Krótkofalarstwo, PMR, itd - czyli radiokomunikacja w terenie

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Powiedzmy, że najniższy współczynnik uda Ci się uzyskać wyniesie 1.3 (magnesówki gorzej się stroją) jeśli na drugim samochodzie będzie to 1.5-1.9 to ujdzie. Ale powyżej 2 tracisz zasięg bo duża część energii wraca do nadajnika i przy dłuższym nadawaniu możesz usmażyć jego końcówkę mocy.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Obrazek
Radiotelefon WOUXUN KGUV2D
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

puchalsw pisze:Obrazek
Radiotelefon WOUXUN KGUV2D
witam w gronie

SQ5RWR
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

puchalsw, po co Ci taki radiotelefon ? Tak z ciekawości pytam.
no_idea
Posty: 76
Rejestracja: 04 gru 2012, 17:49
Lokalizacja: West End
Płeć:

Post autor: no_idea »

ano właśnie bo może nie wiem o czymś co by mi się przydało? :) ma skanowanie "wszystkich" czy robi za zwykłe walkie talkie? ooo sprawdziłem ma funkcje latarki to już coś i fajna funkcja odsłuchu FM z jednoczesnym nasłuchem na wybranej częstotliwości. No ok fajna sprawa ! ale ogólnie ile osób używa radia w terenie? i na jak dług starczają baterie? czy można do niego dostać słuchawkę do ucha?
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

no_idea, To typowe ręczne CB które trzeba nieco podrasować poprzez zakup lepszej anteny. Można pracować na różnych kanałach, częstotliwościach(FHV i UHF) albo na połączeniu 2 w 1.

Napewno fajną funkcją jest automatyczne skanowanie...które nie działa na funkcji kanały :-/

A same radyjko fajnie mieć i być na czasie (warunki pogodowe i ważne informacje) fajna podbudowa morali

Słuchawkę idzie można dokupić, w radiotelefonie jest wejście słuchawkowe.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Młody, Na pewno nie jest to radio CB - ma pasma 2m i 70 cm, ale ma też zakres PMR

U mnie tylko Baofeng UV-3R i IC 207
Pozdrawiam
SQ8JN
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Ojtam, prawie 27 MZh, ok źle się wyraziłem.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

pozwolę sobie tutaj odpisać gdyż mam podobne
no_idea pisze:ano właśnie bo może nie wiem o czymś co by mi się przydało? :) ma skanowanie "wszystkich" czy robi za zwykłe walkie talkie? ooo sprawdziłem ma funkcje latarki to już coś i fajna funkcja odsłuchu FM z jednoczesnym nasłuchem na wybranej częstotliwości. No ok fajna sprawa ! ale ogólnie ile osób używa radia w terenie? i na jak dług starczają baterie? czy można do niego dostać słuchawkę do ucha?
Tak, ma skanowanie wszystkich kanałów w paśmie 70cm 2m i paśmie FM Radio 76-108MHz
Może robić jako W-T
Tak ma latarkę światełko nawet zadowalające

W moim rejonie sporo ludzi rozmawia, a tu możesz sobie zobaczyć ile
http://qrz.pl/mapa.asp oczywiście nie wszyscy się rejestrują.

Osobiście każdy wyjazd w góry/snb/las radio zabieram plus przed wyjazdem sprawdzam częstotliwości przemienników i osoby w zasięgu

Baterie starczają w zależności od korzystania na ustawieniach H czyli 4 lub5Wat i aku 1700mAh to max dwa dni na pełnym korzystaniu z dwóch kanałów
Przy ograniczeniu do nasłuchu/nadawaniu na jednym kanale czy ograniczeniu mocy do 1W radio wytrzyma dłużej
tym bardziej jak masz blisko mocny przemiennik
Można do niego dostać różnego typu słuchawki gruszki, laryngofony byle było je można wpiąć pod mini/micro jack
Dodatkowo zamiast akumulatora można użyć pojemnika na baterie AA lub zasilić adapterem pod 12V

ZASIĘG
przykładowo bezpośredni
Warszawa Torwar na moście Łazienkowskim do wyjście południowe z metra Wilanowska to około 7km między budynkami zasięg zaczyna się rwać, ale testowaliśmy to na paśmie 2m gdzie jest mniejsze tłumienie i na antenach 40cm Nagoya-771 a nie standardowych

przykładowo bezpośredni
Zabudowania poprzeczne z 10pietrowych wieżowców pół na pół z lasem - odległość 3.82km i na tej odległości perfekcyjny odbiór i nadawanie

ZASIĘG
sprawdzony
ręczniak ->przemiennik 70cm KAWĘCZYN ->ręczniak
do przemiennika mam 30km dobry sygnał na standardowej antenie
od przemiennika -> samochodu [radio leżące na desce rozdzielczej ] zasięg 150-200km w zależności od propagacji na standardowej antenie.

