www.reconnet.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Chcą sprywatyzować polskie lasy
Autor Wiadomość
zarat 
nic nie rozumiem


Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 12
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-11-20, 15:06   Chcą sprywatyzować polskie lasy

http://pokazywarka.pl/j8nd8e/

Myślę, że naprawdę ważna i pilna sprawa. O tym co się może stać po sprywatyzowaniu lasów już chyba nie muszę wspominać (a może muszę?).
_________________
rakietnictwo wodne
 
 
     
adevoner 

Dołączył: 23 Mar 2008
Posty: 6
Skąd: zachód
Wysłany: 2010-11-20, 15:07   Prywatyzacja polskich lasów

Cytat:
Podgrzybki od Bauera.

Na głównej ciekawostki z kraju i ze świata, a ja o cichej prywatyzacji Lasów Państwowych chciałbym napisać słów kilka....

Mamy ostatnio na wokandzie wiele mniej i bardziej poważnych tematów, jednak pewna bardzo ważna sprawa jest dziwnym zbiegiem okoliczności pomijana w 95% polskich mediów. Jednym słowem – coś poważnego jest na rzeczy. Ciekawy jestem, ilu z Was wie, że pierwsze czytanie dotyczące „włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych” odbędzie się 24 listopada?

Brzmi to trochę poważnie i trąci polityką, czyli ogólnego zainteresowania nie wzbudzi. A powinno i to natychmiast..

Ogólnie ciężko wywnioskować cokolwiek w tej kwestii, słysząc o „zmianie ustawy o finansach publicznych”. Jako lokalny patriota, miłośnik przyrody (nie mam nic wspólnego z ekologami) i osoba chętnie spędzająca wolny czas na łonie natury, w tym również w lesie, postanowiłem poświęcić kilka chwil z mojego bezcennego czasu, na zgłębienie materiałów dostępnych w sieci. Przyznam szczerze, że włos mi się na głowie zjeżył. Wszystkie te mądre sformułowania przytoczone powyżej można sobie podarować i zastąpić bardziej zrozumiałym tekstem – przymiarka do prywatyzacji. A jakie są skutki tego zabiegu w naszym kraju, chyba nie muszę tłumaczyć. Bo jeśli czarne scenariusze, które brzmią całkiem realistycznie dojdą do skutku, to nie będziecie mieli wstępu do prywatnych niemieckich/rosyjskich/ogólnie zagranicznych lasów na terenie Polski. Nie będzie relaksu, biegania, jazdy na rowerze, zbierania grzybów, polowania, seksu ani spaceru z dziećmi.

Nie będę się tu produkował, wylewał żali ani wysnuwał nowych teorii.

Podsumuję tylko wszystko to, co zostało umieszczone w tej wiadomości. Moim skromnym zdaniem trzeba działać póki nie jest za późno. Argumenty przeciwko prywatyzacji są dosyć oczywiste. Tylko co z tego, skoro temat jest medialnie przemilczany?

Wiem, że niektórym z Was nie spodoba się to, że jest to inicjatywa gościa z PISu. Osobiście nie cierpię polityków i polityki, zwłaszcza w naszym kraju. W tym momencie jednak przełamałem swój opór (co absolutnie nie oznacza, że stałem się zwolennikiem którejkolwiek z partii), ponieważ dostrzegam skalę problemu. Cel jest szczytny, dlatego należy stanąć ponad podziałami i zebrać jak największą ilość podpisów! Nie patrzeć na prawą ani lewą stronę sceny politycznej, tylko wziąć sprawy we własne ręce. Organizowana jest zbiórka autografów pod „wnioskiem o poddanie pod referendum ogólnokrajowe sprawy przyszłości Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe”. Uważam, że powinna się nim zainteresować każda osoba, której nie jest obojętny los polskich lasów. Dokument można pobrać pod adresem: http://www.ekorozwoj.pl/images/stories/lista.pdf .


Poniżej pozwolę sobie zacytować część informacji znalezionych w sieci. Dla zainteresowanych linki umieszczam w poniżej cytatów oraz w powiązanych.

„Jeśli kolejny plan Rządu Premiera Tuska zakończy się sukcesem, to już za kilka lat na terytorium geograficznym, określanym jako Polska, na niemieckiej ziemi, w niemieckich lasach będą rosły niemieckie podgrzybki, zasilane polskim, darmowym azotem. Być może również chińskie, amerykańskie, czy francuskie, ale jako że Niemcy są naszym obecnie najlepszym przyjacielem w Europie, to oni z pewnością jako pierwsi wystąpią z propozycją pomocy fachowej i finansowej w prywatyzacji Lasów Państwowych.”

