Czaszki

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Czaszki

Post autor: soohy »

Mam kilka podejrzeń, ale nie będę ich wymieniał, bo inni też tak pomyślą...

Co to może być?

http://i51.tinypic.com/9i49qc.jpg

http://i51.tinypic.com/xp389i.jpg

http://i55.tinypic.com/aob9mh.jpg
Awatar użytkownika
ZEN
Posty: 118
Rejestracja: 09 kwie 2010, 22:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: ZEN »

Czaszka po lewej stronie, kojarzy się z jakimś psowatym zwierzęciem ale ta z prawej, to kto wie? :566:
sylwester2091
Posty: 277
Rejestracja: 10 lut 2010, 08:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: sylwester2091 »

pierwszy jest chyba lisem drugi na pewno kotowate ale czy domowy czy może żbik ciężko powiedzieć (przydały by się fotki od spodu z boku i z tyłu, i najlepiej z czymś (linijka pudełko zapałek) aby łatwiej było oszacować rozmiar)
Bartosz
Posty: 85
Rejestracja: 27 sie 2007, 19:25
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: Bartosz »

Prawdopodobnie pies i kot.

U pierwszego wydaje mi się czacha trochę za duża na lisa (choć ciężko ocenić bez odniesienia) oraz jama nosowa jest również proporcjonalnie za duża do reszty (mózgowioczaszki).
Podobno jest jakiś tam szczegół anatomiczny, dzięki któremu można odróżnić lisa od psa.

Drugie - kot jak ta lala :)
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Z lewej pies ale czy koty mają aż tak duże oczodoły :?: Poza tym jakieś za duże te kły jak na zwykłego dachowca.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Lis i Kot 8-)
Bartosz
Posty: 85
Rejestracja: 27 sie 2007, 19:25
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: Bartosz »

Jaca pisze:ale czy koty mają aż tak duże oczodoły :?:
Tak.

Widok od strony brzusznej, ale proporcję widać:

Obrazek
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

No a jak z tymi kłami w takim razie, przecież koty mają zęby jak igiełki, a nie takie masywne. Chyba że się mylę, nigdy kota nie miałem, ale nie z jednym się bawiłem.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Bartosz
Posty: 85
Rejestracja: 27 sie 2007, 19:25
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: Bartosz »

Obrazek

Większość zęba jest pokryta przez dziąsło. Poza tym to te małe mają igiełki, dużych spaślaków należy się bać... :diabel2:
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Ale ta mnie ma kotów lesie. Na linii lasu ludzie, którzy mieszkają też nie mają... tak mi się wydaję.
Awatar użytkownika
yoger
Posty: 202
Rejestracja: 06 sie 2010, 06:43
Lokalizacja: Drammen
Płeć:

Post autor: yoger »

Skoro znalazłeś czaszki, to nie mają :mrgreen:
Awatar użytkownika
Góral
Posty: 75
Rejestracja: 17 paź 2010, 17:07
Lokalizacja: Wadowice
Płeć:

Post autor: Góral »

Żeby w lesie znalazła się czaszka kota, nie musi go mieć żaden pobliski mieszkaniec.
Sam do tej pory miałem dwa koty, ciągle chodziły na łowy i nie było ich po kilka dni(a nawet 2 tygodnie razu pewnego!), co w dwóch przypadkach poskutkowało ich zaginięciem na dobre.

Dlatego możliwe, że to czacha jakiegoś zbłąkanego sierściuszka, który po wyczerpującym polowaniu nie dał po prostu rady wrócić do domu.
Jest jeszcze druga, bardziej prawdopodobna opcja - kocisko dokonało żywota i właściciel nie chciał się za bardzo trudzić z pochówkiem więc go(a raczej jego szczątki doczesne :shock:) po prostu wyrzucił.

Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości ;-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
yoger
Posty: 202
Rejestracja: 06 sie 2010, 06:43
Lokalizacja: Drammen
Płeć:

Post autor: yoger »

Jest jeszcze opcja, że dajmy na to kotka ma młode, a niektórzy mieszkańcy terenów...'mniej zurbanizowanych' mają dziwny i jak dla mnie barbarzyński zwyczaj ukracania ich cierpień na tym padole (dzieci też mają coraz dziwniejsze zabawy). Tą teorie opracowałem kiedy znalazłem spalone szczątki worka z pokiereszowanymi szkieletami w środku.
Ree
Posty: 10
Rejestracja: 05 lis 2010, 18:12
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Ree »

Czołem!

Z lewej strony psia czaszka, z prawej kocia - takie moje zdanie.

