27" Tramontina Machete.

Dział z recenzjami sprzętu, sprawozdaniami z testów itp.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

27" Tramontina Machete.

Post autor: Pingwiniak »

Witam
Obiecałem komuś recki dość rzadko spotykanych maczet w Polsce.
Obiecałem to dość dawno temu ... czas zacząć wywiązywać się z obietnicy ;-)

Pierwsza recka którą robię , proszę więc o wyrozumiałość :-P
Powiedzmy , że to part 1 (part 2 nastąpi dość późno raczej , jeśli w ogóle nastąpi ...).
Maczeta Tramontina 27" okładziny były plastikowe , ze słabymi aluminiowymi nitami.
Podczas machania "na sucho" rękojeść leżała wybitnie niewygodnie w łapce ( zarówno mojej małej łapce , jak i innej większej której właścicielem jest mój wujek).Dodatkowo nity zaczęły powoli wychodzić.
Używając składanej piły TOPS'a oraz odrobinę składanej piłki Derma-Safe pociąłem nity i jedną okładzinę , po czym całość zdemontowałem.( na taśmówce leży jedna stara okładzina).
Wykonana jest z jakiejś stali wysokowęglowej , która bardzo dobrze spisuje się w swojej roli.
Klinga jest giętka , ale jednocześnie twarda na tyle , że nie tępi się zbytnio a ostrzy się łatwo.
Klinga była pokryta jakimś przezroczystym lakierem , muszę przyznać - położona była tak dobrze , że nie zauważyłem tego przez kilka dni :lol: Ale możliwe , że to wina mojego braku doświadczenia w branży powłok,lakierów i innych takich .
Wycinanie bliżej niezidentyfikowanych drzewo-krzako-chwastów w ogródku nie stanowiło żadnego problemu.
Gałąź średnicy 8cm , przy chwycie obiema rękoma da radę uciąć ;-)
Na jednym ze zdjęć widać efekt ok. 8 uderzeń , na następnym ok. 15.Brzoza była średnio sucha.Nie świeża , ale nie wysuszona na wiór .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Zapewne zastanawiacie się teraz "kto przykręcił kupe zamiast rękojeści ? " 8-)
To teraz bad news dla kaprofili , to nie kupa tylko moja custom rękojeść z tekstolitu która nie została jeszcze skończona :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pierwszy raz robię rękojeść , tesktolit się ciężko obrabia a na dodatek nie mam wielu narzędzi : /
Compared to a Plush Penguin about 11" tall.
Obrazek
By plushpingwin at 2010-11-03

Jak zapewne widzicie , foty słabe , test słaby bo rękojeść jeszcze niewygodna ...
Part 2 byłby po skończeniu rękojeści .Ale , że skończenie jej to nie mój priorytet - może to trochę potrwać :-(
W każdym razie przed częścią drugą zdążę pewnie zrobić lepsze recki maczet :
Chińska maczeta z all ... za circa 15zł z pochwą.Klinga ze stali 65Mn , Chiński odpowiednik 1065.

Marbles Bush machete (420 stainless steel).
Marbles Bolo machete (420 stainless steel).
Marbles Camp Cleaver (420 stainless steel).
Jak skończę swoje kukri grubości 8mm to też recka chyba będzie.
ODPOWIEDZ