Ustalanie pozycji - nawigacja

Kącik złotych porad

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Doczu pisze: wolisz rastry i o jakie tereny Ci chodzi ?
Zauważ że w moich wypowiedziach mówię o TrekBuddy nie posiadam innej nawigacji oprócz tej z telefonu :oops: a wektor to wiem jak wygląda z forum Garniaka a nie testowania w terenie :mrgreen: Jestem z Mazur okolice Ełku i tu naprawdę nie znajdziesz jakiejś porządnej mapy nawet na papierze ,dlatego też używam 10 lub 25tek z Geoportalu w telefonie jak i wydruk na A4 . Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

boshmen pisze:Zauważ że w moich wypowiedziach mówię o TrekBuddy nie posiadam innej nawigacji oprócz tej z telefonu
Nawigacja z telefonu to nie tylko trekbuddy (zakładając że masz smyrofona)
boshmen pisze:Jestem z Mazur okolice Ełku
Sam widzisz ile znaczy dokładna informacja.
To że dla Ciebie TB jest super nie znaczy że dla kogoś mieszkającego np. na południu także będzie najlepszym rozwiązaniem.
W Twoim wypadku rzeczywiście pozostaje raczej coś co obsługuje rastry czyli TB, Orux, Locus. Ale i Garminy także obecnie mają obsługę rastrów.
Ale dla kogoś z południa wektory są już bardziej przyjazne, a taki np. Cykloatlas czy UMP to do uprawiania turystyki jest niemal nieoceniony.
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Telefony z TB mam dwa-Solid B2710 i Wave S8500 które do mojej łazęgi po lesie wystarczają :mrgreen:
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

UMP to chyba do miasta , bo w terenie to do niczego się nie nadaje
Proszę cię... W Polsce we wszystkich lasach jakie zwiedziłem są co 660 metrów przecinki oddzielające sektory lasów, lub będące drogą p.Pożarową.
Mając nawet zwykły lokalizator pokazujący kierunek marszu, jak można się w takim lesie zgubić, lub nie trafić do miejsca docelowego?

Sam do Garmina wrzucałem mapy z geoportalu, ale zrozumiałem że jest to kompletnie niepotrzebne, bo mając UMP dojdę w to samo miejsce, mimo że tych leśnych przeciw pożarowych autostrad nie ma naniesionych, to maks co 1km na jakąś się trafia. Wystarczy tylko znać kierunek marszu.

Co innego gdy jestem w górach, tu nie ma dziesiątek ścieżek na powierzchni 10km kwadratowych, ale akurat górskie ścieżki w UMP są w większości, a już na pewno prawie wszystkie górskie szlaki.

Mówiąc że mapy UMP są do niczego, rozśmieszasz chyba większość tutejszych użytkowników. Którzy potrafią chodzić z jeszcze mniej bogatymi w ścieżki mapami google, do tego wydrukowanych na jednej kartce w dużej skali. Na prawdę musisz mieć na mapie każdą ścieżkę, i ścieżuńkę, każdą rzekę i kanał odprowadzający wodę? Bez tego poważnie nie wyobrażasz sobie iść przez las, i gdzieś dotrzeć?

:shock:
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

kamykus pisze:Bez tego poważnie nie wyobrażasz sobie iść przez las, i gdzieś dotrzeć?
Ale doyebałeś mi do pieca :roll: człowieku ja mieszkam w lesie- do najbliższego sąsiada mam kilometr a do sklepu pięć , w moim lesie nie potrzebuję mapy czy nawigacji , a jeśli nie znam jakiegoś miejsca to wolę mieć mapę bardziej szczegółową ,aby zaplanować sobie łatwiejszą trasę ,a nie UMP w którym las to zielona plama ;-) dlaczego jeśli mam wybór czegoś lepszego to mam z tego rezygnować?
Temat jest o ustalaniu pozycji , więc zabłyśnij jakąś poradą , a nie krytykujesz od razu kogoś za używanie rastra! Może i ja czegoś się nauczę, i nie przeszkadza mi to że ktoś ma UMP , które zresztą i ja mam (ogólną mapę Polski ) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

To po co piszesz takie głupoty, że UMP w terenie jest do niczego?
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Bo jak zauważył to Doczu UMP jest dobre lub nie, zależnie od terenu ,u mnie lepiej się sprawdza raster :mrgreen: Sam uczestniczę w projekcie OpenStreetMap gdzie dodałem już kilka śladów ,nawet droga którą codziennie dojeżdżam do pracy (szuter) jest już na OSM/UMP którą sam tam ''zapisałem'' a na Google Map nie ma :-/ i jak byś chciał do mnie dojechać autem to nawigacja skieruje Ciebie okrężną drogą .Ba w ''moim lesie'' nawet bardziej się przydaje skan Mblata z 36r.W planach mam zapisanie do pliku GPX tych wszystkich leśnych ścieżek i dodania tego do OSM ,ale zawsze jak idę do lasu rejestrując swój ślad , to zawsze gdzieś zboczę w jakieś kszaczory :p
Co do ustalania pozycji w moim lesie to ja ''nawiguję'' po oddziałach leśnych które wiem jak przebiegają , więc wiem gdzie jestem.
I jak by przytrafił mi się jakiś wypadek np.złamanie nogi/zwichnięcie i nie dał bym rady dojść o własnych siłach , to wpierw bym wysłał sms z pozycją do brata , jak by on nie mógł mi pomóc , to następny telefon bym wykonał do leśniczego ,a dopiero w ostateczności na Policję , i raczej bym nie trudził się z wyliczaniem swojej pozycji , tylko bym podał w jakim oddziale leśnym przebywam i mniej więcej podał bym odległość .
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

kamykus - niepotrzebnie się spinasz.
UMP jest mapą niezłą, ale nie bardzo dobrą. Na pewno nie w góry. W góry jest kilka innych lepszych map.
Po drugie UMP ma jeszcze sporo białych plam, w tym właśnie w rejonie w którym mieszka boshmen więc nie dziw mu się, że UMP dla niego jest nic nie warta.
W mojej ocenie znacznie lepsza od UMP jest OSM a na tereny górskie Cykloserwer lub ostatecznie OSM Hike.
boshmen
Posty: 205
Rejestracja: 18 paź 2012, 07:08
Lokalizacja: z lasu
Płeć:

Post autor: boshmen »

Dokładnie! Dziś przeszedłem się nad jezioro w lesie , przy okazji ''zahaczyłem'' o dom poniemiecki ''Bahnwarter'' czyli domek dróżnika :-P obok kolei , na skanie z Geoportalu jest jak również na Mblacie z 36r . a na UMP jak widać :mrgreen: no cóż ,dlatego wolę skan tym bardziej że ja ten dom jeszcze pamiętam ;-) a aż taki stary nie jestem ,została po nim obecnie kupa kamieni i ktoś inny z mapą UMP nawet nie przypuszcza że ktoś tu kiedyś mieszkał.Oczywiście skany też nie są aż tak aktualne , w pobliżu wsi i miast , zawsze coś nowego mogło zostać wybudowane , ale w lesie sprawdzają się jak najbardziej .Pozdrawiam.
http://imageshack.us/photo/my-images/70 ... 25657.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... 40302.png/
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Tak na marginesie nie zapominajmy, że UMP również, a może głównie, tworzą ludzie z niej korzystający. Wystarczy przesłać dane, które naszym zdaniem powinny się na niej znaleźć.
http://ump.fuw.edu.pl/wiki/Jak_zg%C5%82asza%C4%87
Obrazek
ODPOWIEDZ