Menażki WP vs BW

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Menażki WP vs BW

Post autor: wrzesientomek »

Zastanawiam się nad kupnem jednej z nich. Ktoś z was używa którejś?
Wiem, że pytanie głupie, bo na zdjęciach z ogniskiem wrzucanych na forum widuje je najczęściej :-)
Ale tym razem przyznanie się do posiadania jednej z nich wiąże się z konsekwencjami.
Wymagany krótki opis :-P
-waga
-pojemność poszczególnych elementów
-ogólne wrażenia

Czekam na odważnych :-)
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Mam a właściwie miałem te 2 menażki... Z tym że BW leżała cały czas w kącie.

Polka Waży 450g a pojemność jej części głównej to trochę ponad 1l . Do "kubka" wchodzi ok 600ml

Wrażenia... Polka jest fajna bo ma "pałąk" dzięki któremu możemy powiesić sobie naszą menażkę nad ogniskiem. Uchwyt z "kubka" jest solidnie umocowany do reszty. Ocena końcowa nerki wg mojej skromnej osoby to 8/10. Gdyby kiedyś powstała menażka taka sama lecz z stali nierdzewnej to zapewne bym ją zakupił.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Ja mam i używam Polskiej, więc nie mam za bardzo porównania, ale z tego co widziałem BW ma 1 naczynie więcej- to może się przydać. Nie wiem czy bym zamienił swoją na BW, ale na pewno chciałbym mieć obie. Poza tym patrzyłem na alledrogo i obie menachy są relatywnie całkiem tanie więc wniosek jest taki- Bierz obie, na pewno nie pożałujesz, a jeszcze wartościową recenzję na rekonie napiszesz :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Młody pisze:Gdyby kiedyś powstała menażka taka sama lecz z stali nierdzewnej to zapewne bym ją zakupił.
byłaby za cieżka. Z menażek lubię jeszcze zestaw "harcerz", ta aluminiowa bije na głowe wagą ta stalową.

Używam menazki Harcerz i WP. WP zawsze w teren gdzie pewne jest ognisko, nie boję się jej ubrudzić. Czy brałbym tą BW ? Nie, nie potrzebuje 3 elementów. Bo zwykle mam wtedy i tak manierkę US z kubkiem. Więc więcej mi nie trzeba nosić dodatkowych cieżarów i dodatkowych i jeszcze mieć więcej garów do szorowania.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

W sumie masz rację ale, hipotetycznie biorąc butelkę pet z H2O, w BW, w jednej części gotujesz a 2 pozostałe masz np na herbatkę i zupkę amino. Wszystko zależy od potrzeb. Poza tym zawsze możesz 3 część w domu zostawić.
Obrazek
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

mwitek pisze:Bierz obie, na pewno nie pożałujesz, a jeszcze wartościową recenzję na rekonie napiszesz :D
Właśnie chodzi o to, że chce jedną. Została mi resztka kasy i przed biwakiem przydałoby się kilka drobiazgów kupić.
Stara menażka zaczyna już mnie wnerwiać i pomyślałem nad tymi dwoma.
Ma ktoś tą BW na stanie?
Młody pisze:Polka jest fajna bo ma "pałąk"
Obie mają pałąk. W zasadzie to wyglądają niemal identycznie.
[center]
BW

Obrazek

WP

Obrazek



Obrazek
[/center]

Najbardziej chciałbym wiedzieć, czy nie różnią się pojemnością, bo masa chyba jest podobna.
Znalazłem w aukcji że BW waży 475 g, więc różnica to tylko 25 g na korzyść WP.

Za BW przemawia przede wszystkim dodatkowe naczynie. Żeby z Polki zrobić dwa naczynia trzeba rezygnować z pokrywki.

Z tego co piszą w opisach aukcji to obie są z aluminium, więc pozostaje tylko kwestia pojemności.

Chyba że ktoś wie coś o jakichś ukrytych wadach :-) może wybuchają gdy za długo stoją na ogniu? :-P
FlyingArrow

Post autor: FlyingArrow »

wrzesientomek pisze:Za BW przemawia przede wszystkim dodatkowe naczynie. Żeby z Polki zrobić dwa naczynia trzeba rezygnować z pokrywki.
Miałem ten sam dylemat: BW czy WP. Padło w końcu na WP. Dodatkowe naczynie do mnie nie przemawia gdyż w lesie nie robię nigdy uczty na kilka dań, i argument:
Zirkau pisze:Więc więcej mi nie trzeba nosić dodatkowych cieżarów i dodatkowych i jeszcze mieć więcej garów do szorowania.
przemawia do mnie. Kolega ma obie menażki ale jakoś jak wychodzi w teren ZAWSZE łapie się za WP. Ona bardziej mu odpowiada.
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

wrzesientomek, myślałem że chodzi o starsza wersję (tą z manierką) no ale dobra :-P
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1050
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Polska pojemność 1,2 l na full większe naczynie, mniejsze 0,7l. Trzeba wspierać polski przemysł ;-) Tego typu menażki słabo nadają się do gotowania na palnikach, ze względu na wąskie dno sporo ciepła ucieka w powietrze.
Młody, widziałem na allegro wersje ze stali nierdzewnej http://allegro.pl/menazka-wojskowa-stal ... 58891.html Cena kosmiczna jednak.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

