego sniegu, wody)

Obrazek
Awatar użytkownika
badom
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2009, 16:59
Lokalizacja: z lasu
Gadu Gadu: 7860525
Tytuł użytkownika: Wujek dobra rada :D
Płeć:

Post autor: badom »

Popatrzyłem troche na allegro o tych raczkach, za ile je kupiłes? Bo na allegro jest rozbieżność cen. Gdy tupniesz mocno nogą o beton to wypadną? Bo ja tak otrzepuje buty z piachu i nie chce żeby mi powypadały. I jeszcze jedno pytanie: czy jak chodzisz po chodniku to czujesz lub słyszysz jakomś różnicę w chodzeniu?
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Przypomniane, znalezione.

http://www.skyrunner.com/screwshoe.htm
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Proste i raczej nie zawodne, jedyny minus to brak mozliwości szybkiego demontażu co może być utrudnieniem w warunkach miejskich np. po wejściu do jakiegoś ekskluzywnego sklepu ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Tanto pisze:co może być utrudnieniem w warunkach miejskich
Chyba, że ktoś umie stepować.... można dorobić gdzieś na ryneczku :lol:
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Rzez pisze:Przypomniane, znalezione.

http://www.skyrunner.com/screwshoe.htm
Ja tak kiedyś ozdobiłem swoje buty.Działało nieźle.Po dłuższym czasie część wkrętów odpadła bo śnieg stopniał i zacząłem w tym chodzić po twardym.Starły się także szybko.Ale na śliskim,ubitym śniegu lub lodzie to działało dobrze.Jeśli podeszwa jest grubości np.butów WP,to używam małych wkręcików tzw."weszek" do kręcenia stelaży płyt gipsowych.Nie mają długiego gwintu i można je rozmieścić na całej podeszwie.Poza tym można je wkręcić wtedy gdy będą nam potrzebne nawet nożem.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Raki antypoślizgowe

Post autor: borsukwacław »

Witam!
Dzisiaj zaliczyłem taką "glebę" w lesie podczas poszukiwania Błyskoporka że zobaczyłem całą konstelację gwiazd :lol: moje stare raczki poszły do "pieca" i postanowiłem sobie nabyć drogą kupna takie oto nowe raczki , po wpłaceniu 42,- zybli czekam na przesyłkę ;-)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sprawdzony patent ,miałem kiedyś prawie identyczne , do łażenia po stromych zboczach morenowych pomorskich lasów doskonałe ;-) nadają się na każdą porę roku .
Kiedyś zakładałem takie na buty podczas brodzenia w neoprenach w pomorskich rzekach przy połowie na muszkę pstrągów i lipieni :) a nawet ułatwiały włażenie na drzewa , no świetny patent ;-)
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Kagieras
Posty: 19
Rejestracja: 20 gru 2012, 23:43
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: Kagieras »

Na szybko zrobiłem sobie samodzielnie takie oto łańcuchy:

Obrazek[/img] Obrazek[/img]

Obrazek[/img]

Obrazek[/img]


Z tym "na szybko", to przesadziłem. Dumałem nad nimi 6 godzin, ale to z winy złego wyboru łańcucha. Udałem się do marketu i przytłoczony wyborem przekombinowałem. Zakupiłem łańcuch o skręcanych ogniwach -uznałem, że taki kształt będzie lepiej się sprawował. Niestety, ogniwa są tak długie, że źle układają się na podeszwie.

Najpierw miał to być patent z nierozcinanego łańcucha, żeby dało się to rozwiązać i użyć go chociażby do powieszenia kociołka. Po 5 godzinach pocenia się uznałem, że nie mam już ochoty walczyć dalej, trzeba ciąć i sklecić coś na szybko -bo potrzebne były na wyjazd następnego dnia. Kółeczka "do kluczy" wygrzebałem w szufladzie -mocne, ze sklepu żelaznego, ocynkowane. Łańcuchy są identyczne, nie ma podziału na lewy i prawy. Ze sznurka proszę się nie śmiać, nie miałem innego, a nie chciałem ciąć paracordu -szkoda mi było na eksperymenty. Patent się sprawdził, więc teraz łańcuchy dostaną elegancką linkę w kolorze pomarańczowym i będą udawały sprzęt ze sklepu sportowego.

