Łucznictwo

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

puchalsw pisze:Armat. To co? Jedziemy? Mogę Cię zgarnąc z Modlińskiej przy skrz. z TT.
W niedziele? OK
Zabiore tez swoja ultra-mega-[...] wiatrowke.
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Dobra resztę dogadamy na IRCu w piątek.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Armat, Puchal, do mnie właśnie jutro dociera przesyłka z Polarisem (68'', 36lbs) ale ciekaw jestem cholernie o jakich Wy macie parametrach. Trochę się martwię, czy nie za bogaty naciąg wybrałem... Zdradzicie co macie u siebie?

Ja, tak jak wcześniej w tym temacie wspominałem mam zero doświadczenia.
Od tamtej pory przeczytałem jedną książkę + cały ten temat... :)
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Marshall, . Jak się spotkamy, to Ci dam całego pendrajwa pełnego książek.
Ja mam Samicka SKB 30Lbs. Kiedy kupowałem w Luksporcie, miałem w ręku 36ke. Ale jednak stwierdziłem, że na początek lepiej wybrać słabszy, aby technikę wypracować.
Jednak pod koniec sezonu, miałem wrażenie, że te dodatkowe 6 funtów, nie zaszkodziłoby.
Dodatkowo mam karwasz i osłonę na palce. Planuję też zrobić sobie rękawice na lewą dłoń. Lotki trochę mi kancerują wierzch doni.
Strzelam strzałami cedrowymi 8mm, kupowanymi w Luksport. Ale właśnie idę do garażu pracować dalej nad własną maszynką do klejenia lotek :-P .
Moje doświadczenie jest... hmm. Powiedzmy, że trudne początki mam za sobą, ale droga przede mną jeszcze daleka :D
PS: Offtime sprowadza się do Wawy. On też chyba polarisem strzela, więc może zbierze się nas paru do wspólnych treningów.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

puchalsw pisze:Marshall, . Jak się spotkamy, to Ci dam całego pendrajwa pełnego książek.(...)
PS: Offtime sprowadza się do Wawy. On też chyba polarisem strzela, więc może zbierze się nas paru do wspólnych treningów.
Cacy!

Kurcze, szkoda, że w ten weekend nie mogę no ale... pojadę do lasu i postrzelam z moimi Smykami (9 i 12 lat), bo dla nich też kupiłem jakiś mały łuk. Jak załapią to im kupię jakiś porządniejszy.

Co do wspólnych treningów to jestem za!
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Świetnie! Może wspólny trening wypadnie już na wiosennym zlocie?... Ja dołączą jeszcze wiatrówkowcy (teoretycznie zlot ma być nad Wisłą, nie w lesie) powstanie ciekawa sekcja.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Dotarły do mnie pierwsze łucznicze graty, przede wszystkim:
- łuk Samick Polaris 68'', 36lbs
- strzały Beman Carbon Flash

Jestem po pierwszym strzelaniu. :)

Przemyślenia:
- Nie strzelaj w stepie :) - pierwsza wystrzelona przeze mnie strzała już się nie znalazła. Zaginęła w kępach suchej trawy.

- Ochrona przedramienia - karwasz - niezbędny!
Po iluśtam strzałach czuć już uderzanie cięciwy w przedramię, a byłem w grubej kurtce i cienkiej bluzie. Przy kolejnych strzałach, ból czułem już przed zwolnieniem cięciwy. Najgorsze jest to, że cięciwa uderza mnie w wewnętrzną stronę przegubu ramienia. Jak ja tam ten karwasz naciągnę?

- siła naciągu - zero doświadczenia, wybrałem 36lbs. I to jest myślę górna granica dla początkującego łucznika w wieku przed samym KWŚ o normalnej posturze, sylwetce, sile.

Pytania do obytych w temacie:
- jakich karwaszy używacie? Jaki polecicie?

Widziałem różne - małe, duże, skórzane, plastikowe, nawet z blachy stalowej! :D
Nie mam pojęcia co będzie dobre... Proszę o porady...

Jako gratis do zakupów dostałem jakiś "karwasz" - kawałek plastiku i gumki ale go nawet nie zakładałem.