„PLP jest obarczone dużą „wadą materiałową”- nie jest mianowicie deficytowe. Co więcej, jest dochodowe, nie ma długów, a w banku ma odłożoną skromną sumkę ok. 2 mld zł. Gdy na zachodzie Europy pakuje się miliardy dotacji do lasów, u nas nie kosztują one Państwa nic.”

„Nie powinny nas więc zbytnio, za 2-3 lata dziwić, pojawiające się coraz częściej tablice „Teren prywatny, wstęp wzbroniony”. Jak również perspektywa odpłatności za prawo wstępu do prywatnych lasów.”

„Obecne plany Rządu przewidują szybką sprzedaż ok. 2 mln hektarów, posiadanej przez Skarb Państwa ziemi uprawnej za ok 15 mld zł. Jest to ok. 7 % terytorium kraju. Dodając 23 % lasów mamy już 30% terytorium kraju.”

„U nas wydaje się, ze nikogo nie interesuje, że już dosłownie za chwilkę, Rząd Premiera Tuska po cichutku i bez rozgłosu wyprzeda jedne z najpiękniejszych lasów w Europie i nie zniszczoną nawozami ziemię, idealną do stworzenia gospodarstw ekologicznych.”

„Przypominamy, że za dwa lata kończy się moratorium na zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców. Wystarczająco długi czas, aby doprowadzić do upadłości lasy i sprzedać je obcym inwestorom. ”

Polecam tekst:

http://www.kontrowersje.n...ckie_podgrzybki

„Włączenie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych to największe zagrożenie w ich dotychczasowej historii – uważają przedstawiciele środowisk naukowych, organizacji związkowych oraz stowarzyszeń związanych z leśnictwem. Rządowej propozycji sprzeciwiają się także politycy i sami leśnicy.”

„Przeciwko pomysłowi ministra finansów Jacka Rostowskiego protestuje m.in. dziewięciu byłych dyrektorów Lasów Państwowych, zarządzających nimi od 1969 r.”

„Dziekani wydziałów leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w swoim liście otwartym zwracają uwagę m.in. na to, że istniejący dziś w Polsce model trwałego i zrównoważonego leśnictwa w wielu krajach świata jest uważany za godny naśladowania, zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i przyrodniczym.”

„Przedstawiciele środowisk naukowych, organizacji związkowych oraz stowarzyszeń związanych z leśnictwem przekonują, że zrealizowanie planu ministra finansów spowodowałoby zniszczenie Lasów Państwowych i wypracowywanego przez 86 lat systemu gospodarki leśnej opartej na samofinansowaniu.”

„Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przekonuje, że potencjalna korzyść z włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych zostanie zniwelowana przez niepowetowane szkody dla ochrony środowiska, zachowania bioróżnorodności ekosystemów leśnych i wielu innych funkcji pozaprodukcyjnych lasów.”

„Polski Związek Łowiecki obawia się, że zmiana obecnego modelu finansowania Lasów Państwowych doprowadzi do ich prywatyzacji, a także prywatyzacji łowiectwa.”

http://www.lasy.gov.pl/za...sow-publicznych

„Tradycją jest, że przed wyborami prezydenckimi kandydaci na najwyższy urząd spotykają się z leśnikami. No i niedawno właśnie doszło do takiego spotkania z Bronisławem Komorowskim, był na tym spotkaniu także pan leśniczy, od którego kupuje drewno. Twierdził on dziś w czasie rozmowy, że pan marszałek zapowiedział przekształcenie lasów w spółkę skarbu państwa. Powiedział, że to nie jest sprawiedliwe kiedy niewielka grupa zawodowa generuje taki zysk ze sprzedaży drewna i innych użytków, nie dzieląc się tym z resztą społeczeństwa. Demagogia tego twierdzenia jest oczywista. Nie chodzi bowiem panu marszałkowi o dzielenie się ze społeczeństwem tylko o wydrenowanie kasy branżowej leśników. Bo brakuje zwyczajnie pieniędzy w budżecie. Jeśli do tego dojdzie zapomnijcie o lasach. Na każdym zalesionym stoku jakiś lokalny Sobiesiak zrobi sobie wyciąg, a miejscowy nadleśniczy będzie mu przyklaskiwał.”

