Strona 1 z 1

Śpiwór, mały , ekonomiczny i uniwersalny .

: 11 mar 2008, 21:53
autor: brt
Wiosna jak i późniejsza jesień jest dla mnie pewnym czasem stagnacji jeżeli chodzi o eskapady z kimką lesie. Jest to spowodowane śpiworem. Dotychczas używałem śpiwora który w lecie sprawdzał sie b. dobrze. Kiedy zastała mnie w nim temperatura kolo 6 stopni było ciężko . Więc na zimniejsze pory nie wychylałem się z nim :(

Postanowiłem kupić nowy śpiwór.
Kwota jaką mogę na niego przeznaczyć oscyluje wokół 200zł. Śpiwór miał by nadawać się na wiosnę( taką pogodę jak mamy teraz), lato jak i jesień.Nie może być zbyt duży. Powinien być uniwersalny. W samej bieliźnie w nim spać nie mam zamiaru. Nie wiem jaki zakres powinien mieć taki śpiwór. Mam nadzieję że coś mi doradzicie :D

Bardzo wpadł mi w oko ten :
http://www.snugpak.com/30_codegreen/31_ ... _popup.htm
W arizzonie cena 180 , wymiary: ok,kolor : pięękny ;) ale nie wiem co z tym zakresem temp ( Comfort: 10°c to 0°c, Low -7°c ) :-|

: 12 mar 2008, 08:43
autor: PA
Tak zapisany zakres temperatur mówi o tym, że Komfort masz przy 10 st. C, granicę komfortu przy 0 st. C i ekstremum przy -7 st.C.
Jeśli miałbym Ci poradzić to kupuj Special Forces 2 - waga 1800 gram (ten z centralnym zamkiem nadaje się np. do holenderskiego bivybaga).

EDIT: nie widziałem ceny ;)
kup sobie w takim razie Sleeper Extreme. Cena ciut wyższa, 400 gram więcej ale nadaje się naprawde na 3 sezony. Wiosną i jesienią w niektórych rejonach naszego kraju jest zimno (czytaj: poniżej zera). Kupując S.Lite kupujesz śpiwór na drugą część wiosny, lato i wczesną jesień - czyli 2 sezonowy.

: 12 mar 2008, 10:03
autor: brt
Rzeczywiście Extreme Sleeper byłby lepszy.
Niestety jest trochę duży :roll:
Choć z drugiej strony przeglądając allegro, śpiwory o porównywalnych parametrach nie są mniejsze.

Cena Extreme S. to 230 zł.
W takiej cenie można znaleźć mniejszy śpiwór o podobnych parametrach ?
Kolor w ostateczności nie musi być ten jedyny słuszny.

Edit:
Znalazłem jeszcze Hannah Bivak III . Zbiera na ngt całkiem dobre opinie.
http://www.sklep.cristobal.pl/szczegoly ... __5_stopni

: 12 mar 2008, 11:23
autor: PA
Wszystko to oscyluje w podobnych granicach. Tak naprawdę cudów nie ma. Puch jest lżejszy i lepiej się kompresuje od syntetyków ale ma swoje wady (które moim zdaniem dyskwalifikują śpiwory puchowe z zastosowań przy większej wilgotności, cieplejszych porach roku itd). Jeśli chodzi o śpiwór syntetyczny na 3 pory roku to ja sam używam w tym celu Carinthi Lite 1300 która waży 1600 ;) a razem z pokrowcem 1800 gram. I to jest worek dość duży ale jakoś się da w nim spać do tego zera (ma komfort do -6 niby. Jak jest zimniej to naprawdę żadna rewelacja. Ale ja jestem zmarźlak. Wszystkie te liczby są naginane (obecna norma europejska jest mocno naciągnięta). Możesz liczyć, że taki śpiworek z granica komfortu np. -7 stopni będzie komfortowy kiedy będziesz spał na odpowiednio grubej macie oraz w dobrym (wiatroszczelnym) namiocie o dobrej wentylacji. Kiedy będziesz chciał w nim kimać przy tych -7 st. na powietrzu (nawet w jakimś spokojnym bezwietrznym i suchym miejscu) to sobie nie pokimasz nawet w polarku. To jest taka męcząca drzemka przerywana przez marznące dupsko, stopy itp. To oczywiście moje doświadczenia.
Poza tym ważniejsze od grubości śpiwora są: kondycja ogólna, to czy jesteś najedony, czy odpowiednio dużo wypiłeś (ciepłego), czy nie jesteś zestresowany itd. Kiedy wchodzisz do śpiwora rozgrzany, najedzony, nawodniony itd to możesz czasem spokojnie przekimać noc w kilówce przy przymrozkach.