Dzięki Dąb za info :-)

Teraz może ktoś o BW? Niby wyglądają niemal identycznie, ale pozory czasami mylą.
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Dąb, Racja, cena kosmiczna, Ja za swoją aluminiową dałem całe 10 zł na "pchlim targu" Ale dziękuje za linka, teraz mam świadomość, że jednak jest coś takiego jak polska menażka ze stali nierdzewnej 8-)
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

:-) Może nie opiszę menażki BW ale coś tam podpowiem.
Mam starą menażkę WP i jak dla mnie jest ok. Jak dotąd najlepszy podobny model jaki widziałem i używałem to tzw szwedka z nierdzewki. Też daje radę.
Polka jest dla mnie najbardziej odpowiednia. Choćby dlatego,że pojemność obu naczyń jest niezbyt zróżnicowana. Czyli tak- dolne, większe służy za kociołek do gotowania wody i strawy. Spokojnie wystarcza dla jednej osoby a nawet dla dwóch (kasze) i nie potrzeba większego "kotła". Górna strona WP, ma właśnie tą zaletę,że ma sporą pojemność.
Raz zalewasz sobie herbatę czy kawę i masz spokój. Można się napić bez żadnych dolewek (dlatego nie zabieram na większe wyprawy kubka). Po zalaniu naparu, zwykle zostaje trochę wody w większej części i wystarcza na umycie drugiego pojemnika, np po kawie. W BW górna strona jest dosyć płytka. Zimą szybko napar wystygnie. Ktoś powie "ale jakie to ma znaczenie". Ano ma. Kto obozował zimą w mrozach ten wie o czym mówię. Zwłaszcza w większej grupie.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Skiba
Posty: 102
Rejestracja: 16 sty 2011, 13:12
Lokalizacja: Radoszyce
Gadu Gadu: 11567778
Płeć:

Post autor: Skiba »

Menażka BW moim zdaniem jest jak harcerska, lecz sam sądzę że menażka WP jest o niebo lepsza. Czemu chociaż nie robią one na sobie większej różnicy? Nie wiem. Może dlatego że jestem patriotą :-D W obu menażkach czyszczenie zakamarków jest utrudnione. Lakier w obu szybko odpada przy niewłaściwym użytkowaniu, lecz poradzisz sobie skrobiąc je do metalu :-P
Obrazek
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Ja wybrałbym BW.
W ogóle chyba Sobie taką zakupie, będę miał 2.
Obrazek
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

zdybi pisze:Polka jest dla mnie najbardziej odpowiednia. Choćby dlatego,że pojemność obu naczyń jest niezbyt zróżnicowana.... W BW górna strona jest dosyć płytka.
Dobra uwaga, nie zwróciłem na to uwagi :-)

Myślicie że da się w WP ugotować 3 torebki ryżu na raz?
Zazwyczaj gotujemy 3 i jemy połowę wieczorem a połowę rano, takie kolacjo-śniadanie :-)
Jakby się zmieściły byłoby super - oszczędność wody.

Chyba wezmę coś takiego:
Link

Mój niezbędnik ma małą łyżkę i zupę ciężko jeść :-)
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 827
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Mam polską i mnie właśnie drażnią te proporcje. Naczynie główne przymałe trochę (o trzech torebkach ryżu można zapomnieć) za to naczynie mniejsze na kubek jest po prostu dla mnie za duże. Do tego punkt zawieszenia jest niemal na "osi" przez co przykrytą kubkiem menażkę można bardzo łatwo przechylić...
Z tego zestawu co pokazałeś znam wszystko. Kuchenka typu esbit nadaje się tylko do podgrzania, zagotowanie czegokolwiek ani łatwe ani szybkie nie jest. A niezbędnik? hmm nóż raczej jakiś i tak będziesz miał i to pewnie w przeciwieństwie to tego badziewia ostry. Łyżka, nóż? na allegro niezbędnik Light My Fire za 5 zł i po kłopocie (a na pewno lżej)
czoperadlo
Posty: 43
Rejestracja: 27 lip 2010, 22:00
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: czoperadlo »