Młody pisze:no_idea, To typowe ręczne CB które trzeba nieco podrasować poprzez zakup lepszej anteny. Można pracować na różnych kanałach, częstotliwościach(FHV i UHF) albo na połączeniu 2 w 1.

Napewno fajną funkcją jest automatyczne skanowanie...które nie działa na funkcji kanały :-/

A same radyjko fajnie mieć i być na czasie (warunki pogodowe i ważne informacje) fajna podbudowa morali

Słuchawkę idzie można dokupić, w radiotelefonie jest wejście słuchawkowe.
To radio nie pracuje w paśmie 27MHz, nie trzeba wymieniać anteny - standardowa jest bardzo dobra

To radio dobrze mieć ze sobą gdy jesteś w górach a wiesz że służby słuchają danej częstotliwości a rozstawienie BTSów jest rzadsze i nie zawsze zasięg sięga tam gdzie akurat jest potrzebny
no_idea
Posty: 76
Rejestracja: 04 gru 2012, 17:49
Lokalizacja: West End
Płeć:

Post autor: no_idea »

ooo no i to jest dla mnie coś w rodzaju referencji! Dzięki!
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam !
Fajny ten radiotelefon puchalsw-a ,już od dawna przymierzam się do czegoś takiego tylko że nie znam się na tym sprzęcie , jakieś tam mgliste pojęcie mam :-| zakresy , funkcje ... niby instrukcja jest można się wszystkiego nauczyć ;-) czy jako laik mogę zacząć naukę od takiego sprzętu :->
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

borsukwacław pisze:Witam !
Fajny ten radiotelefon puchalsw-a ,już od dawna przymierzam się do czegoś takiego tylko że nie znam się na tym sprzęcie , jakieś tam mgliste pojęcie mam :-| zakresy , funkcje ... niby instrukcja jest można się wszystkiego nauczyć ;-) czy jako laik mogę zacząć naukę od takiego sprzętu :->
Pzdr.
Polecam najpierw zgłosić się do UKE na egzamin;
jak zdasz to dostajesz licencję, potem do oddziału UKE po znak.
Jak masz te dwa papiery to możesz działać używać radia legalnie.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

To ja tylko dodam, że radyjko polecił mi kolega Slaq..
Na razie bawię się w nasłuch, myślę o egzaminie, i zapisuję częstotliwości GOPRu dla poszczególnych rejonów górskich. Radyjko planuje zabierać na wypady w góry. Mam nadzieję, że nie wystąpi konieczność korzystania z niego :-?
greenshadow, które kanały, czy też częstotliwości są dostępne dla osób bez licencji? Poszukując informacji, na temat tego radyjka, zauważyłem, że ASGowcy często z tego sprzętu korzystają.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Kosa
Posty: 236
Rejestracja: 09 gru 2010, 00:38
Lokalizacja: Osiek k. Oświęcimia
Gadu Gadu: 5676422
Tytuł użytkownika: Gadget Man
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Kosa »

Jeśli ASGowcy z niego korzystają bez licencji to robią to nielegalnie.
To radyjko nie obsługuje zakresów CB, PMR
| 4HEAT | Sadowski Knives |
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

puchalsw pisze:To ja tylko dodam, że radyjko polecił mi kolega Slaq..
Na razie bawię się w nasłuch, myślę o egzaminie, i zapisuję częstotliwości GOPRu dla poszczególnych rejonów górskich. Radyjko planuje zabierać na wypady w góry. Mam nadzieję, że nie wystąpi konieczność korzystania z niego :-?
greenshadow, które kanały, czy też częstotliwości są dostępne dla osób bez licencji? Poszukując informacji, na temat tego radyjka, zauważyłem, że ASGowcy często z tego sprzętu korzystają.
jeśli kupiłeś radio obsługujące pasmo 420-520 MHz to będziesz odbierał PMRy
WIKI o PMRach
jesli masz działające w innym przedziale 0,7m teoretycznie da się je ustawić, ale nie jestem pewien, bo mi to nie było potrzebne.

Częstotliwości PMR, LPD są legalne bez licencji ale ograniczone mocą do 0,5W [500mW]; CB [27MHz] radio z atestem do 4W

Wouxuna którego masz nie możesz używać [nadawać] legalnie bo nawet w trybie L [low power] masz na wyjściu z anteny minimum 1W :)
co wiąże się z tym że teoretycznie musisz mieć przy sobie papiery licencje i znak

np
posiadając tylko skaner bez możliwości nadawania papiery są Ci nie potrzebne bo słuchać możesz a urządzenie i tak nie ma funkcji nadawania
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

borsukwacław, Na początek polecam Baofeng,a dlatego, że jest mniejsze, lżejsze i tańsze a ma wszystko to samo co Wouxun, a aby pracować w paśmie PMR potrzebny jest krok 6,25. Nie wszystkie radia mają ten odstęp, jednak Wouxun i Baofeng mają.
Częstotliwości kanałów PMR :

kanał częstotliwość (MHz) kanał częstotliwość (MHz)
1 446.00625 - 5 446.05625
2 446.01875 - 6 446.06875
3 446.03125 - 7 446.08125
4 446.04375 - 8 446.09375