No to tyle na początek... Pozdrowienia dla łuczników! :)
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

Ja karwasza nie uzywam, bo najczesciej trzymam lewa rękę odpowiednio. :mrgreen:
Zrób tak:
- przygotuj sie jak do strzału
- wyciągnij lewa rękę
- zegnij lewa rękę w łokciu.
Jeżeli po zgięciu, twoja ręka dotyka twarzy, albo w ogóle jest gdzieś wysoko to przy strzale cięciwa będzie cie uderzać w łokieć.
Reka po zgięciu musi dotykać klatki piersiowej.
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Armat pisze:Ja karwasza nie uzywam, bo najczesciej trzymam lewa rękę odpowiednio. (...)
- wyciągnij lewa rękę
- zegnij lewa rękę w łokciu.
Jeżeli po zgięciu, twoja ręka dotyka twarzy, albo w ogóle jest gdzieś wysoko to przy strzale cięciwa będzie cie uderzać w łokieć.
Reka po zgięciu musi dotykać klatki piersiowej.
Armat, nic nie rozumiem!

Myślałem, że ODPOWIEDNIO znaczy "trzymająca łuk lewa (w moim przypadku) ręka jest wyprostowana".
Reszty też nie rozumiem... Która ręka dotyka twarzy? Jak ma dotykać twarzy?
Ręka? Czy palce, którymi naciągamy cięciwę?

Zamotałeś tylko... :D
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Pierwsza książka którą studiowałem kilka razy.
Heh... Muszę ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.
Najbliższy weekend z Łukiem w lesie gdzieś pod Łomżą. :)
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Marshall pisze:- Ochrona przedramienia - karwasz - niezbędny!
Zgadzam się. Ja mam ten:
http://www.luksport.pl/components/com_v ... nkiet2.JPG
Ochrania rękaw przed cięciwą (czasami zdarza się, że zaczepia o rękaw) jak i cięciwę też. Karwasz jest gładki, i jeśli ramie mam zbytnio wyprostowane, wtedy cięciwa zamiast szarpać o rękaw, ześlizguje się.
Nie polecam karwaszy zapinanych na paski. Ciężko się zapina zębami :-)
Marshall pisze:- siła naciągu
Nie jestem drobinką, ale 30lbps mi wystarcza na początek. Dzięki temu mogę przyłożyć się do techniki, zamiast siłować się z łukiem. Ale pewnie za jakiś czas pomyślę o zwiększeniu...
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

puchalsw pisze: Zgadzam się. Ja mam ten:
http://www.luksport.pl/components/com_v ... nkiet2.JPG
To jest skóra naturalna?
puchalsw pisze:
Marshall pisze:- siła naciągu
Nie jestem drobinką, ale 30lbps mi wystarcza na początek. Dzięki temu mogę przyłożyć się do techniki, zamiast siłować się z łukiem. Ale pewnie za jakiś czas pomyślę o zwiększeniu...
Właśnie myślę, że wybrałeś te 30lbs idealnie ale już nie chciałem Ci za dużo słodzić i pisać:
- siła naciągu - zero doświadczenia, wybrałem 36lbs. I to jest myślę górna granica dla początkującego łucznika (...) Puchal wybrał lepiej.

:D

36 to jak dla mnie na chwilę obecną max! Żałuję, że nie wybrałem 30 właśnie...
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Marshall, kub gumę treningową :mrgreen: i ćwicz w wolnych chwilach. Zanim się obejrzysz, będziesz dawał radę.

A karwasz to najprawdziwsza skóra
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Panowie... Wy się po prostu zamieńcie łukami na jakiś czas :mrgreen:
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

thrackan pisze:Panowie... Wy się po prostu zamieńcie łukami na jakiś czas
A jak nie jak tak!? Pozamieniamy się zapewne wkrótce na jakimś reconnetowo-łuczniczym spocie! :)

OK, dziś byłem w terenie ze swoimi dzieciakami oraz z forumowym kolegą z mojego rodzinnego miasta Łomży. Relacja wkrótce.

Postrzelałem...

