Zwierzęta w kadrze

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
SmileOn
Posty: 793
Rejestracja: 12 lut 2010, 20:32
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: the violinist
Płeć:

Post autor: SmileOn »

Zdjęcia super, ale czy aby na pewno to kruki a nie kawki albo gawrony, kruki raczej nie występują stadnie, zwykle widuje je parami.
SmileOn
"O to chodzi jedynie,
By naprzód wciąż iść śmiało,
Bo zawsze się dochodzi
Gdzie indziej, niż się chciało."
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Są tu kruki i gawrony ; kawek raczej nie ma, choć może i są... Na pewno były kruki, to zrobiłem fotki.
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Z tego co widzę to są to gawrony. Kruki jakoś tak maja,że się z gawronami "nie trawią". I raczej nie spotkasz ich razem nocujących.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

zdybi, znam Twoje filmy, i podziwiam. Chętnie bym się udał do Ciebie na jakieś szkolenie :D
Coś tam próbuję samemu kręcić, ale to jest jak błądzenie w ciemnościach. To co wydaje się właściwe podczas kręcenia w terenie, okazuje się żałosnym materiałem podczas montażu ;-)
Zauważyłem, że operujesz krótkimi scenami, ze stałym kadrem. Mnie jakoś za bardzo nosi. Kiedy chcę pokazać całe pasmo górskie, kręcę panoramę, zamiast kolejne szerokie kadry, później montowane. Masz może jakieś cenne wskazówki, którymi chciałbys sie podzielić?
Córa moja studiuje montaż filmowy, i coś mi tam podpowiedziała. Ale generalnie nie chce jej się ze mną gadać, ponieważ takim amatorem jestem :D Jej złożenie 2 min materiału zajmuje pół dnia :D
Kombinujemy coś z Thrackanem. Taki projekt wiosenny, ale wszystko wskazuje na to, że trzeba mieć z grubsz scenariusz przed filmowaniem. Ewentualnie 5h materiału, żeby wybrać z tego 5 minut :d Więc Twoje porady, bardzo nam się przydadzą.
Kręć dalej, i podsyłaj linki do swoich filmów. Dzięki!
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

zdybi, zdjęcia robione były około 15-16. Na pewno były tam kruki i gawrony, zauważyłem że się nie lubią. Za blokiem ciągle latają te rodzaje ptaków, siedzą na brzozach...
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

soohy pisze:Za blokiem ciągle latają te rodzaje ptaków, siedzą na brzozach...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Corvus znaczy który?
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Chodziło mi o polskie nazewnictwo. Pisałem wcześniej jakie ptaki :)
Annael9
Posty: 91
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:25
Lokalizacja: spod lasu
Płeć:

Post autor: Annael9 »

soohy właśnie wcześniej miałam napisać, że trochę się mylisz. Zresztą wielu ludzi myli się w nazewnictwie czarnych ptaków. Moja siostra gdy była w Krakowie w szpitalu często mówiła po prostu te czarne ptaki :-D
Mieszkałam w Krakowie. Tam był ( to znaczy dalej jest tylko mnie nie ma tam ) duży ogród. Większość mówiła o nich wrony. Taki widok to na porządku dziennym. To są gawrony i kropka. Często je obserwowałam. To inteligentne ptaszyska. Zabawne było jak gawron leciał za wiewiórką i podglądał ją gdzie zakopuje orzecha. Potem go wykopywał :-D
Ktoś powiadał, że gdy gawrony zimą siedzą na ziemi to będzie padał śnieg.
Tutaj gdzie teraz jestem słychać i widać pojedyncze pary kruków. Inaczej kraczą i nie widać ich tak łażących po ziemi.
Poszperałam po wikipedii aby mieć pewność
Ciekawostki

Na podstawie badań naukowcy z Nowej Zelandii dowiedli, że kruki umieją łączyć elementy zdobytej wcześniej wiedzy, by rozwiązać nowy problem[Kruki są dobre w wynalazkach. www.ekologia.pl.]. Odkryli, że kruki spośród wszystkich ptaków, mają najlepiej rozwinięte fragmenty mózgu odpowiadające za kojarzenie faktów i abstrakcyjne myślenie.
Zresztą gawrony też zmyślne ptaki.
Tu malarz rosyjski
http://commons.wikimedia.org/wiki/Alexe ... h_Savrasov

i jego gawrony, całkiem jak twoje zdjęcia soohy :-)

