Moskitiera własnej roboty

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Moskitiera własnej roboty

Post autor: Michal N »

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie moskitiera pod tarpa, gdyż nie lubię spać latem z nałożonym na twarz polarem. Przejrzałem ofertę portalu aukcyjnego i niby jedna pozycja jest coś w ten deseń jaki by mi odpowiadał, ale...
Rzeczona pozycja - Moskitiera w kształcie namiotu
Czemu ale.
Po pierwsze primo, wydaje mi się za wąska. Nawet jak przyszpilę rogi, to jak wiatr zawieje pod tarpa, moskitiera może mi wylądować na twarzy.
Po drugie primo, przy rozwieszeniu na wysokości mniejszej niż 1,5m (max wysokość moskitiery przy której podstawa wynosi 1m), szerokość jeszcze się zmniejszy.
Po trzecie primo, mocowanie do linki nośnej tarpa. Nie wyobrażam sobie przeciąganie linki przez dwu metrowej długości szczelinę na tzw. składaną sztywną podpórkę. Przecież podpórkę od razu wywalę, nie będę ze sobą targał. Oczywiście można, a nawet trzeba doszyć kilka oczek na górze do podwieszenia moskitiery.
No i cena cztery dychy, plus prawie dycha za przesyłkę i jeszcze trzeba przerabiać.

Pomysł padł na wykonanie samemu z materiału sprzedawanego na metry w belach szerokości 1,5m :
Siatka na komary na metry
Aby osiągnąć 1,5m wysokości, tyle samo szerokości i 2m długości trzeba zakupić 7 metrów, czyli przy cenie 4zł/m wychodzi 28 zł + przesyłka 11 lub 13zł.
Taśmy do podwieszania jakieś się w domu znajdą, tak samo na oczka do przyszpilania rogów do gleby.
Moskitiera raczej będzie miała kształt jak pierwowzór. Nie planuję wykonania wejścia, raczej jeden róg będzie nie przybity.
Materiał zamówię raczej w niedzielę więc trochę czasu jest aby coś zmienić.
Jakieś rady, spostrzeżenia?
Obrazek
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Takie mam spostrzeżenie, że masz rację co do tej moskitiery "renomowanej niemieckiej firmy MFH"... :P

Sam z wiadomych przyczyn zacząłem szukać i oto co znalazłem.
http://www.e-biwak.pl/kategorie-akcesor ... 3_394.html

Natomiast Twój pomysł jest dużo tańszy i lepszy, więc także będę coś budował.
Ja myślałem o tym, żeby owa moskitiera po rozłożeniu dała mi sześcian, którego 4 rogi byłyby podwieszone do czegoś pod plandeką, zaś pozostałe 4 przybite do ziemi. Załatwiło by to problem podwiewania, zaś z materiału który podałeś bardzo łatwo byłoby coś takiego osiągnąć.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Masz na myśli coś takiego?Moskitiera armii brytyjskiej Można już ją dostać za 25zł.
Jakoś ten sześcian do mnie nie przemawia, bo aby był tak rozłożony trzeba by wysoko dawać tarpa. W innym przypadku nadmiar materiału będzie chyba zwisał na twarz.
Obrazek
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Abscessus Perianalis pisze: "renomowanej niemieckiej firmy MFH"...
bez przesady to taka sama moskitiera jak w każdym markecie, w niczym nie jest gorsza. Firma może i nie najwyższych lotów ale taki np. Helikon wcale nie lepszy. Ale cóż...moda.
Michal N, ja to już z tym walczę chyba ze 3 lata :-/ podwieszałem moskitierę o kształcie kwadratu za jego środek u plandeki na gumce i było OK, ale jednak chciało by się czegoś wygodniejszego i pewniejszego. Dlatego mam zamiar doszyć moskitierę do tarpa tak żeby powstało coś w kształcie namiotu (podłoga też będzie) Jedyne komplikacje w tej konstrukcji to wykonanie wejścia na zamek błyskawiczny. Póki co nic mądrego nie wykombinowałem :-(
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

I to przyszycie do tarpa jest chyba najlepsze. Przy rozmiarach 2x3 m potrzeba również 7 metrow siatki - z czego 3 m rozcinamy wzdłuż i przyszywamy do dlłuższych boków, a z reszty robimy dwa szczyty. Zostanie jeszcze sporo materiału na moskitiery na kapelusz. Albo na kieszenie na szpej do tarpa, jak kto woli.
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

