Konserwacja butów

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Konserwacja butów

Post autor: Kobra »

Witam. Mam mały problemik. Ostatnio zająłem się moimi butami. Najpierw tylko używałem takiego płynu przezroczystego ale dużego efektu nie widziałem. Teraz pastuję buty aby lśniły i się trzymały. I tu mam pytanie. Czy jak wypastuję buty to mogę nałożyć tą pastę w płynie? Czy nie zmyję mi tej pasty co wcześniej nałożyłem? Czy może lepiej tą w płynie stosować przed pastowaniem zwykłym. ?
Ostatnio zmieniony 19 lis 2010, 21:39 przez Kobra, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Unikaj wszelkich przezroczystych nabłyszczaczy w płynie i innych "past" dających "połysk bez polerowania". Niszczą skórę. Stara dobra pasta do butów na bazie wosku i tłuszczu to jest to.
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

ja mam taki z Buwi premiere z dodatkiem wosku pszczelego. Robiłem tak jak było napisane w internecie i nałożyłem najpierw warstwę pasty nałożyłem i na 20 min pozostawiłem. Potem szczotka w ruch i buciki błyszczą :) No cóż to rezygnujemy z tych wszystkich bajerów. No też mi się nie chciało wierzyć z tymi nabłyszczaczami.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2010, 16:46 przez Kobra, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Pastę przed nałożeniem dobrze jest podgrzać - najlepiej w kąpieli wodnej, ale w wojsku po prostu się podpalało puszkę, i jak się pasta gotowała, gasiło i dopiero pastowało sapogi. Gorąca pasta lepiej penetruje skórę. Polerowanie obok poprawy wyglądu tworzy warstwę, do której błoto się nie przykleja tak, jak do niepolerowanej skóry.
Awatar użytkownika
Ewald
Posty: 39
Rejestracja: 13 wrz 2010, 09:59
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Tytuł użytkownika: Jam jest hardkor
Płeć:

Post autor: Ewald »

Ja szczególną uwagę zwracam na szwy (buty WP)- wcieram pastę szczoteczką do zębów.
Czasem podpalam pastę żeby była rzadsza, ale nie co dzień.
Do skórzanych butów nie używałem nigdy wynalazków.
It's not easy facin' up when your whole world is black
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

MIKI to wsadzić do gorącej wody puszkę z pastą i wtedy pastować? A takie pytanie co kiedy pastować? Ja lubię pastować i nawet co dzień macham szczotką po moich desantach ;)
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

To lepiej uważaj Kobra bo nadmierne pastowanie może tak samo szkodzić jak nie pastowanie. Mówię oczywiście o nakładaniu co dzień pasty. Ale samo machanie szczotkę co dzień raczej nie szkodzi.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Online
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 826
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Jaca pisze:nadmierne pastowanie może tak samo szkodzić jak nie pastowanie
a to niby czemu? Sam tak robię od wielu lat z każdymi prawie butami i jakoś im to nie szkodzi a wręcz przeciwnie. Z tym podgrzewaniem pasty to prawda ale żeby do stanu gotowania doprowadzać :shock: Kaloryfer starcza a jak masz monitor CRT to i on sobie nieźle radzi :-P Najlepiej zająć sie butami jeszcze wtedy gdy nowe zaimpregnować tłuszczem i dopiero pastować. Same szwy extra impregnuje się woskiem pszczelim bądź nawet przytopioną świeczką. A jak chcesz taniej i dobrej pasty to Buwi się wyśmienicie sprawdza.
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

To te szwy mam zalać woskiem ze świeczki i potem pastować? Dzisiaj spróbuję na kaloryfer położyc pastę i zobaczę jaki to jest efekt.
Online
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 826
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Na forum tactical.pl jeden człowiek bardzo dokładnie opisał konserwacje butów. Przeczytaj, tam zwyczajnie nie ma co dodać. Jaca nie zgadzam się z tym że codzienne szczotkowanie nie niszczy butów. Jak szczotka jest zbyt ostra może poniszczyć szwy.
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

No jak druciakiem będzie szczotkował to normalne. Ja zazwyczaj do butów miałem takie z bardzo miękkim włosiem. Co do codziennego pastowania to przecież nie chodzi o to żeby ze skórzanego buta zrobić gumofilca prawda, a skóra ma jakieś właściwości oddychania a nadmierne pastowanie może te właściwości odebrać. BTW birken1 skąd dokładnie jesteś bo Świętokrzyskie to moje rodzinne strony. Może się okaże że z sąsiadem gadam i nawet nie wiem o tym :?: Możesz skrobnąć na PW
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

Z tym podgrzewaniem puszki w wodzie radzę uważać,chodzi o to że zamknięta po podgrzaniu może rypnąć a zawartość pryśnie parzącą mazią,razem z gorącą wodą w której jest podgrzewana.

Szczoteczka nawet jeśli wydaje się miękka może przetrzeć szwy jeśli za często pucujemy,dotyczy szczotek z sztucznym włosiem,włoski te ostrzą się i naprawdę rwą szwy.Całe szczęście dorwałem sobie taki z naturalnego włosia rosyjskie.
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

a za ile kupiłeś i gdzie?
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1044
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Kobra pisze:o te szwy mam zalać woskiem ze świeczki i potem pastować?
Możesz natrzeć porządnie woskiem lub świeczką i podgrzać np suszarką, aż się roztopi i wchłonie lub rozpuścić wosk w terpentynie i natrzeć szwy.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Kobra
Posty: 421
Rejestracja: 21 maja 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 5839786
Płeć:

Post autor: Kobra »