Obrazek

a tu zebrane nazwy gawrona w różnych językach

http://species.wikimedia.org/wiki/Corvus_frugilegus
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Z okna spokojnie widać czy to gawron, czy inny ptak. Były tam też inne ptaki. Mimo wszystko jakoś szczególnie na ptakach się nie znam.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

soohy pisze:Chodziło mi o polskie nazewnictwo. Pisałem wcześniej jakie ptaki :)

zrób zbliżenie. Ja również nie wierzę ze to kruki. Na terenach miejskich zawsze dużo gawronów, wron i kawek. Ponadto kruki unikają takich zbiorowisk, nie tworzą takich dużych stad. Częsciej parami lub małymi rodzinnymi grupami. Jesli ich zbiera się więcej każda taka mała grupa wybiera odrębne drzewo. co innego wrony czy gawrony - duże stada i często wspólnie na jednym drzewie. Daj zblizenie, by można udowodnic że to jednak nie kruki.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Nie ma opcji zbliżenia moim aparatem lepiej, w wakacje będę mieć odpowiedni aparat, to będę fotografował wszystkie ptaki za oknem :)
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Puchal, masz rację, zwykle operuję kadrem stałym. To w sumie wina sprzętu. Chcę z niego wyjąć coś więcej ale się nie bardzo da... Są duże ograniczenia, czasami nie do przejścia... Na początku ta kamera mi wystarczała, dziś wiem że mogę więcej. I chyba jest to dobry moment na zmianę sprzętu.
Generalnie, fajnie że Cię "nosi" z obiektywem. "Mój" sierżant w wojsku mawiał - "ile ludzi, tyle charakterów". Coś w tym jest;)
Się nie dziw córce;) Mi montaż filmu 10 minutowego zajmuje 1,5 dnia + muzyka... Ale to właśnie lubię, że nie jest to jednorazowe, że trzeba się pomęczyć... Czasami 2 lata.
Scenariusz, wiadomo trzeba mieć. Ale najlepszy jest spontan :mrgreen: Z chęcią pomogę w miarę czasu. Aaaa... i jeszcze jedno - filmujcie sceny fazowe - te, które wydają Wam się bez sensu lub nic nie warte. To jest paliwo do całego pojazdu:)
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Dzięki zdybi! Cenne rady!
Co do wymiany sprzętu. Czytałem na ten temat trochę po różnych forach.
MA to dlatego, że rozważałem zakup jakiejś fajnej kamery. To co wyczytałem, wyleczyło mnie z tego.
Okazuje się, że aparaty wyposażone w nieruchome, półprzezroczyste lustro świetnie radzą sobie z nagrywaniem ruchu. Znacznie lepiej, niż tradycyjne lustrzanki. Chodzi oczywiście o szybki autofocus, i ciągły podgląd na ekranie.
No i te wielkie matryce. Okazuje się, że aby kupić kamerę video HD z tak samo duża matrycą, należy wydać wielokrotność ceny lustrzanki.
Stąd coraz więcej filmów pełnometrażowych kręconych jest aparatami dslr. Oczywiście nie takimi jak moja skromna alfa, ale coś w cenie Canona MK I i II.
Czym Ty kręcisz?
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

Tak, aparaty teraz robią furorę;) Kręcę kamerą Panasonic HDC-TM 700. Fajna zabawka ale tak jak powiedziałem, już powoli nie wystarczają mi jej możliwości. Niestety kupno kamery bardziej profesjonalnej to wydatek rzędu 20-30 tys. A na to raczej mnie nie stać.
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

soohy pisze:Nie ma opcji zbliżenia moim aparatem lepiej,
to podejdź bliżej i potem wytnij powiększony kadr. moze byc z szumami byle ptaszysko było widac wyraźnie.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Mam wyjść przez okno z 3 piętra? Jak Cie interesuje któreś zdjęcie, to sobie sam wytnij to co chcesz..
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

z domu zawsze wychodzisz przez okno?