: 12 mar 2008, 16:05
autor: brt
Po dzisiejszej rundzie po sklepach (oczywiście w każdym sklepie inne rady) mam 3 faworytów:

1. Hannah Bivak II lub III cena ~ 200zł
http://www.sklep.cristobal.pl/szczegoly ... __5_stopni
2.Coleman Bambusa ~200zł
http://www.allegro.pl/item319154329_sup ... 199zl.html
3. Snugpak Sleeper Extreme ~240zł
http://snugpak.com/30_codegreen/31_12_s ... _popup.htm

Kod: Zaznacz cały

Hannah              Coleman                                                                Snugpak
+cena              +cena                                                                     +renoma
+opinie            +rozmiar po spakowaniu                                                            +termika
+termika          +waga                                                                    +kolor :D
+dostępność     +dostępność ( akurat jest w Lublinie)                                        -rozmiar
-waga               -brak informacji w internecie                                          -waga
-rozmiar           - nie zrozumiały (dla mnie) opis wł. termicznych                       -dostepnosc
                                                                                                      -cena
I co ja mam wybrać :-D


edit:
Była ladna tabelka, ale coś się rozjechała :evil:

: 12 mar 2008, 16:16
autor: Dąb
Mam bivaka tylko jakąś wcześniejsza wersję, chwalę sobie, używam go jako 4 sezonowego( w moich rejonach ostatnimi czasy zima bardziej przypomina jesień) najniższa temperatura w jakiej kimałem w nim gdzieś -5, w ciuchach spokojnie się wyspałem, w bieliźnie dla mnie było za zimno, przy zerze można spać w samej bieliźnie, dodam, że zmarzluchem nie jestem.

: 12 mar 2008, 17:53
autor: Rzez
Rozejrzyj się za śpiworami firmy LOAP, świetny stosunek cena/jakość.

Loap Wave

Sam posiadam model Victoria na tak mniej-więcej trzy sezony. Daje radę, nieźle się pakuje (do kieszeni od Wolverina), waży trochę dużo (1550 gram około, czyli więcej niż mój zimowy:)) i kosztował mnie ok 120 zł.
Znajomy ma ichniejszego St. Laurenta czy tam Antona na zimę i sobie chwali (najtańsze śpiwory zimowe).

Inny to na przykład

Hannah Blossom

Nie oczekuj, że śpiwór syntetyczny będzie mały i lekki bo nie będzie (przynajmniej do takich temperatur). Zaletami syntetyków jest taniość, odporność na wilgoć i lepsza izolacja od podłoża.

W miarę możliwości sprawdzaj czy śpiwory mają tzw. kołnierz termiczny, jak go ściągniesz, ograniczasz przepływ powietrza pomiędzy ciałem poniżej głowy i zewnętrzem. Szczególnie przy granicach możliwości śpiwora, tudzież przy ujemnych temperaturach, jest to przydatne. Śpiwór powinien również posiadać listwę termiczną, coby zimne powietrze nie ciągnęło od strony zamka.

Pamiętaj też, aby nie brać zbyt dużego śpiwora (masz wtedy dużo powietrza wewnątrz do ogrzania własnym ciałem). Jeżeli natomiast będzie zbyt długi to po prostu podwijasz część od strony nóg pod siebie).

Zaś co do komfortu to tak jak napisał PA, na to wpływa mnóstwo czynników, więc tylko mniej więcej jesteś w stanie określić czy śpiwór "trzyma" podaną temperaturę, czy nie. Zresztą, zobacz w czym Krisek sypia zimą :)

: 12 mar 2008, 22:11
autor: PA
Wymieniłeś 3 śpiwory. Tak naprawdę wszystkie są bardzo podobne (mają prawie te same wady i zalety). Ja wybrałbym Snugpaka. Colemana nigdy. Hannaha Bivak - no ten przynajmniej jest sprawdzony ale jakoś mi nie leży (kolorystycznie). Snugpaka widziałem kilka wzorów i wiem, że jest to solidnie wykonany śpiwór.

