Rozpałkowe wiórki z drewna

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
brt
Posty: 124
Rejestracja: 08 wrz 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 3104815
Płeć:

Rozpałkowe wiórki z drewna

Post autor: brt »

http://survival.strefa.pl/bg_wiorki.htm

Nigdy nie udało mi się zastrugać w ten sposób patyka :-?
Moja wiórki zaraz się odłamują.
Wstyd, ale nie mam pojęcia czemu.
Jakaś tajemna technika, czy kwesta wybitnej ostrości noża - może grubości głowni ?



btw. Ciekawie by było gdyby artykuły ze strony Zielona Kuchnia były połączone z forum. Można by sobie miło dyskutować o sposobach ze strony.
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1048
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Jeżeli chodzi o pierzaste patyki, to moim zdaniem grubość głowni nie ma znaczenia, ostrość może ma znaczenie, chociaż ja na ogół ma ostry nóż tak, że goli z dużymi oporami, kwestia przyzwyczajenia do narzędzia, jam mam tak, że jak dłuższy czas posługuję się scyzorykiem to wychodzą mi dobrze, biorąc inny nóż musi upłynąć chwila aż go "wyczuje", na początku należy próbować robiąc to w ślimaczym tempie, aby nauczyć się zatrzymywać nóż w odpowiednim momencie, wszystko jest kwestią praktyki na początku mi też nie wychodziły, ale ćwiczyłem aż w końcu zaczęły wychodzić.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Spokojnie. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka a do tego ostry nóż. Czym bardziej będzie ostry tym będzie łatwiej.
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Nie tnij za grubo. Spokojnie wyjmuj ostrze, jego zgięcie spowoduje "złamanie" piórek. Powoli przesuwaj robienie piórek do góry (tj. zaczynaj cięcia coraz wyżej).
,,I don't know what's wrong with me, but I love this shit.''
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

po pierwsze ostry nóż,
po drugie ćwiczenia

nie musisz robić tego szybko, ani super dokładnie, to nie ma być ładne, mają powstać drobne wióry, jeśli te wióry ci odpadają to też jeszcze nie tragedia- oby spadały na suchą powierzchnie i była możliwość ich podpalenia/dołożenia do małego płomyka...

a choineczki z czasem nauczysz się robić...mają one tą zaletę, iż wiórki są w pewnym oddaleniu od siebie, na tyle akurat aby był dobry obieg powietrza i płomienie mogły rosnąć, a do tego wiórków nie kładziemy na ziemi, tylko możemy wbić w ziemie albo opierając o siebie uniknąć mokrego podłoża.
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
cieply
Posty: 40
Rejestracja: 23 mar 2008, 13:01
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Tytuł użytkownika: cieply
Płeć:

Post autor: cieply »

Ray Mears doradza w tym przypadku aby "nie uginać łokcia, tylko wykonywać cięcie <<całym ciałem>>, wtedy posiada się większą kontrolę nad cięciem - siła cięcia jest stała przy całym ruchu" (to jest moje wolne tłumaczenie ze słuchu, a oglądałem to kilka miesięcy temu), faktem jest że rzeczywiście trochę lepiej wychodzą "feather sticks", ale to może być moja, subiektywna opinia.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Też uważam, ze lepiej ruch wyprowadzać barkiem. Kontrola to jedna sprawa. Prowadząc nóż "z łokcia" po całym dniu różnego rodzaju prac możemy sobie mocno zmęczyć mięsień. Następnego dnia może to dać niemiłe objawy.
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozpałkowe wiórki z drewna

Post autor: bogdan »

brt pisze: btw. Ciekawie by było gdyby artykuły ze strony Zielona Kuchnia były połączone z forum. Można by sobie miło dyskutować o sposobach ze strony.
Cieszę się że moja strona ma taki odzew. Ale co masz na myśli o "połączeniu" artykułów z forum? Proponujesz stały kącik komentowania pomysłów z "Zielonej Kuchni"?

A co do samych wiórków - wszystko już zostało powiedziane.
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

bogdan pisze:A co do samych wiórków - wszystko już zostało powiedziane.
Ja bym jeszcze dorzucił, że najlepsze z iglastych.
bogdan pisze:Ale co masz na myśli o "połączeniu" artykułów z forum? Proponujesz stały kącik komentowania pomysłów z "Zielonej Kuchni"?
Świetna myśl. Czekam na wdrożenie.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2009, 09:09 przez Gryf, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
brt
Posty: 124
Rejestracja: 08 wrz 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Gadu Gadu: 3104815
Płeć:

Post autor: brt »

Wyobrażałem sobie to mniej wiecej tak:

NA forum powstał by dział Zielona Kuchnia.
Pod nowymi artykułami na Twojej stronie należało by umieść link- coś w stylu "Zapraszam do dyskusji na forum"


Problem w tym że chyba trzeba by było założyć wątek dla każdego artykułu który jest na stronie :566: Ale z drugiej strony może to nie jest przeszkodą :-)
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

OK. Jeśli jest taka wola to po pojawieniu się wątku na forum mogę umieszczać na dole artykułu link do dyskusji.
W ten sposób napędzę trochę nowych forumowiczów...
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Bartosz G.
Posty: 7
Rejestracja: 15 lip 2009, 10:24
Lokalizacja: z różnych miejsc
Tytuł użytkownika: Bartosz G .
Płeć:

Post autor: Bartosz G. »

brt pisze:

http://survival.strefa.pl/bg_wiorki.htm

Nigdy nie udało mi się zastrugać w ten sposób patyka
Moja wiórki zaraz się odłamują.
Wstyd, ale nie mam pojęcia czemu.
Jakaś tajemna technika, czy kwesta wybitnej ostrości noża - może grubości głowni ?
taka stuganina z wiórków przydaje się zawsze na rozpałkę , dobrze o tym wiecie , jesli istnieje jakiś trick na ich struganie to będzie to - wytrenowanie tego - i odpowiedni nóż .
Zazwyczaj starannie obieram dany patyk z kory i dopiero zaczynam struganie obracając nieco kijkiem po każdym zastruganiu wióra ...
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

nóż nie ma znaczenia....musi być tylko ostry! ostrze musi się ślizgać po patyku :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Nóż nie ma o tyle znaczenia, że każdym ostrym nożem da się to zrobić. Natomiast rodzaj szlifu a dokładniej grubość KT może już wpłynąć na to jak łatwo będzie nam takie wiórki zestrugać.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Chłopaki przerzućcie ten temat do działu Ogień.
vortex123
Posty: 11
Rejestracja: 14 lis 2012, 15:14
Lokalizacja: polska
Płeć:

Post autor: vortex123 »

za gruby kat szlifu ostrza ityle
ODPOWIEDZ