jakie vicki macie i który jest wasz ulubiony?

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

Fredi pisze:sęk w tym, że ten śrubełek jest źle umiejscowiony i ma bardzo wąskie zastosowanie, a przy próbie odkręcania - lubi się składać....
jeśli śrubka nie jest na krawędzi w jakimś zakamarku to nie mam najmniejszych problemów. Jeżeli używam większej siły to chwytam śrubokręt między pace zaciśniętej wokół scyzoryka pięści. Jeżeli jest to miejsce trudnodostępne to używam otwieracza.

Co do samego otwieracza, to ja bardzo najczęściej kupuje piwo w butelkach (oczywiście nie do lasu), wydaje mi się jakieś smaczniejsze. Poza tym żubr w butelce nie wiem z jakich powodów w pobliskim sklepie jest tańszy od tego w puszce. i to o bodajże 30 groszy :shock:
:P
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Ja i tak szkło otwieram nożem, łatwiej mi sięgnąć do kieszeni niż szukać otwieracza po całym domu, także otwieracz sam w sobie jest raczej zbędny :)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Wedrowycz89 pisze:Ja i tak szkło otwieram nożem, łatwiej mi sięgnąć do kieszeni niż szukać otwieracza po całym domu, także otwieracz sam w sobie jest raczej zbędny
Wedrowycz89, zwróć uwagę, ze tak samo, można potraktować każdy element scyza.
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Dlatego ja narazie nie mam i nie zamierzam kupować żadnego, chyba że dla samego mania takiego jak miał MacGyver :)
Awatar użytkownika
Yoggi
Posty: 161
Rejestracja: 18 kwie 2008, 21:30
Lokalizacja: z Poznania
Płeć:

Post autor: Yoggi »

ale MacGyver miał kilka scyzoryków. Co do otwierania to owszem, nie potrzeba otwieracza, nie trzeba nic, wszak można otworzyć okiem ;P
Ale koniec OT.
Podoba mi się ten pokazany przez u99, ale nigdzie nie mogę go znaleźć w googlach
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

Yoggi pisze: Podoba mi się ten pokazany przez u99, ale nigdzie nie mogę go znaleźć w googlach
http://www.victorinox.pl/sklep
u99
Posty: 46
Rejestracja: 15 wrz 2007, 20:24
Gadu Gadu: 9900063
Płeć:

Post autor: u99 »

Mózg pisze:@u99
ten 0.8461.MWCH jest fenomenalny... widze też, że ma nieco zmieniony otworek w dużym ostrzu. masz porównanie do BW, łatwiej się otwiera? jaka jest blokada ostrza? gdzieś tam widziałem napis "press"...
chyba sprzedam swojego BW, powaga!
Hole została zmieniona w jednoręcznych Vickach (OH) już jakiś czas temu, tak więc SAK nie jest tu pionierem. Początkowo byłem sceptycznie nastawiony do tej zmiany ale użytkowanie "nicniemającego" Sentinela (w wersji plain) spowodowało, że zmieniłem zdanie. IMHO nowy otwót jest wygodniejszy, przynajmniej dla mnie. Blokada SAK jest niemal analogiczna (linerlock) jak w BW - niemal bo przy ostrzu głównym pojawiła się mała płetwa (z napisem press - była już także we wspomnianym Sentinelu). Dzięki niej SAK łatwiej się składa niż BW. Drugi napis "press" jest po przeciwnej stronie linera, który zabezpiecza otwieracz. W tym ostatnim wypadku napis na linerze to jedyna różnica. Poniżej kilka porównawczych zdjęć SAK i BW. Jak dam radę to w ciągu kilku dni zrobię też foto linera obu w/w Vicków.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

edzia : foto linera
Obrazek
SAK
Obrazek
BW
Obrazek
porównanie starego i nowego linera

[ Dodano: 2009-04-28, 20:03 ]
Nie wszędzie wolno / wypada zabrać "jednoręcznego" Vicka :cry: ale wówczas człowieka ratować może Model 1.3703.J09 8-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Wracając do tematu...

