nawiązywanie kontaktu za pomocą sygnałów świetlnych

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

sebaiwo
Posty: 1
Rejestracja: 13 gru 2012, 14:44
Lokalizacja: Biała Podlaska
Płeć:

nawiązywanie kontaktu za pomocą sygnałów świetlnych

Post autor: sebaiwo »

witam,
mam mały problem ponieważ musze przygotować temat :
nawiązywanie kontaktu za pomocą sygnałów świetlnych; i to wszystko w formie dekalogu 10 wytycznych stanowiących plan konkretnego postępowania podczas zdarzenia w górach.

mam to na wczoraj więc potrzebuje szybko pomocy
z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Trzeba ułożyć jakiś scenariusz. Załóżmy, że do zdarzenia doszło w terenie, gdzie jakakolwiek sygnalizacja będzie bardzo trudna. Druga sprawa to to, że ratownicy nie zostali poinformowani wcześniej o planie marszu. W miejscu zdarzenia nie ma zasięgu i nie można poinformować kogokolwiek. Ekipa ratunkowa została poinformowana przez rodzinę, która niepokoi się o bliskich. Rodziny nie znają dokładnego planu marszu poszkodowanych. Czyli scenariusz bardzo pesymistyczny spowodowany totalnym brakiem wyobraźni śmiałków.

Jakiekolwiek rozpisanie całych procedur w 10 punktach jest trochę śmieszne. Zasada jest prosta, trzeba działać tak by zostać zauważonym przez ekipę ratunkową!

1. Sprawdzenie dostępnego sprzętu, który może służyć do sygnalizacji(min. Lusterko, heliograf, latarka, raca, ewentualnie zapalniczka, zapałki, krzesiwo,paliwo-czyli wszystko co może posłużyć do rozpalenie ogniska sygnalizacyjnego itp. itd.)
2. Rozpoznanie terenu i dostosowanie możliwości sprzętu do niego. Tutaj musimy się zastanowić czy jesteśmy w miejscu, w którym nasza sygnalizacja będzie widoczna.(pamiętać należy, że w lesie raca koloru czerwonego będzie lepiej widoczna niż raca koloru zielonego. A na śniegu raca koloru białego będzie ustępować widoczności racy koloru zielonego i czerwonego).-zakładamy, że teren jest tragiczny i trzeba szukać lepszego miejsca
3. Logiczne jest, że należy szukać miejsca gdzie sygnalizacja będzie widoczna z daleka. Najlepsze będą miejsca niezasłonięte szatą roślinną, widoczne z dalszej odległości. Sygnały świetlne umieszcza się na wzniesieniach. Jeżeli do wzniesienia daleko lub niebezpiecznie szukacie miejsc, które będą nie do przeoczenia przez ratowników z powietrza. Np. leśne polany lub inne charakterystyczne miejsca.
4. a) Nie macie rac sygnalizacyjnych, lusterek, a latarka zepsuta. Najlepszym sposobem będzie rozpalenie ognisk sygnalizacyjnych. Ogniska sygnalizacyjne powinno się rozpalić zaraz po zapewnieniu pomocy rannym, oraz po zapewnieniu schronienia przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Jeżeli grupa jest liczniejsza to osoby nie zaangażowane w pomoc powinny zająć się zbieraniem opału. Rozpalenie trzech ognisk to międzynarodowy sygnał wzywania pomocy. Jeżeli jest taka możliwość rozmieszczacie ja na wierzchołkach trójkąta równobocznego. Bywa, że teren nie pozwala na rozmieszczenie ognisk w ten sposób. W takim wypadku rozmieszczamy je dowolnie, jednak w odległościach, które świadczą, że są to 3 różne ogniska, a nie jedno duże. W dzień dobrze jest do ogniska dorzucić wilgotne drewno. Dobrym materiałem sygnalizacyjnym są również świeże gałęzie drzew iglastych, mech, paprocie które powodują gęsty biały dym widoczny z daleka. Nie wiadomo kiedy ratownicy do nas dotrą więc palenie ich przez cały czas jest niewykonalne(często problemy z ilością opału i wiele innych rzeczy nie do przewidzenia). Ogniska powinny być jednak przygotowane i przykryte, żeby były suche oraz gotowe do natychmiastowego rozpalenia(np. Gdy słyszymy w oddali helikopter lub samolot). Dym również sygnalizuje pilotowi kierunek wiatru przy ziemi co jest pomocne przy lądowaniu!

b)Macie lusterko, latarkę, racę lub cokolwiek innego co można zobaczyć z daleka(choćby flesz aparatu). Widzimy lub słyszymy zbliżających się ratowników. Napiszę sygnały, które są rozumiane przez wszystkie służby ratownicze na świecie. Są przydatne w komunikacji.

-Znaczenie: SOS
Raca: czerwona
Światło: 3 krótkie błyski, 3 długie, 3 krótkie-powtarzamy po upływie 1 minuty
-Znaczenie: Potrzebna pomoc
Raca:czerwona
Światło: 6 błysków jeden za drugim, w krótkich odstępach czasu-powtarzamy po upływie 1 minuty
-Znaczenie: Wiadomość zrozumiałem
Raca: biała
Światło: 3 błyski w krótkich odstępach czasu-powtarzamy po upływie 1 minuty
-Znaczenie: Wracam do bazy
Raca: Zielona
Światło: długi ciąg błysków.

Oczywiście w razie możliwości należy środki sygnalizacyjne łączyć. Dobrze jest znać schematy poszukiwania przez ratowników. Istnieje jeszcze kwestia przygotowania lądowiska dla helikoptera(w górach to bardzo ważna rzecz). Ogólnie temat rzeka. Gromadziłem kiedyś takie informacje z licznej literatury. Ten post służy również mi jako przypomnienie sobie niektórych rzeczy.

Pozdrawiam
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Rojek, coś Ci to mówi?
slawcio89 pisze:witam,
mam mały problem ponieważ musze przygotować temat :
organizacja transportu poszkodowanego członka wyprawy

i konkretnie - Procedury działań kryzysowych w tematyce szkoleniu technik przetrwania
w warunkach górskich:
w formie Dekalogu 10 głównych wytycznych, stanowiących plan konkretnego postępowania podczas zdarzenia w górach.
sebaiwo pisze:witam,
mam mały problem ponieważ musze przygotować temat :
nawiązywanie kontaktu za pomocą sygnałów świetlnych; i to wszystko w formie dekalogu 10 wytycznych stanowiących plan konkretnego postępowania podczas zdarzenia w górach.


sebaiwo, o ile w slawcio89'a temacie coś było na forum, to o sygnalizacji nie pamiętam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Michal N pisze:Rojek, coś Ci to mówi?
Tak :-D Widać, że panowie z jednej ekipy. W weekend jakiś wypad i się nie przygotowali.
Postanowiłem pomóc bo to tematy, które lubię :-) .
Pozdrawiam
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Rojek pisze:Tak :-D Widać, że panowie z jednej ekipy.
To zgrana ekipa, skoro piszą na zasadzie ctrl+c, ctrl+v... :roll:
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
ODPOWIEDZ