„Należy się zatem spodziewać powrotu pomysłów prywatyzacji Lasów oraz gwarantowanie majątkiem Lasów reprywatyzacji i odszkodowań za utracone mienie.”

„I nie da się wykluczyć, że za kilka lat, nasze dzieci las będą mogły obejrzeć głównie zza ogrodzenia, tak jak to ma miejsce w Niemczech, Francji czy innych krajach uzurpujących sobie prawo do mówienia jak należy dbać o przyrodę w Polsce.”

http://blogmedia24.pl/node/30800

„Bo to jest dopiero początek procedury – wyprowadzić pieniądze z lasów, niech zaciągają kredyty w bankach komercyjnych, niech się zadłużają, niech staną się niewydolne. No, a potem już trzeba prywatyzować, skoro są obciążeniem dla państwa, skoro musimy do nich dopłacać.”

„to nie prywatyzacja. Tylko łatanie budżetu kreatywną ksiegowością. Lasom Panstwowym chcą zabrać nadwyżki, które LP trzymają na wypadek klęsk. Zapewne doprowadzi to do bankructwa PG LP które są dochodowe. W zapewe w przyszłości LP sprywatyzują. Tylko to nie będzie prywatyzacja na zasadzie oddania lasów przedwojennym właścicielom lecz kolesom z którymi kręci się lody.

Większość lasów pod nadzorem PG LP przed wojną też była państwowa. Dużo jest też lasu posadzonego na gruntach nielesnych po wojnie.”

http://niepoprawni.pl/blo...-lasy-panstwowe

„Upadłościowy scenariusz

Według ekspertów, rozwiązanie to nieuchronnie spowoduje najpierw zadłużenie Lasów Państwowych w bankach komercyjnych, a następnie zanik zdolności ekonomicznej Lasów do prowadzenia gospodarki leśnej. Doprowadzi to do kresu misji wypełnianych przez Lasy Państwowe, zaś końcowym efektem będzie ich natychmiastowa destrukcja i prywatyzacja (z wizją opanowania przez kapitał obcy). Będzie to kres misji Lasów Państwowych pod względem bezpieczeństwa ekologicznego państwa i zabezpieczania podstawowych potrzeb jego mieszkańców skutkujący w stosunku do każdego z nas nie tylko zakazem zbioru runa leśnego i grzybów, ale nawet wstępem do lasu.”

„Tysięczna manifestacja umundurowanych leśników pod Radą Ministrów 29 września została oceniona jako nieistotny happening. Protesty świata naukowego, myśliwych i profesjonalnych stowarzyszeń gospodarczych traktowane są jako dane do dyskusji. Złożenie 20 października u marszałka Sejmu ponad 200 tys. podpisów zebranych przez leśników i myśliwych wśród ludzi protestujących przeciw włączeniu Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych to dla władzy okazja do poklepania po plecach i deklaracji, że Lasy są niezwykle ważne, bardzo dobrze zarządzane i zrobi się, co tylko w mocy. Moc ujawniła się prawie natychmiast. 29 października. Rada Ministrów, bez żadnych koniecznych uzgodnień, jednogłośnie zgodziła się na włączenie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych.”

http://wiadomosci.monasterujkowice.pl/?p=6957

„Znów dziennikarze przemilczeli niewygodne hasła i zignorowali leśników, którzy 29 września br. przed Urzędem Rady Ministrów uczestniczyli w wielotysięcznej manifestacji. W ten sposób nie da się jednak zlikwidować bardzo ważnego problemu, nawet jeśli go przykryjemy najmocniejszą płachtą zmowy milczenia.”

http://finanse.wp.pl/kat,...mosc_prasa.html

„A więc jeśli na nie chodzi rządowi o łatanie dziury budżetowej to o co?

O prywatyzację lasów. Tu nie chodzi o żaden skok na kasę. To może być pretekst, ale za wszystkim kryje się chęć prywatyzacji lasów. Przecież trzeba wiedzieć, że te dwa miliardy, które weźmie minister finansów przejmując Lasy Państwowe, potem będzie musiał wydawać z powrotem na obsługę prac i płac w lasach. A do tego może zdarzyć się tak, że trzeba będzie dofinansować lasy. Po drugie sytuacja w lasach jest bardzo dynamiczna. Przyroda czasami płata figle leśnikom i od czasu do czasu dochodzi do klęsk leśnych. Wtedy budżet państwa musi do lasów dokładać. Na zdrowy rozsadek każdy minister finansów powinien uciekać od lasów jak najdalej. Jako doświadczony leśnik z parlamentarnym doświadczeniem, wiem dzisiaj doskonale, że nie chodzi tu o przejęcie lasów na których się nie zarobi, ale o ich prywatyzację.