MlKl, nie jestem pewien czy mówimy o tym samym :-P Mi chodzi jedynie o ściany szczytowe w kształcie pięciokątu (taki diament) wpuszczone ok 40cm w głąb tarpa. Ale jak zrobić wejście na suwak tak żeby to wygodne i trwałe było to pojęcia nie mam :roll: Miałem na rzep dołączony w zestawie ale straszna lipa.
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Nie lepiej kupić śpiwór z moskitierą lub to cudeńko montowane na kapeluszu?
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Ciek pisze:Nie lepiej kupić śpiwór z moskitierą lub to cudeńko montowane na kapeluszu?
Nie.
Raz że to nie działa dobrze już do samego spania, dwa ze fajnie było by mieć jeszcze jakąś przestrzeń wolną od komarów żeby sie np., przebrać czy buty postawić i nie miec w nich rano stada mrówek.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

MlKl pisze:I to przyszycie do tarpa jest chyba najlepsze. Przy rozmiarach 2x3 m potrzeba również 7 metrow siatki - z czego 3 m rozcinamy wzdłuż i przyszywamy do dlłuższych boków, a z reszty robimy dwa szczyty.
Myślałem kiedyś nad takim patentem. Wyjaśnię na obrazku :-) :

Obrazek

1- pas wzdłużny z nadmiarem materiału na wysokość, aby móc zmieniać wysokość krawędzi tarpa nad ziemią. Pytanie - a co gdybym chciał rozłożyć tarpa tak, że jeden bok jest do ziemi a drugi twoży tylko mały daszek (pierwsze zdjęcie z tych wszystkich w kupie): http://www.survival.strefa.pl/plachty.htm . Lipa!
2- ta szerokość również powinna mieć nadmiar aby j.w.
3 - połączenie na stałe? Może na rzep?
4 - j.w. doszycie do tarpa, czy może na rzep? Jeśli całość na stałe to jedna krawędź w szczycie musi być na rzep aby móc wchodzić.
Obrazek
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Problem z przyszywaniem do tarpa polega na tym ze w tym miejscu robi się słabszy i co gorsze nieszczelny. Jeśli budowa schronienia opiera sie o przekrój w kształcie trójkąta jest to dużo prostsze ale jeśli dach ma nie być do samej ziemi tylko tak jak w tradycyjnych namiotach pojawia sie problem. Mi na tym zalezy aby jak najmocniej zredukować wage i co najważniejsze dla mnie objętość. I uwierz mi jedna krawędz to za mało. Ostatecznie jeden element bedzie z pierwotnej wersji. Mianowicie nic szył nie bede a pokleje tasmą do pakowania tudzież power tape'em icon_twisted
Ostatnio zmieniony 27 maja 2011, 12:06 przez birken1, łącznie zmieniany 1 raz.
sylwester2091
Posty: 277
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: sylwester2091 »

To może wersja ekonomiczna IKEA sam kombinowałem z tego hamak (dopiero po 15 minut rzucania się w takim hamaczku zaczął się pruć (a to dlatego że całe obciążenie było na pasku 10cm, gdybym podłożył karimatę pewnie nic by się nie stało)).

Główne cechy produktu
- Cienka przejrzysta zasłona, dobrze przepuszczająca światło
- Można obciąć do pożądanej długości - nie trzeba obszywać brzegu

Rozmiary po złożeniu
Długość: 300 cm
Szerokość: 280 cm
Waga: 0.20 kg

Czyli za 16 zł macie dwie płachty każda 300x280 i waga łączna 0.40 kg


Oczko ma promień około 0,5 mm więc powinno dać radę.
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

sylwester2091, znam ja doskonale takie zasłony i nadają sie świetnie, choć przepuszczalność moskitiery lepsza. Ale to już nie chodzi o sam materiał. Z konstrukcją jest problem :evil:
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

