Chcą sprywatyzować polskie lasy

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

MlKl pisze:Ostatnie dwa zloty - wiosenny i rodzinny
o rodzinnym jako o zlocie nie myślałem. A z ostatnim coś mi się pochrzaniło chyba rzeczywiście. jakieś opuszczone gospodarstwo mi się obijało pomiędzy uszami. Ale koniec OT
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

MlKl pisze: Pora odejść od formuły LP wywodzącej się z socjalistycznego systemu. LP mają być firmą dochodową, i nie powinny być obciążone pilnowaniem nieużytków, zabezpieczaniem ruin ośrodków wypoczynkowych etc. I najlepszą drogą do osiągnięcia tego celu jest sprzedaż.
Ale to przecież nie wymaga zmiany w ustawie o lasach. Grunty można odlesić na podstawie obowiazujacych ustaw na mocy decyzji. Kolejna sprawa, iż ośrodki wypoczynkowe LP często leżą na wydzielonym gruncie, nie będącym lasem. A co to jest nieuzytek? Nie wystarczy go zagospodarować ?

LP przecież wyprzedają domy, gospodarstwa, grunty rolne których nie potrzebują. Sprzedaja naweet stare leśniczówki. Dziś gdy samochód jest zwykłym narzedziem pracy, młodzi leśniczowie nie muszą już mieszkać w lesie. Kolejna sprawa, że obecnie Leśniczy nie jest stanowiskiem dożywotnim jak drzewiej bywało, a rotacja jest całkiem spora. Zmienia się obszar poszczególnych leśnictw, zakres obowiązków zadań a obecny sprzet pozwala pojedynczemu człowiekowi dopilnować wiekszej powierzchni lasów. Już od dawna lasy nie maja własnych drwali, korzystają z usług ZULi. I to bez tzw prywatyzacji lasów państwowych. Więc po co ONA?

A kto zajmie się utrzymaniem rezerwatów? Dziś LP mają ten obowiazek. Będziemy tworzyć nowe struktury zarzadząjące, kolejnych urzędników?

[ Dodano: 2012-07-14, 19:54 ]
Edyta;
Jeśli Europa zazdrości nam sposobu zarzadzania, uważajac że nasz system zarządzania lasami jest jednym z najlepszych w Europie, to dlaczego to zmieniać ?
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Re: Chcą sprywatyzować polskie lasy

Post autor: birken1 »

Jak się wam Panowie po tych 12 latach samodzielnych LP bronionych a potem zarządzanych przez pana Szyszko i jego kolegów polskie lasy podobają?
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1060
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Re: Chcą sprywatyzować polskie lasy

Post autor: Dąb »

Fajnie, trochę się nam lasy przerzedziły , przynajmniej coś widać , no i Chińczycy bardzo chwalą nasze drewno ;) No ale program zanocuj w lesie powstał, a to jest bardzo pozytywne. Szczerze , nie sądziłem , że dożyję czasu w którym będę mógł biwakować na legalu w lesie.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Re: Chcą sprywatyzować polskie lasy

Post autor: Tanto »

Poczekaj aż młodniki posadzone w miejscu wyciętych drzew podrosną, nie dość że nic nie będzie widać to jeszcze przejść się nie da ;-)

Jest też 'teoria spiskowa' mówiąca o planach prywatyzacji obwodów łowieckich, tzn. docelowa likwidacja kół łowieckich i wprowadzenie przepisów mówiących że zarządzanie tematem ogólnie rozumianych polowań będzie w rękach właścicieli danego terenu. Nie miałem natchnienia żeby zagłębiać się w temat, ale taka wizja wygląda dość ciekawie.

na marginesie tematu - bardzo martwi mnie to że w mojej okolicy (w promieniu kilkudziesięciu kilometrów) bardzo ograniczyło się występowanie jeleni. Rykowiska przeszły w formę 'szeptowisk'. ...i nie jest to związane z ilością wycinek. Pojawiające się teorie mówią o wpływie wybudowania S-6'ki przecinającej szlaki migracyjne oraz o rozprzestrzenieniu się 'szaraków'. To w połączeniu z planami odstrzałów narzuconymi kołom łowieckim skutecznie psuje mi zabawę.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Wedrowiec
Posty: 84
Rejestracja: 01 sty 2011, 13:47
Lokalizacja: Z krainy wilka
Płeć:

Re: Chcą sprywatyzować polskie lasy

Post autor: Wedrowiec »

birken1 pisze: 06 mar 2024, 13:11 Jak się wam Panowie po tych 12 latach samodzielnych LP bronionych a potem zarządzanych przez pana Szyszko i jego kolegów polskie lasy podobają?
Na Pogórzu Przemyskim i okolicach idzie się popłakać. Wycinka jest większa niż kiedyś, do tego lasy są zdewastowane od ciężkiego sprzętu. Kiedyś po zimie nie było takiego efektu bo wszystko było zamarznięte, teraz zimy nie ma i miejscami koleiny były po pas.

Do tego chyba ekolodzy wystraszyli leśników powstaniem Turnickiego Parku Narodowego. Ci ostatni na potęgę wycinają drzewa o rozmiarach pomnikowych na terenie gdzie ten miałby powstać. Miejscami w głębi lasu zrąb zupełny, ale nigdy samych przy drogach. Dzięki temu jak Kowalski jedzie drogą przez las może widzieć ścinę zieleni. Potem jak usłyszy od LP, że mamy z roku na rok więcej lasów to przytaknie.
Zwierząt też mniej. Kiedyś spotkanie dzików czy jeleni to było coś normalnego, teraz tylko jakaś sarna albo zając przemknie.

edit.
Chciałbym się mylić, ale nie sądzę że powstanie Turnicki Park Narodowy. Niedaleko Arłamowa jest duży Ośrodek Myśliwski Trójca. Towarzysze od lat tam polowali, przyjeżdżali dewizowcy i wątpię żeby garstka ekologów coś tu zmieniła. I chyba okoliczny las jest właśnie prywatny.
Ciężki plecak zabija radość życia...
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Re: Chcą sprywatyzować polskie lasy

Post autor: birken1 »

Wedrowiec pisze: 11 mar 2024, 18:30 Dzięki temu jak Kowalski jedzie drogą przez las może widzieć ścinę zieleni. Potem jak usłyszy od LP, że mamy z roku na rok więcej lasów to przytaknie.
Bo mamy. A że jest to zasługa zarastających pól i łąk bo się ludziom nie chce ziemi uprawiać oraz unijnych dopłat na zalesianie ugorów to sprawa zgoła inna. Tyle że nie lasów a terenów widniejących w ewidencji jako las bo las przerobiony na pustynię dalej jest prawnie terenem leśnym.
Ja usłyszałem od LP że jak las wytną to sadzą 2x tyle :566: Jak żyje piętrowego nie widziałem.
Ciekawe gdzie się podziały te posty jednego z moderatorów o tym że on będzie wspierał LP bo dzięki nim lasów w Polsce przybywa i wiek drzewostanu wzrasta :lol: Chciałem zacytować ale nie da się.
Dobrze że chociaż dzięki temu drewno staniało
A nie zaraz...

I cały czas nie ogarniam debilizmu wielu uczestników dyskusji bo niby jakim cudem upaństwowienie miało być prywatyzacją?
ODPOWIEDZ