Komu może zależeć najbardziej na kupnie Lasów Państwowych?

Lasy to po pierwsze grunty, często położone wokół miast. To grunty nadmorskie, grunty nad rzekami, w górach, nad jeziorami, innymi słowy tereny bardzo intratne np. dla deweloperów. Po drugie, lasy państwowe to kopaliny. Już teraz firmy prywatne, które dzierżawią od lasów kopaliny płacą lasom śmieszne małe tenuty dzierżawne. Prywatyzacja lasów będzie świetnym biznesem dla niektórych przedsiębiorców, ale może się okazać końcem polskiej gospodarki leśnej i tragedią polskich lasów, o ile nikt nie powstrzyma planów prywatyzacji Lasów Państwowych.”

http://iskry.pl/index.php...d=9765&Itemid=3

„Ale też lasy pełnią kolejną funkcję – z jednej strony las jest systemem zatrzymującym wodę w gruncie powodują spowolnienie jej spływu – retencja wody w gruncie ma tutaj ogromne znaczenie gospodarcze. Las, jako ogromna masa chlorofilu – przyczynia się również do absorpcji dwutlenku węgla z atmosfery.

I ta ostatnia funkcja lasu ma ogromne znaczenie w ochronie atmosfery w znaczym stopniu zanieczyszczanej dwutlenkiem węgla powstającym w wyniku działalności produkcyjnej człowieka.

Lasy znajdują się także na skałach macierzystych będących nośnikiem surowców energetycznych. Dzisiaj sięgnięcie po te surowce wiąże się z likwidacją lasu w celu prowadzenia odkrywkowej eksploatacji górniczej.

I ostatni argument – wartości wymiernej lasu. Szacuje się, że drewno warte jest ponad 300 miliardów złotych. Samo drewno, a ile warte są owoce leśne, zwierzyna łowna, zasoby pokładów kruszyw budowlanych oraz surowców energetycznych zlokalizowanych na powierzhni około ¼ powierzchni Polski ?

Cóż, jest to łakomy kąsek dla inwestorów zwłaszcza zagranicznych, ponieważ w Europie zachodniej lasów o znaczeniu takim, jak w Polsce, już nie ma.”

http://dobrezycie.salon24...sow-panstwowych

„Lasy Państwowe - Obecnie zarządzają lub nadzorują około 9 milionów ha lasów, co stanowi ponad 28% powierzchni Polski. Lasy państwowe stanowią 7,5 milionów ha.(wikipedia)

.

W Polsce zostalo sprywatyzowane juz prawie wszystko.”

„Tylko o jednym cisza .

POLSKIE LASY - ZIEMIA I DRZEWA.

Totalna cisza . Nawet jeden glos naszych elit politycznych i finansowych nie padl z propozycja prywatyzacji

(sprzedazy) 7,5 miliona hektarow .

Troche to dziwne...........

Moze sa jakies przeszkody natury technicznej ? Powiedzmy np. ze sa zastawionepod gigantyczne zadluzenie Skarbu Panstwa . Skarb Panstwa jak wszystkim wiadomo nie splaca kredytow lecz zadluza sie ciagle o kolejne kolosalne kwoty. Czy w wypadku ogloszenia niewyplacalnosci "zastaw" nie przechodzi automatycznie do wierzyciela ?”

http://ironicznyanglosas....sow-panstwowych

„PiS chce ogólnopolskiego referendum ws. propozycji rządu dotyczącej włączenia Lasów Państwowych do jednostek sektora finansów publicznych. Referendum miałoby się odbyć razem z wyborami samorządowymi. Przeciwne referendum są PO i PSL, a SLD jest sceptyczne. Propozycję w sprawie referendum przedstawił na konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS, były minister środowiska Jan Szyszko. Przeciwny pomysłowi referendum jest szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. - To nie ma sensu - powiedział.

- Składamy projekt uchwały w sprawie ogłoszenia referendum z pytaniem "Czy jesteś za włączeniem Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych, zgodnie z propozycją ministra finansów, co prowadzi konsekwentnie do ich prywatyzacji?" - poinformował Szyszko.