Rozumiem. A więc jak to jest z tym pastowaniem? Czy częste pastowanie szkodzi butom?
Online
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 826
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Szczotką z naturalnego włosia i nie powinno. Taką szczotkę na allegro kupiłem za 6 zł razem z tłuszczem i innymi bajerami do butów ;-) A do polerowania najlepsze są rajstopy. Poważnie. Możesz matuli jakieś podebrać, chociaż te zdobyczne lepszy połysk dają ;-) I nie oszczędzaj za bardzo na paście.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1069
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Kobra pisze:ja mam taki z Buwi premiere z dodatkiem wosku pszczelego. Robiłem tak jak w internecie pisało i nałożyłem najpierw warstwę pasty nałożyłem i na 20 min pozostawiłem. Potem szczotka w ruch i buciki błyszczą :) No cóż to rezygnujemy z tych wszystkich bajerów. No też mi się nie chciało wierzyć z tymi nabłyszczaczami. Piszę na tubce, jeden ruch i buty lśnią....
Kobra czytaj to co napisałeś, a dopiero potem wysyłaj!!! Co 'w internecie pisało'? a może było napisane? Może wytłumacz też innym użytkownikom Forum co napisałeś na tubce, że aż byty zaczęły ci lśnić. :shock:
Na szczęście nie muszę uczyć się j. polskiego, ale mam obowiązek dbania o to żeby czytającym Forum nie podskakiwało ciśnienie. Nie zdziw się jeśli twoje posty, pisane po 'polskawemu', zaczną lądować w koszu.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

Nikwax - polecam z całą stanowczością, używam od "w-cholery" czasu i działa idealnie nie niszcząc skóry buta tak jak zwykłe pasty. Zrobiony na bazie wosku pszczelego i tłuszczu foczego - impregnuje, nabłyszcza przywracając obuwiu dawny blask i miękkość skórze. Jak żyje nie widziałem lepszego środka. Nakłada się go palcami nie szczotką (ja go lekko rozpuszczam gorącym powietrzem z suszarki dla oszczędności czasu).
Po zimie i soli na naszych ulicach buty aż "klaskają uszami" kiedy się to ustrojstwo nakłada i piją jak szalone do siebie, a potem jest "zonk" bo się buta zniszczyć nie da i żona ci nowego nie pozwoli kupić :P - żarcik "ofkoz", ale sam preparat jest wy...strzelony w kosmos :).
Polecam!

Życzę wszystkim wyrzucania butów tylko kiedy zetrą się do zera podeszwy :)
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Qasz pisze:Życzę wszystkim wyrzucania butów tylko kiedy zetrą się do zera podeszwy :)
Burżuj i rozrzutnik. :-P Przy porządnie konserwowanej cholewce to się idzie do dobrego szewca po nową podeszwę. :->
W końcu nie ma większych skarbów wędrowca niż dobry nóż, sprawdzony plecak i solidne, rozchodzone buty. ;-)
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

thrackan pisze:W końcu nie ma większych skarbów wędrowca niż dobry nóż, sprawdzony plecak i solidne, rozchodzone buty.
AMEN
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

odgrzebię trochę stary temat ale im więcej bytów tym więcej pytań w głowie

mam buty ze skóry licowej bez membrany
używałem do niej pasty naturalnej Buffalo lub niemieckiej BW
puszczały wodę po 12-24 godzinach w wodzie

teraz dokupiłem do nich tłuszcz Pelc
zamierzam co jakiś czas woskować między pastowaniami butów

czyli czyszczę buty
woskuję i pastuję
używam i pastuję co kilka dni
po np 2 tygodniach znów woskuję


pierwsze pytanie:

czy to będzie dobra metoda do licówek bez membrany?

mam buty Wojasa z nubuku:
od nowości nie było przy nich nic robione poza czyszczeniem gąbką
teraz chciałbym je używać również zimą i w deszczu, bo aktualnie po 15 minutach w ulewie mam wilgotno wewnątrz
powierzchniowe spraye raczej odpadają

drugie pytanie:
czy tłuszcz pelc z pastą jak do licowych będzie dobrym rozwiązaniem?
czy kupić crazy oil do nubuku?
czy jeszcze coś innego?

ostatnio nabyłem buty mon928 z membraną
po przeczytaniu różnych wątków
Aktualnie nie było stosowane nic ale pewnie zimą będzie trzeba zacząć używać żeby nie było białych wykwitów od soli na butach

trzecie pytanie
czy zwykła pasta powiedzmy BW wystarczy a but będzie nadal oddychał czy stosować co innego, żeby membrana działała?
[center]
| Zielona Strona |[/center]
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Do membrany pasta Haix.Kupisz na armyworld
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

Tresor pisze:Do membrany pasta Haix.Kupisz na armyworld
dzięki za konkret - nabyłem
[center]
| Zielona Strona |[/center]
Awatar użytkownika
geser
Posty: 168
Rejestracja: 27 lis 2013, 19:01
Lokalizacja: warszawa

Post autor: geser »

greenshadow,
czyjej produkcji masz 928 i jak się sprawują?
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

wziąłem wojasy mon928 od "pasera"
za ciepło jeszcze żeby poczuć czy działają przy tej temp 0 -5 mam w nich bardzo ciepło - ale to odczucia raczej sybiektywne bo komuś może być już komfortowo
teraz po mieście chodzę w Wojasach wz. 9377-91 - i jest jeszcze ok
wysokie 928 to głownie do lasu i na śnieg w mieście , szytwna podeszwa na betonie męczy nogę a na lodzie będzie ślisko zaletą jest dla mnie dobrze usztywniona kostka i dzielone wiązanie
Austriackie idą do szewca po nowe podbicie i musiałem mieć coś na wymianę
[center]
| Zielona Strona |[/center]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skarpety, konserwacja, higiena”