Namiot z płachty

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

dwie_sety

Namiot z płachty

Post autor: dwie_sety »

Panowie

Dzięki forum trafiłem na stronę Northwest Woodsman

A na niej na namiot z płachty czyli Tarp Tent

No i zachorowałem na pokazany patent. W markecie budowlanym zakupiłem płachtę budowlaną w taktycznym zielonym kolorze

Obrazek

O wymiarach podanych przez producenta 3x4m. Płachta ma na krawędzi co metr umieszczone aluminiowe oczka jest więc idealna do planowanego przedsięwzięcia.

W tym samym markecie dokupiłem 1m taśmy syntetycznej, trzy pasujące do jej szerokości metalowe półkółka ( D-ringi) i trzy metry linki (paracordu). Całkowity koszt inwestycji 30,- zł.

Obrazek

Taśmę pociąłem na trzy kawałki długości 10cm i jeden 15cm. Żeby się nie strzępiła końce taśmy zatopiłem ostrożnie nad płomieniem zapalniczki. Te trzy krótsze posłużą do przyszycia D-ringów do płachty a ten dłuższy do wykonania mocnej pętli. Zostało 0,5m taśmy? Nie szkodzi przyda się kiedyś do czegoś.

Obrazek

Wykorzystując pisak i miarę krawiecką

Obrazek

Wyznaczyłem na zewnętrznej stronie płachty miejsca przyszycia pętli i D-ringów.

Obrazek

Pamiętajcie by zaznaczyć kierunek przyszycia D-ringów bo inaczej się pogubicie w trakcie szycia.

A oto schemat rozmieszczenia elementów na płachcie

Obrazek

Rysunek pochodzie ze strony Northwest Woodsman

Maszyna na stół mocne syntetyczne nici na maszynę i powoli zaczynam najtrudniejszą część całej operacji czyli szycie.
Jeśli ktoś nie ma maszyny to żadna przeszkoda bez problemu można wszystko przyszyć ręcznie.

Obrazek

Obrazek

Uwagi techniczne do szycia: szyjemy nicią syntetyczną, używamy możliwie grubej nici, na maszynie ustawiamy maksymalną długość szwu, nie obszywamy taśmy po krawędziach (w prostokąt tylko skosem od krawędzi do krawędzi. Płachta jest dosyć cienka; drobny szew i obszycie w prostokąt mogą spowodować „wycięcie” dziury w płachcie tak jak znaczek wyrwany z arkusza. Przed przyszyciem włóżcie D-ringi w złożoną taśmę i ją zeszyjcie nie będą wam wylatywały i będzie łatwiej przyszyć całość do płachty.
Szycie skończone, warto szwy uszczelnić np. świeczką.
Do pętli i bocznych D-ringów mocujemy 1m linki złożony na pół, do tylnego D-ringu nie mocujemy nic (dodatkowa linka około 2 m służy do owinięcia zrolowanej płachty a za jej pomocą wiążemy tylny D-ring do słupka).

Rozbijamy Tarp-Tent
Nasz namiot będzie miał podstawę kwadratu o bokach 2x2m musicie sobie ten kwadrat wyobrazić w terenie lub nawet jakoś zaznaczyć kładąc np na jego rogach patyki szyszki czy kamyki pomoże to załapać o co chodzi przy pierwszym rozkładaniu
Na ładnym płaskim kawałku terenu rozkładamy naszą płachtę. Na tylnej krawędzi wbijamy w oczka 3 szpilki oba skrajne oczka pozostawiamy nieprzyszpilone. To jest jeden bok naszego kwadratu. Na bokach płachty wkładamy szpilki w oczka które są na linii D-ringów i wbijamy je w dwa pozostałe rogi wyobrażonego kwadratu. W środku ma być luźna płachta.

Obrazek

Bierzemy dwa kije o długości 330-350cm i kładziemy je równolegle na przedniej krawędzi płachty tak by ich końce wystawały 20-30cm poza płachtę a czubki zachodziły na siebie. Wiążemy czubki linką zamocowaną do pętli i podnosimy całość tak by płachta się napięła, poprawiamy ustawienie i przywiązujemy linki od D-ringów do kijów. Trzeci krótki 1m kij wbijamy z tyłu za namiotem i przywiązujemy linkę między tym kijem a tylnym D-ringiem, jeśli linkę przywiążemy w miarę poziomo to mamy jednocześnie sznurek do przesuszenia np. ręcznika.

Obrazek

Regulacja drzwi. Widzicie że płachta zwisając tworzy rodzaj drzwi by drzwi dotykały ziemi musimy podnieść lub obniżyć szczyt namiotu co uzyskamy przez rozwarcie (niżej) lub zsunięcie (wyżej) dolnych końców kijów. By drzwi dochodziły do siebie musimy przesunąć ku sobie przednie szpilki. Raz jeszcze obchodzimy całość i poprawiamy tak by namiot był ładnie rozstawiony.

