RECENZJE KSIĄŻEK

Dział z recenzjami sprzętu, sprawozdaniami z testów itp.

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Hillwalker
Posty: 271
Rejestracja: 03 wrz 2009, 09:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:

Post autor: Hillwalker »

"Tajemnicza Wyspa"

Grupka ludzi, których balon rozbił się przy nieznanym brzegu, trafia na średniej wielkości wyspę zagubioną na Pacyfiku. Książka różni się od typowych "robinsonad" w których rozbitkowie z upływem czasu dziczeją albo wariują. Tutaj mamy do czynienia z wykształconymi osobami, które dzięki swojej ogromnej wiedzy przyrodniczej i technicznej potrafią obcy na początku ląd "uczynić sobie poddanym". W powieści jest mnóstwo ciekawych patentów. Jest to survival w wydaniu intelektualnym, i okazuje się nadzwyczaj skuteczny.

Nie będę wdawał się w szczegóły, napiszę tylko, że jest to najlepsza obok "20000 mil podmorskiej żeglugi" powieść Juliusza Verne'a. Czytałem ją dwa razy jako dzieciak, a teraz czytam po raz trzeci i sprawia to taką samą przyjemność, jak kiedyś.

Polecam wszystkim zainteresowanym tematyką związaną z przetrwaniem na łonie przyrody, nie dysponując na początku prawie niczym, prócz wiedzy i umiejętności.
" YOU create your own reality "
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Mam zamiar zaopatrzyć się w jakąś książkę o ptakach, które można spotkać w lasach, na łąkach - oczywiście w Polsce. W temacie mało się znam, dlatego chciałbym poszerzyć tą wiedzę. Będąc wczoraj w lesie tak dużo różnych śpiewów słyszałem, że głupio mi było nic nie rozpoznać... Może ktoś coś polecić?
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

soohy pisze:Mam zamiar zaopatrzyć się w jakąś książkę o ptakach, które można spotkać w lasach, na łąkach - oczywiście w Polsce. W temacie mało się znam, dlatego chciałbym poszerzyć tą wiedzę. Będąc wczoraj w lesie tak dużo różnych śpiewów słyszałem, że głupio mi było nic nie rozpoznać... Może ktoś coś polecić?
Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz hasło: "ptaki Polski" i masz gotową odpowiedź ;-) Są książki z dołączonymi płytami CD, na których jest zapis śpiewu ptaków.
Masz do dyspozycji również :yt oraz popularny komunikator internetowy dający możliwość słuchania nie tylko różnych gatunków muzyki, ale także ....... , w tym śpiewu ptaków.
Powodzenia :)
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

No wiem, szukałem i czytałem recenzje kilki pozycji, jednak chciałem coś od was, sprawdzonego.
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

"Birds" Collinsa. Nie jest to jednak książka w teren - za gruba, za ciężka, za duża. Ale chyba najlepsza.

Ostatnio skończyłam czytać "Stulecie chirurgów". Dobra książka dla tych, którzy choć przez chwilę zastanawiali się, jak to było w przeszłości z medycyną. Historia o tym, że jednak można bezboleśnie i skutecznie operować i że mycie rąk przez operacją to na prawdę dobry pomysł ;)
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Książki są do czytania a nie do noszenia w teren. Poza tym jest po angielsku, dlatego ją wykluczam.
Awatar użytkownika
Morion
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:33
Lokalizacja: Śląsk
Tytuł użytkownika: tuptuś wędrowniczek
Płeć:

Post autor: Morion »

