Kamienne narzędzia

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
czolgv!
Posty: 19
Rejestracja: 08 wrz 2007, 15:32
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 3459017
Tytuł użytkownika: The way of life.
Płeć:

Kamienne narzędzia

Post autor: czolgv! »

Witajcie leśni bracia

Chciałbym poprosić was o pewną pomoc... a mianowicie - poszukuję literatury na temat obróbki kamienia w celu uzyskania różnych narzędzi.
Wszelakie rodzaje skał znam jak własną kieszeń<ich właściwości, wytrzymałość a nawet skład chemiczny, nie mówiąc już o łupaniu młotkiem>, jednakże brakuje mi pewnych drobnych wzorców/technik, z których mógłbym korzystać przy wytwarzaniu kamiennych narzędzi, bo wiadomo, lepiej nabrać wiedzy teoretycznej zanim zacznie się coś robić. Niestety wszechwiedzące google nie zaszczyciło mnie zbytnimi informacjami odnośnie tego tematu.
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Popatrz tutaj - http://www.pozi.pl/pl.php?id=116 moze cos znajdziesz albo autor strony ci cos doradzi.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Kiedyś bogdan organizował warsztaty, może jeszcze kolejny raz ruszy z tematem? Instruktorem kamieniołupania był nijaki Piotr z poznańskiej archeologii.
Możnaby zrobić ściepę dla takiego instruktora i we własnym gronie przeprowadzić taki kurs?
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

Jestem za.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Jak gdzies blisko mnie, to ja tez :)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Możemy zrobić taki warsztat u Ciebie w Wilnie. Tylko jak z bezpośrednimi połączeniami z Wilnem? U mnie z Wro nie ma problemu, łapię bezpośredni a-stop Wro-Wilno. :)
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

taki instruktor to koszt od 1500-2000 (no chyba, że w dobie kryzysu i takowi drożeją), mamy za to dwa dni zabawy i dość materiału na naukę.
Proponuję wywołać do tablicy Bogdana, zapewne ma jeszcze kontakt do instruktora.

Tylko aby to rozsądnie wyszło to musi się zebrać grupka z 10-15 osób.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Sądzę, ze możnaby dogadać się z nim za o wiele niższą sumkę. Kontakt do instruktora posiadamy. :)

Szalom alechem!
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Z chęcią bym się wybrał, jeżeli cena nie powali na kolana.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Gryf, Mozno i w Wilnie, raczej pod :) A polaczenia sa normalne, jak zawsze i wszedzie juz teraz :)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Rozumiem.

Należałoby na początek sprawdzić ilu jest rzeczywistych chętnych, którzy przyjadą na stówę % tak aby nie trzeba było ew. dopłacać do biznesu.
dwie_sety

Post autor: dwie_sety »

Osoba która zadeklaruje chęć uczestnictwa przed przyjazdem wpłaca na konto organizatora określoną kwotę (to może być nawet konto prywatne jednego z was) i już masz problem z głowy przyjedzie czy nie.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Tak też to ew. będzie wyglądać, innego wyjścia nie widzę.
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

Piotr mieszka w Poznaniu. Jak zrobicie imprezę gdzieś blisko niego to powinien wziąć tylko stawkę od łebka, bez dojazdów.
A obowiązkowe przedpłaty? Teoretycznie dobry pomysł, praktycznie zniechęci ludzi którzy do ostatniego momentu nie znają swojego rozkładu zajęć. Ale życzę Ci Gryfie więcej powodzienia niż miałem na poprzednich warsztatach - może ci się uda.
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
LAKIRANGERS
Posty: 15
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:24
Lokalizacja: Ranger Survival Club
Płeć:
Kontakt:

mam pytanie?

Post autor: LAKIRANGERS »

Niechcialem otwierac nowego tematu, bo ten wydaje mi sie idealny...Chodzi mi mianowicie o to, ze krzemien nie wytepuje wszedzie. Na poludniu Polski chyba jest z nim problem. Moze sie myle? Ma ktos jakies dane na ten temat? :roll: :566:
Czy te oczy moga klamac?
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

Krzemień występuje powszechnie w północno-zachodniej Polsce. W centralnej Polsce - w odosobnionych miejscach. Na południu - bardzo rzadko.
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

bogdan pisze:Krzemień występuje powszechnie w północno-zachodniej Polsce. W centralnej Polsce - w odosobnionych miejscach. Na południu - bardzo rzadko.
Prawdziwe krzemienne zagłębie spotkałem na plaży na niemieckim wybrzeżu Bałtyku, a konkretnie na Rugii. Cala plaża w kamieniach wielkości bułek lub bochenków chleba. Po rozłupaniu okazało się, że to krzemienne buły.

A w centralnej Polsce to: http://www.krzemionki.pl/index.shtml
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Regent pisze:Prawdziwe krzemienne zagłębie spotkałem na plaży na niemieckim wybrzeżu Bałtyku, a konkretnie na Rugii. Cala plaża w kamieniach wielkości bułek lub bochenków chleba. Po rozłupaniu okazało się, że to krzemienne buły.
Celuję na takie znaleziska u mnie na Dolnym Śląsku, trzeba będzie skoczyć na jakąś żwirownię. Najczęściej znajduję na zabronowanych polach pokruszone fragmenty krzemieni w okolicach Wro.
kogut
Posty: 9
Rejestracja: 24 mar 2009, 18:17
Lokalizacja: tomaszów mazowiecki
Płeć:

Post autor: kogut »

http://www.bushcraftprimitivehunting.com/flint.html
Coś dla tych którzy mają problem z krzemieniem.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Tak szkło jest dobrym odpowiednikiem, a jakie cuda można wyczarować z kawałków kineskopu.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Vendetta
Posty: 25
Rejestracja: 31 paź 2009, 18:04
Lokalizacja: Zewsząd:)
Tytuł użytkownika: Killer pop-culture
Płeć:

Post autor: Vendetta »

takich cudów idelanych nie robiłem, ostre odłupki tak zwane "po prostu" w rzeczy samej i to z bryłek znajdowanych przypadkiem w najdziwniejszych miejscach. Jednak marzy mi sie kolekcja użytkowych grotów i piękny nóż osadzony w rogu lub drenie. Ahh, do starości długa droga xD a cierpliwości mi brak. Raczej czasu na stukanie skoro jakis nóż na razie mam a zwykle musze się martwic o pokarm.

Jeśli ktos coś wystukał pokażcie, miło patrzec na takie prace.

Dąb: Ty wiesz, że częściej telewizory w lasach spotykałem niż w swoich powiedzmy "mieszkankach"? hahaha.. dziwna sprawa.
Gdy kiedyś spotkam jakiegoś survivor-szczyla wycinającego pół lasu- ZABIJE K***A!! nie żartuję!!!!
Awatar użytkownika
emilw641
Posty: 81
Rejestracja: 24 sie 2009, 21:32
Lokalizacja: woj. Lubelskie
Płeć:

Post autor: emilw641 »

Ostatnio znalazłem sporo krzemieni a więc spróbuje coś z nich zrobić. Może nożyk jakiś.
ODPOWIEDZ