To może ja wrzucę fotki z prośbą o identyfikację czaszeczki, przy której nawet znajomy leśnik skapitulował. Przepraszam za jakość zdjęć, ale komórka to tylko komórka. Mimo to chyba widać, co najistotniejsze do identyfikacji.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kości policzkowe wyglądają na ułamane. Szwy na części mózgowej czaszki są wyraźne, ząbkowane, więc to raczej dorosły zwierz. Górna szczęka nie nosi śladów jakiegokolwiek uzębienia - zbyt cienka kość. Podniebienie gąbczaste. Nozdrza bardzo szerokie.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Zlinkowane bezpośrednio:
Obrazek

A tutaj czaszka w całości: http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... %A4del.jpg

Ewentualnie jeszcze ryjówka aksamitna sorex araneus (chociaż ta czaszka wydaje się być za duża)
http://www.przyroda.most.org.pl/2009/12 ... lomykowki/
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Kret półmetrowej długości? Nie spotkałem. Czaszka ma ok 10 cm długości - reszta musi być adekwatna.
Ree
Posty: 10
Rejestracja: 05 lis 2010, 18:12
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Ree »

Raczej krety, ryjówki i inną drobnice bym wykluczył. Czaszka ma długość 10,7 cm
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Ree, może inaczej. Gdzie tą czaszkę znalazłeś?
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Ree
Posty: 10
Rejestracja: 05 lis 2010, 18:12
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Ree »

Iglasty (sosnowy) fragment lasu, czaszka zagłębiona w ściółkę ledwie kilka milimetrów więc zwierz musiał paść góra rok wcześniej, na co też wskazywał brak zielonego nalotu, typowego dla długo leżących kości (chociaż z drugiej strony ściółka składała się raczej z igieł, mchów w promieniu kilkunastu metrów nie było, więc mogę się mylić w tej kwestii). Poza nią było jeszcze nieco kręgów, których niestety nie pozbierałem. Reszta kośćca musiała zostać rozwłóczona.
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Ree, ech przepatrzyłem wszystko jak leci, włącznie z gatunkami inwazyjnymi i w tej chwili powiedziałbym, że jest to sfatygowana czaszka lisa. :-)
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Ree
Posty: 10
Rejestracja: 05 lis 2010, 18:12
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Ree »

wolfshadow pisze:Ree, ech przepatrzyłem wszystko jak leci, włącznie z gatunkami inwazyjnymi i w tej chwili powiedziałbym, że jest to sfatygowana czaszka lisa. :-)
Chyba masz rację. Jeśli porównać do lisiej, to wiele szczegółów się zgadza. Wygląda na to, że to lisek z odłamaną szczęką, częścią nosową i łukami brwiowymi. Swoją drogą ciekawe, co go tak urządziło.

Dzięki serdeczne za pomoc.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Ree pisze:Swoją drogą ciekawe, co go tak urządziło.
A może raczej kto. Zanim "spisał testament" szmyrgnął w niedostępne miejsce.
Baa, kto by szukał postrzałka pod postacią Przechery...
Bartosz
Posty: 85
Rejestracja: 27 sie 2007, 19:25
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: Bartosz »

Ree pisze:Szwy na części mózgowej czaszki są wyraźne, ząbkowane, więc to raczej dorosły zwierz.
Na odwrót - wyraźnie szwy wskazują na młode zwierzę. Z wiekiem dochodzi do kostnienia i zacierania się obrazu chrząstkozrostów.
Ree, ech przepatrzyłem wszystko jak leci, włącznie z gatunkami inwazyjnymi i w tej chwili powiedziałbym, że jest to sfatygowana czaszka lisa. :-)
Lub psa :)
Ree
Posty: 10
Rejestracja: 05 lis 2010, 18:12
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Ree »

Bartosz pisze: Na odwrót - wyraźnie szwy wskazują na młode zwierzę. Z wiekiem dochodzi do kostnienia i zacierania się obrazu chrząstkozrostów.
Serio? Widocznie moje źródła informacji były fałszywe. No, ale jak to mówią, człek się uczy całe życie ;)
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

Dzisiaj widziałem kilkadziesiąt nowych dołów wyrytych przez dziki. Gdyby wiedziały, co je czeka jak te zniszczenia zobaczy 'gajowy Marucha', to by przestały. Niektórym na taką myśl już 'szczena' opadła. Oto przykład:
https://picasaweb.google.com/1102476993 ... eCEiZOc9AE
:mrgreen: :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zwierzęta - tropienie, obserwacja, fotografowanie”