RECENZJE KSIĄŻEK

Dział z recenzjami sprzętu, sprawozdaniami z testów itp.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Northern Bushcraft jest wcześniejszą wersją Bushcraftu, który jest wydaniem rozszerzonym
Brightgrey
Posty: 119
Rejestracja: 11 lut 2009, 23:51
Lokalizacja: skątowni
Gadu Gadu: 6749056
Tytuł użytkownika: Chce zmienić nick:D
Płeć:

Post autor: Brightgrey »

Czołem
Czy ktoś zetknął sie z książką "Cienie Lasu" Teodora Gozdzikiewicza?
Czy można z niej coś wynieść dla siebie czy jest to po prostu pozycja na luźne popołudnie?
Kolejna sprawa to książki Jamesa Coopera
"Pogromca Zwierząt","Ostatni Mohikanin","Tropiciel śladów".
Są to książki przygodowe ale czy znajdzie sie w nich troche..hmm patentów?

Nie musicie pisać długich recenzji;) Warto brać czy nie?

Ostatnio czytam "podręcznik Survivalu" Petera Darmana.Książka dobra niemniej jak na Zielonej Kuchni już było napisane, nie należy niektórych rzeczy brać dosłownie.Niestety pojawiają sie błędy nie tylko w tłumaczeniu ale również merytoiryczne.Nie chcielibyście chyba dźgać rekina nożem prawda :lol: ??
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Charles A. Eastman: Moje indiańskie dzieciństwo. Poznań: Wyd. Akcydens – TIPI, 1999. ISBN 83-85320-14-8. (wznowiona w 2008).
Charles A. Eastman: Z lasu do cywilizacji. Autobiografia Indianina. Wielichowo: TIPI, 2005. ISBN 83-919264-1-9.
Charles A. Eastman: Abecadło zwiadowcy indiańskiego.. Katowice: Biblioteczka Walden, 1998.


Trzy świetne książeczki o życiu indianina z plemienia Sioux. Polecam zwłaszcza ostatni tytuł ze względu na bogactwo pomysłów godnych wykorzystania w trakcie naszego obozowania.
Awatar użytkownika
pitersgs
Posty: 61
Rejestracja: 12 sty 2009, 12:12
Lokalizacja: Łomża
Gadu Gadu: 7371138
Tytuł użytkownika: Przygoda....
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pitersgs »

Do mnie 5 minut temu doszła książka Szkoła Przetrwania Johna Lofty Wisemana z przedmową Jacka Pałkiewicza
Pozdrawiam PK
kozikowski.piotr@gmail.com
GG: 7371138
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

pitersgs, tu piszemy recenzje ksiazek a nie chwalimy sie tym co 5 minut temu przyszlo
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

Czy ktoś ma opinie na temat takiej pozycji: "Podręcznik terenoznawstwa" Sławomir Mazur?
Z tej samej beczki: poszukuję (do pożyczenia) wojskowego podręcznika "Terenoznawstwo" wydanego bodajże w latach 60-70tych
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Mam na PC Terenoznawstwo by MON.

Dokładnie 51.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

51 - rok wydania?
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Tak. 51.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Pojawiła się nowa pozycja w księgarniach (ja znalazłem w merlinie), a jako że ostatnimi czasy rzadko bywam "w wielkim świecie" to nie mam okazji pomacać tej książeczki.

Proszę o wpisanie choćby kilku słów na temat:

"Obozy, wyprawy turystyczne i umiejętność przetrwania w terenie" - Peter G. Drake, Bellona Kwiecien 2008.

tania nie jest, bo kosztuje 65zł, kto się do niej dorwie to niech napisze parę słów, bo zastanawiam się nad kupnem...
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Tanto pisze:Trafiłem dziś na "30 NAJDZIKSZYCH MIEJSC W POLSCE" czy ktoś miał tą pozycję w rekach? Ciekaw jestem czy jest ona interesująca z naszego punktu widzenia.

Mam tą książeczkę, to właściwie album. Dostałem ją od bratanicy, która wygrała konkurs fotograficzny LOPu moimi zdjęciami i nie miała sumienia zatrzymać nagrody :).

Książka jest ciekawa, szczególnie Tanto dla NAS - fotografów i innych podglądaczy przyrody. Autor pokazuje wiele mało znanych, acz ciekawych przyrodniczo miejsc.

Nie są to miejsca na survival, bo głównie rezerwaty, ale na pewno zainteresują fotografów, przyrodników itp. Na pewno dobre pomysły na weekendowe wypady poznawcze w całej Polsce.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Ja mam sporo takich albumów z ładnymi zdjątkami ;-)
Klejnoty naszej przyrody czy choćby Leśne dziedzictwo pomorza i kujaw... Dużo takich książek jest.

Mogę też polecić Leśny przewodnik turystyczny wydawany przez Lasy Państwowe - ścieżki przyrodnicze, kwatery ;-), muzea itp. Całkiem znośne cacko.


