: 19 mar 2008, 21:43
No to Rafale zaczynaj, jeżeli mnie pamięć nie myli to masz przednie doświadczenie w tej sztuce
http://www.youtube.com/user/LearnBushcr ... EOZ5g_vTcwGryf pisze: Brak nawet minimalnej wilgoci w drewnie jest kluczem w rozniecaniu ognia tą techniką. Dowód? - Nigdy nie udało mi się rozniecić ognia w parny dzień lub przed burzą! (wiele testów). Tylko 100% suche drewno!
Proste, tylko trzeba miec do tego rece wyrobioneMr. Wilson pisze:Naprawdę jest to proste, rzekłbym nawet dziecinnie proste![]()
Spróbuj do fotki dołączyć jakiś przedmiot np. zapalniczkę lub pudełko zapałek tak aby było jasne w jakiej skali są przedmioty na zdjęciu.
Znajdź mokre a potem wysusz, nawet na piecu przy ognisku czy kaloryferze. Tak uczyń. Najważniejsza jest precyzja, zdobywane doświadczenie i swego rodzaju intuicja.earthtraveler pisze:Ja ciągle wszystko mokre znajduje :-/ ni w cholere nie zapłonie..tylko dym :566:
Rdzeń w czarnym bzie być musi bo to roślina z rodziny Przewiertniowatych a w niej każdy gatunek zawiera takie gąbczastą piankę. Im grubsze ścianki tym większa gwarancja sukcesu.Armat pisze:Bardzo przeszkadza ten rdzeń w bzie? Nie zawracać sobie tym głowy, czy szukać kijka, który ma ten rdzeń jak najcieńszy?
Gryf pisze:Spróbuj do fotki dołączyć jakiś przedmiot np. zapalniczkę lub pudełko zapałek tak aby było jasne w jakiej skali są przedmioty na zdjęciu.
Poleciłbym jako świder łodygę łopianu osobiście próbowałem jako świder ręczny. Powiedziałbym, że jest jeszcze lepszy niż dziewanna, ale to moje odczucie. A wasze Spróbujcie i odpiszcie. Dzięki. http://survival.strefa.pl/r2/lopianw-plk.jpgPiszczałka pisze:Po moich doswiadczeniach z tą technika niecenia najlepszymi roslinami na swider okazały sie pałka wodna ,dziewanna i czarny bez w tej kolejnosci.Jakie inne rosliny polecacie ?
I oto z tym nie mogę się tak całkowicie zgodzić. Może wam się to wydać nie normalne, ale ja właściwie dzisiaj to wypróbowałem. Otóż: w internecie oglądnąłem jest taki film learn bushcraft making fire in wet weather, oto tu podaję link: video.answers.comHow_to_Make_a_Friction_Fire_in_Wet_Weather.htmlHow_to_Make_a_Friction_Fire_in_Wet_Weather.htmli chciałem to wypróbować. W tym filmiku pan tylko namoczył to drewno w wiaderku z wodą na parę sekund. Wiadomym jest że tylko wierzchnie warstwy namokły, a ja namoczyłem podstawkę (deseczkę) na półtorej godziny, fakt że nie moczyłem świdra, ale i to wyprubuję. Użyłem podstawki z świerka i świder z wierzby.Gryf pisze:Brak nawet minimalnej wilgoci w drewnie jest kluczem w rozniecaniu ognia tą techniką. Dowód? - Nigdy nie udało mi się rozniecić ognia w parny dzień lub przed burzą! (wiele testów). Tylko 100% suche drewno!
Podkładkę osobiście preferuję z świerka, sosny, lub bzu czarnego. Swider im dłuższy (min35cm) tym lepszy raczej w całości...Mr. Wilson pisze:jhp, a z czego masz podkładkę, gdy stosujesz łopian ?
Jakiej długości jest świder, szukasz łodygi o odpowiedniej długości czy w formie krótkiej, wymiennej końcówki ?