Skoro Hillwalker wspomniał o "Tajemniczej Wyspie" to ja muszę napisać o
"Dwa lata wakacji"
Grupa dzieci (chyba od 8 do 17 lat) z powodu nieszczęśliwego wypadku dostała się na bezludną wyspę. Tam korzystając tylko z tego co udało im się ocalić ze statku radzą sobie przez dwa lata (również zimy które są tam naprawdę ostre).
Książka to całkiem spora ilość opisów i zastosowań zwierząt i roślin (drób, emu, jakieś krowy, kozy, drzewa herbaciane, chlebowe itd.)
Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób.
Droga wybiega zawsze w przód
Spod progu, gdzie początek ma.
Odeszła już daleko tak...
Podążać nią, ile sił
Muszą ochoczo stopy me,
Aż dotrze na rozległy trakt,
Gdzie celów wiele splata się.
A stamtąd kędy? Nie wiem, nie.
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

soohy pisze:Książki są do czytania a nie do noszenia w teren. Poza tym jest po angielsku, dlatego ją wykluczam.
Pytałeś o sprawdzone to masz. A że jest po ang.. no cóż.. większość dobrych książek jest po angielsku (zwłaszcza tematycznych), bo się nikomu nie chce tłumaczyć.
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

soohy pisze:Mam zamiar zaopatrzyć się w jakąś książkę o ptakach, które można spotkać w lasach, na łąkach - oczywiście w Polsce. W temacie mało się znam, dlatego chciałbym poszerzyć tą wiedzę. Będąc wczoraj w lesie tak dużo różnych śpiewów słyszałem, że głupio mi było nic nie rozpoznać... Może ktoś coś polecić?
Oglądałem dzisiaj Andrzeja G. Kruszewicza "Ptaki Polski od A do Ż". Omawia ona 248 gatunków ptaków spotykanych w Polsce. Pozycja zawiera płytę CD z nagranymi głosami ptaków. Nie mogłem sprawdzić ile jest tych głosów, gdyż książka była zafoliowana. Znajomy księgarz powiedział, że dwutomowy album tego samego autora jest jeszcze lepszy, lecz nie zawiera nagrań; publikacja wydana już dawno.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Dzięki za opis, już kilka dni temu dodałem ją do listy, bo jest to jedna z najlepszych pozycji na PL rynku.
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Nie wiem czy przeoczyłem, ale nie widzę żeby ktoś tu wspomniał o nowej książce Raya Mearsa "Bushcraft czyli sztuka przetrwania". Cena w Empiku 37 zł, na Allegro można kupić za 30 zł.
EDIT
aaaa jednak przeoczyłem :)
No cóż - najwyżej podbiję wątek. Niech czytelnictwo będzie górą :)
Awatar użytkownika
Craigwood
Posty: 43
Rejestracja: 11 gru 2010, 12:45
Lokalizacja: Silesia
Płeć:

Post autor: Craigwood »

Spieszmy się kupować książki bo tak szybko są niedostępne ;) Nabiegałem się za dwoma pozycjami, niestety tych książek nigdzie nie było.
Na pocieszenie :) kupiłem Atlas ziół autorstwa Marka Kosińskiego i Renaty Krzyściak-Kosińskiej. Książka została podzielona na drzewa, krzewy, rośliny zielne. Rośliny zielne dla ułatwienia możemy wyszukiwać po kolorze. Każda z roślin ma fotografię, ogólny opis, informację o okresie kwitnienia, siedlisku, ochronie, surowcu zielarskim, substancjach czynnych i zastosowaniu leczniczym. Dodatkowo można się dowiedzieć czy roślina jest jadalna lub o innych jej zastosowaniach.
Awatar użytkownika
Sdlcity
Posty: 33
Rejestracja: 22 maja 2010, 08:08
Lokalizacja: Siedlce
Płeć:

Post autor: Sdlcity »

Może ktoś napisać coś więcej o książce Ł.Ł Podręcznik robakożercy czyli jadalne bezkręgowce Środkowej Europy.Np ile owadów zostało opisanych,czy są przepisy jakieś czy jest dużo fotek? za dużo w necie nie ma na na ten temat.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Dużo owadów zostało opisanych, nie umiem podać w liczbie ale stawiam na coś około 70. Są opisy owadów oraz ryciny jak które wyglądają. Znajdzie się też kilka przepisów np. na ślimaki, ważki...
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Może i nie jest to książka o survivalu (a raczej o jego przeciwieństwie ;) ), nie mniej chciałabym polecić książkę na której tłumaczenie czekałam i dorwałam w swe łapki w piątek.
Książka "Trupia farma" jest bardzo fajną lekturą dla wszystkich, nie tylko "znawców tematu". Czyta się ją jednym tchem uzmysławiając sobie po drodze, że morderstwo doskonałe chyba jednak nie istnieje.. ;)

