Helikon kopia softshella lvl.V z ECWCS gen.III

Dział z recenzjami sprzętu, sprawozdaniami z testów itp.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Helikon kopia softshella lvl.V z ECWCS gen.III

Post autor: aciepk »

Kurtkę zakupiłem ponieważ tymczasem nie stać mnie na softshella lvl.5 z PCU-Block1, a potrzebowałem jakiejś lekkiej kurtki, która będzie mnie chronić przed wiatrem i mżawkami no to kupiłem to co oferował helikon, bo co miałem kupić ponad dwa razy droższy oryginał w UCP i czekać miesiąc na przesyłkę z USA?

Kurtka swój chrzest bojowy przeszła podczas stricte wypoczynkowego wyjazdu nad morze w przedostatnim tygodniu czerwca i podczas Rajdu Polski 2009.

Co spotkało mnie i kurtkę nad morzem? Jeroński wiatr, co spowodowało, że mimo stosunkowo wysokiej temperatury z kurtką praktycznie się nie rozstawałem. Podczas dnia wystarczała mi kurtka założona na coolmaxowy podkoszulek, ale jak się już poszło wieczorem na plaże to pod spodem musiałem mieć już bluzę. Ale i zestaw z bluzą w połączeniu z wychylaniem kielicha nie do końca dawał radę :mrgreen: (Już się nie dziwię, dlaczego do ECWCS gen.III zaprojektowano tak gruby polar, bo w zimę z bluzą pod spodem pewnie bym zamarzł).

Zastosowanie kieszeni tzw. alpinistycznych doskonale sprawdza się z pasem biodrowym plecaka, ale to nie rekompensuje braku kieszeni na biodrach zresztą popatrzcie na to zdjęcie:
Obrazek
Przedstawia ono siatkę która tworzy kieszeń wewnątrz kurtki, na wysokości bioder jest ona doszyta do zewnętrznego materiału. Zatem po co było ją ciągnąć do dolnej krawędzi kurtki skoro kieszeni na biodrach brak? Bez sensu, ale to już nie wina helikona tylko projektanta oryginału i odzieży PCU...
Na szczęście nic nie stoi mi na przeszkodzie, żeby samemu utworzyć sobie tam kieszenie wszywając dwa suwaki.
A kieszeń wygląda tak:
Obrazek

Kieszenie na ramionach to porażka przeniesiona przez projektantów z munduru ACU. Skos kieszeni jest zbyt mały, otwór kieszeni zbyt wąski i ja praktycznie nic w nich nie noszę. O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie takich kieszeni jakie są w kurtce lvl.V z systemu PCU-Bloc1, ACS'a i field parki helikonu. Ewentualnie zastosować kieszenie takie jak w kurtce sił specjalnych Leo Kohlera, czyli jedna duża na bambetle opatrunki itp, a druga mała i płaska z miejscem na lightsticka/ długopis i kompas. Plus jeszcze nie wiem po co komu pasek z rzepem, który w oryginale służy do zakrywania znacznika IRR, skoro tutaj go nie ma?
I na koniec zdjęcie:
Obrazek

Kolejna sprawa to wentylacja, otwór pod pachą po otwarcia zamka wygląda tak:
Obrazek
Jest on stanowczo za mały (Ok. 2 razy krótszy niż zamek w parce ECWCS gen.II), moim zdaniem powinien być on rozmiarów takich jak w kommando-parce Kohlera, czyli powinien się ciągnąć praktycznie od pasa do łokcia.
Po prostu otwarcie suwaków pod pachami i kieszeni kurtki nie zapewnia wystarczającej wentylacji, w moim przypadku powoduje to nadmierne przegrzewanie się w trakcie większego wysiłku. I tu odniosę się także do materiału, otóż w przypadku brytyjskiej kurtki z systemu Soldier 2000 w trakcie większego wysiłku nie przegrzewałem się tak mocno jak w przypadku tego softa, mimo, iż kurtka S'2000 nie ma żadnych otworów wentylacyjnych. Czyżby idea ciężkiej, nieprzewiewnej i lekko wodoodpornej kurtki z większości naturalnych materiałów była lepsza od ultra nowoczesnych konstrukcji takich jak softshell? A może to po prostu moja fizjologia.

Na szczęście w softshellu od PCU-Block1 zamki są większe i materiał inny, lecz póki co muszę się zadowolić tym co mam.

Żeby nie było, że cały czas narzekam...
Kaptur jest bardzo wygodny za sprawą regulacji. Otóż można go regulować nie tylko w obwodzie, ale i w głębokości co pozwala doskonale go dopasować do głowy:
Obrazek
Kaptur po zwinięciu w kołnierz nie przeszkadza, ale brakuje mi patentu z parek ECWCS gen.II i APECS, czyli ściągacza na szczycie kołnierza, który pozwala na szczelne opatulenie szyi.