[center]Obrazek [/center]

Jest dobrze! Jest lepiej niż za pierwszym razem! Nie wiem dlaczego ale strzelało mi się zdecydowanie lepiej. Jakoś pewniej trzymałem łuk, pewnie i bez problemów naciągałem i zwalniałem cięciwę. Celność jeszcze do d[...]py ale co tam... :D


No i oczywiście 3 strzały poooszzzłłłłyyyy się kochać.... :( Fak!
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
zaCiety
Posty: 157
Rejestracja: 14 maja 2008, 21:10
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: dawniej "Inkwizytor666" MTPN
Płeć:

Post autor: zaCiety »

Witam.
Mysle ze nie dlugo tez sie wybiore na siekierki postrzelac.
jeszcze jie nie mam łuku, ale mam w najblizszym czasie nabyc, pewnie tez polarisa.
strzelalelm tylko raz z 30lb ale strzelilem sobie kilka razy z 50lb :))
to bylo cos, mimo tego ze taki taki naciag to nie bylo zle bo luk byl w miare miekki, jakis wschodni krymsko-tatarski.
a co do krawasza to mysle ze skorzany jest odpowiedni i ma to "cos", a nie tam jakis kawalek plastiku:))
Jeden kraj, jeden język, a ja ich kurna nie rozumie!!
kapir
Posty: 35
Rejestracja: 19 paź 2010, 21:29
Lokalizacja: PL
Płeć:

Post autor: kapir »

Wczoraj udało mi się chwilę postrzelać. Zrobiłem też drobne przeróbki w moim łuku. Z majdanu i gryfów usunąłem skórzane owijki i zastąpiłem je sznurkiem konopnym.
Łuk jest oczywiście własnej roboty, z robinii. Zrobiłem go ok. 2 lata temu, w zeszłym roku zacząłem z nim eksperymentować, dorobiłem niewielkie gryfy drewniane, zalaminowałem go też tapetą z włókna szklanego. Strzela się całkiem przyjemnie, choć "zawodowy" łuk to nie jest. Zasięg strzału to ok. 100 - 110 metrów strzałą bukową, z lotkami z bażanta. Pewnie lżejsza poszła by dalej. Obiecuję sobie, że jak się nauczę przyzwoicie strzelać, kupię sobie longbowa (a może jednak kompozytowego refleksa?)

Na ten moment największe zmartwienie to strzały. Mam dylemat czy robić samodzielnie, czy kupić gotowe. Raczej zdecyduję się na drugi wariant, bo produkcja od podstaw jest czasochłonna, a składanie ich z gotowych elementów to nie to samo. Leń jestem - jak znajdę dobry materiał, to może za rok zrobię własne.
Kolejna plan na ten rok, to zrobienie tarczy. W piwnicy już czeka materac z łóżeczka dziecięcego z "kokosa", przetnę go na pół, pod spód wrzucę ze dwie warstwy sklejki, może też ze starego dywanu i całość przybiję do drewnianej palety. Powinno być ok. choć dość ciężkie. Poprzednie z pudła wypełnionego tekturą - niestety zupełnie się nie sprawdziły. Zdarzało się, że strzała przelatywała lub grzęzła w środku.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

kapir pisze: Poprzednie z pudła wypełnionego tekturą - niestety zupełnie się nie sprawdziły. Zdarzało się, że strzała przelatywała lub grzęzła w środku.
ale jak to? Nie miałes mocno zbitej tej tektury ? Byle jakie pudło to grubość min 20 cm - pełne tektury musi zatrzymać strzałę. Chyba że to puste pudło. Inaczej ten materacyk nie będzie nic lepszy, no chyba ze do przepuszczania strzał.
kapir
Posty: 35
Rejestracja: 19 paź 2010, 21:29
Lokalizacja: PL
Płeć:

Post autor: kapir »

