Norwegia, Jotunheimen, Utladalen

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Bartosz
Posty: 85
Rejestracja: 27 sie 2007, 19:25
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Norwegia, Jotunheimen, Utladalen

Post autor: Bartosz »

Obrazek

Jotunheimen - z norweskiego "dom olbrzymów". Jest to masyw górski leżący w środkowo - południowej Norwegii, będący najwyższym masywem górskim w całej Skandynawii. Norweska nazwa oddaje charakter tej krainy - kiedy człowiek przyjeżdża tam po raz pierwszy, czuje się naprawdę małym. Góry majestatycznie wznoszą się nad szerokimi dolinami, krajobraz wyrzeźbiony przez lód, wodę i słońce często przypomina księżycowy. Skały, rumowiska, lodowce - to są dominujące elementy w tej krainie.
W odróżnieniu do serca masywu, otaczające go doliny wydają się zakątkami wprost idyllicznymi - intensywna zieleń, woń kwiatów i różnorodność zwierząt czynią te miejsca oazami zamkniętymi pomiędzy skalnymi ścianami.
Nic więc dziwnego, że najstarsze ślady ludzkiej działalności znalezione w Utladalen (dolinie Utli) datuje się na wczesne średniowiecze.
Mimo tak pozytywnego pierwszego wrażenia, życie w dolinie było bardzo trudne: cienka warstwa gleby, trudne warunki atmosferyczne, wilgoć, a nade wszystko długa i ciemna zima sprawiały, że zwykła egzystencja była często walką o przetrwanie.
W dolinie powstało kilka gospodarstw, które dłużej lub krócej funkcjonowały w takim charakterze, jednak na koniec wszystkie zostały opuszczone.
Aktualnie zostały w pewnym stopniu odrestaurowane i służą głównie celom turystycznym.
W tym roku miałem przyjemność pracować w części z nich. Praca pracą, ale i tak najciekawsze były wypady w góry, kiedy był czas ;)

Tak oto powstało parę galerii:
Utladalen - zdjęcia z samej doliny oraz dwóch krótkich wypadów - na Ulsnanosi (1232mnpm) oraz na Frikena (1503mnpm).

Stølsmaradalstind - pierwsza wycieczka zakończona zdobyciem dwutysięcznika - Stølsmaradalstind o wysokości 2026mnpm. Wcześniej dwukrotnie zabierałem się za wejście na niego, jednak pogoda nie dała wtedy za wygraną. Ten dzień też wybitny nie był - od 1400mnpm padał śnieg, czasami naprawdę intensywnie. Skała była śliska. Następnego dnia przeszedłem trasę przez mały płaskowyż/grań (Stølsmaradalsryggen).

Hjelledalstind - próba zdobycia Hjelledalstind (1989mnpm) nie zakończyła się sukcesem, lecz biwak na 1700mnpm na karimacie z tesco zostawił niezapomniane wrażenia :mrgreen:

Dookoła Utladalen - przejście z Vetti w górę doliny do Vormeli normalnym szlakiem po wschodniej stronie doliny. Powrót zanikającą ścieżką, dziką, zachodnią stroną doliny. Było mokro - szczególnie w butach.

Falketind, Uranostind - ta ostania wycieczka była udziałem nas dwóch - mnie i Rzezia. Pogoda była niesamowita, szczyty również. A nocowanie pod naprawdę rozgwieżdżonym niebem - niezapomniane :D

Życzę przyjemnego oglądania :)
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Piękne zdjęcia :D Aż zazdroszczę :-P.
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Milo sie oglada i czyta, gratulacje!
Awatar użytkownika
Stalker
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2009, 22:05
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Samotnik
Płeć:

Post autor: Stalker »

Fantastyczne zdjęcia. I te rwące potoki i rzeki wody mineralnej. Coś pięknego.
- Modlisz się? - pytam - Módl się - mówię - módl! Im dalej w Strefę, tym bliżej do nieba...
- Co? - pyta, bo nie dosłyszał...
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Bardzo zacnie się podróżowało we dwójkę. Co Bartek zyskiwał szybszym tempem i kondycją, to ja nadrabiałem sprawniejszym pakowaniem i tak to się uzupełniało ;) Pogoda później się skiepściła i mnie rzuciło do Gravdalen, a następnie na pokryty śniegiem i gnany wiatrem płaskowyż Hardangervidda. Zdjęcia wkrótce ;) Małe porcje 1 i 2.
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Fajnie Fajnie :)
szykujemy cos zacnego,piszesz sie ? :P :)
Bartosz
Posty: 85
Rejestracja: 27 sie 2007, 19:25
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: Bartosz »

Doszło pięć galerii z obecnych wakacji.

http://picasaweb.google.com/bartosz.gildur

Niestety w tym roku było mniej czasu i nie udało mi się zrealizować wszystkich planów...

Miłego oglądania 8-)
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Superancko ;)
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
CTHULHU
Posty: 34
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:30
Lokalizacja: Civitavecchia
Płeć:

Post autor: CTHULHU »

Wow :shock: Bajerancka wyprawa...
Online
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1030
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Szacunek
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fotki survivalowo-turystyczne”