Ziemianki

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Ziemianki

Post autor: Wedrowycz89 »

Czy ktoś z was ma jakieś doświadczenie w budowie ziemianek?
Chodzi mi o takie do spania i mieszkania, a nie do przechowywania towarów.

Być może w najbliższym czasie będę coś takiego robił, miałem gdzieś niezbyt dokładne rysunki ziemianek partyzantów z II wojny, ale nie mogę znaleźć, ma ktoś może podobne materiały?
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Znajdź stare książki do PO, tam były ładnie rozrysowane.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Dokładnie, zapewniam że zrobiłbym taką, ale gdzie ja amerykańskiego busa znajdę, także może kiedy indziej ;)

Co do książęk to niestety nie mam żadnych starych, w tej którą ja używałem nic ciekawego nie było, ale jakby ktoś miał to proszę o skany lub zdjęcia stron z tym tematem.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Rosjanie mają bogatą historie budowania ziemianek :) Może u nich trzeba szukać, np

http://images.google.com/imgres?imgurl= ... 3%26um%3D1
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1050
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 gru 2009, 07:39 przez Dąb, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Hm, Dąb, nie bardzo mogę rozkminić wklejony przez ciebie obrazek. Ta ziemianka ma dwuwarstwowy dach z izolacją pośrodku?
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

myślę, że ta dolna "warstwa" to jakiś element konstrukcyjny (belki/legary), a nie strop
oczwiście mogę się mylić

pozdrawiam
maciek
Ostatnio zmieniony 14 gru 2009, 11:42 przez orety, łącznie zmieniany 1 raz.
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Dzięki Panowie, o coś takiego mi chodziło, niestety z rosyjskiego to ja tylko litery znam i niewiele więcej ;) Ale obrazki są dość dobre.

[ Dodano: 2009-12-14, 10:54 ]
Patrzę że w googlach grafice wyskakują o wiele fajniejsze obrazki jak się wpisze землянки :)
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1050
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Ciek nie mam zbytnio pojęcia, z rosyjskim u mnie nie najlepiej.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Czeczen
Posty: 8
Rejestracja: 09 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Zamość
Gadu Gadu: 1702064
Płeć:

Post autor: Czeczen »

Do Ciek

Z taką ziemianką spotkałem się 3 lata temu na nieużytkach rolnych. Oczywiście zajrzałem do środka. Ta konstrukcja z kijów podtrzymywała ten główny belek. Dach jest raczej ciężki i potrzebuje usztywnienia. W tamtej ziemiance pokrycie było z suchej trawy, ziemi i izolowane jakąś folią. Cała konstrukcja była sztywna i ziemianka przetrwała 2 zimy i w końcu ktoś ją rozebrał.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Wedrowycz89, Tak właśnie szukałem :)
Wedrowycz89
Posty: 409
Rejestracja: 26 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:

Post autor: Wedrowycz89 »

Właśnie wykorzystałem wyszukiwanie z Twojego linka ;-)

Chyba będę się wzorował na tym
Obrazek

Tyle że całość będzie bardziej pod ziemią a dach będzie bardziej płaski.


Jakie rośliny byście polecali do maskowania na wierzch? Tzn zapewne takie które mają płytko korzenie, co by dachu nie niszczyły.
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Wedrowycz89 pisze:Jakie rośliny byście polecali do maskowania na wierzch? Tzn zapewne takie które mają płytko korzenie, co by dachu nie niszczyły.
Kiedyś,będąc w Szwecji na jakichś targach"wszystko z drewna",widziałem jak zrobić dach z rosnącą na nim trawą.Musi mieć dosyć solidne podstawy(belki,kołki...)Całość deskuje się lub kołkuje szczelnie.Na to kładli "gumoleom" termozgrzewalny,myślę,ze papa termozgrzewalna też dałaby radę(w przeszłości płaty kory brzozowej),następnie siatkę(kiedyś wiklinę,czy jakieś gałęzie) aby ziemia nie zsuwała się.Na to trawa.Nie wiem tylko,czy nie używali całych "dywanów" z trawy.Taki,porosły trawą i kwiatami polnymi dach,wygląda bajecznie...Jeśli chciałbyś użyć tylko naturalnych materiałów,trzeba by dach zrobić szczelnie,np można ułożyć deski "obrzynki",zakładkowo.Jakiś czas wytrzyma...
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
emilw641
Posty: 81
Rejestracja: 24 sie 2009, 21:32
Lokalizacja: woj. Lubelskie
Płeć:

Post autor: emilw641 »

Z braćmi kiedyś zrobiliśmy kilka ziemianek. W jednej z nich moi bracia nawet spali w zimę. Wiem z doświadczenia że trzeba pamiętać o porządnej wentylacji bo inaczej woda będzie się skraplała na suficie.
Awatar użytkownika
Krzysie`k
Posty: 6
Rejestracja: 05 sie 2009, 23:35
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: Krzysie`k »

W którymś Komandosie było poświęcone kilka stron o tym. Szukałem ale niestety nie mogłem znaleźć, ale jak tylko znajdę to ci to zeskanuję i podeślę. Ten obrazek to jakby z tamtego komandosa...
Awatar użytkownika
babajaga
Posty: 23
Rejestracja: 21 sie 2010, 20:51
Lokalizacja: okolice Mielca/UK
Płeć:

Post autor: babajaga »

