Onuce

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

JAZ
Posty: 37
Rejestracja: 07 maja 2010, 18:14
Lokalizacja: mazowsze
Płeć:

Onuce

Post autor: JAZ »

Polecam kilka filmów przedstawiających jak wiązać onuce.Wydaje mi się ,że jest to przydatna umiejętność ,kiedy przetrą się skarpety ,a nie mamy zapasowych lub gdy chcemy dodatkowo docieplić stopy.Posiadałem w wojsku onuce na wyposażewniu ,ale ich osobiście nie używałem,natomiast wiem od kolegów ,którzy je nosili ,że doskonale się sprawdzają podczas marszu ,gdy są prawidłowo zawiązane i dobrze wówczas zabezpieczają stopy przed wszelkimi otarciami.Najczęściej spotykane wymiary onuc to 70 cm x 35 cm,ale są też i inne,natomiast materiał z którego się je najpowszechniej wykonuje to flanela,lecz uważam, że jeżeli nie mamy akurat takiego pod ręką,to spokojnie można je wykonać z innego i też się powinny dobrze spisać np: z koszulki bawełnianej itp.A oto linki:







http://www.youtube.com/watch?
v=1mfKqWX5Ztg&list=FLD4Zzsy1ELyygQ8jVP0vqRw&index=102

Annael9
Posty: 91
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:25
Lokalizacja: spod lasu
Płeć:

Post autor: Annael9 »

To dobry pomysł, obejrzałam 3 filmiki. Pomyślałam, że to dobry instruktaż także w przypadku zranienia stopy, jak zabezpieczyć ranę.
Pierwszy filmik, cóż krasnoarmiejec
Drugi bardziej instruktażowy, terenowy ale stanowczo za krótki, rozumiałam co nieco, że trzeba zabezpieczyć duży palec i piętę i że zawija się od wewnętrznej strony stopy, coś tak
Najlepszy jest trzeci filmik, zasługuje aby dodać mu choćby polskie napisy, jest naprawdę instruktażowy. Wszystko bardzo dobrze przedstawione, jakieś informacje o skarpetach i inne, których nie zrozumiałam z powodu języka - czeski? słowacki?
Zobaczyłam jak wyprać skarpety w zimowym strumieniu. Takie same kulki wieszam sikorkom! :-D
Ale wszystko przebija piesek :-D bardzo fotogeniczny, dodaje uroku całemu filmowi, ma zacięcie aktorskie psinka :mrgreen:
Dziękuję za linki, pozdrawiam
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

JAZ pisze:Najczęściej spotykane wymiary onuc to 70 cm x 35 cm
W stanie wojennym (mówię o sobie) żaden "kot" nie miał prawa nosić skarpet.
Zatem, tylko onucki. Myślę, że w tym temacie mogę coś powiedzieć.
Nie trzymamy się sztywno mniejszego rozmiaru, te 35 cm, ponieważ szerokość onucy to zawsze "obraz" długości stopy. Natomiast 70 cm jako długość jak najbardziej. My trzymaliśmy się sztywno rozmiaru takiego aby po ułożeniu stopy pod kątem 40/ 45 stopni na onucy zawsze był zapas w palcach około 3 cm natomiast na pięcie nie mniej jak 5 cm!!! Chodzi tu o to aby mieć gwarancję, że materiał nie obsunie się i nie otrze pięty. Samo wiązanie (na filmiku pierwszym) jest idealnie pokazane. Należy pamiętać jeszcze, że zawijamy onuce (nie mając na początku zbytniej wprawy) na płaskim podłożu, podłoga, taboret. Polecam taboret, tak jest wygodniej. Wystający nieco materiał na palcach podwijamy lekko do góry wsuwając stopę w but. Całość zawinięta wokół stopy nie może mieć zagięć/ załamań/ podwinięć bo na 100% dojdzie do otarć. But należy mocno związać, stopa nie może "klapać". Kiedy onuce zdejmujemy i mogą być spocone, należy je rozłożyć aby pozbawić materiał wilgoci oraz, CO WAŻNE, aby doszło do naturalnego "rozprasowania". Osuszone już onuce składamy w idealną kostkę mocno ugniatając co powoduje, że po rozłożeniu została pozbawiona poprzednich zagięć. Onuce pogniecione, to zaproszenie do otarć...
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

swojego czasu latałem chwile w onucach, bo miałem uraz stopy. Potwierdzam to co pisał poprzednik. Dużą zaletą tego rodzaju ubioru jest fakt, że zdecydowanie łatwiej jest jest dostać się do stopy w przypadku otwartych ran.
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
lolek13
Posty: 9
Rejestracja: 25 lip 2011, 09:35
Lokalizacja: Śląskie
Tytuł użytkownika: włóczykij
Płeć:

Post autor: lolek13 »

yaktra,
No nie wiem jaki odcinki oglądałeś Kolego bo z tego co kojarzę to Bear za każdym razem powtarza, że wola przetrwanie jest najważniejsza.
Życie jest za krótkie żeby siedzieć w domu...
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

JAZ pisze:Najczęściej spotykane wymiary onuc to 70 cm x 35 cm
Rosjanie używają z reguły dłuższych - 90-cio centymetrowych. W wysokich butach lepiej opinają stopę.
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

lolek13 pisze:No nie wiem jaki odcinki oglądałeś Kolego bo z tego co kojarzę to Bear za każdym razem powtarza, że wola przetrwanie jest najważniejsza.
Widno krótko o tym mówi bo nie pamiętam...
Rosjanie używają z reguły dłuższych - 90-cio centymetrowych
A może chodzi o owijki bo to dwie różne rzeczy...
tyle, że to dawno temu było...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

yaktra pisze:A może chodzi o owijki bo to dwie różne rzeczy...
Chodziło o onuce, tutaj link do samego źródła - http://rusarmia.com/publ/40-1-0-253
To rozmiar wzięty z praktyki, natomiast onuce "regulaminowe" są nieco szersze i mają rozmiar 45x90. "Согласно ТУ 17 РСФСР 6.7739-83 стандартный размер полотна портянки составляет 90 х 45 см."
ODPOWIEDZ