Kto nigdy nie słyszał - zapraszam na yt --> body farm
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
steppenwolf
Posty: 182
Rejestracja: 13 lip 2010, 06:47
Lokalizacja: mazowieckie
Płeć:

Post autor: steppenwolf »

(Coś dla miłośników Szałamowa i Sołżenicyna):
Jacek Hugo-Bader „DZIENNIKI KOŁYMSKIE”. Reportaż z podróży, liczącym ponad dwa tysiące kilometrów Traktem Kołymskim, a w nim spotkania z ciekawymi ludźmi, relacje historyczne. Są tu rozmowy z osobami, które przeżyły łagry, czasy sowieckie, trudne lata dziewięćdziesiąte oraz z dającymi sobie radę w obecnej rzeczywistości; rozmowy luźne, często przeprowadzane przy czymś mocniejszym, niejednokrotnie w szoferce dziwnych samochodów. Szkoła przetrwania we wschodnim wydaniu – w tym opowieść o ponad sześćdziesięcioletnim Andrieju O., który kilka lat temu ruszył w tajgę „na wariata, bo bez mapy, kompasu, namiotu, materaca, śpiwora i kurtki od deszczu. Spał w szałasach ………”. Jest dużo „przepisów kulinarnych’, z których wiele jest nie do powtórzenia!
Jestem na 1781 kilometrze i jestem zachwycony książką (dostępna w księgarniach – ja dorwałem ją wreszcie w bibliotece).
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Jak już jesteśmy przy Baderze, to polecam także jego wcześniejszą książkę "Biała Gorączka" Także pasjonująca lektura w formie reportażu z podróży po drogach i bezdrożach Rosji.
Awatar użytkownika
Wojtas
Posty: 3
Rejestracja: 28 paź 2011, 20:27
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 4070923
Płeć:

Post autor: Wojtas »

Przeczytałem niedawno obie. "Dzienniki" to bardzo dobra książka, szczególnie podsumowanie autora dotyczące spożycia alkoholu w trakcie wyprawy :mrgreen: . Gorączka jest ok, jednak jej 2 część jest bardzo bardzo bardzo przygnębiająca. Obie jednak gorąco polecam.
JAZ
Posty: 37
Rejestracja: 07 maja 2010, 18:14
Lokalizacja: mazowsze
Płeć:

Post autor: JAZ »

Polecam książkę Jana Kozaka ,,Łowca w tajdze" która opisuje życie myśliwych jak sam tytuł mówi w tajdze,a także autor dość szczegółowo przedstawia zwyczaje żyjących tam zwierząt i metody polowania na nie oraz tropienia.
Awatar użytkownika
Daredevil
Posty: 14
Rejestracja: 13 mar 2012, 11:28
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: Daredevil »

Doczu pisze:Jak już jesteśmy przy Baderze, to polecam także jego wcześniejszą książkę "Biała Gorączka" Także pasjonująca lektura w formie reportażu z podróży po drogach i bezdrożach Rosji.
Świetnie ukazjue ogromne kontrasty wśród społeczeństwa. Styl narracjiprzezroczysty, nie narzucający się czytelnikowi, taki, jaki lubię najbardziej.
Najważniejszy jest survival!
Awatar użytkownika
siux
Posty: 374
Rejestracja: 19 gru 2010, 17:27
Lokalizacja: ŚNIEŻYCOWY JAR, Wlkp
Tytuł użytkownika: Karol
Płeć:

Post autor: siux »

