Który nóż wybrać ?

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Astom
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2012, 09:05
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Płeć:

Który nóż wybrać ?

Post autor: Astom »

Witam.
Zastanawiam się nad wyborem noża, ponieważ powoli kompletuje sprzęt. Nóż służył by mi głównie na 1-2 dniowe wypady. Budżet pozwala mi na razie na zakup 1 noża. Myślałem nad MORA BushCraft Triflex ( http://allegro.pl/szwedzki-noz-mora-bus ... 07940.html ) lub Cold Steel Bushman Bowie Blade 95BBUSS ( http://allegro.pl/cold-steel-bushman-bo ... 87427.html ). Co o tym myślicie, jakie są wasze opinie ?

PS. Może lepszym wyborem była by Mora Companion MG stainless ( tańsza, a słyszałem, że jest nawet dobra )

Będę :569: wdzięczny za pomoc.
"Dobry plan konsekwentnie wykonany teraz jest lepszy niż idealny plan wykonany dziesięć minut później" - gen. George Smith Patton Jr.
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1093
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Awatar użytkownika
Astom
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2012, 09:05
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Płeć:

Post autor: Astom »

Czytałem. Zobaczę co inni napiszą.
"Dobry plan konsekwentnie wykonany teraz jest lepszy niż idealny plan wykonany dziesięć minut później" - gen. George Smith Patton Jr.
rdk
Posty: 31
Rejestracja: 28 lut 2011, 16:10
Lokalizacja: białystok
Płeć:

Post autor: rdk »

moraaaaaa 8-) z tym, ze ta która ma klingę taką jaką ma mora 2000 (czy tam podobną), ale jedynie z powodów estetycznych tj bo mi się podoba czyli BUSH CRAFT FOREST jest piękna, śliczna i przede wszystkim ma normalną rękojeść, nie tak jak ten coldsteel
Awatar użytkownika
Razowiec
Posty: 91
Rejestracja: 05 sty 2011, 18:26
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: Razowiec »

Jeżeli chcesz ograniczyć wydatki, to zacznij od kupienia na Allegro jakiejś mory za dychę. Jakość prawie ta sama a wydasz grosze. Poużywasz przez parę wyjazdów i wyrobisz sobie opinię nie ryzykując dużego wydatku. Może do tego czasu będziesz miał okazję poużywać od kogoś dużego noża. Albo kup bushmana i Morę-Za-Dychę, to budżet wzrośnie Ci raptem o kilkanaście złotych.

Sam kiedyś kupiłem bushmana i byłem nim zachwycony dopóki nie musiałem nim zrobić czegoś naprawdę potrzebnego. W końcu wymieniłem się z bratem za siekierkę Fiskarsa.
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Bushmana posiadam, ale nie wersję bowie. Lubię go i cenię, ale tylko do wąskiej grupy prac takich jak rąbanie drwa na opał. Może mocy nie ma ale przez to, że jest tak cienki całkiem głęboko wchodzi w rąbane drzewo więc nawet szybko idzie jak na nóż. Poza tym świetnie nadaje się do batonowania i za taką cenę (wtedy 80zł) nie szkoda mi go wcale i dobrze już dostał po dupie i nadal trzyma się świetnie. Problem jedynie jest z rękojeścią bo w zasadzie jej nie ma. Zimą w rękawiczce, czy bez rękawiczki ślizga się w łapie tak samo. Np. podczas rąbania potrafi się obrócić w okół własnej osi przez okrągłą rękojeść. Zrobiłem mu kiedyś oplot ze sznurka i było lepiej, ale po kilku wypadach się rozsypał i już mi się nie chciało drugi raz bawić. Kanapki raczej ciężko nim robić czy inne drobniejsze prace. Nigdy nie używałem go jako jedynego noża, zwykle robił za cięższy sprzęt gdzieś pomiędzy piłą, a siekierką. Na początek polecam morę, a jeśli się uprzesz na bushmana to nie bierz wersji bowie, nie opłaca się.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Mora + fiskars i zrobisz wszystko co w naszej strefie klimatycznej zrobić trzeba... Miałem Bushmana sprzedałem, kupiłem Ka-Bar BK7 mam też Kukri Cold steel. Duże noże wyglądają świetnie i robią wrażenie ale w praktyce jeżeli nie jesteś na taki skazany odpuść chyba że chcesz pobawić się w Rambo.
Awatar użytkownika
Pingwiniak
Posty: 410
Rejestracja: 03 sie 2009, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Tytuł użytkownika: Szeregowy
Płeć:

