Kurtka/bluza ocieplacz pod system APECS

Dział z recenzjami sprzętu, sprawozdaniami z testów itp.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Kurtka/bluza ocieplacz pod system APECS

Post autor: aciepk »

Kiedyś tam powiedziałem, że opiszę polar ECWCS/APECS i z drobnym opóźnieniem, ale lepiej później niż wcale, przybliże go wam.

Krótko o historii powstania:
-Na początku był tzw bear suit, brzydki bardzo ciepły, kiepskawo oddychający komplet, który był szyty w zawyżonej rozmiarówce (Rozmiar L odpowiadał M itd.).
-Później powstał komplet SPEAR LEP, w którego skład wchodziła kurtka/bluza techniczna wzorowana na kurtce model Denali ze znanej firmy The North Face. Kurtka została uszyta z polarteca 300. Posiadała cztery kieszenie (Dwie siatkowe wewnętrzne i zewnętrzne zapinane na suwak), wzmocnienia na barkach i rękawach, oraz zamki pod pachami.
-Wraz z wprowadzeniem systemu ECWCS gen.II dla USMC wprowadzono nowy komplet ocieplaczy mający zastąpić bear suit. Wprowadzono czarny komplet z polarteca (200 dla spodni i 300 dla bluzy/kurtki i czapeczka z polarteca micro/100). Kurtka/bluza była zmodyfikowana w stosunku od tej z kompletu SPEAR. Zmienił się m.in. kształt wzmocnień na barkach i dodano patki z rzepami do regulacji obwodu mankietów, zmieniono umiejscowienie wewnętrznych kieszeni i dodano regulację na dole kurtki.
-Przy systemie APECS pozostawiono komplet ocieplaczy z ECWCS gen.II (Dodano nowy element w postaci bluzy kangurki z polarteca 100 lub 200 początkowo szytej z materiału w kolorze oliwkowym i z charakterystyczną metką „Że robione specjalnie dla USMC” umieszczonej na zewnątrz na wysokości karku. Później zaczęto szyć je bez tej metki na zewnątrz i z materiału w kolorze coyote brown) tylko, że w zmienionym kolorze na Coyote Brown.

A teraz przejdźmy do samej kurtki/bluzy…
Kurtka została wykonana z materiału polartec classic o grubości 300 i kolorze coyote brown, na rękawach i barkach zostały naszyte nylonowe wzmocnienia.
Widok ogólny:
Obrazek Obrazek
Widok na wzmocnienie na rękawie:
Obrazek
Widok na wnętrze kurtki:
Obrazek
Widok na metki:
Obrazek
Zapinana jest na suwak firmy YKK (Dodatkowo do każdego żuczka zostały dodane kawałki paracordu), który ma tzw. Żuczka nie standardowo przy prawym pole tylko przy lewym:
Obrazek
Pod zamkiem znajduje się patka z identycznego materiału z jakiego jest uszyta kurtka:
Obrazek
Na wysokości bioder znajdują się dwie zapinane na suwak ocieplane kieszenie, od zewnątrz warstwę ocieplającą stanowi materiał kurtki, a od wewnątrz materiał identyczny jak zastosowany w kapeluszu od munduru MCCUU jako potnik:
Obrazek Obrazek
Wewnątrz na wysokości klatki piersiowej znajdują się dwie kieszenie z siatki, do których niestety nie ma dostępu z zewnątrz a szkoda. Na jednej z kieszeni została naszyta instrukcja prania/czyszczenia odzieży z dzianiny polartec:
Obrazek Obrazek
Na dole kurtki zaszyta została elastyczna linka (Lub shock cord jak kto woli), która wychodzi w okolicach bocznych szwów z kurtki na zewnątrz przez metalowe oczka i przepleciona została przez stoperek. Daje nam to regulację obwodu kurtki na dole:
Obrazek
Makiety regulowane są na patkę z rzepem:
Obrazek Obrazek
Pod pachami zostały wszyte suwaki, których otwarcie powoduje polepszenie cyrkulacji powietrza:
Obrazek Obrazek

No i to by było chyba na tyle…
Jedyną wadą tej kurtki jest niestety jej cena, która za nowe kurtki waha się od 250 do aż 400 złotych za sztukę…
Ostatnio zmieniony 30 cze 2008, 10:28 przez aciepk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Fajna recenzja, oby takich więcej.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

mam takie cos tylko ze w kolorze czarnym,bydlak jest cieplutki :) w zime w sam raz
ODPOWIEDZ