Technicznie dają radę wyśmienicie. Ujeżdżają lekko na puchu, ale to jest chyba nie do uniknięcia -tylko palety są w stanie temu zarazić. Dreptałem w nich po lodzie -bezproblemowo. Po pluchowatym sniegu roztopowym -luzik. Po ośnieżonych chodnikach bo mi się zdejmować nie chciało idąc na pociąg -doskonale radzą sobie na ciaprycie, noga nie ma tego uślizgu palców. No i oczywiście z górki i pod górkę w udeptanej już nieco ścieżce -bezproblemowo. W ramach testu połowę trasy szedłem bez nich, połowę z nimi. Komfort zdecydowanie zwiększył się po ich założeniu, w tym komfort psychiczny.

Jedyny zdecydowany minus. Kółka "do kluczy" którymi łączyłem ogniwa łapią śnieg i na piętach tworzą gule kiedy śnieg jest lepki -zmarznięty puch tego nie robi. Nie czuć tego kiedy mamy pod butem grubą warstwę średnio ubitego śniegu, ale już po zejściu np. na asfaltową drogę czy generalnie na twardawe podłoże czuje się pod piętą "pingponga".
Mniejszy minus to fakt, że zbierają śnieg na około buta. Osadza się on na sznurkach i może powodować przemakanie, przemarzanie czy coś w tym stylu.

Ogniwa, które zastosowałem da się rozpleść i zapleść ponownie, ale osłabia to ich konstrukcję, jest upierdliwe i można sobie pochlastać łapy. Olałem to i po prostu odcinałem potrzebne mi kawałki. Straty były ogromne. Każde ogniwo ma te powiedzmy 4cm długości. Kupiłem po 1m łańcucha na każdy but i pewnie dobre 1/4 albo i 1/3 długości wylądowała w koszu. Łańcuch kosztował pod 3zł za metr z Muszkieterach -zazwyczaj kupuję w sklepach prywatnych, ale była sobota wieczorem. Był to jednocześnie najtańszy łańcuch do wyboru.

Gdyby ktoś miał ochotę dłubać jakieś łańcuchy samodzielnie, to moim zdaniem najlepiej jest użyć podkładek sprężynujących powiedzmy 8mm pozaginanych w łańcuch lub zwykłego łańcucha o krótkich ogniwach zgrzewanych i czegoś do ich łączenia -ot, chociażby i owych podkładek.

Nie narobią szkód na betonowej posadzce w schroniskach, ale już na linoleum czy drewnie mogą zostawiać odciski. Choć da się w nich bezproblemowo chodzić po twardym lepiej wykazać się kulturą i przed wejściem do schroniska, baru, sklepu zdjąć je lub przynajmniej sprawdzić jaka podłoga nas czeka :) Z rakami wydaje się to oczywiste, z gumowymi nakładkami o małych kolcach niekonieczne, ale takie kety to coś nieco innego.

Sznurka zeszło chyba około 1,5m w jednym kawałku na jeden but. Sporo pożerają węzełki -dobrze jest użyć sznurka, który sam potem mocno się zaciska.

Zakłada się je dosyć łatwo. Najpierw palce w pętelkę, potem naciągnąć na piętę i zacisnąć troczkiem. Dwa kroki i same się dopasują. Oczywiście butów zdejmować nie musiałem. Kombinowałem z gumką za miast sznura, ale o dziwo komplikowało to ubieranie. Przesuwało konstrukcję gdzie chciało, raz ciągnęło za mocno, raz za słabo. Dopasowany do konkretnego buta sznurek lepiej daje radę.

+

A co do patentów miejskich. Przychodzi mi do głowy patent apokaliptyczno-futurystyczny. Kupić używaną oponę motocyklową crossową (kostkę). Rozciąć i z bieżnika wyciąć kształt podeszwy lewy+prawy. Donitować jakieś paski do mocowania. Bujać się i lansić jakby tak miało kurna być!:P "Taka moda, tak się to tera robi, jak nie wiesz, toś wieśniak";)
Awatar użytkownika
wolf78
Posty: 194
Rejestracja: 27 mar 2008, 17:13
Lokalizacja: Kołobrzeg
Gadu Gadu: 2813508
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolf78 »

Mam dokładnie takie same http://evewnorwegii.blogspot.com/2011/1 ... cia-w.html kosztowały 80 klika koron sprawdzają się, ostatnio nosze na co dzień :mrgreen: super sprawa polecam.
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Kagieras
Posty: 19
Rejestracja: 20 gru 2012, 23:43
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: Kagieras »

I kolejna wariacja na temat kolców na gumce (ARTIMATE Raczki TRAIL):

http://allegro.pl/artimate-raki-nakladki-na-buty-trail-krakow-i2968526084.html

Obrazek
ODPOWIEDZ