Mam Campera z napisem CAMPING.Jest idelny dla mnie.Piła tnie jak szalona,ostrze jak brzytwa,małe tez (w pierwszy dzień się nim przeciolem)
szydlo się tylko zle otwiera :evil:
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

szydło się zawsze źle otwiera :) - po prostu trzeba mieć mocne paznokcie i odrobinę wiary, że się nie złamią :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
u99
Posty: 46
Rejestracja: 15 wrz 2007, 20:24
Gadu Gadu: 9900063
Płeć:

Post autor: u99 »

Fredi pisze:szydło się zawsze źle otwiera :) - po prostu trzeba mieć mocne paznokcie i odrobinę wiary, że się nie złamią :)
Dokładnie tak, z tym, że ja zamiast paznokci stosuję pęsetę typu A.3642 8-) , która w większości modeli występuje (niestety nie ma jej w BW czy nowym Soldierze :cry: )
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

U mnie Forester z korkociągiem, do wyboru jest jeszcze śrubokręt krzyżakowy zamiast korkociągu. Ale głównym argumentem w wyborze było to że główne ostrze jest umiejscowione praktycznie w osi scyzora. Zawsze irytowało mnie w scyzorykach to że główne ostrze jest gdzieś z boku, aż wreszcie znalazłem swojego Vickowego graala :mrgreen:
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Fredi pisze:szydło się zawsze źle otwiera - po prostu trzeba mieć mocne paznokcie i odrobinę wiary, że się nie złamią
Szkoda, że nie wszystkie szydła mają otworek. Tak więc zamiast szydła mamy świder-szpikulec-dłutko.
patryk
Posty: 1
Rejestracja: 04 cze 2009, 18:46
Lokalizacja: wolomin

Post autor: patryk »

a ja używam waitera. na co dzień, sprawuję się świetnie, i wlaściwie niczego więcej mi nie trzeba, dzięki czemu jest niezwykle lekki.
Ostatnio zmieniony 05 cze 2009, 20:41 przez patryk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
.C.Z.
Posty: 13
Rejestracja: 24 lut 2009, 00:20
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: .C.Z. »

A co sądzicie o nożach Vica ? Np. o tym http://www.victorinox.pl/sklep,3060,,,0 ... 294,0.html ? Z jednej strony wolał bym coś bardziej klasycznego w designie z jakiejś węglówki, ale z drugiej strony cena jest niezła , a Victorinox słynie z bardzo wysokiej jakości przy relatywnie niewielkich kosztach.

Nie mogę się też zdecydować między http://www.victorinox.pl/sklep,3060,,,0 ... 625,0.html , http://www.victorinox.pl/sklep,3060,,,0 ... 343,0.html ,a http://www.victorinox.pl/sklep,3060,,,0 ... 131,0.html ... Wszystko bardzo podobne, ale różnice takie jak ostrze gładkie, a ząbkowane, czy płaskie i "ogumione" okładziny nie dają mi spokoju.
Awatar użytkownika
bivr
Posty: 87
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:15
Lokalizacja: Jelenia Góra
Gadu Gadu: 6693152
Płeć:

Post autor: bivr »

http://www.victorinox.sklep.pl/produkt/ ... itary.html

Weź ten. To dokładnie to samo co ten ostatni, otwiera się jedną ręką, ale jest nieogumiony i posiada pensetę i wykałaczkę, które, jak wiadomo, są najpraktyczniejszymi narzędziami w survivalu ;-) bez nich ani rusz. ^^


Weź ten z linku powyżej, albo ten ostatni.


Oczywiście to moja osobista opinia.
Awatar użytkownika
.C.Z.
Posty: 13
Rejestracja: 24 lut 2009, 00:20
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: .C.Z. »

Ząbkowane ostrze dobrze się sprawdza ?
Awatar użytkownika
bivr
Posty: 87
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:15
Lokalizacja: Jelenia Góra
Gadu Gadu: 6693152
Płeć:

Post autor: bivr »

Jest... jakby to powiedzieć... specyficzne. Do jednych prac się nadaje lepiej, innych gorzej. Pozatym na dole masz spory kawałek bez ząbków.
Tylko jedno mnie wpienia- chiesel (szlif jednostronny).


Ale ja tam żadnym specjalistą nie jestem, wiec jeśli ktoś mądrzejszy powie inaczej to go posłuchaj. ^^
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Ząbki bywają przydatne tym bardziej że ktoś w Victorinoxie pomyślał i umieścił je we właściwym miejscu ;-)
Awatar użytkownika
xMaS
Posty: 51
Rejestracja: 05 maja 2009, 16:59
Lokalizacja: Mońki
Gadu Gadu: 1248916
Tytuł użytkownika: Ojcu
Płeć:

Post autor: xMaS »

ja używam Rangera , nieźle się spisuje choć za cenę 130 zł. A co do One-handów ... dla tej jednej przyjemności nie wiem czy warto rezygnować z innych. Piła tnie jak szalona :)

dopisek: tylko zawsze mnie zastanawia "wielofunkcyjny haczyk" dla którego jeszcze żadnej funkcji nie znalazłem :)

Obrazek
Something to do,
something to think about,
something to enjoy in the woods,
with a view always to character-building, for manhood, not scholarship, is the first aim of education.