Żeby Ci nie było zbyt chłodno w Twoim nowym zakupionym śpiworze powiem, że kiedyś spałem w zimną listopadową noc z przymrozkiem na macie z Geanta (grubości chyba 7 mm) w śpiworze z anilany czy jakiegoś innego g..... i było mi ciepło. Wszystko jest względne.

Kup co Ci się bardziej podoba. Różnice są minimalne.

: 12 mar 2008, 22:21
autor: brt
Ostatecznie sprawa ma się tak:
Snugpak kusi, ale że arrizonie czas oczekiwania do 10 dni a ja planuje wyjście na początku następnego tygodnia wiec odpada. Trochę go żal. Chyba jeszcze napisze do Makato.

Pojawił się nowy typ, jest nim Loap Wave.

Postaram się znaleźć go gdzieś w Lublinie i porównać jego maksymalną kompresję z Bivakiem. Wybiorę mniejszy.

: 13 mar 2008, 00:31
autor: Tanto
Rzez pisze:Jeżeli natomiast będzie zbyt długi to po prostu podwijasz część od strony nóg pod siebie).
Ewentualnie wrzucasz 'w nogi' spodnie lub bluzę które będziesz rano ubierać - nie ma takiego 'szoku' termicznego jak przy wskakiwaniu w ciuch który leżał luzem obok śpiwora.

: 02 wrz 2010, 16:37
autor: puchalsw
Punkt 8 Regulaminu: Zamieszczanie odsyłaczy do materiałów o charakterze krótkotrwałym, których aktualność po określonym czasie wygasa, takich jak wszelkie linki do aukcji, ofert promocyjnych, wyprzedaży i itp. dozwolone jest wyłącznie przy jednoczesnym umieszczeniu w wiadomości nazwy produktu do którego odnosi się dany link. Mile widziane jest dodanie zdjęcia produktu, umieszczonego np. na serwerze www.imageshack.us a na forum umieszczamy jego miniaturkę (thumbinal) z linkiem do dużego obrazka. [...]

Poszoł won z tym bałaganem! [...] I gdyby tutaj staruszka zalogowała się, a tego linku już by nie było, a dzisiaj już by był, to jak by ta staruszka sobie tego "Recona" odnalazla. A to być może wasza matka [...]
... kto zgadnie skąd ta parafraza ona jest, to piwo przy okazji stawiam :-)

: 02 wrz 2010, 18:31
autor: thrackan
puchalsw pisze:... kto zgadnie skąd ta parafraza
"Miś".
Nawet linka znalazłem :)

: 19 wrz 2010, 14:03
autor: Siena
Witam,

Co sądzicie o tym śpiworze - M.A.S.H 3 - http://www.e-militaria.pl/p-309/spiwor- ... sh-helikon

Opis ma fajny, ale jak przedstawia się to wszystko w praktyce. Mam zamiar używać śpiworu przez 3 sezony.

Pozdrawiam

: 20 wrz 2010, 10:52
autor: maxter
Zależy czego oczekujesz od tego śpiwora. Domyślam się, że temp. -7*C to ekstremum, a komfort może być w okolicach +5-7 stopni. Osobiście wolałbym poszukać coś lepszego producenta. Może warto poczekać i dozbierać kilka zł? Jeżeli bardzo zależy ci na moskitierze, to zawsze możesz ją doszyć. Może coś takiego: http://www.e-horyzont.pl/spiwor-syntety ... 4798t.html ? Kolor mniej taktyczny, ale sporo lżejszy od tego, który zaproponowałeś.