- Chcemy, aby w tej sprawie wypowiedziało się całe społeczeństwo(...) Lasy to jedna czwarta terytorium kraju, która jest w ręku państwa i która zapewnia Polakom poczucie bezpieczeństwa - podkreślił.”

http://biznes.onet.pl/pis...iadomosci-detal


http://www.wykop.pl/ramka...ow-panstwowych/


Smutnie to wygląda. Grecy już zdążyli sprzedać jedną sporą wyspę przez te długi.

EDYTA: Post scalony z tematem założonym przez zarat
Ostatnio zmieniony przez puchalsw 2010-11-20, 18:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
AdrianeK 

Wiek: 29
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1
Skąd: Ostroleka
Wysłany: 2010-11-20, 15:24   

W mojej okolicy kilka połaci lasów jest pod kamerą.
Może są nie pogrodzone ale aż żal ściska że ktoś coś takiego robi.
I co niby będzie jak sobie będę szedł przez las a tu mi ktoś wyskakuje i karze uciekać :)
Rozumiem zakaz wchodzenia do parków narodowych ale żeby prywatyzować i dzielić miedzy innymi.
Las to nasze wspólne dobro.
Nie jestem za prywatyzacją.
 
     
Kobra 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 424
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-11-20, 15:29   

Jest demokracja :) Zza komuny wszystko było "wspólne" źle, teraz jest demokracja i chcą prywatyzować źle no to co te społeczeństwo chce wreszcie?
Ale czy ten właściciel lasu będzie miał wszystkie prawa do lasu? Bo może bardziej o niego zadba i mniej mieszczuchów będzie wchodzić do lasu i zaśmiecać teren...
 
 
     
AdrianeK 

Wiek: 29
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1
Skąd: Ostroleka
Wysłany: 2010-11-20, 15:46   

Jeśli wykupi to pewnie będzie miał prawo do wszystkiego.
Dla nas las jest do zwiedzania bo my las lubimy.
A załóżmy że nie możesz wejść tam..tobie różnicy nie zrobi czy zaśmiecony czy nie bo skoro tam nie wejdziesz to nie zobaczysz :)
Chociaż my nie aniołki i tak wleziemy do lasu :)
 
     
Kobra 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 424
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-11-20, 16:03   

No w sumie racja jakbym do lasu nie mógł wejść który jest 100m od domu mojej babci to bym zwariował. Teraz państwo głupieje...
 
 
     
zarat 
nic nie rozumiem


Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 12
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-11-20, 16:09   

Kobra napisał/a:
Jest demokracja :) Zza komuny wszystko było "wspólne" źle, teraz jest demokracja i chcą prywatyzować źle no to co te społeczeństwo chce wreszcie?

Społeczeństwo nie jest jednym człowiekiem i prawie nigdy nie może czegoś chcieć albo nie chcieć jednoznacznie. U nas jest dupokracja a nie demokracja, rządzi ten, kto puszcza odpowiedni przekaz w media. Dlaczego media nie mówią o prywatyzacji lasów? Dlaczego tylko Radio Maryja i kilka małych gazetek o tym wspomina? Nie mów mi, że to temat mało ważny dla społeczeństwa, bo tu chodzi o 1/4 powierzchni naszego kraju. Zamiast tego jakieś bzdury typu dopalacze, krzyże i inne...
_________________
rakietnictwo wodne
 
 
     
AdrianeK 

Wiek: 29
Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1
Skąd: Ostroleka
Wysłany: 2010-11-20, 16:48   

Dopalacze ,krzyże i inne dobrze się sprzedają.
Kogo obchodzi głupi las który daje tlen.Kogo obchodzi że jak sprywatyzują to właściciel sobie wytnie.
Będąc jakiś czas temu w Muzeum Leśnictw widziałem odpowiednio że podobno procent lasów polski ma się zwiększać. To taka miła ciekawostka.
Trzeba jakoś dziurę budżetową załatać.
Nie lepiej jak te k***y z sejmu mniej kasy wezmą??
Zawsze znajdziemy dla nas odpowiednie miejsce do wypoczynku w lesie.tylko że tym razem będzie bardziej się trzeba ukryć :)
 
     
emilw641 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 32
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 82
Skąd: woj. Lubelskie
Wysłany: 2010-11-20, 16:49   

Jak lasy będą miały prywatnych właścicieli to dopiero zacznie się masowa wycinka.
 
     
Kobra 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 424
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-11-20, 18:24   

No to widać że Polskie lasy są w chu**** sytuacji... A my zwykli ludzie nic na to nie poradzimy... taka prawda no i racja co do demokracji bo nigdy nie ma tego samego zdania społeczeństwo... Teraz to tylko ci którzy mają plecy i pieniądze rządzą w Polsce...
 