Obrazek

Tu możecie prześledzić jak rozstawia się oryginał TarpSetUp

A tutaj filmik z rozkładania namiotu video

Waga kompletu (płachta 8 szpilek i linka) 950g. Wymiary po zrolowaniu średnica 12cm
Długość 40cm. Wykonanie zajmuje jedno popołudnie.

A co jeśli w okolicy nie ma odpowiednich kijów? Zawsze możemy rozłożyć płachtę tradycyjnie a to chyba potraficie.
Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

Profesjonalna robota :) I dobrze udokumentowana.
" YOU create your own reality "
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1030
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Brawo.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

Patent niezły, przymierzałem się do zrobienia sobie własnej płachty ale "klasycznej", nic nie powinno jednak stać na przeszkodzie doszyciu kilku uszu ekstra pozwalających na rozstawienie takiego namiotu.

Zastanawia mnie tylko materiał, płachta której użyłeś chyba waży trochę? Inny materiał mógłby być lżejszy.
Moja kolekcja militariów

Casual Survival Blog
_________________
Forum internetowe nie służy dyskusji, co najwyżej wymianie poglądów.
dwie_sety

Post autor: dwie_sety »

Zastanawia mnie tylko materiał, płachta której użyłeś chyba waży trochę? Inny materiał mógłby być lżejszy.
Sama płachta bez przeróbek waży 750 g
Po przeróbkach z kompletem 8 szpilek i 2 m linki waży 950 g czy to dużo?
Awatar użytkownika
jaco
Posty: 53
Rejestracja: 01 mar 2009, 00:00
Lokalizacja: Ostrowiec Św
Płeć:

Post autor: jaco »

Jaka jest wysokość wejścia ? Czy plandeka 2x3 dała by radę ?
dwie_sety

Post autor: dwie_sety »

wysokość około 1,80 m mała płachta się nie nadaje, powstały namiot będzie zbyt mały.
Awatar użytkownika
jaco
Posty: 53
Rejestracja: 01 mar 2009, 00:00
Lokalizacja: Ostrowiec Św
Płeć:

Post autor: jaco »

Dwie_sety nie chodzi mi o wchodzenie na stojąco więc nie musi być wysoki , chodzi mi o minimalizacje wysokości , wielkości ale co by starczyło miejsca na nocleg i schronienie przed deszczem !
dwie_sety

Post autor: dwie_sety »

przepraszam dwie odpowiedzi scaliły mi się w jedną

Na tylnej krawędzi z czterech metrów wykorzystuję dwa czyli połowę dla twojej płachty było by to 1,5 m.
Z trzymetrowego boku w swojej wykorzystuję dwa metry tj 2/3 dla twojej płachty byłoby to 1,25 m
Czy 1,5 x 1,25 się nada do spania chyba nie.
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

dwie_sety pisze:
Zastanawia mnie tylko materiał, płachta której użyłeś chyba waży trochę? Inny materiał mógłby być lżejszy.
Sama płachta bez przeróbek waży 750 g
Po przeróbkach z kompletem 8 szpilek i 2 m linki waży 950 g czy to dużo?
Nie tak wiele.

Ciekawe jakby użyć impregnowany ortalion a szpilki zrobić z rurek alu...
Trzeba by policzyć czy koszt będzie wart zachodu, w Twojej konfiguracji wychodzi imo zdecydowanie na Tak :-)
dwie_sety

Post autor: dwie_sety »

Panowie
dodam tyle, płachta po przeróbce jest dalej płachtą i wszystkie walory płachty jako takiej są zachowane, Można ją rozłożyć we wszystkich znanych konfiguracjach rozkładania płachty.
Ja potrzebowałem czegoś na ryby gdzie mógłbym siedzieć pod dachem i obserwować wędki a jednocześnie wszystkie graty byłyby chronione. Profesjonalne namioty wędkarskie ważą sporo i są bardzo drogie. Namioty turystyczne by wygodnie siedzieć w ich wejściu muszą być duże a co za tym idzie ciężkie.
Jeśli wielokrotnie jeździ się w to samo miejsce to potrzebne kije szuka się tylko raz a potem wystarczy je tylko schować trochę dalej od brzegu by inni nie zrobili z nich ogniska.
Jeszcze jedna zaleta to drzwi, które przy pomocy trzech agrafek można dosyć szczelnie zamknąć i mieć w nocy spokój z komarami. Jedyna wada szczelnego zamknięcia to skraplanie się pary wodnej na ścianach płachty.
Generalnie polecam taką przeróbkę bo nie jest kłopotliwa.
I tak sobie pomyślałem, że po prawdzie to nawet nic szyć nie trzeba, wystarczy na płachcie wyznaczyć tylko odpowiednie punkty a w terenie użyć sznurka i kamieni szyszek czy kasztanów by uzyskać odpowiednie uchwyty. Jak to zrobić - od czego wasza wyobraźnia ;-)
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