Polecam książkę rosyjskiego oficera, topografa i badacza Władimira K. Arsenjewa pt. DERSU UZAŁA. Jest to opis wyprawy z początku ubiegłego wieku na rosyjski Daleki Wschód, do Kraju Ussyryjskiego. Książkę czyta się jak powieść, nie brakuje opisów przyrody, topografii terenu, specyfiki miejscowej ludności. Wyprawa to duże przedsięwzięcie logistyczne. Są też przygody i niebezpieczeństwa, z którymi najlepiej radzi sobie przewodnik grupy i leśny mędrzec DERSU UZAŁA.
Wstęp do lektury napisał sam JACEK PAŁKIEWICZ.
"nikt jeszcze nie wie, czy stare słońce zarysuje nowy dzień..."
https://picasaweb.google.com/traper.w
Awatar użytkownika
Ursmar
Posty: 28
Rejestracja: 07 mar 2012, 17:49
Lokalizacja: Berlin/Rybnik
Tytuł użytkownika: Domator
Płeć:

Post autor: Ursmar »

siux pisze:Polecam książkę rosyjskiego oficera, topografa i badacza Władimira K. Arsenjewa pt. DERSU UZAŁA. Jest to opis wyprawy z początku ubiegłego wieku na rosyjski Daleki Wschód, do Kraju Ussyryjskiego. Książkę czyta się jak powieść, nie brakuje opisów przyrody, topografii terenu, specyfiki miejscowej ludności. Wyprawa to duże przedsięwzięcie logistyczne. Są też przygody i niebezpieczeństwa, z którymi najlepiej radzi sobie przewodnik grupy i leśny mędrzec DERSU UZAŁA.
Wstęp do lektury napisał sam JACEK PAŁKIEWICZ.
Film również wart polecenia! ;-)
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Przeczytałam na dniach "Wszystko za życie" Jona Krakauera i niestety muszę stwierdzić, że oceniam książkę na 3+. Czyta się szybko (bo i książka wielu stronic nie ma), jednak zawarta w niej treść nie skłania do tego, aby ową pozycję przeczytać ponownie.

Dorwałam również (a raczej kolega kolegi dorwał dla mnie..) omawianą w innym wątku "Szkołę przetrwania" Johna Wisemana sprzedawaną w Biedrze za 9,99zł :) Książka niewielka, dość treściwa z całkiem dobrymi obrazkami. Dla "starych wyjadaczy" nie niesie jednak w sobie żadnych nowych treści, młodzież jednak może z niej skorzystać. Jest napisana podobnie jak podręcznik i ważne informacje są zaznaczone na marginesach pod hasłem "zapamiętaj" lub "warto pamiętać", co wg mnie ułatwia wbijanie sobie do głowy istotnych informacji.
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
nordwest
Posty: 100
Rejestracja: 28 sie 2007, 10:27
Lokalizacja: WLKP
Płeć:

Post autor: nordwest »

Ursmar pisze:
siux pisze:Polecam książkę rosyjskiego oficera, topografa i badacza Władimira K. Arsenjewa pt. DERSU UZAŁA. Jest to opis wyprawy z początku ubiegłego wieku na rosyjski Daleki Wschód, do Kraju Ussyryjskiego. Książkę czyta się jak powieść, nie brakuje opisów przyrody, topografii terenu, specyfiki miejscowej ludności. Wyprawa to duże przedsięwzięcie logistyczne. Są też przygody i niebezpieczeństwa, z którymi najlepiej radzi sobie przewodnik grupy i leśny mędrzec DERSU UZAŁA.
Wstęp do lektury napisał sam JACEK PAŁKIEWICZ.
Film również wart polecenia! ;-)
Jest to jeden z najlepszych filmów jakie widziałem w życiu. Wyreżyserował go nie kto inny, jak Akira Kurosawa. Wielki film o męskiej prawdziwej przyjaźni łączącej ludzi z różnych kultur, oraz o szacunku dla naturalnego środowiska.
Jeszcze wrócą wiosny przypływy i zaświecą zorze rankami
Wilki przecież polują stadami i dopadną kiedyś myśliwych
(Otton Żupancić)
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

Celebrating Birch: The Lore, Art, and Craft of an Ancient Tree - Czy ktoś z was ma tę książkę w wersji papierowej, jeśli tak gdzie ją nabyłeś?
ODPOWIEDZ