Zwierzęta w kadrze

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Ech, gdyby tam odrobinę słońca zagrało... ale cieszę się z tego co jest :-)

Nie da się podważyć twierdzenia że najlepszy kamuflaż w lesie to bezruch, tylko jak go osiągnąć jak człowieka nosi po lesie? ;-) Tego byka fotografowałem będąc w ciuchach BW we flecktarnie, z odkrytą głową, stojąc na otwartej przestrzeni - widział mnie idealnie (no chyba że ma wadę wzroku ;-) ), ale...
No właśnie to ja pierwszy go wypatrzyłem, stanąłem i czekałem aż na mnie wyjdzie, a jak już wyszedł to w jego wzroku nie było paniki tylko coś w stylu 'cholera, ostatnio tego tu nie widziałem' ;-)
Co jakiś czas kusi mnie zainwestowanie w ghillie suit, ale chyba nie wyskoczę poza ghillie suit boonie hat. Głównie żeby kawałki materiału bujały się wokół twarzy i odstraszały komaty. Może to zadziała...
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Oczywiście bezruch w takich momentach. I tak jak mówisz, raczej był zdziwiony. Wynik jest prosty, zawsze potwierdza się tym, że zwierz się spokojnie oddali. Gdy ucieka, spłoszyłeś.
Ciuchy BW dobrze kamuflują, ale dłonie i głowa powinny być zakryte. Zawsze to kilka sekund więcej na „strzał”. Na twarz to nawet działa moskitiera. Skończyłem z podchodem, wraz z żoną stosujemy foto czaty spod siatki. Tyle tylko, że te nasze „mobilne czatownie” nie zawsze idealnie zgrywają się z terenem. Siatka ma pewne kolory i nie zawsze one pasują idealnie do otoczenia. Zaś „gil” wymusza jedną pozycję kiedy robisz zasiadkę, nie możesz nawet podrapać się po... nosie :)
Przykład z rozstawianiem siatki w różnym terenie;

Środowisko typowo leśne, wysoki sosnowy bór z podszytem

Obrazek

Środowisko wodne, rozległe trzcinowisko

Obrazek

W obu przypadkach kamuflaż nie jest idealny, niestety. Stała czatownia pozwala na więcej, zwierzyna przyzwyczaja się do niewielkiej zmiany w terenie i ją akceptuje, tym bardziej kiedy "po budowie" porzucamy ją na kilkanaście dni nie czyniąc żadnego ruchu w terenie w tym właśnie miejscu...
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Bielinek bytomkowiec

Obrazek

Zmrocznik gładysz

Obrazek

[ Dodano: 2016-06-26, 11:51 ]
Drozd śpiewak?

Obrazek

Obrazek


Sarna, 25.04.16 - zdjęcie z okna pokoju

Obrazek

[ Dodano: 2016-07-26, 22:09 ]
Wałkarz lipczyk

Obrazek

Jeż europejski

Obrazek
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

niestety nie mamy dostępu do dysku 'C:' w Twoim komputerze ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Nasza nowa przyrodnicza zabawka :) Po siedmiu latach fotografii z podchodu przechodzimy na czatownie mobilne, naprawdę warto :)
KLIK
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Yaktra, możesz założyć temat z krótkim opisem tej czatowni, kilkoma zdjęciami pokazującymi szczegóły konstrukcji? Zaciekawiła mnie jedna rzecz, a nie chciał bym tu robić offtopu.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Obrazek

Obrazek

Takie tam podczas pracy...
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Zirkau pisze:Takie tam podczas pracy
U mnie też

Obrazek
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

aż się boję spytać gdzie pracujecie, że takie ładne smoki u was chodzą ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

w terenie, nie wszystkich zamykają w biurach czy halach :D
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Na dobry początek...
Obrazek
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Zdjęcie telefonem: "Na jagodach" :D

Miejsce: Puszcza Notecka

Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2016, 20:29 przez Zirkau, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Zasadniczo tylko ten dział oglądam, ale przecież i od siebie powinienem coś dodać. Choć po Laponii, te bydlądka zwane reniferami traktowałem jak wałęsające się po osiedlu koty, bo trochę nam spowszedniały, to zawsze były gdzieś obok. :

Obrazek

Obrazek

Obrazek
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Tanto pisze:Na dobry początek...
Fajny początek Tanto.
Ja drugą niedzielę z rzędu. Poprzednia niedziela kiepsko, dziś "grały równo. Fajnie było. Choć szczerze powiem brakowało nam szczęścia. Podczas podejścia w miejsce zasiadki spłoszyliśmy 6 saren, 2 zające i byka. Choć jak to w pełnię bywa, było dość widno. Oczywiście, nie dla fotografii. Około 7 poszedł byk w niewielkiej odległości, ale mimo wyśrubowanych ustawień czasy były tak słabe, że nawet statyw w żony przypadku, czy monopod w moim, niewiele dały.

Obrazek

Po dłuższym czasie i poszukiwaniach zdobyłem wreszcie szkło od lampy naftowej. Mam nadzieję, że jeszcze „zagrają” w najbliższą niedzielę. Bo „zagram” i ja.