OOO. Fredi powinnieneś posadzić drzewo! Toż to rabunek w biały dzień!
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Fredi pisze:
"Obozy, wyprawy turystyczne i umiejętność przetrwania w terenie" - Peter G. Drake, Bellona Kwiecien 2008.
Mam to.. dużo obrazków, treść ogólnie uporządkowana i przejrzysta, dla początkujących to i owszem ale dla Ciebie to raczej niekoniecznie. Zasugeruj komuś raczej by Ci zrobił prezent ;)
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

no wlasnie mam takie zamiar, w koncu kolekcja musi sie rozrastac. Dzieki :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

Fredi, zanim zacząłeś marudzić, trzeba było zajrzeć do mnie: www.survival.strefa.pl/ksiazki1.htm#065
Dobre dla początkujących a jako uzupełnienie kolekcji... drogie.
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
Regent
Posty: 143
Rejestracja: 04 lut 2008, 09:04
Lokalizacja: Lublin/Warszawa
Płeć:

Post autor: Regent »

Skoro było o ładnych albumowych książkach do oglądania, to ja polecam coś takiego:

Obrazek

Piękne zdjęcia (bracia Kłosowscy to pierwsza liga ptasiarskich pstrykaczy), dużo informacji praktycznych, jak fotografować, sprzęt, technika, zwyczaje ptaków, kalendarz (kiedy i co), anegdoty.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

"Poradnik sportów obronnych - survival" Mariusz Jędrzejko, Hubert Królikowski
Napisany jako poradnik, rysunki jak dla początkujących, a wiele porad jest dyskusyjnych albo wręcz niewłaściwych - jak te o KONIECZNOŚCI noszenia w zimie bawełny przy ciele, "żeby zatrzymać ciepło". Nazwy węzłów są pomieszane. Książka jest mieszanką własnych doświadczeń (sporych) i zapożyczeń (często z błędami). Jednak praktycy, którzy znają temat i nie trafi ich szlag przy czytaniu mogą znaleźć tu kilka ciekawych pomysłów.
I na koniec kwiatki: "Nie należy drażnić niedźwiedzia - jest od nasz szybszy i silniejszy". "Złamanie kości - należy unieruchomić kończynę" - a potem samo przejdzie?

Ze strony Bogdana.


Kupiłem tę książeczkę formatu notatnika. Zwabiła mnie cena 9,90. Chłopaki zapowiadali kontynuację dziełka w ramach Polskiej Encyklopedii Survivalu ale idea klękła więc po 9 latach już chyba nie doczekamy się na realizację tego pomysłu.

Jeszcze jeno dziwo z książeczki: "Właściwości palne drewna" - m.in. wymieniono - sucha trawa, słoma, siano. :)

Raczej dla kolekcjonerów tematu.


Zastanawiam się, dlaczego książka autorstwa Morska Kochanskiego, uważan przez wielu za najlepszą w temacie, pt. Bushcraft do tej pory nie znalazła się na języczku uwagi czytelników szanowanych stron internetowych. Szkoda, ze tak poważne dzieło nie doczekało się recenzji na Reconie u Bogdana, czy Kriska. Ciekawym, czy to tylko "nieostrożność" łowców survivalowej literatury czy może strach przed obcymi językami? ;) Dochodzę do wniosku, że jest to dotychczas, jak dla mnie, najlepsza książka z dziedziny survivalu.

A jakie jest wasze zdanie na temat książki Kochanskiego?
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1060
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Jak dla mnie wymiata, nie ma tam niepotrzebnego filozofowania jak u niektórych....Czyste fakty i techniki opisane BARDZO szczegółowo np. w rozdziale o szałasach są podane kąty i grubości warstwy izolującej a nie lakoniczne opisy w stylu: postaw daszek i narzuć liści. Dowiedziałem się z tej książki więcej niż z kilku innych razem wziętych.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Dokładnie tak jak mówisz Dębie - książka jest napisana bardzo szczegółowo i metodycznie a wszystko dokładnie zilustrowane. Mears może się schować przy Kochanskim ;) Może brakuje czegoś o roslinach jadalnych ale i tak uważam to za pozycję obowiązkową dla każdego.

A dlaczego nie jest popularna w PL? Raz że trudno dostępna, a dla niektórych nieznajomość języka jest barierą. To nie film Mears gdzie ogląda się obrazki :P
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

mgr_scout pisze: a wszystko dokładnie zilustrowane.
Choć małym kamyczkiem w tym ogródku może być to, że grafiki w pewnych miejscach są nieczytelne. Trudno mi rozgryźć o co rysownikowi chodziło, co innego z opisem wtedy wszystko staje się jasne. Mimo wszystko najsmaczniejszy wypiek.
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Nieczytelne? Idź do okulisty :P dla mnie te rysunki są czytelne, proste jak drut i jasne jak słońce :) ale nie byłbyś sobą gdybyś sie do czegoś nie przyczepił icon_twisted 8-)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

mgr_scout pisze:Nieczytelne? Idź do okulisty
Byłem! Powiedział żebym oddał cegłę na makulaturę! :mrgreen:
mgr_scout pisze:dla mnie te rysunki są czytelne, proste jak drut i jasne jak słońce
Dla mnie też ale są wyjątki, do których mam wąty. Nawet jak odwracam rysunek to nie działa, w bok też ;D
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

to jak okulista nie pomaga to zmień psychiatrę :P a rysunków nie odwracaj ;) czytaj normalnie :P
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

mgr_scout pisze:to jak okulista nie pomaga to zmień psychiatrę
Byłem zanim przeczytałem. Nie pomogło. Może odwóciłem kolejność? Lekarz powiedział, że masz się natychmiast u niego stawić - zaaplikuje haloperidol! :mrgreen: :-D :lol:
mgr_scout pisze:a rysunków nie odwracaj czytaj normalnie
Od tego zacząłem.
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Ostatnio wolę laxigen ;)
ODPOWIEDZ