Materiał jest bajecznie zaimpregnowany, o czym przekonałem się siedząc ponad dwie godziny na trybunie podczas otwarcia RP2009, kiedy to pogoda uraczyła kibiców wrednym, drobnym, kującym deszczykiem. Krople cały czas perliły się na powierzchni materiału.

I na koniec rzut na całość i...
Obrazek
... trzeba jeszcze trochę ponarzekać :-)
Otóż patka zapinana na rzepy i nap kryjąca zamek jest wg. mnie zbędna. Zamiast tego można było zastosować rozwiązanie z lvl.V PCU-Block1, czyli większą patkę materiału pod zamkiem nie kostkowym jak tutaj lecz spiralnym. Pozwoliłoby to równocześnie pozbyć się miejsca na stopień z bluzy ACU, który jak dla mnie jest tutaj (Jako, że to kopia) zbędny, bo jak na razie helikon nie oferuje owej kurtki w kamo UCP, a stopień w tej kolorystyce będzie pasował do kurtek w obecnie dostępnych kamuflażach jak pięść do nosa.


No cóż na razie pozostaje mi jedynie zbierać na softshella z PCU-Block1, bo po użytkowaniu tej kurtki ideą softshella zachwycony nie jestem i może właśnie konstrukcja z PCU zmieni moje zdanie.
dRastiC
Posty: 19
Rejestracja: 26 lut 2011, 12:14
Lokalizacja: Na zachód od wschodu
Płeć:

Post autor: dRastiC »

Posiadam wersje oliwkową i mogę dodać tylko tyle, że dużym minusem jest sposób w jaki jest wszyte velcro, wystają tam fragmenty sztywnego materiału, który na lekkim mrozie i przy wilgoci działa jak żyletka ;/. No i suwak stracił parę ząbków. Pzdr
widzę że odgrzałem kotleta..
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

dRastiC, Złoty szpadelek Ci się należy :)
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Też sobie odkopię (w końcu to mój temat :mrgreen: ) z racji tego, że nabyłem softa lvl.5 z PCU-Block1 (czy tam A).

Wrzucam zdjęcie gdyby ktoś nie wiedział o którą kurtkę chodzi:
Obrazek

Nie mam tej kurteczki wystarczająco długo, zatem póki co tylko kilka faktów i spostrzeżeń:
-Kurtka jest uszyta z mateiału Epic (Sama kurtka jest z grubszego glaciera i kaptur z cieńszego praetoriana). Sprawia wrażenie strasznie delikatnego w stosunku do materiału z którego jest kurtka lvl.5 z ECWCSa gen III i wyżej opisana helikona.
-Nierzucający się w oczy kolor (alpha green).
-Bardzo fajny nie krępujący ruchów krój, bez zbędnych pierdół typu zewnętrzna klapa kryjąca zamek.
-Otwory wentylacyjne pod pachami dwa razy większe niż w przypadku softa helikona, choć szkoda, że wszyte tak jak w parkach ECWCS I i II generacji. Mogłyby się jednak zaczynać gdzieś nad pasem i kończyć przed łokciem.
-Kieszenie na ramionach zapinane na pionowe zamki błyskawiczne, zyliard razy lepsze od sztywnych od rzepa i naszytych pod beznadziejnym kątem kieszeni jak w lvl.5 ECWCS gen.III i bluzie ACU. Dodatkowo wewnątrz zostały wszyte pętle z taśmy do których możemy przywiązać rzeczy przenoszone w kieszeni coby po wyjęciu ich nie zgubić.
-Jak jest z odpornością na opady niestety nie wiem, bo nie miałem okazji nosić tej kurtki w czasie deszczu/śniegu.
-Mimo założenia pod kurtkę grubego wełnianego swetra i bielizny termoaktywnej przy temperaturze ok. 5 stopni i dość silnym wietrze było mi strasznie zimno. Ja rozumiem, że to jest rzecz zaprojektowana do noszenia w czasie bardzo dużego wysiłku fizycznego ale bez przesady.

Ogólnie to zaczynam mieć serdecznie dość softshelli bo niby są lekkie i mają świetną oddychalność, ale softy których zewnętrzny materiał nie jest połączony z cienką warstwą izolacyjną są jak dla mnie zbyt mocno uzależnione od tego co mamy pod spodem i co możemy w razie czego założyć na. Wydaje mi się, że powinienem sobie sprawić takiego najprawdziwszego softa gdzie zewnętrzny materiał jest połączony z cienkim flisem, może taki będzie dla mnie odpowiedni.

PS.
Kiedyś tam zrobię dodatkowe zdjęcia póki co nie chce mi się :-P
ODPOWIEDZ