Obrazek
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Rozumiem że już testowałes szkło. I jak wrażenia? Nie za "grubo" ?
Awatar użytkownika
Kapitan Apteka
Posty: 196
Rejestracja: 09 sty 2013, 19:26
Lokalizacja: Tychy/Kielce
Tytuł użytkownika: kundelbury
Płeć:

Post autor: Kapitan Apteka »

W sobotę testowałem podobne szkiełko, zdjęte z lampy naftowej. Z początku widać fałszowałem, bo po moim występie byki cichły urażone. Ale, że wieczór barwnie się rozwijał, z upływającym przy "słońcu zamkniętym w butelce" czasem nawiązaliśmy z bydlętami dialog, ku uciesze obudzonej tą konwersacją dzieciarni.
„Maszerować to prześcignąć własny cień. To móc wyprzedzić samego siebie, pozdrawiając się uprzejmie."

https://plus.google.com/photos/10564546 ... qIusitLKOQ
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Dostałem paczkę, ktoś przyniósł do biura. Otwieram i....... no pojechałem i wypuściłem stwora w jego naturalnym środowisku.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

No to jeszcze jeden.
Obrazek
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Tanto pisze:No to jeszcze jeden.
U nas już koniec. Dziś zasiedliśmy jeszcze raz. Grały trzy byki, bliżej siódmej dwa. Ale jeden z nich zaczął iść na rywala. Bardzo szybko się przemieszczał, ten drugi tylko ryczał. Po około 20 minutach usłyszeliśmy potyczkę, niczym walenie deską w deskę. Po chwili już ryczał tylko ten jeden, ten co pozostał na miejscu, co się nie przemieszczał. Tak przynajmniej myślimy. Miał silny charakterystyczny ryk. Szkoda, że wisiała mgła, niczym mleko. Było naprawdę blisko :( Piękne ujęcie Tanto, dynamiczne :)

[ Dodano: 2016-09-25, 16:46 ]
Kapitan Apteka pisze:nawiązaliśmy z bydlętami dialog
Kurcze, mi słabo dziś szło, muszę potrenować :(
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Andr3w
Posty: 31
Rejestracja: 12 sty 2016, 22:11
Lokalizacja: Ogólnie Śląsk
Płeć:

Post autor: Andr3w »

Skąd wy te byki bierzecie :-P , u mnie same sarenki.

Ten coś zgubił.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Też coś wrzucę...

Salamandra plamista (Salamandra salamandra)

Obrazek


Obrazek

Szkoda, że już powoli zmierzchało, bo całkiem ładnie pozowała...


Stado żubrów, niestety nie wziąłem statywu z myślą że ich nie zobaczę. Zdjęcie z ręki, dokumentacyjne 300mm, ISO 2500

Obrazek

Rusałka pawik

Obrazek

Pasikonik zielony

Obrazek

Obrazek

Wrześniowy klucz żurawi, jeden z kilkudziesięciu...

Obrazek

Motyl, którego nazwy nie znam.

Obrazek
Andr3w
Posty: 31
Rejestracja: 12 sty 2016, 22:11
Lokalizacja: Ogólnie Śląsk
Płeć:

Post autor: Andr3w »

Ktoś mi kiedyś powiedział że jeśli masz do wyboru zabrać namiot albo statyw, bez zastanowienia trza brać statyw :mrgreen:
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Obrazek
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

soohy pisze:Też coś wrzucę...
Nie to bym Cię recenzował czy walił fachmana od fotografii, ale...
Przy ciasnych kadrach, na pełnej ogniskowej (zdjęcie salamandry - portret) podnieś "F" ze standardu na nieco wyżej. Szerzej widzi (głębsze GO) i daję większą gwarancję, że nie rozmyje nieco pyska zwierza. Tak jak teraz, brakuje konturu części szczękowej (nie wiem jak to fachowo określić w tym gatunku) i jest nieco rozmyty. Być może podostrzenie np w PS może coś zmienić, ale to jednak niepotrzebne grzebanie przy focie. Swoją drogą, trochę tam mało światła chyba było, bo wygląda na niedoświetlone, albo czarnawa sylwetka przekłamała czasy...

Andr3w pisze:Ktoś mi kiedyś powiedział
Statyw to się raczej nadaje na długie foto czaty. Jeśli wiem, że będę się przemieszczał, a zasiadał na godzinkę, spokojnie wystarcza monopod. Tak jest wygodniej, gwarantuję. Przy takim świetle i statyw nie pomoże...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

yaktra, zdjęcie jest na f/9, 1/160s, ISO 800, stałką 90mm. Pochmurny dzień. Kolory są według mnie jak najbardziej naturalne. Choć u mnie na komputerze inaczej wygląda, a picasa trochę przekłamuje. Z błędów wytknął bym sobie jeszcze, że salamandra patrzy na pierwszym zdjęciu w "ścianę" kadru.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zwierzęta - tropienie, obserwacja, fotografowanie”