Atlatl - miotacz oszczepów

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Snufkin
Posty: 9
Rejestracja: 29 mar 2012, 18:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gadu Gadu: 17182274
Płeć:
Kontakt:

Atlatl - miotacz oszczepów

Post autor: Snufkin »

Nie znalazłem nic o miotaczu na forum więc założyłem temat.
Miał ktoś was z atlatlem styczność, był w posiadaniu itp. ?
Wikipedia trochę na ten temat mówi, zdjęcia na necie już więcej pokazują.
http://www.texasbeyondhistory.net/cerem ... son-lg.jpg
- jeśli ktoś zna podstawy angielskiego to myślę, że to dosyć dobrze wszystko wyjaśnia - przynajmniej mi :)
Za niedługo postaram się wrzucić zdjęcia swojego miotacza i oszczepów :-D
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

chyba wiem już co będę strugał z drewna po powrocie do domu icon_twisted
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Atlatlem, miałem okazję trochę porzucać i moim zdaniem jest to ślepa uliczka w ewolucji broni miotanej. Niby daje większy zasięg niż oszczep ale jednocześnie traci się na energii kinetycznej i celności na tych dalszych dystansach.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Snufkin
Posty: 9
Rejestracja: 29 mar 2012, 18:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gadu Gadu: 17182274
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Snufkin »

wolfshadow pisze:Atlatlem, miałem okazję trochę porzucać i moim zdaniem jest to ślepa uliczka w ewolucji broni miotanej. Niby daje większy zasięg niż oszczep ale jednocześnie traci się na energii kinetycznej i celności na tych dalszych dystansach.
Nie wiem czy na kinetycznej traci skoro ma większą prędkość niż normalny oszczep. Prawdą jest że ma słabszą penetrację, ale dlatego że ma mniejszą masę i wielkość grotu.
Celność jest dosyć dobra na dystansie 20-30m, czyli przy polowaniach wystarczająca. A atlatl o wiele łatwiej zrobić niż dosyć dobry łuk. :-)
kroman
Posty: 26
Rejestracja: 02 maja 2008, 12:02
Lokalizacja: Ryki/Wawa
Płeć:

Post autor: kroman »

Kilka lat temu wystrugałem kilka atlatlów.
Strzały robiłem z młodych pędów leszczyny bo były do tego celu idealne, lekkie i elastyczne.
Na strychu mam jeszcze swoje wypociny sprzed 8 lat, mogę wrzucić foty, jak zajdzie potrzeba.
Jak coś mogę skrobnąć z jakiego drewna najlepiej robić, jak robić itd.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Snufkin pisze: Nie wiem czy na kinetycznej traci skoro ma większą prędkość niż normalny oszczep. Prawdą jest że ma słabszą penetrację, ale dlatego że ma mniejszą masę i wielkość grotu.
Widzisz sprzeczność w swoim zdaniu?

Ek = Masa1*Prędkość2 = Masa2 * Prędkość1

1 - mniejsza
2 - większa
Jeśli pocisk ma mały przekroj i mały grot, to przy tej samej energii musi penetrować głebiej, bo energia jest bardziej skupiona. Jeśli ma mniejszą mase musi mieć większą prędkośc by miało tą samą energię. stąd też jeśli ma mniejsza penetrację oznacza że ma mniejszą energię, bo tu nie może być inaczej.

Mnie również się zdaje, że urządzenie to, to ślepa uliczka. Zapewne został wymyslony w miejscu, gdzie brak dobrego materiału na oszczepy czy łuki. Dawał +10 pkt przy efektywności rzucania lekkim patykiem z ręki. Ale da się to szybciej wykonać niż łuk z podrzędniejszych materiałów, przez co jednak może okazać się groźną bronią.
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

A dokładniej to rozważając.

Ek=0,5*m*V^2
m-masa
V-prędkość

Co oznacza, że główną rolę odgrywa tutaj prędkość. Mniejszy grot i włócznia=mniejsza masa, lecz większa prędkość=większa energia kinetyczna=mniejsza powierzchnia docisku(bo grot mniejszy)=większe naprężenia w punkcie [kN/cm2] lub jak kto woli[kg/cm2]=większa penetracja. Prawa fizyki są nie do przeskoczenia ;-) .

Został poruszony mój konik, nie mogłem się nie włączyć :mrgreen:
Potrzebuję tylko wolności
Nessmuk
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2012, 11:25
Lokalizacja: Beskidy
Płeć:

Post autor: Nessmuk »

Polecam tak na szybko zajrzenie również na stronę z poniższego linku:

http://www.primitiveways.com/index.html#anchor687262

W dziale "Narzędzia prymitywne.." jest na ten temat kilka praktycznych wątków odnośnie budowy i zastosowania. :)
Snufkin
Posty: 9
Rejestracja: 29 mar 2012, 18:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gadu Gadu: 17182274
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Snufkin »

https://picasaweb.google.com/109431730310989736129 - wiem, że zdjęcia słabe. Nie umiem robić zdjęć a pod ręką była tylko komórka.

Co to penetracji - myślałem o zwykłym oszczepie a pisałem o oszczepie atlatl, dlatego napisałem że ma mniejszą penetrację :-)
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Snufkin pisze: Co to penetracji - myślałem o zwykłym oszczepie a pisałem o oszczepie atlatl, dlatego napisałem że ma mniejszą penetrację :-)
Inaczej: jeśli mniej energi kinetycznej - to mniejsza penetracja (kształt grotu w jednym i drugim przypadku może być ten sam, więc nie bierzemy go pod uwagę).
ODPOWIEDZ