 
     
adevoner 

Dołączył: 23 Mar 2008
Posty: 6
Skąd: zachód
Wysłany: 2010-11-20, 19:08   

Co do wycinki, potrzebne jest chyba zezwolenie na takową. Swego czasu był głośny przypadek człowieka który wyciął parę drzew na swojej działce, a urzędnicy z uśmiechem na twarzy kazali zapłacić parę tysięcy złotych kary.

Chyba, że można obejść to prawo, specjalnie dla przemysłowców.

Cytat:
Jest demokracja :) Zza komuny wszystko było "wspólne" źle, teraz jest demokracja i chcą prywatyzować źle no to co te społeczeństwo chce wreszcie?


Przepraszam, ale co ty pleciesz? Wystarczy wyśrodkować, zastosować kombo najlepszych stron obu ustrojów. Po co od razu popadać w skrajności? To tak jak ktoś kto chce mieć prawo do broni bez zezwolenia, czy też demokracji bezpośredniej i od razu anarchista czy jaki diabeł. Nie myśl w taki sposób.
 
     
niewazne
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-20, 21:18   

Kobra napisał/a:
A my zwykli ludzie nic na to nie poradzimy

Zawsze można zostać partyzantem ;-)
Panowie tak szybko nie dojdzie do prywatyzacji.
emilw641 napisał/a:
Jak lasy będą miały prywatnych właścicieli to dopiero zacznie się masowa wycinka.

Przy starszych drzewach jest ona nieopłacalna ponieważ trzeba zapłacić odpowiednią stawkę która jest ustalana od grubości pnia na odpowiedniej wysokości.
 
     
Zirkau 


Pomógł: 18 razy
Wiek: 106
Dołączył: 29 Maj 2010
Posty: 1984
Skąd: Zirkau
Wysłany: 2010-11-20, 21:21   

niewazne napisał/a:
Przy starszych drzewach jest ona nieopłacalna ponieważ trzeba zapłacić odpowiednią stawkę która jest ustalana od grubości pnia na odpowiedniej wysokości.


mylisz ustawę o lasach z ustawą o ochronie przyrody wg której opłaty nalicza sie do każdego drzewa - a uop nie dotyczy lasów.

W lasach nie ponosisz dodatkowych opłat, jesli w miejsce będziesz sadził nowy las. To oznacza że im w lesie starsze drzewa i grubsze tym więcej m3/ha drewna zbierzesz a wiec więcej $. A koszt nasadzenia 1ha lasu jest stały.
 
     
Kobra 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 424
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-11-20, 22:09   

Cytat:
Zawsze można zostać partyzantem ;-)
i strzelać do prywaciarzy? :) ale wytną lasy i partyzantka nie będzie miała gdzie się podziać :)
 
 
     
zarat 
nic nie rozumiem


Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 12
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-11-20, 23:06   

Kobra napisał/a:
No to widać że Polskie lasy są w chu**** sytuacji... A my zwykli ludzie nic na to nie poradzimy... taka prawda no i racja co do demokracji bo nigdy nie ma tego samego zdania społeczeństwo... Teraz to tylko ci którzy mają plecy i pieniądze rządzą w Polsce...

Ależ pier***isz. Jakby każdy tak myślał to nigdy nic byśmy nie mogli poradzić. Oczywiście, że można zrobić coś oddolnie. Przede wszystkim nagłośnić całą sprawę - jest internet, są plakaty, są spreje, są znajomości. Najpierw jednak musiałbym zweryfikować czy faktycznie to co koleś napisał w linku z pierwszego posta jest prawdą (głupio byłoby rozkręcić akcję przeciw czemuś co nie istnieje).
_________________
rakietnictwo wodne
 
 
     
Kobra 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 424
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-11-20, 23:13   

tak, no ale wielu nie obchodzą lasy... jakby chodziło o to że np. kina zamykają to by był chaos...
 
