Nóż Beara

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

Offtime pisze:
tomasz pisze:Offtime jak wedlug Ciebie naostrzyc spyderedge np w civilianie?
http://spydercosource.com/2009/03/spyde ... ilian-c12/
Ło to żeś przykładem rzucił, to jest full serrated i jeszcze recurve hook, tego nawet bez ząbków na płaskim nie naostrzysz.
Mowa była o gerberze z part serrated blade i bez recurvy. Ta różnica ma olbrzymie znaczenie.
juz myslalem ze i w tym wypadku zalecisz plaska oselke, nie mam wiecej pytan :P
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

Ładnie wygląda ten nóż Beara. Kurde, kupiłbym go sobie :) napis BG i autograf samego BG :) :) A tak na poważnie mam morę za 30zł ze stali węglowej i jestem zadowolony. Teraz zbieram na glocka 81.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Obrazek

Skoro już temat glocka powraca, to i półOT obrazek się znajdzie :P
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

tomasz pisze:Już myślałem ze i w tym wypadku zalecisz plaska osełkę, nie mam więcej pytań :P
Nie no, potwarz normalnie, aż tak źle o mnie myślałeś... ;-)
Kobra pisze:Ładnie wygląda ten nóż Beara. Kurde, kupiłbym go sobie :) napis BG i autograf samego BG :) :) A tak na poważnie mam morę za 30zł ze stali węglowej i jestem zadowolony. Teraz zbieram na glocka 81.
Czyli masz dobry nóż i zbierasz na kiepski, gratuluję pomysłu. Zadziwiasz mnie co post.
Moja kolekcja militariów

Casual Survival Blog
_________________
Forum internetowe nie służy dyskusji, co najwyżej wymianie poglądów.
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

już abstrahując od tego nieszczęsnego przedświątecznego nożyka dla niedzielnych surwiwalowców ogródkowych muszę Wam powiedzieć, że zawsze mnie zastanawiało parcie ludzi do supernoża ze wszystkim. Nóż jest uniwersalnym narzędziem, ale o jego uniwersalności w największej mierze decyduje pomysłowość operatora, co zresztą już zostało napisane ;-)

Popatrzcie na wasze matki/żony/kochanki ile potrafią zdziałać zwykłym kuchenniakiem! Krojenie, podważanie denek od słoików, młotkowanie, rąbanie, skrobanie itp itd.. Wiadomo, że to niszczy nóż, dlatego też wiele osób tego nie robi ze swoim super-hiper taktycznym nożem surwiwalowym. Bo po co coś niszczyć na siłę i bez wyraźnej potrzeby 8-)

MacGyver używał głównie klingi ze swojego scyzoryka, ale on wiedział co chce zrobić :-P

Wracając do meritum: Tu wszystko się rozbija o technikę a nie o narzędzie jakie wykorzystujemy. Kupowanie super noży, siekier czy innych zachcianek to tylko zaspokajanie własnej próżności, ot co! Dodam tylko, że ja lubię tą próżność zaspokajać ;-) Ale nie wmawiam wszystkim wokół, ze te rzeczy są im koniecznie potrzebne, jak to ma miejsce w marketingowym bełkocie....

Swoją drogą ciekawe czemu nikt nie pisze wątków "manierka Beara" lub "krzesiwo Beara"? Przecież on ma to przy sobie prawie w każdym odcinku...
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

hejtyniety pisze: Swoją drogą ciekawe czemu nikt nie pisze wątków "manierka Beara" lub "krzesiwo Beara"? Przecież on ma to przy sobie prawie w każdym odcinku...
JESZCZE nie pisze :D

Jako ojca dwóch chłopaków przerażają mnie ceny sprzętu surwiwajlowego. Jak pomyślę ile będę musiał wydać by towarzystwo ruszyło się od telewizora to mi się słabo robi. Ktoś nie chce kupić nereczki?
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1115
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

podpowiedzcie mi jak ostrzyc takie ostrze
http://scyzoryki.net/pl,product,1234690 ... 3,mw3.html
Obrazek
Awatar użytkownika
jaco
Posty: 53
Rejestracja: 01 mar 2009, 00:00
Lokalizacja: Ostrowiec Św
Płeć:

Post autor: jaco »