Zdjęć załaczonych w tym wątku nie da się wystarczająco powiększyć.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

soohy pisze:kawek raczej nie ma, choć może i są... Na pewno były kruki,
soohy pisze:Mimo wszystko jakoś szczególnie na ptakach się nie znam.
Dziękuję, nie mam więcej pytań. :mrgreen:
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Choć przysłowie mówi "Kruk sanitariuszem miasta" ja na ocenę zdjęć się nie pokuszę. Na podstawie niby czego?. To nie są zdjęcia (nie obraź się) do oceny gatunku.Biotop mówi nam zupełnie co innego i raczej tego bym się trzymał. Na podstawie dużych zbliżeń można odróżnić Kruka od Gawrona czy Wrony. Jednak trzeba czekać aż wyda głos lub patrząc nań z boku zauważymy brodę podczas? właśnie, podczas krzyku.
Każdy szanujący się ornitolog odczytuje sylwetkę ptaka w locie. Aby zrobić to inaczej należy dość długo i dokładnie obserwować dany gatunek. Jednak zdarzają się przypadki, że Kruk trzyma się miasta a raczej osad ludzkich jakimi są wsie i niewielkie miasteczka, gdzie wykorzystują różne iglice budowli jako czatownie. Najczęściej są to kościoły z cmentarzykami (jak to kiedyś bywało) w otulinie starych Lip czy innych drzew. Wówczas ptaki w porze "zimnej" potrafią polować wokół ludzkiego gospodarstwa licząc na zwierzęce odpady. Las jest jednak domeną Kruka i to na takim "niebie" łatwo odczytać sylwetkę jaką jest klinowaty ogon niczym u Bielika. Toki tych ptaków są również podobne do Bielików jak i powracanie do gniazd z poprzedniego sezonu lęgowego. Tam gdzie Kruk tam i zbiorniki wodne, starodrzew przepleciony młodnikami a wszystko to, to drzewa liściaste...
Awatar użytkownika
rob30
Posty: 247
Rejestracja: 02 sty 2010, 23:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Spojené kr
Płeć:

Post autor: rob30 »

yaktra pisze:Na podstawie dużych zbliżeń można odróżnić Kruka od Gawrona czy Wrony. Jednak trzeba czekać aż wyda głos
No właśnie! Soohy, zapomniałeś podać odgłos! Nam chodzi o odgłos paszczą!!!
Z głupim człowiekiem nie warto gadać, więc stulcie pyski i proszę siadać!
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Podpowiedź: Piotr Pietrzyk. Rzeszów. :lol:
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Wczoraj postanowiłem wybrać się z aparatem w las, szybko trafiłem na ślady saren, postanowiłem iść ich tropem. Po jakiś 20 minutach wpadłem na całą rodzinkę. 2 sarny i 2 koziołki. Tropienie i podglądanie zwierząt z psem który co chwila się otrzepywał ze śniegu nie jest proste, nagrywanie trzymając w jednej ręce smycz a w drugiej aparat też. Ale mimo to udało mi się przez jakąś godzinkę, podążać za rodzinką praktycznie cały czas mając je w odległości 20m. Bardzo ciekawski koziołek 3 razy próbował do mnie nawet podejść :D
Pstryknąłem kilka fotek i nawet skleciłem 9 minutowy filmik :)

http://youtu.be/6EGdFifQIyM

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Takie spotkania to super doświadczenie! Pamiętam raz jak siedziałem zamaskowany w rowie z lornetką, a stadko saren dosłownie przeskoczyło mi nad głową. Jeden młodziak mnie zobaczył i podszedł bliżej. Z jakieś 3 minuty patrzyliśmy sobie w oczy, a on machał i kręcił do mnie głową jakby się witał. Fajne przeżycie biorąc pod uwagę, że to bardzo płochliwe zwierzęta. Gratulacje, takie spotkania naprawdę potrafią "czyścić duszę". :)
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Dzięki.
Gratulacje, takie spotkania naprawdę potrafią "czyścić duszę".
Coś w tym jest! Łaziłem za nimi jak pokręcony do czasu aż totalnie odmarzły mi palce trzymające aparat :p

Szkoda tylko że mój aparat pozwala na 4 krotny zoom :-(
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1075
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

W końcu, po którymś z kolei weekendzie, role się odwróciły i to nie ja lazłem, a one ...i nie było 'zmiłuj się', nie dałem im szansy tak samo jak one nie dawały mi :-D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

...a na deser odrobina 'drobiu'
Obrazek Obrazek
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zwierzęta - tropienie, obserwacja, fotografowanie”