Jak chcesz zagotowac 3 torebki ryżu tu kup Sobie menażke szwedzką :-]
Ja jej używam i jest naprawde fajna :mrgreen:
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

birken1 pisze:Mam polską i mnie właśnie drażnią te proporcje. Naczynie główne przymałe trochę (o trzech torebkach ryżu można zapomnieć) za to naczynie mniejsze na kubek jest po prostu dla mnie za duże. Do tego punkt zawieszenia jest niemal na "osi" przez co przykrytą kubkiem menażkę można bardzo łatwo przechylić...
Teraz to mi namieszałeś z tymi proporcjami. A w BW się 3 torebki nie zmieszczą?
Pojemniejsza jest dolna część w BW? Czy może po prostu w WP bardziej na siebie części zachodzą?
czoperadlo pisze:Jak chcesz zagotowac 3 torebki ryżu tu kup Sobie menażke szwedzką :-]
Oglądałem ją w "Veście" i wygląda nieźle, choć mogła by mieć nerkowaty kształt. Wydaje mi się, że nie wejdzie mi w boczną kieszeń u dołu plecaka, a tam zawsze targam garnki. No i nie ukrywam, że cena mnie odstraszyła :-)
Skiba
Posty: 102
Rejestracja: 16 sty 2011, 13:12
Lokalizacja: Radoszyce
Gadu Gadu: 11567778
Płeć:

Post autor: Skiba »

Może jeszcze mu powiecie aby zakupił menażkę harcerską... :evil:
Obrazek
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 827
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Jak napisałem mam polską a BW nawet w rękach nie miałem. BW znam jedynie ze zdjęć i wychodzi na to ze jednak większa jest różnica w wielkości naczyń. Jeśli o zawieszenie chodzi, to idę o zakład ze jest na korzyść BW. Nie wiem jeszcze jak z wytrzymałością, niemieckie rzeczy są generalnie wysokiej jakości. Polska obdzierała mi się z tej farby po zetknięciu z każdym twardym przedmiotem. Sprzedałem ze 3 lata temu a całkiem niedawno z racji tego że miałem przesyłkę darmo kupiłem nową za 9,99zł ale w sumie to nie wiem po co....
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

Już zgłupiałem.
Ma ktoś może menażkę BW, żeby podać pojemności poszczególnych naczyń?

[ Dodano: 2011-02-07, 15:04 ]
czoperadlo pisze:Jak chcesz zagotowac 3 torebki ryżu tu kup Sobie menażke szwedzką :-]
Ja jej używam i jest naprawde fajna :mrgreen:
Mógłbyś napisać dokładniejszy opis tej szwedzkiej menażki? Chodzi mi głównie o pojemność bo masę znalazłem. Gotowałeś w niej kiedyś 3 torebki ryżu?
Awatar użytkownika
ZEN
Posty: 118
Rejestracja: 09 kwie 2010, 22:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: ZEN »

Proponuję zakupić i przetestować w praktyce, cena na aukcji z przesyłką wręcz śmieszna.

http://allegro.pl/menazka-wojsko-polski ... 52430.html
Awatar użytkownika
wrzesientomek
Posty: 276
Rejestracja: 23 sty 2010, 19:18
Lokalizacja: Nowogard
Tytuł użytkownika: Wrzesień
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wrzesientomek »

ZEN pisze:Proponuję zakupić i przetestować w praktyce, cena na aukcji z przesyłką wręcz śmieszna.
Polska już do mnie jedzie, ale nie z allegro tylko od slaq'a :-)

Mimo to nadal interesuje mnie pojemność szwedzkiej :-P
czoperadlo
Posty: 43
Rejestracja: 27 lip 2010, 22:00
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: czoperadlo »

Pojemność szwedki wynosi 1,9L
Przy czym 1,4L duża część i 500ml mała część;-]
Pozdrawiam
Tymek
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

wrzesientomek, zmierzyłem w swojej w wygląda to następująco:
-dolna, większa komora: 1,4l max
-górna komora: 0,6l max
Swoją drogą gorąco polecam tą menażkę, mam w wersji nierdzewnej i moim skromnym zdaniem warto taszczyć te kilka gram więcej. W dodatku nie ma tego problemu,
birken1 pisze:Do tego punkt zawieszenia jest niemal na "osi" przez co przykrytą kubkiem menażkę można bardzo łatwo przechylić...
... gdyż jest wyposażona w wyprofilowany pałąk, który uniemożliwia przypadkowe przesunięcie się menażki. Do środka mieszczę półlitrowy kubek, łyżkę i część żarcia.

Obrazek

ED: czoperadlo mnie wyprzedził :)
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
ODPOWIEDZ