A widzieliście plecak Beara ? Może się mylę ale ostatnio jak zerknąłem to śmiga z jednym modelem i chyba ma na nim swoje logo
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Mam vicka z BW własnie z takim ostrzem. Oprócz tych ząbków to jest jeszcze szlif dłutowy, czyli z jednej strony tylko. Olałem wszystko i naostrzyłem normalnie jak gładkie ostrze i to symetrycznie. Na sam koniec jedynie pojechałem wnętrza ząbków okrągłym kamieniem ale tylko z jednej strony. Teraz ostrość jest w 100% zadowalająca. Cały zabieg trwał ok 30 minut, ale to była bardzo zajechana KT...
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

jaco pisze:A widzieliście plecak Beara
TUTAJ znajdziesz listę jego plecaków.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Jeśli chodzi o wygodę to prawdziwy traper potrzebuje trzech noży. Jeden do cięcia i strugania, drugi do filetowania oraz trzeci do skórowania.

Jak ktoś ma "Na tropie przygody" F. Elstnera to może zweryfikować i ewentualnie poprawić moją kiepską pamięć. :-)
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Pozwolę sobie zacytować Elstnera:
"Łowcy trudniący się zdobywaniem zwierzęcych skór mawiają, że mężczyzna powinien mieć w jednym futerale trzy noże na całe życie. Powinny one być przydatne w każdej sytuacji, począwszy od dobicia zwierzęcia, po ściągnięcie i oczyszczenie skóry, od wypatroszenia zdobyczy i oddzielenia mięsa, po odpłatanie pierwszego kawałka pieczeni. Futerał kryjący noże przytroczony jest do pasa z nabojami. Noże te spełnią swe zadanie podczas polowania oraz w drodze przez nieprzebyte gęstwiny, wszędzie tam, gdzie najpierw powinien iść nóż, a dopiero za nim człowiek. Pomogą przy wycięciu niewielkiego drzewa, sporządzeniu szałasu ze świerczyny, gontów, łuków lub nowego styliska do siekiery"

Jeśli chodzi o noże "sprawdzone w praktyce na łonie przyrody", wymienia dziewięć rodzajów - rybacki, do czółna, do ściągania skór, biwakowy, na pokład żaglówki, składany (dwa rodzaje), dłutowy do wyrobu dłubanek, dla kucharza. Wszystko ilustrują proste rysunki, poparte jeszcze dodatkowym opisem.

www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1b826fed80744ddc.html
www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4100402472c5c0d8.html
Ostatnio zmieniony 06 gru 2010, 20:49 przez Hillwalker, łącznie zmieniany 1 raz.
" YOU create your own reality "
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Jeśli chodzi o noże "sprawdzone w praktyce na łonie przyrody", wymienia dziewięć rodzajów - rybacki, do czółna, do ściągania skór, biwakowy, na pokład żaglówki, składany (dwa rodzaje), dłutowy do wyrobu dłubanek, dla kucharza. Wszystko ilustrują proste rysunki, poparte jeszcze dodatkowym opisem.
Czy mógłbyś zamieścić do tego ilustrację?
czoperadlo
Posty: 43
Rejestracja: 27 lip 2010, 22:00
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: czoperadlo »

Tak narzekacie na te Glocki i Polskie Gerlachy...
Ale powiedzcie czego ja nim w lesie nie zrobie?
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1061
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Obrazek
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Dąb, dziękuję.
Teraz się zastanawiam, po co facetowi mającemu w spisie Bowie potrzebny jest oddzielny składany nóż myśliwski. :583: I czemu nie wymienił noża łyżkowego? Chyba że ten przedostatni to łyżkowiec w 2D po prostu.
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

czoperadlo pisze:Tak narzekacie na te Glocki i Polskie Gerlachy...
Ale powiedzcie czego ja nim w lesie nie zrobie?
Prawie wszystko zrobisz, chodzi o to ile na to energii stracisz.
To się tyczy każdego kawałka ostrej stali.
Podam Ci przykład.
Śrubę przy aucie odkręcę kombinerkami, będą się ślizgać po niej, zjadą jej łeb, umęczę się przy tym i parę kutew porzucam.
A mogę to samo zrobić kluczem oczkowym, przyjemnie, szybko, bez wysiłku, bez nerwów.

Niektórzy lubią pod prąd płynąć, ale żaden rozsądny człowiek nie będzie polecał tej metody.