 
     
rumcajs 
samotnik z wyboru


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 124
Skąd: Pszów
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2010-11-21, 00:50   

W moim mieście mają budować nową drogę,droga ta przetnie zielone płuca miasta a następnie wokół tej drogi powstaną miejsca pod zabudowę.Droga ta spowoduje że lasy,cieki wodne i malownicze krajobrazy zostaną zniszczone,oczywiście teraz będą robione ekspertyzy środowiskowe,ale głowę dam że i tak te ekspertyzy będą takie jak władza będzie tego chciała.Najgorsze jest to że ludzie się cieszą z tego że w ich mieście zostaną zniszczone lasy i cieki wodne.zostali oczywiście otumanieni rozwojem i wygodną drogą do autostrady.Każdy ma gdzieś przyrodę,każdy chce tylko dróg i rozwoju.
To samo będzie z Lasami Państwowym,nikogo nie interesują lasy bo ludzi interesują tylko pieniądze i materializm.Tym bardziej że Polskie lasy przynoszą zyski państwu i to wcale nie małe.Ale wiadomo że za nie długo obco krajowcy będą mogli kupować polską ziemię i rząd zrobi wszystko żeby jak najwięcej "obcych" przyszło do naszego kraju.Jak jeszcze do Unii wejdzie Turcja to wtedy mamy masowy napływ wszystkich arabów,bo wystarczy że arab dostanie się do Turcji,a stamtąd to już Europa dla niego otwarta.
Ja wiedziałem że Europa to początek końca Polski,czy nie czas już wyjść z tego związku Radzieckiego?(Unia Europejska)Czy nie lepiej znów stać się niepodległym krajem tak jak Norwegia czy Szwajcaria?Za chwilę ludzi też sprywatyzują i będziemy własnością arabów albo innych narodowości.
 
     
Kobra 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 424
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-11-21, 08:18   

Rumcajs, jakbyśmy odeszli z Unii Europejskiej to gospodarka by runęła w gruzach :)
NO właśnie! napływ arabów! Zaraz będą się wysadzać w powietrze... nim miejsce zamieszkania? Poligon chyba... Czeczeni już zamieszkali Polskę i robią problem, romowie też i teraz arabów napłynie... echh niech polska bierze przykład z Francji i niech wykopie romów..
U mnie na wsi też biegnie droga przez las ale jest to polna i zwierzęta przez nią przechodzą a i tak po roztopach jest nie dostępna. Jeszcze kilka lat i ten mój las też sprywatyzują..
 
 
     
adevoner 

Dołączył: 23 Mar 2008
Posty: 6
Skąd: zachód
Wysłany: 2010-11-21, 09:33   

@Kobra, czy mi się wydaje czy za dużo gadasz? Ogarnij skład i sens swoich wypowiedzi. Raczej nikogo nie jara czytanie wypocin.

To że gospodarka by runęła, to fakt. Państwo sprywatyzowało akcje kluczowych przedsiębiorstw, aby tylko spłacić odsetki i zaciągnąć nowy dług. To jest nonsens. Problemem nie jest jakaś dziura budżetowa. Problemem są ludzie którzy stoją za polityką i kierują kolejnym rozbiorem Polski. Może nie tylko Polski, co całej Europy. Araby nie będą się wysadzać, oni będą się mnożyć. Dostają dopłaty, niezależnie czy na zachodzie czy w naszym kraju (chociaż mamy tylko garstkę Czeczeńców, to jest na dobrej drodze aby patologia się rozrosła).

Tak więc panowie, możemy próbować zatrzymać tą zgniliznę (nie tylko prywatyzacja polskich lasów, ale w ogóle całej Polski), ale z góry uprzedzam że partyzantka jest dobra dla rambo pozbawionych wyobraźni i poniesionych przez emocje. Jeżeli chcecie faktycznie rozwiązać problem, uświadomcie ludzi w jakie szambo wchodzi Polska, a więc i oni.
 
     
Ciek 
awski

Pomógł: 8 razy
Wiek: 15
Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 737
Skąd: z kanapy przed TV
Wysłany: 2010-11-21, 09:51   

Zapomnijcie o tym temacie, to brednie.
 
     
rumcajs 
samotnik z wyboru


Pomógł: 1 raz
Wiek: 38
Dołączył: 12 Lip 2010
Posty: 124
Skąd: Pszów
Ostrzeżeń:
 2/4/6
Wysłany: 2010-11-21, 11:17   

Mówicie że gospodarka upadnie,jakoś Norwegia nie jest w Unii a ich gospodarka ma się lepiej niż cała ta Unia.Oni jakoś nie chcą przystąpić do Unii.Wiec jeśli Unii by nie było to z głodu zdechniemy?A ja wam powiem że gdyby nie Unia to dzisiaj bezrobocia by nie było a tak to mamy 12 % bezrobocie bo Unia zamknęła nasze cukrownie,stocznie,huty,zniszczyła rybołóstwo i małe gospodarstwa.Mnóstwo mniejszych zakładów upadło bo nie spełniały norm Unii.
Co do lasów to pragnę powiedzieć że gospodarka Finlandii i całej Skandynawii jest w dużym stopniu oparta na leśnictwie.Polskie lasy też przynoszą corocznie mnóstwo drewna,a tym samym w ogromnym stopniu zasilają budżet państwa.
Ciek, być może że to brednie,ale lepiej na zimne dmuchać,bo jakoś polityką nie wierzę.Oni dla kasy są w stanie zrobić wszystko,zresztą widać że potrafią nasz kraj wyprzedawać po kawałku,za chwilę to cała Polska zostanie sprzedana.
 