http://allegro.pl/super-ortalion-w-22-k ... 39058.html

A jakby tak dwa kawałki tego ortalionu kupić po 4metry i zszyć?
Nie że sugeruję żebyś tak zrobił, sam chciałbym spróbować. Ale nie wiem czy ortalion taki by się nadał, no i wyszłoby to z 70zł za sam materiał :/ Ma się to nijak do kosztów które Ty poniosłeś, ale fanaberia jest taka żeby był lżejszy i w plamki :oops:
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Propozycja Offtime, jest o tyle ciekawa, że całość może okazać się lżejsza niż plandeka... przypuszczam
Offtime, ale IMHO musiałbyś pomyśleć o klejeniu szwów.
Nie zmienia to faktu, że rozwiązanie 2x100 jest rewelacyjne!
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

No to by było też 4x3
Właśnie dostałem odpowiedź od sprzedawcy, twierdzi on iż 1m2 waży około 74g czyli sam materiał to 888gram :shock: Coś mi tu nie pasuje, spodziewałem się że będzie lżejszy, jakiś pancerny ten ortalion czy coś... :/ A może ortalion zwyczajnie tyle waży :/
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Hej. A widzieliście co potrafi zrobić mała iskierka z ortalionem? Ja gasiłem kiedyś ortalionową kurtką pożar. Po całej akcji zostało z niej tylko ocieplenie.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

wolfshadow pisze:Hej. A widzieliście co potrafi zrobić mała iskierka z ortalionem? Ja gasiłem kiedyś ortalionową kurtką pożar. Po całej akcji zostało z niej tylko ocieplenie.
No, to samo co z przeciętnym tropikiem namiotu.
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

Offtime pisze:
wolfshadow pisze:Hej. A widzieliście co potrafi zrobić mała iskierka z ortalionem? Ja gasiłem kiedyś ortalionową kurtką pożar. Po całej akcji zostało z niej tylko ocieplenie.
No, to samo co z przeciętnym tropikiem namiotu.
no niekoniecznie

pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

orety pisze:
Offtime pisze:
wolfshadow pisze:Hej. A widzieliście co potrafi zrobić mała iskierka z ortalionem? Ja gasiłem kiedyś ortalionową kurtką pożar. Po całej akcji zostało z niej tylko ocieplenie.
No, to samo co z przeciętnym tropikiem namiotu.
no niekoniecznie

pozdrawiam
maciek
no fajnie...
Napiszesz coś więcej? Kwestia impregnatu? Czy na tropikach jest jakiś magiczny ortalion?
Przynajmniej wiedziałbym czego szukać.
wojtek007
Posty: 20
Rejestracja: 03 maja 2010, 10:25
Lokalizacja: Chrzanów
Gadu Gadu: 5804455
Tytuł użytkownika: Wojtek136
Płeć:

Post autor: wojtek007 »

Fajny namiot
tylko nie czaje tego schematu co oznaczają te zielone kreski ??
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1058
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Miejsca w których należy zgiąć płachtę, aby powstał "namiocik" jak z pierwszego posta.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
wojtek007
Posty: 20
Rejestracja: 03 maja 2010, 10:25
Lokalizacja: Chrzanów
Gadu Gadu: 5804455
Tytuł użytkownika: Wojtek136
Płeć:

Post autor: wojtek007 »

Aha trochę rozumiem

Dziękuje
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

Offtime pisze:
orety pisze:
Offtime pisze:
wolfshadow pisze:Hej. A widzieliście co potrafi zrobić mała iskierka z ortalionem? Ja gasiłem kiedyś ortalionową kurtką pożar. Po całej akcji zostało z niej tylko ocieplenie.
No, to samo co z przeciętnym tropikiem namiotu.
no niekoniecznie

pozdrawiam
maciek
no fajnie...
Napiszesz coś więcej? Kwestia impregnatu? Czy na tropikach jest jakiś magiczny ortalion?
Przynajmniej wiedziałbym czego szukać.
generalnie tropiki nie są z ortalionu

pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

Normalnie kopalnia informacji z Ciebie....
Moja kolekcja militariów

Casual Survival Blog
_________________
Forum internetowe nie służy dyskusji, co najwyżej wymianie poglądów.
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

był na tym forum temat o palności namiotów

pozdrawiam
maciek

EDZIA:
przepraszam, na innym:
http://www.tactical.pl/forum/index.php/ ... #msg285100

pzdr.
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
wojtek007
Posty: 20
Rejestracja: 03 maja 2010, 10:25
Lokalizacja: Chrzanów
Gadu Gadu: 5804455
Tytuł użytkownika: Wojtek136
Płeć:

Post autor: wojtek007 »

http://allegro.pl/nowy-wojskowy-namiot- ... 05946.html podobny odpowiednik lecz moim zdaniem gorszy.
ODPOWIEDZ