[ Dodano: 2012-12-13, 18:42 ]
http://www.radiokom.pl/sklep/502-nowosc ... v-5r-.html
czasem można trafić nawet za 160 lub 180 zł, więc godny sprzęt w teren, a za te pieniądze nie szkoda (jak coś mu zaszkodzi)
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

nicco pisze:borsukwacław, Na początek polecam Baofeng,a dlatego, że jest mniejsze, lżejsze i tańsze a ma wszystko to samo co Wouxun, a aby pracować w paśmie PMR potrzebny jest krok 6,25. Nie wszystkie radia mają ten odstęp, jednak Wouxun i Baofeng mają.
Częstotliwości kanałów PMR :

kanał częstotliwość (MHz) kanał częstotliwość (MHz)
1 446.00625 - 5 446.05625
2 446.01875 - 6 446.06875
3 446.03125 - 7 446.08125
4 446.04375 - 8 446.09375

[ Dodano: 2012-12-13, 18:42 ]
http://www.radiokom.pl/sklep/502-nowosc ... v-5r-.html
czasem można trafić nawet za 160 lub 180 zł, więc godny sprzęt w teren, a za te pieniądze nie szkoda (jak coś mu zaszkodzi)
ad Baofeng uv3R

zalety
* mały
* cena
* dobry na początek

wady w porównaniu z wouxunem
* moc tylko 2W max
* subiektywnie gorszy odbiór na głośniku
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Dzięki niccoi greenshadow już wiem co to jest PMR :)
Jeżeli ten Baofeng jest dobry to poczytam sobie jeszcze o nim podszkolę się troszku w temacie radiokomunikacji i zakupię sobie ten albo podobny sprzęt :)
Czy możecie polecić mi jeszcze jakieś publikacje do nauki w temacie :->
Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Ja się zasadzam na "ABC Krótkofalowca". Problem jednak w tym, że pozycja jest dosyć stara.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

Ja sporo rzeczy szukałem w necie; książek nie mam.
Tematy do egzaminu dostałem w klubie SP5ZIP gdzie zdawałem egzamin.

Sporo tematów jest opisanych w sieci zarówno teoretycznie jak i z praktycznego pkt widzenia.


http://www.potpzk.org.pl/news.php?readmore=534

https://www.google.pl/search?q=podstawy ... refox-beta

https://www.google.pl/search?hl=pl&q=po ... alowca&lr=

Sporo też wyjadaczy siedzi na radiu np w TAXI i można sobie z ludźmi porozmawaić o możliwościach i rozwiązaniach.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Ja już się pogubilem.

PMR dozwolana moc to 0,5W a CB to 5W czy jak w końcu jest z mocą tych urzadzeń do legalnego użytkowania a nie tylko "mania"?
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

Zirkau pisze:Ja już się pogubilem.

PMR dozwolana moc to 0,5W a CB to 5W czy jak w końcu jest z mocą tych urzadzeń do legalnego użytkowania a nie tylko "mania"?
Tak:
PMR do 0.5W

w CB-Radio
radio z homologacją max 4W; a przy modulacji SSB do 12W
Awatar użytkownika
nicco
Posty: 109
Rejestracja: 29 sty 2009, 22:43
Lokalizacja: Lubelskie
Tytuł użytkownika: ....................
Płeć:

Post autor: nicco »

Zgadza się, różne radia, inne przeznaczenie i inna częstotliwość, na dodatek CB pracuje w AM a PMR FM :) CB na 27 MHz a PMR 440, zobacz jakie są anteny w CB a jakie w PMR ach, (temat rzeka) jak zrobisz licencję to będziesz nadawał z mocą np.150 Wat.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

nicco pisze:Zgadza się, różne radia, inne przeznaczenie i inna częstotliwość,
brrr, jak ja ne lubię takich określeń które w sumie nic nie dają. Dobór radia stosuję się do potrzeb a nie potrzeby do radia "inne przeznaczenie" PMR w komunikacji samochowej czy motocyklowej się sprawdza. CB też chodzi na FM. I jak życie pokazuje, radia nie muszą byc różne, tylko jedno radio i różne częstotliwości do wyboru.

greenshadow dzięki.
Awatar użytkownika
greenshadow
Posty: 263
Rejestracja: 02 paź 2012, 21:24
Lokalizacja: wawa
Tytuł użytkownika: bywam
Płeć:
Kontakt:

Post autor: greenshadow »

może kogoś zainteresuje kwietniowy egzamin
http://www.krotkofalowcy.org/index.php? ... Itemid=115

pzdr.
[center]
| Zielona Strona |[/center]
ODPOWIEDZ