Post autor: Pingwiniak »

Oceń czego potrzebujesz (jakich cech do jakich prac) i sam wybierz ;-)
Zapraszam na mój kanał YouTube:
https://www.youtube.com/user/Plushpingwin/videos
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Astom - popieram kolegów - "zwykła" Mora (Classic, Companion, starszy Clipper) w granicach 10-50zł sprawdzi się wspaniale w lesie. Co może ważniejsze - zestaw prac możliwych do wykonania takim nożem w mniejszym stopniu narazi Cię na mandat ;).

Te najtańsze Mory (10-30zł) to odrzuty z kontroli jakości - najczęściej pełnosprytne nożyki z np. drobną wadą na czubku. Taki nóż dostaniesz bez pochwy - bez problemu możesz zrobić coś z butelki po płynie do płukania, płyty CD albo starej miski. Niewiele drożej możesz kupić 2 szt., wziąć gorszą i zobaczyć ile te noże wytrzymują, nauczyć się ostrzyć itp. - po prostu zużyć bez sentymentu, zapoznać z obsługą, dobitą sztukę spróbować zepsuć, albo oddać koledze o jeszcze mniejszym budżecie.

Za resztę kasy możesz spokojnie sfinansować sobie manierkę, menażkę, kuchenkę, jakiś scyzoryk do przygotowywania jedzenia, obcinania paznokci i usuwania kleszczy (victorinox climber na przykład), piłę składaną albo sam brzeszczot, do którego z patyków dorobisz ramę, zorganizować jakiś kilkudniowy wypad, albo kupić porządną małą siekierkę (wypaśny mały fiskars z wysyłką jest od 85 zł, koledzy specjaliści od siekier na pewno zaproponują coś tańszego, a niekoniecznie gorszego).

100-120 zł na sprzęt do lasu to kupa forsy, jedyna kwestia to to co chcesz osiągnąć, co i gdzie robić tym sprzętem, ile jesteś w stanie zapłacić (z mojego punktu widzenia - przepłacić) za estetykę albo "coolnes factor" i ile możesz/chcesz zrobić sam. Myślę, że za cenę tego maczeto-bowie, dokładając trochę własnej pracy, skompletowałbym cały niezbędny (bardzo minimalistyczny, wyglądający pewnie dziwnie, ale komfortowy) zestaw sprzętu do uprawiania turystyki pieszej z elementami puszczaństwa.
Awatar użytkownika
Astom
Posty: 18
Rejestracja: 17 lut 2012, 09:05
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Płeć:

Post autor: Astom »

Dzięki wielkie. Jednak wybiorę More Companion, która kosztuje niecałe 51 zł z przesyłką na allegro.
"Dobry plan konsekwentnie wykonany teraz jest lepszy niż idealny plan wykonany dziesięć minut później" - gen. George Smith Patton Jr.
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Astom pisze:Dzięki wielkie. Jednak wybiorę More Companion, która kosztuje niecałe 51 zł z przesyłką na allegro.
Tu masz za 44zł z przesyłką priorytet polecony. Doszła w dwa dni, polecam.

http://allegro.pl/noz-mora-companion-mg ... 08338.html
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
kapir
Posty: 35
Rejestracja: 19 paź 2010, 21:29
Lokalizacja: PL
Płeć:

Post autor: kapir »

More można polecić z czystym sumieniem. Pierwszą (dokładniej frostsa) złamałem ;) jakieś 20 lat tamu próbując pomóc sobie w wykopaniu okazałej marchewki :) Dlatego od tamtej pory preferuję noże trochę wytrzymalsze. Do "normalnego" używania trudno o lepsze / tańsze ostrze. Do pracy w drewnie mora jest niezastąpiona. Na 1-2 dniowe wypady nie trzeba nic lepszego.
Ostatnio jednak preferuję folder. W mojej kieszeni na dobre zagościł Wenger New Ranger, który w towarzystwie czegoś cięższego (siekierka, ew. ostatnio kupione kukri) okazuje się spełniać wszystkie właściwie potrzeby.
Mam jeszcze SRK w wersji odtaktycznionej i dwa własnej roboty terenowce. Przed każdym wyjściem mam dylemat co zabrać i prawie zawsze kończę z wengerem w kieszeni :)
ODPOWIEDZ