     
maxter 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 32
Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 149
Skąd: Ostróda
Wysłany: 2010-11-21, 12:28   

Co do Norwegii... Zanim odkryto u nich ropę też nie było kolorowo, więc to średni przykład.
_________________
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
 
     
Ciek 
awski

Pomógł: 8 razy
Wiek: 15
Dołączył: 25 Paź 2009
Posty: 737
Skąd: z kanapy przed TV
Wysłany: 2010-11-21, 13:03   

1. Zmiany w systemie finansów publicznych nie mają nic wspólnego z prywatyzacją.
2. Żeby coś sprywatyzować, to ktoś musi chcieć to kupić. Żeby ktoś chciał coś kupićto musi to wpierw istnieć, a po drugie zapewniać perspektywę zysków:
a) Lasy Państwowe nie są "właścicielem" lasów, choćby z tego prostego powodu, że nie mają osobowości prawnej. W przypadku ich komercjalizacji (przekształcenie w spółkę), która poprzedza prywatyzację nie staną się właścicielami zarządzanych lasów, te nadal będą własnością Skarbu Państwa. W związku z tym, co właściwie można by prywatyzować?
b) zgodnie z wygooglanymi informacjami LP gospodarują na ok 9 mln ha lasów, z czego osiągnęły "w ostatnich kilku latach" 2 mld zł zysku. 2 mld zł to kosmiczna kwota ale nie jak się ją podzieli przez 9 mln i "kilka lat". Właściwie nawet gdyby to był zysk z jednego roku to jest to totalna porażka (licząc na palcach 200 zł za ha). Żaden przedsiębiorca w takie coś nie zainwestuje. Sensowna stopa zwrotu z inwestycji to 15%+, poniżej tego lepiej kasę wpakować na lokatę bankową.

Gdyby państwo chciało sobie podreperować budżet to nie musiałoby wcale gmerać przy LP, których najprawdopodobniej i tak nikt by nie kupił. Wystarczy zacząć bezpośrednio sprzedawać grunty będące własnością SP/jednostek samorządu terytorialnego. Można to robić już dzisiaj, bez jakiś prywatyzacji itp. i zajmuje się tym przede wszystkim ANR (lekko ponad 100.000 ha w 2009 r.).

Dziennikarska kaczka w połączeniu z ludzką głupotą.
 
     
Kobra 


Wiek: 26
Dołączył: 21 Maj 2009
Posty: 424
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-11-21, 13:04   

Chłopie co ty porównujesz? Polskę do Norwegii? Wiadomo że Norwegii wiedzie się dobrze bo sprzedaję ropę i gaz a Polska jaki surowiec sprzedaje? Wiesz z Unii bierzemy dużo pieniędzy na rozwój kraju...
 
 
     
yoger 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 34
Dołączył: 06 Sie 2010
Posty: 209
Skąd: Drammen
Wysłany: 2010-11-21, 13:22   

Lasy nie dają praktycznie zysku, jest on minimalny z tego co pamiętam niecałe 100mln zł rocznie, przy obrotach na 4,5mld zł, poprostu bardzo dużo się inwestuje w jego ochronę i zagospodarowanie, do tego wszystkie stanowiska papierkowe trzeba utrzymać. Lasy prywatyzowane są wszędzie i przynoszą ludziom zyski, natomiast sprywatyzowany las podlega takim samym procedurom jak państowy, wymagane są wszelkie ewidencje, plany i procedury podczas jego użytkowania, tak więc nie ma się co bać. Przy okazji prywatnemu właścicielowi może bardziej zależeć (może mieć takie możliwośći posiadając powiedzmy kilka-kilkadziesiąt ha) na utrzymaniu czystości i porządku, mogą skończyć się problemy z leśnymi wysypiskami, a ludzie, którzy potrafią cieszyć się nim nie wyrządzając szkód raczej nie będą tępieni (oczywiście zależy od mentalności właściciela).
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 11