Birch-Bark Roll E.T.S.
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Haczyk jest do noszenia paczek, zaczepiasz go za sznurek.
Awatar użytkownika
xMaS
Posty: 51
Rejestracja: 05 maja 2009, 16:59
Lokalizacja: Mońki
Gadu Gadu: 1248916
Tytuł użytkownika: Ojcu
Płeć:

Post autor: xMaS »

Osobiście preferuje owinięcie kawałkiem materiału sznurek takiej paczki, uchwyt wtedy silniejszy i pewniejszy. Może to i potrzebne zastosowanie, ale rzekłbym zbędne...lepiej by dali w tym miejscu porządną kłujkę, albo jakieś porządne wiertełko. Którego mi brakuje w scyzoryku.


Choć ten problem rozwiązałem za pomocą zwykłego wiertełka i kawałka rurki z otworem na szerokość wiertła. Zasada podobna jak w kluczu do kół.Ktoś znalazł inne rozwiązania na problem otworków ?? :)

P.S. Jeśli to OT proszę o skasowanie albo eksmisję do innego tematu 8-)
Something to do,
something to think about,
something to enjoy in the woods,
with a view always to character-building, for manhood, not scholarship, is the first aim of education.

Birch-Bark Roll E.T.S.
Awatar użytkownika
Kłobuch
Posty: 107
Rejestracja: 31 sie 2007, 09:54
Lokalizacja: Ostrzeszów
Gadu Gadu: 2814014
Tytuł użytkownika: Świr z Ciemnogrodu
Płeć:

Post autor: Kłobuch »

Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś bogaciej wyposażonego Vicka, tylko ciekaw jestem wygody manipulowania scyzorykiem który ma tam te pięć warstw narzędzi. Jak z tą grubością? :-P
Awatar użytkownika
xMaS
Posty: 51
Rejestracja: 05 maja 2009, 16:59
Lokalizacja: Mońki
Gadu Gadu: 1248916
Tytuł użytkownika: Ojcu
Płeć:

Post autor: xMaS »

Nie narzekam, jeśli masz rączkę jak 10 letnia dziewczynka, możesz mieć problem z manipulowaniem. Polubiłem opinię - j jej się trzymam, że scyzoryk powinien swoją grubością mieścić się w zakresie od grubości poluxa (max) bo do grubości digitusa minimusa (min). Za cienki też nie dobry bo się w rękę wpija.

Mój Ranger jest mniej więcej na grubość mego kciuka. Czyli górne optimum.
Something to do,
something to think about,
something to enjoy in the woods,
with a view always to character-building, for manhood, not scholarship, is the first aim of education.

Birch-Bark Roll E.T.S.
thralll
Posty: 87
Rejestracja: 27 lis 2008, 13:55
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thralll »

xMaS pisze:dopisek: tylko zawsze mnie zastanawia "wielofunkcyjny haczyk" dla którego jeszcze żadnej funkcji nie znalazłem
Haczyk jest dobry do otwierania puszek z orzeszkami ziemnymi i innymi "łatwo-otwierającym" się konserwami. Jest też dobry do wyciągania śledzi od namiotu ;)
Kłobuch pisze: Jak z tą grubością?
Ja posiadam SwissChampa, przy kupnie też miałem obawy co do grubości, ale niepotrzebne. Grubszy scyzoryk pozwala na lepszy uchwyt, i jego grubość jest raczej zaletą niż wadą (pomijam sprawę gabarytów i przenoszenia :) ).
bivr pisze:http://www.victorinox.skl...d-Military.html

Weź ten. To dokładnie to samo co ten ostatni, otwiera się jedną ręką, ale jest nieogumiony i posiada pensetę i wykałaczkę, które, jak wiadomo, są najpraktyczniejszymi narzędziami w survivalu bez nich ani rusz. ^^
Nie do końca to samo, "cywilny" ma mniejszy i cieńszy otwieracz (ten do kapsli:) )
.C.Z. pisze:Ząbkowane ostrze dobrze się sprawdza ?
Według mnie powinni wszędzie montować ząbkowane ostrza vicka, idealne w teren, dłużej trzyma ostrość. Czasami tylko szarpie i dlatego nie nadaje się do chirurgicznych prac :)
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

No jaja sobie robicie :lol: Nie wiecie do czego służy hak?


:lol: :lol: :lol:
ODPOWIEDZ