No i po raz ostatni w tym temacie napiszę:
1. Glock i WZ'ki mają szeroką głownię i bardzo niski szlif. Wyjątkowo źle się nimi tnie, a cięcie jest jedną z najczęściej wykonywanych czynności. Oba noże mają taki szlif gdyż projektowane nie były do cięcia tylko do dźgania.
2. Oba noże były projektowane tak aby można było nimi rzucać. Z tego tytułu nie są zbyt twarde, coby nie pękały zbyt łatwo przy chybionym rzucie. Przekłada się to niestety negatywnie na ich zdolność trzymania ostrości.

Obie te cechy sprawiają iż jako nóż do pracy Glock i WZ'ka są tragiczne, jako noże do zabijania, są całkiem spoko.
Ostatnio zmieniony 06 gru 2010, 21:41 przez Offtime, łącznie zmieniany 1 raz.
Moja kolekcja militariów

Casual Survival Blog
_________________
Forum internetowe nie służy dyskusji, co najwyżej wymianie poglądów.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

thrackan pisze:Teraz się zastanawiam, po co facetowi mającemu w spisie Bowie potrzebny jest oddzielny składany nóż myśliwski.
Nie jest potrzebny. Po prostu odpowiedni sprzęt do odpowiedniej pracy. Wszystko kręci się wokół ergonomii. Do polowania na pióro nie jest potrzebny nóż do filetowania, czy ciężki Bowie. W zupełności wystarczy poręczny składak do sprawienia. Tuszę i tak zostawia się w pierzu i wiesza w chłodzie coby skruszała.

W naszych warunkach jeden będzie targał ze sobą ciężki nóż bojowy, którym szybko wytnie dzidkę na kiełbaskę i z trochę większym oporem ją zaostrzy, a drugi zrobi to samo (a nawet lepiej) lekką morą lub victorinoxem. I właściwie nie widzę więcej poważniejszych zastosowań noża w typowym bytowaniu.


Łyżkowiec jest faktycznie przedostatni.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

wolfshadow pisze:W zupełności wystarczy poręczny składak do sprawienia. Tuszę i tak zostawia się w pierzu i wiesza w chłodzie coby skruszała.
Po prostu razi mnie idea składaka jako noża do jakiejkolwiek brudnej roboty, gdzie różności włażą w mechanizm. Ale co komu pasuje. Ja wolę zdecydowanie po saamowemu ;-) :-)

Może jestem zrażony, bo kiedyś z przymusu dwa tygodnie używałem małego Vicka jako jedynego kuchenniaka. A w menu były takie rzeczy jak gulasz, kurczak pieczony (kupiony jako całość)... Musiałem później wygotowywać nóż kilkukrotnie, bo w mechanice resztki gniły :-?
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

thrackan pisze:Po prostu razi mnie idea składaka jako noża do jakiejkolwiek brudnej roboty, gdzie różności włażą w mechanizm. Ale co komu pasuje. Ja wolę zdecydowanie po saamowemu
Ja też wolę ze stałą głownią ale akurat do roboty noszę składaka. No i czasem przy smarowaniu kanapek faktycznie coś się w mechanizm dostanie. Czyszczę od razu ciepłą wodą z płynem i gitara. :-)
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
czoperadlo
Posty: 43
Rejestracja: 27 lip 2010, 22:00
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: czoperadlo »

JA poza Glockiem też używam Vicka z blokowanym ostrzem ale większość roboty zrobi Glock...
Mi te dwa noże wystarczą do lasu ;-)
Gulipin
Posty: 14
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:34
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: Gulipin »

Kupiłem ten nóż Beara jeszcze się nie rozwalił :)
Awatar użytkownika
daniel999
Posty: 34
Rejestracja: 15 lis 2010, 17:22
Lokalizacja: Lubartów
Gadu Gadu: 7341690
Płeć:

Post autor: daniel999 »

Kupiłeś O.o Nie szkoda ci było kasy.
...ktoś odkrył w końcu prawdę
najprostszą z wszystkich prawd
że tylko jeden sposób
jest niezawodny tak

sztyl od kilofa w rece gornika...
KSU
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »



pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Awatar użytkownika
kalyk3
Posty: 270
Rejestracja: 22 lis 2009, 21:51
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: kalyk3 »

No proszę. Ten filmik powinien rozwiewać wszelkie wątpliwości co do tego noża. Chociaż w sumie to mogła być tylko mała wada danej serii. Tak wogóle to wydawało mi się, że na filmikach BG ma inny nóż, a przynajmnien inną rękojeść. Może dla siebie ma dobry nóż, a innym sprzedaje to badziewie.
“All good things are wild and free.” Henry David Thoreau
ODPOWIEDZ