birken1 pisze:Jeśli budowa schronienia opiera sie o przekrój w kształcie trójkąta jest to dużo prostsze ale jeśli dach ma nie być do samej ziemi tylko tak jak w tradycyjnych namiotach pojawia sie problem. Mi na tym zalezy aby jak najmocniej zredukować wage i co najważniejsze dla mnie objętość. I uwierz mi jedna krawędz to za mało.
Widzisz na zdjęciu jak rozstawiam plandekę. Nie do samej ziemi: https://picasaweb.google.com/1120101007 ... 2759214642
Trzeba dorobić 4 boczki dwa w kształcie prostokąta, dwa - trójkąta.
Przyszycie nie stanowi problemu, gdyż już i tak w tarpie obszyłem krawędzie. Do tego tam może być nieszczelny bo i tak tamtędy ścieka woda.
Jednak mój pierwotny pomysł będzie lepszy, bo wtedy nic nie trzeba doszywać i można rozbijać tarpa w układzie jedno, jak i dwu spadowym.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2011, 12:13 przez Michal N, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Michal N pisze:Nie do samej ziemi. Trzeba dorobić 4 boczki dwa w kształcie prostokąta, dwa - trójkąta.
bo ja planuje jeszcze mieć doszytą podłogę stad problem :-P
Michal N pisze:Przyszycie nie stanowi problemu
pod warunkiem że przyszyjesz ją na końcach tarpa. Ja mam zamiar wpuścić ją w głąb z obu stron na około 40 cm. więc szwy będą szły na powierzchni tarpa i może tam cieknąc.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

birken1 pisze:
Michal N pisze:Nie do samej ziemi. Trzeba dorobić 4 boczki dwa w kształcie prostokąta, dwa - trójkąta.
bo ja planuje jeszcze mieć doszytą podłogę stad problem :-P
Michal N pisze:Przyszycie nie stanowi problemu
pod warunkiem że przyszyjesz ją na końcach tarpa. Ja mam zamiar wpuścić ją w głąb z obu stron na około 40 cm. więc szwy będą szły na powierzchni tarpa i może tam cieknąc.
Czaję o co Ci chodzi. Teraz ;-)
To może coś takiego uszyć co podałem w pierwszym linku pierwszego postu tyle, że z podłogą. Wtedy zawieszasz na lince nośnej od tarpa i nic nie musisz do niego przyszywać.
Jeśli chodzi o wagę to otrzymałem odpowiedź od sprzedawcy materiału, że 7x1,5 metra będzie ważyć ok 500 gr. Oczywiście tyle materiału nie zużyję więc moskitiera będzie lżejsza.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2011, 12:18 przez Michal N, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Pamiętaj że jak przyszyjesz na końcach to może po niej spływać woda. Wrednie utrzymuje krople pomiędzy włóknami. Niby szybko schnie ale trza czekać a jeśli jest podłoga to prawdopodobnie po moskitierze spłynie do środka tarpo-namiotu.
To może coś takiego uszyć co podałem w pierwszym linku pierwszego postu tyle, że z podłogą. Wtedy zawieszasz na lince nośnej od tarpa i nic nie musisz do niego przyszywać.
tylko własnie jak zrobić wygodne i szczelne wejście?? bo mi juz ręce opadają :-( Ja taką konstrukcje już odrzuciłem wcześniej, także z tego powodu iż nie widze sensu aby na tej samej płaszczyźnie (dach) były jednocześnie tarp i moskitiera - Zbędna waga.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2011, 12:21 przez birken1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

birken1 pisze:tylko własnie jak zrobić wygodne i szczelne wejście?? bo mi juz ręce opadają :-(
Ja bym zastosował przyszyty do moskitiery rzep. Z góry na dół trójkąta.
Obrazek
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Michal N pisze:Ja bym zastosował przyszyty do moskitiery rzep. Z góry na dół po trójkącie.
wiesz jak super wygodne jest sklejanie rzepu na luźnej moskitierze? :roll: Po trójkącie z rzepu miałem na sciankach szczytowych pod plandeką - niewypał
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Bez przesadyzmu, wyobraziłem sobie taki zabieg i raczej problemu nie widzę. Innego rozwiązania też nie, no chyba, że tak jak pisałeś - zamek błyskawiczny, bo przecież nie guziki :-P
Chyba, że jeden szczyt wykonasz z usztywnionej siatki: http://allegro.pl/moskitiera-moskitiery ... 30680.html ale to pewnie jest zło.
Obrazek
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Jeżeli idzie o tarp z plasikowej plandeki, to nie szycie, a powertejp, albo taśma klejąca dwustronna. Siatka szyje się dobrze - szczytowe ściany zaopatrujemy w suwak błyskawiczny rozdzielny w linii szczytu do ziemi i tyle

Tak zrobioną płachtę w razie czego można i na płasko rozpostrzeć. Podłogę lepiej mieć osobno.
sylwester2091
Posty: 277
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: sylwester2091 »

Ja to widzę tak na każdej ściance tarpa 40cm od brzegu wszywam zamek (ważne aby były równej długości. Szwy uszczelniam silikonem.