W mojej miejscowości pewna grupa kumpli od kieliszka pokłóciła się i kilku z nich postanowiło znaleźć sobie inną melinę. Po kilkunastu dniach rozniosła się po wsi wiadomość, że wykopali sobie ziemiankę i tam teraz balują. Starzy kumple poczuli się dotknięci brakiem zaproszenia do nowej meliny więc postanowili sami ja namierzyć. Szukali przez kilka dni, ale ie mogli ich namierzyć, zaczęli nawet wypytywać pozostałych mieszkańców wioski czy nie wiedzą gdzie to jest albo nie zauważyli rozkopanej ziemi lub czegoś podobnego. Zaczęto już nawet podejrzewać, że ta ziemianka to tylko ściema. Aż kiedyś jeden z poszukiwaczy przechodził ścieżką zaraz za ogrodzeniami domowych podwórek i usłyszał w rosnącym tam lasku znajome śpiewy. Po bliższych oględzinach znalazł stertę żelastwa i różnego rodzaju śmieci, z której to w jednym miejscu wystawała stara, dymiąca kanka - okazała się kominem piecyka ogrzewającego poszukiwaną ziemiankę. Ale ziemiankowe imprezy skończyły się podobno z chwilą kiedy o miejscu balowania swoich chłopów dowiedziały się żony :lol:

Piszę o tym, ponieważ myślę że panowie wymyślili sobie całkiem niezły sposób maskowania ziemianki - w lasku śmiecie już były więc nikogo nie dziwił już ich widok a dobrze zamaskowały rozkopaną ziemię :)
Awatar użytkownika
Qasz
Posty: 463
Rejestracja: 19 paź 2010, 22:14
Lokalizacja: Jaworzno
Gadu Gadu: 1987028
Tytuł użytkownika: Tata psychopata
Płeć:

Post autor: Qasz »

Jak zbudować takie ustrojstwo? ma ktoś linki do takich projektów? Najbardziej interesuje mnie nie samo kopanie rowu bo to nie wymaga większego tłumaczenia lecz samo zainstalowanie dachu. Doszukałem sie budowy schronów ziemnych ale tam dachy wykonane są z belek o przekrojach 50 - 70 cm a to już jest pewien kłopot dostarczenia tego do lasu - tym bardziej że tam budulca jest dość (powalone drzewa). na lato planuję zakopać mały "kwadrat" w ziemię i z niego w przemyślany sposób dostarczać dym do małego szałasu w celu wędzenia - tyle że dach to chyba ze sklejki.
Lotus Turbo Challenge II
Don't Fak-up, Pack-up and Let's go!
Awatar użytkownika
Góral
Posty: 75
Rejestracja: 17 paź 2010, 17:07
Lokalizacja: Wadowice
Płeć:

Post autor: Góral »

Mnie zastanawia, czy ma możliwość powodzenia plan wykonania ziemianki w zboczu.
Mam jednak pewne wątpliwości, gdyż chciałbym się wkopać w zbocze tunelem, a potem rozszerzyć to na boki i nieco wzwyż dla komfortu i aby mieć zapas wysokości na belkowanie itp.\
Raz - jest to niebezpieczne, bo zanim zabelkuję strop, to mogę już się pogrzebać.
Dwa - nie będę miał możliwośći optymalnego zabezpieczenia się przed przeciekaniem dachu.. nie będzie na to wystarczająco szerokiego pola manewru.

Ktoś ma jakieś doświadczenia?

Pozdrawiam.
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

Dąb zamieścił już jeden schemat w wersji "easy", pozwolę więc sobie wrzucić wersję dla "bardziej ambitnych" (czyt. opcja "hard"):

Obrazek
Źródło: http://www.slavinja.republika.pl/kultura.htm
Awatar użytkownika
PJ
Posty: 23
Rejestracja: 09 lut 2010, 17:51
Lokalizacja: Gdynia
Gadu Gadu: 5951779
Płeć:
Kontakt:

Post autor: PJ »

Niedaleko koło mnie jest przykład oryginalnej ziemianki typu jaki był budowany w radzieckich łagrach. Podobne ale dużo mniejsze, bardziej przypominające takie jak pokazał Dąb do dzisiaj budują leśnicy w lasach na Kaszubach /chyba do zimowania sadzonek/.
Tu jest link do tej ziemianki z Syberii trzeba wejść w zakładkę "Plan zwiedzania", a potem z menu wybrać " w sowieckim łagrze" i macie wirtualną prezentację 3D od środka. Obrazek Może kogoś natchnie...
Awatar użytkownika
orety
Posty: 402
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:50
Lokalizacja: z innej bajki
Tytuł użytkownika: Podróże kształcą
Płeć:

Post autor: orety »

PJ: super stronka

pozdrawiam
maciek
Odmiana: orety oretego oretym poproszę.
Jestem wolny jak konik polny
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Góral, znasz sie na technikach gorniczych ? jesli nie to kopanie tunelu przyplacisz zyciem !
Awatar użytkownika
Góral
Posty: 75
Rejestracja: 17 paź 2010, 17:07
Lokalizacja: Wadowice
Płeć:

Post autor: Góral »

Toteż dlatego mam duże wątpliwości względem tego typu pracy, a nie zadowala mnie typ ziemianki, w którym dach perfidnie wystaje ponad ziemię.
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Faktycznie fajna stronka, przyjemnie się ogląda
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