: 20 wrz 2010, 19:27
autor: Siena
Dzięki za radę.
Chyba jednak zrezygnuję z MASH 3. Zastanawiam się jeszcze nad Sleeper Extreme Snugpak Military http://www.arizzon.com/shop/index.php?kat=buty
Jest cięższy, ale kolor mi bardziej odpowiada. Zastanawiam się jednak, czy wczesnym latem się w nim nie ugotję :)

: 20 wrz 2010, 19:35
autor: Tanto
Zawsze możesz go rozpiąć lub spać obok niego. Za ciepły śpiwór jest mniejszym zmartwieniem niż taki w którym zaczyna cię telepać.

: 20 wrz 2010, 19:55
autor: Dąb
Ale jak zaczyna telepać to czujesz, że żyjesz :mrgreen:

: 21 wrz 2010, 09:54
autor: maxter
Zawsze możesz go rozpiąć lub spać obok niego
.

Jasne, że można, ale w takim razie po co taszczyć ze sobą ciężki i zajmujący dużo miejsca w plecaku śpiwór?

Mam marmota wave IV o podobnych parametrach i powiem Ci, że temp 10-12 stopnie to max (a jestem raczej zmarzlakiem). Na jesienne i wiosenne temperatury, poranne przymrozki nadaje się świetnie. W zimowych temp. nie miałem okazji jeszcze spać w nim. Na lato jest zdecydowanie za ciepły i za ciężki.

: 23 wrz 2010, 00:04
autor: Tanto
maxter pisze:Jasne, że można, ale w takim razie po co taszczyć ze sobą ciężki i zajmujący dużo miejsca w plecaku śpiwór?
Też często się nad tym zastanawiam, zwłaszcza w czasie marszu, nad ranem już nie jestem taki obrażony na śpiwór ;-)
Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch śpiworów - jeden 'jesień, zima, wiosna', a drugi na lato - jakaś najprostsza 'kilówka'. Jeśli kogoś nie stać na taką inwestycję lub szkoda mu wydawania kasy, to lepiej kupić ciepły, bo taki przyda się częściej, zwłaszcza że latem można sypiać bez śpiwora.

: 24 wrz 2010, 13:43
autor: Ka-likst
Siena pisze:Dzięki za radę.
Chyba jednak zrezygnuję z MASH 3. Zastanawiam się jeszcze nad Sleeper Extreme Snugpak Military http://www.arizzon.com/shop/index.php?kat=buty
Jest cięższy, ale kolor mi bardziej odpowiada. Zastanawiam się jednak, czy wczesnym latem się w nim nie ugotję :)

chyba Ci sie coś źle zlinkowało. Mniemam, ze chodziło o http://arizzon.com/html/produkty/030-00 ... ve/spiwory

w Mashu 3 jest moskitiera. po co ona skoro śpiwór jest przeznaczony na ujemne temp? :566:

: 24 wrz 2010, 19:05
autor: Gryf
Tanto pisze:zwłaszcza że latem można sypiać bez śpiwora.
np w sierpniu w górach? :D Nie polecam!

Za to polecam kilo dwieśce gram puchu, to żadne dźwiganie a ciepełko jest komfortowe.
Mam dwa śpiwory puchowe na sezon wiosenno jesienny a drugi na zimowy. Pełen zachwyt.

: 24 wrz 2010, 19:17
autor: maxter
Gryf pisze: Za to polecam kilo dwieśce gram puchu, to żadne dźwiganie a ciepełko jest komfortowe.
1200g puchu jako śpiwór 3 sezonowy (wiosna-jesień)? Kpisz chyba. Jeżeli puch wchodzi w grę to 300g wystarczy (max 500).

: 24 wrz 2010, 21:22
autor: Siena
Dzięki za pomoc i opinie. Zamówiłem właśnie Sleeper Extreme Snugpak Military. Na lato poszukam jakiegoś ekstremalnie lekkiego :) lub użyję tylko płachty biwakowej.

Jak tylko przesyłka do mnie dotrze postaram się przetestować go w terenie.

: 27 wrz 2010, 18:21
autor: Gryf
maxter pisze:
Gryf pisze: Za to polecam kilo dwieśce gram puchu, to żadne dźwiganie a ciepełko jest komfortowe.
1200g puchu jako śpiwór 3 sezonowy (wiosna-jesień)? Kpisz chyba. Jeżeli puch wchodzi w grę to 300g wystarczy (max 500).
Miałm na myśli rzecz jasna śpiwór na zimę.