Ewentualnie przyklejam zamki do tarpa.

I robię takie cudo z dwóch płatów moskitiery:

Obrazek

dzięki równym zamkom nie muszę się przejmować tym gdzie mi wypada wejście jeśli ktoś nie chce mieć wejścia na rogu wystarczy zamki na górze wszywać trochę przesunięte np. tak aby zamek wejście wypadał pośrodku jednego z górnych zamków i mamy wejście na środku ścianki a dzięki temu, że suwak jest u góry nie musimy się przejmować wysokością ścianki robimy taką jaką chcemy.

W ten oto sposób mamy ściany podłogę i całkowitą dowolność jak rozwiesić tarpa (po prostu to co raz jest ścianką kiedyś może być podłogą.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

:shock: :shock: Nic nie pojmuję, chyba trzecią kawę sobie strzelę.
Na kiego tyle zamków. Wydaje mi się, że dla mnie sprawdzi się tylko takie rozwiązanie jak w pierwszym linku pierwszego postu, ino szyjąc samemu będę miał dowolność w wymiarach. Myślałem też nad rozwiązaniem tylko na głowę, bo przez śpiwór mnie nie dziabią. Podobna do pierwowzoru tylko nie 2m długości tylko np. metr.
Zamki sobie odpuszczam, bo będę wchodził podnosząc jeden róg, a jak już będę w środku to dopiero go przyszpilę. W przypadku wersji na głowę nie ma problemu z wchodzeniem pod moskitierę.
Podłogi nie uważam za potrzebną, rozkładam sobie poncho. Zależy mi tylko na spokoju od komarów.
Obrazek
sylwester2091
Posty: 277
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: sylwester2091 »

birken chciał podłogę więc ją ma a zamki po to aby zimą się nie wygłupiać z moskitierą tylko zostawić ją w domu.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

No teraz to kumam. Jednak wydaje mi się, że zamki wzdłuż plandeki/tarpa będą przeszkadzać przy składaniu. Już nie da się zwinąć tarpa w kosteczkę.
Zamek jest sztywny więc będzie można tylko rolować i wyobraź sobie teraz jaką będzie taki pakunek miał średnicę po zrolowaniu :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Jest na Allegro siatka w kolorze czarnym szerokości 150 cm za 3 zł 90 groszy metr. Do kompletu z płachtą budowlaną potrzeba 5,5 metrów bieżących. Wygrodzona moskitierą sypialnia będzie miała 2,5 metra długości i ok 1,5 metra szerokości.

Z pasa długości 5,5 metrów wycinamy kawałek 2,5 m na 75 cm wzdłuż po środku - zostawiając na końcach odcinki po półtora metra pełnej szerokości. Po doszyciu wyciętego paska do końców całości otrzymamy moskitierę 2,5 x 1,5 metra z dłuzszymi bokami wysokości 75 cm. Szczytowe ściany trzeba przyciąć na skosy odpowiadające nachyleniu rozpinanego tarpa, i całość odpowiednio przykleić powertejpem. Zostaną niewielkie naddatki po bokach, i po 25 cm daszku/okapu od strony szczytów - dość by się nam nie lało z dachu po moskitierze do środka.

To wyliczenie teoretyczne, najprawdopodobniej wystarczy 5 metrów bieżących, o ile zabraknie paru cm w szerokości, można doszyć kawałki materiału obcięte z klina na szczytach. Dla jednej osoby sypialnia szerokości 1,25 metra jest wystarczająca.

Tak przygotowanego tarpa nie rozepnie się na płasko - jezeli chcemy mieć taką możliwość, oraz wejścia od strony szczytów, trzeba tam wszyć suwaki - nie muszą być rozdzielne, ani specjalnie potężne. Muszą się jedynie rozpinać z dołu do góry.

Jednym słowem starczy 20 zł na materiał plus trochę roboty i rolka powertejpa za 10 zł.
ODPOWIEDZ