Zirkau pisze:
kapir pisze: Poprzednie z pudła wypełnionego tekturą - niestety zupełnie się nie sprawdziły. Zdarzało się, że strzała przelatywała lub grzęzła w środku.
ale jak to? Nie miałes mocno zbitej tej tektury ? Byle jakie pudło to grubość min 20 cm - pełne tektury musi zatrzymać strzałę. Chyba że to puste pudło. Inaczej ten materacyk nie będzie nic lepszy, no chyba ze do przepuszczania strzał.
"Rozwaliłem" już dwa pudła. Na początku każde sprawowało się w miarę ok., ale to bardzo nietrwała tarcza. Działa dobrze tylko na początku. Fakt, że robiłem je niestarannie, kilka warstw tektury i na wypełnienie gazety, siano.
Materacyk jest fajny, bo nie z gąbki, tylko z mat kokosowych, złożony podwójnie powinien być dość dobry. Sklejka pod spodem powinna ostatecznie zatrzymać strzałę, więc przestrzeleń się nie spodziewam.
Awatar użytkownika
taki robaczek
Posty: 212
Rejestracja: 12 wrz 2011, 19:49
Lokalizacja: Zagłębie
Płeć:

Post autor: taki robaczek »

Ja do pudła (po wentylatorze stojącym) poza tekturami wpakowałem piankę montażową.
Patent daje radę chociaż niektóre typy strzał (laminatowe - gdzie grot ma nieco większą średnicę od promienia) wyciąga się ciężko. Z aluminiowymi (ta sama średnica grotu i promienia) nie ma większych problemów.
Przestrzeleń na wylot chyba nie miałem .... ale co się spodziewać po ramionach z "dziecinnym" 24lb :oops:
Kocham zwierzęta.
Są takie pyszne ......
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

kapir pisze:Mam dylemat czy robić samodzielnie, czy kupić gotowe.
Dzisiaj sobie na Siekierkach postrzelaliśmy ze Slaqiem, i Armatem.

Szanowna Małżonka Armata robiła zdjęcia, to może Tomasz nawet wrzuci jakieś...

Przez głupotę straciłem 3 strzały. Dwie poszły w trawę (później ustawiliśmy tarczę dokładnie przy nasypie, więc już więcej zgub nie zanotowałem), jedna pękła.
Czyli lekką ręką 50-30PLN w plecy (cedrowe promienie).
Tak więc kapir, nie zastanawiaj się...
Ja jestem w trakcie robienia klejarki do lotek. Patrząc na ceny promieni na Allegro, jestem zdecydowany samemu robić strzały.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

od dłuższego czasu używam maty wykonanej samodzielnie , a o której już wcześniej pisałem. Sposób banalnie prosty a zatrzyma nawet strzały w łuków bloczkowych. Mianowicie należy worek (ja uszyłem taki worek z grubej płachty nylonowej, wykorzystywanej jako podkład pod banery reklamowe) wypełnić starymi ubraniami, szmatami które zalegają nam w szefach, upychamy na sztywno po czym zaszywamy worek na stale. Mata sama w sobie jest ciężka i to jej największy mankament, jednak służy mi od dwóch lat i jeszcze trochę posłuży. Jak do tej pory jeszcze nigdy nie "przepuściła" strzały, czasem tylko gdy trafiłem blisko krawędzi strzała wyszła z drugiej strony. Nie dziwie się takiemu obrotowi sprawy w końcu strzelam z 50 LBS a Hakas z 55 LBS i mata zawsze się sprawdzała :lol:
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Armat
Posty: 439
Rejestracja: 05 sty 2011, 16:37
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: Technokrata
Płeć:

Post autor: Armat »

puchalsw pisze:Dzisiaj sobie na Siekierkach postrzelaliśmy ze Slaqiem, i Armatem.

Szanowna Małżonka Armata robiła zdjęcia, to może Tomasz nawet wrzuci jakieś...
https://picasaweb.google.com/1072836449 ... nko4032012 :mrgreen:
It's not a bug, it's a feature!

Survival is no fun. If it is fun, that means you are camping.
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Nie przybyłem bo pojechałem w wasze strony do babci na obiad, ale widzę, że bez problemu trafiliście. Jak wpadacie na Siekierki to ja akurat na Bródno :-/
Dużo było strzelców, bo po zdjęciach wnoszę, że pustki?
Obrazek
ODPOWIEDZ